Praktické tipy a rady

Ak ste spontánny a plánujete výlet/trip/dovolenku na poslednú chvíľu, určite budete potrebovať nejakú pomoc pri hľadaní najlacnejšej letenky a ubytovania. Stiahnite si tieto odskúšané aplikácie, ktoré vám pomôžu dostať sa do vašej vysnívanej destinácie a zároveň vám pomôžu aj niečo ušetriť. Všetky aplikácie sú zadarmo a dostupné pre Android a iOS.

Vyhľadávanie plavieb cez iCruise

Obvykle je potrebné rezervovať plavby v dostatočnom časovom predstihu, niekedy dokonca aj s ročným predstihom. Pre tých, ktorí sa chcú dostať na palubu za krátky čas, môžu využiť funkciu Hot Deal Finder´s Cruise Find, aby minuli svoje úspory na poslednú chvíľu. Prostredníctvom tejto aplikácie môžete nájsť napr. plavbu na Bahamy s výhľadom na oceán za 479 dolárov na osobu iba dva týždne pred cestou.

Icruise

Expedia

Či už máte záujem o letenku, hotelovú izbu, prenájom auta alebo o komplexný balík služieb, aplikácia Expedia vás ľahko znaviguje na tisíce možností na poslednú chvíľu pre akékoľvek miesto, kam sa túžite dostať. Aj keď ceny sú zvyčajte o 20% nižšie ako publikované ceny, nie je neobvyklé nájsť zľavy až do výšky 50%.

Fareness

Zadajte miesto, kam chcete ísť a táto aplikácia alebo jej internetová stránka vám ukáže dostupné ceny počas posledných niekoľko mesiacov. Ak ste v rámci destinácie flexibilný, tak v prípade tejto aplikácie sa vám to vyplatí. Ak chcete preskočiť tento víkend, tak stačí vybrať dátum, o ktorý máte záujem a zobrazí sa vám zoznam najlacnejších letov do rôznych miest.

GTFO (Get the flight out)

Ak máte záujem zarezervovať si let dnes alebo zajtra, tak táto aplikácia z letového trackeha Hopper je pre vás tým pravým spoločníkom. Obsahuje zoznam, ktorý zahŕňa hlavné letecké spoločnosti, ale tiež nízkonákladových dopravcov a ich ceny sú vždy priaznivé. Možno tu nájsť napr. spiatočný let spoločnosti British Airways s odletom v daný deň z letiska JFK na londýnske letisko Heathrow za 500 dolárov. Dostupné len pre iOS.

HotelTonight

Nájdite si zľavnenú hotelovú izbu pre daný deň či až týždeň vopred vo viac ako 1700 mestách. Umožňuje nájsť špeciálne ceny z geografického hľadiska podľa polohy GPS.  Ak čakáte na let na letisku, vyhľadajte si izbu vo vašom cieľovom mieste, pričom môžete nájsť lepšiu cenu, ako keby ste mali rezerváciu dlho vopred.

Last Minute Travel

Členovia, ktorí platia ročný poplatok 50 USA, môžu dosiahnuť až 65% zľavy z cien hotelových izieb, leteniek, plavieb, prenájmov automobilov, dovolenkových domov a komplexných cestovných balíkov. Aplikácia pokrýva destinácie na celom svete a má sesterskú aplikáciu pre poznávacie zájazdy a výlety loďou.

One: night

Tento nástroj na last minute hotelové rezervácie zahŕňa desiatky luxusných nehnuteľností v Bostone, LA, Miami, New Yorku, Washingtone či Austine. Začína sa každý deň o 15.00 hod, od kedy si môžu užívatelia na jednu noc rezervovať hotelovú izbu pre daný večer a majú garanciu najnižšej dostupnej ceny.

SecretEscapes

Táto aplikácia predstavuje zoznam last minute ponúk pre luxusné hotely, pričom niekedy sa jedná až o 70% zľavy zverejnených cien na nehnuteľnosti po celom svete. Cestovatelia môžu tiež využiť rezerváciu leteckých a hotelových dovolenkových balíkov.

Travelzoo

Aplikácia Travelzoo obsahuje zľavy nielen na balíky služieb, hotely, plavby a letenky, ale ponúka aj širokú škálu špeciálnych ponúk pre reštaurácie, kúpele a aktivity.

Trip.com

Táto aplikácia obsahuje návrhy na jedlo, aktivity a udalosti, ktoré je možné vyhľadávať podľa vašich cestovných preferencií. Ponúka tiež zľavy na hotelové izby, ktoré sú priemerne vo výške 25% z cien.

Či už sa balíte na víkendový trip do mesta alebo na dvojtýždňovú dovolenku k moru, máme tu pre vás tipy, ktoré sa vám budú hodiť pri balení v pohode a bez stresu. Pozrite tento praktický zoznam na balenie a začiatok vašej dovolenky bude určite šťastnejší.

Ako si správne zorganizovať samotné balenie:

1. Vytvorte si vlastný baliaci zoznam

Máte strach, že ste si doma nechali niečo dôležité? Pas? Skontrolujte. Kefka na zuby? Skontrolujte. Obľúbený medvedík? Určite skontrolujte, pretože to môže znamenať aj niekoľko hodín zábavy vášho zlatíčka 🙂 a tým pádom voľno pre vás. Pre váš pokoj na duši v rámci balenia využite náš zoznam, ktorý obsahuje
všetky dôležité každodenné dovolenkové nevyhnutnosti. Samozrejme, pridajte si aj vlastné osobné predmety.

Ako si zbaliť oblečenie:

2. Vyhnite sa škvrnám

Už sa vám stalo, že ste si na svojich obľúbených šatách pri vybaľovaní našli škvrnu? Tak tento problém sa vám už nestane. Roztrieďte si svoje veci a zabaľte ich do igelitových tašiek, tzn. extra zabaľte šortky + džínsy, sukne, tričká, topánky. Kozmetiku si zabaľte do kozmetických tašiek a uistite sa, že sú dobre zatvorené.

3. Rolujte a používajte vákuové balenia

Predstavte si, že dorazíte na dovolenku a po vybalení zistíte, že všetky veci bude potrebné vyžehliť. Kvôli tomu a tiež aby ste ušetrili miesto v kufri, tak namiesto skladania oblečenie zrolujte a vložte do vákuových kompresných vreciek. Vrecká uzatvorte a vysajte z nich vzduch. Získate tým oveľa viac priestoru v kufri a oblečenie bude zároveň menej pokrčené.

4. „Kockujte oblečenie“

Dobrý nápadom na balenie je tiež baliť veci do tzv. kociek. Umožní to oddeliť od seba rôzne položky a tiež budete mať lepší prístup k veciam.

5. Využite každučký priestor

Pri balení je dôležité využiť každý jeden malý kúsoček priestoru v kufri, ktorý sa dá. Zrolujte topy, spodné prádlo, ponožky a iné menšie veci a vložte ich do topánok. Uistite sa, že ste naplnili každý možný priestor.

6. Uchovajte svoje oblečenie čisté a svieže

Je dôležité, aby vaše oblečenie zostalo voňavé a to najmä ak ste na dlhej ceste. Vezmite si preto so sebou malú taštičku potpourri, fólie na úpravu tkanín, vonné vložky do zásuvky a udržiavajte svoje oblečenie v sladkej vôni počas celej cesty.

Ako si zbaliť minipoložky:

7. Ziplock tašky

Ako si zvyčajne balíte vašu elektroniku či káble, ktoré vám umožňujú zostať v bezpečí? Balíte si ich ako ostatné veci? Robíte chybu. Na ich balenie by ste mali použiť ziplock vrecká. Nabíjačka na telefón, kameru, adaptéry, slúchádlá – všetko by malo byť zabalené v extra plastovom vrecku (presne v takom, ako by ste použili na tekutiny do príručnej batožiny). Použite ich tiež pre elektrické predmety, veci potrebné pri ceste domov (kľúče od domu, parkovacie lístky, kľúče od auta), lieky a ďalšie podobné veci.

Ako si zbaliť make-up:

8. Vata

Toto je výborná rada. Aby ste zabránili praskaniu vášho púdru alebo očného tieňa počas cestovania, vložte medzi prášok (púder, tieň) a veko vatu. Jednoduché a tak účinné!

Ako si zbaliť knihy:

9. Neberte si so sebou celú knihu

Namiesto ťažkých turistických sprievodcov si so sebou zoberte iba fotokópie stránok, ktoré budete potrebovať. Ušetrí to miesto a zníži hmotnosť. Alebo si zaobstarajte elektronickú čítačku kníh a knihu si jednoducho stiahnite.

Ako udržať bezpečnosť cenností:

10.  Vyprázdnite fľašky a tuby

Aby ste sa vyhli okradnutiu, tak je najlepšie byť nenápadný a najmä zbytočne neukazovať hotovosť. Ak ste na pláži a musíte ísť plávať, ukryte si peniaze do prázdnej fľašky od opaľovacieho krému. Možno tiež použiť tubu od balzamu na pery, kde si skryjete skrútené bankovky.

Ako sa vyhnúť dodatočnému plateniu za batožinu:

11. Odvážte batožinu

Ide o tajnú zbraň, ktorá vám pomôže vyhnúť sa zbytočným poplatkom na letisku. Investujte do batožinovej váhy a budete si istý, že vaša batožina neprekročila hmotnostný limit. Ak ste blízko limitu, radšej zvážte, či všetky zbalené veci budete skutočne potrebovať, najmä čo sa týka ťažších predmetov (väčšinou ide o kozmetiku, ktorú si môžete kúpiť aj na mieste určenia).

12. Kúpte si ľahký kufor

Ak si kúpite drahý designový kufor, musíte si byť tiež vedomý toho, že bude veľkým lákadlom pre zlodeja či už na letisku alebo na cestách. Preto je lepšie byť nenápadný a zvoliť lacnejšiu a nenápadnejšiu verziu. Používanie kufra z tvrdého plastu znamená, že pred samotným balením môžete byť ťažší až o 4 kilogramy. Čiže drahé nie je vždy najlepšie.

13. Zistite svoje limity

Príplatok za batožinu závisí od konkrétnej leteckej spoločnosti. Preto si vždy ešte pred príchodom na samotné letisko zistite, koľko môže vaša batožina maximálne vážiť. Niektorí dopravcovia vám umožnia skontrolovať obidve batožiny, avšak nie všetci a hmotnosť batožiny sa v priebehu ciest môže meniť. Uistite sa, že rozumiete všetkému ohľadom príručnej batožiny, aby ste sa tak vyhli nákladným poplatkom.

Ako nestratiť batožinu:

14. Označte si svoj kufor

Vyhnite sa stresovej situácií na letisku, keď hľadáte svoju batožinu pri rovnakých či podobných kufroch. Označte si kufor štítkami na batožinu a uistite sa, že ho vďaka tomu spoznáte aj v dave. Môžete si ho kľudne ozdobiť stuhami, samolepkami či farebnými šnúrkami, tak aby ste ho okamžite rozpoznali.

Ako sa vyrovnať so stratenou batožinou:

15. Zabaľte si dobrú príručnú batožinu

Bez ohľadu na to, ako dobre si vyzdobíte svoj kufor, môže sa stať, že sa stratí. Uistite sa, že všetky vaše
cennosti sú v príručnej batožine a tiež si tam zabaľte náhradné oblečenie pre prípad, že sa vaša batožina
oneskorí či dokonca stratí. Nebudete sa tak musieť ponáhľať do najbližšieho obchodu kvôli kúpe
náhradného oblečenia. Dôležité je tiež ale vedieť a zistiť si, čo nie je možné si pribaliť do príručnej
batožiny.

Nie ste si istý, čo si zbaliť? Vždy si zbalíte príliš veľa? Máte strach, že zabudnete na nejakú základnú vec? Tu je pre vás prehľad tých najdôležitejších vecí, ktoré by ste mohli na vašej ceste potrebovať. Kľudne si tento zoznam vytlačte a pripíšte si svoje vlastné položky.

Základné položky:

Pasy / víza
Doklady o cestovnom poistení
Letenky / palubné vstupenky
Trasy (vrátane ubytovania)
Hotovosť a kreditné/debetné karty
Pohotovostné kontaktné údaje na banku, kreditnú kartu a mobilného operátora
Kópie pasov
Štuple do uší
Maska na oči
Mobilný telefón
Tablet

Elektronické nabíjačky
Kartička poistenca a núdzové kontaktné údaje
Balíček liekov/prvej pomoci

Toaletné potreby:

Mydlo alebo sprchový gél
Deodorant
Šampón
Kondicionér
Prípravky na úpravu vlasov
Kefa / hrebeň
Potreby na holenie
Kontaktné šošovky a fyziologický roztok
Manikúra
Makeup
Prípravok na odlíčenie
Hydratačný krém
Zubná kefka
Zubná pasta
Ústna voda
Dentálna niť

Oblečenie:

Bunda (kvôli klíme)
Tričká
Šortky
Nohavice / džínsy (kvôli klíme)
Košele
Sukne
Šaty
Sveter / cardigan
Spodná bielizeň
ponožky
Oblečenie na spanie
Opasok
Šperky
Spoločenské topánky
Neformálne topánky

Základné položky na letnú dovolenku:

Krém na opaľovanie
Krém po opaľovaní
Klobúk
Repelent
Plážová taška
Vodotesný kryt na elektroniku (telefón, tablet)
Plavky
Žabky/sandále
Slnečné okuliare
Balzam na pery s ochranou pred slnkom
Jednorázové utierky

pomocník pri balení

Asi každý z vás pozná predletovú úzkosť, ktorú spôsobuje batožina a jej vláčenie, bezpečnostná kontrola či plačúce deti. Aby sa táto vaša fóbia nerozšírila aj o strach z opakovanej návštevy toalety, pripravili sme zoznam jedál, ktoré by ste nemali jesť pred letom. Ak si pochutíte na nesprávnom jedle, môžete bojovať s oveľa horším problémom ako je zlý film či nedostatok priestoru.

Bohužiaľ, ponuka stravovania na letiskách je pomerne obmedzená. Väčšinou tu nájdeme fast food burger, mastnú pizzu či už na pohľad zle vyzerajúci obed v bare. Ak sa vyhnite príliš mastným jedlám, alkoholu a sýteným nápojom, tak si užijete bezbolestný let. Zoznam dokonca obsahuje aj niekoľko výživných potravín, ktoré sa pred letom neodporúča jesť. Nezabudnite piť veľa vody, jesť mrkvu a oriešky a prečítať o piatich potravinách, ktoré by mali byť pred odletom tabu.

Extra veľká porcia fast food jedla

Jedlá tohoto typu sú pred letom jednoznačne najhoršie. Okrem problémov s trávením tu nastáva aj otázka cirkulácie krvi. Sedenie a nehybnosť v lietadle bráni prúdeniu krvi, čím sa spúšťa fyziologický reťazec, ktorý môže viesť k opuchnutým nohám alebo zhoršeniu žilovej trombózy, ktorá zahŕňa tvorbu krvných zrazenín v tele. Podľa lekárov z Kanadského kardiovaskulárneho kongresu, jedenie mastnej slaniny, vajec či syrového sendviču môže spôsobiť okamžité obmedzenie prietoku krvi. Hoci neexistuje žiadne spojenie medzi trombózou a jedlom s vysokým obsahom nasýtených tukov, vyprážané kuriatko a stiesnené sedadlo v lietadle je kombinácia, ktorej je lepšie sa vyhnúť.

„Nafukovacie“ jedlá

Z pochopiteľných dôvodov je dobré a rozumné vyhnúť sa jedlám, ktoré nafukujú, keďže aj tlak v kabíne lietadla podporuje nadúvanie. Hlavnými „nafukovacími“ jedlami sú predovšetkým vyprážané a nasýtené jedlá, ale aj niektoré zdravé potraviny ako cibuľa, karfiol, kapusta, fazuľa či šošovica, po ktorých sa cítite ako balón. Spomenuté potraviny s vysokým obsahom sodíka môžu spôsobiť aj zadržiavanie vody, čo tiež podporuje nadúvanie.

Alkohol

Pre mnohých ľudí je pred odletom úplnou samozrejmosťou dať si zopár drinkov. Pomôže to zmierniť strach z lietania a taktiež sa po ňom dobre spí. Podľa lekárov by sa ale alkohol pred letom alebo počas letu určite nemal konzumovať. Alkohol spôsobuje dehydratáciu, ktorá je v súvislosti so suchým vzduchom a slanými jedlami v lietadle pomerne nebezpečná. Ak si dáte drink, nutnosťou je potom dať si veľké množstvo vody.

Sýtené nápoje

Aby ste zvládli let v pohode, musíte urobiť niekoľko nevyhnutných vecí – snažiť sa predísť dehydratácii, bojovať proti nude, nevšímať si drzé letušky a neriešiť spolusediaceho, ktorý už veľmi nevonia. Dehydratácií sa vyhnete aj tým, že nebudete piť nápoje typu Pepci či Cola. Sýtené nápoje totiž tiež prispievajú k nadúvaniu a kŕčom. Dajte si radšej neperlivú vodu.

Všetko

V štúdii publikovanej v časopise Science výskumníci uviedli, že pred dlhým letom je vhodné držať 16-hodinový pôst, ktorý pomôže zmierniť jet lag. Za normálnych okolností je svetlo hlavnou príčinou, prečo spíme a jeme. Štúdia ale zistila, že ľudia nemôžu spať, ak majú pocit hladu. Z toho vyplýva, že človek sa môže rýchlejšie prispôsobiť časovým zmenám, ak bude hladný. Znamená to, že ak si vaše telo bude myslieť, že je hladné, zostanete bdelý až pokiaľ sa nenajete vo vašej cieľovej destinácii a tým akoby resetujete svoje telo.

Zelenina

Mobilné telefóny sa stali neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života a nielen toho. Všade kam ideme ich máme so sebou, či už je to v práci, doma alebo na kráľovských cestách. Tak prečo nevyužiť potenciál púzdier a rôznych ďalších vychytávok na smartfóny na maximum?

Prezrite si zoznam, ktorý v sebe zahŕňa mnoho od antigravitačných obalov, vďaka ktorým si spravíte selfie takmer všade až po hyper mega super ultra extra tenké púzdro na baterku a ďalšie inovatívne vychytávky ako stvorené pre cestovateľov.

PopSocket

Tento chytrý držiak určite využijú najmä majitelia väčších telefónov. PopSocket má dvojaké využitie, a to ako držiak aj ako stojan a vďaka prísavke sa prichytí na každom telefóne. PopSocket taktiež pomáha pri udržaní stability počas nakrúcania videa alebo pri fotení fotografií. Navyše sa nemusíte báť, že vám bude vo vrecku niečo prekážať, pretože je vyrobený z mäkkého materiálu, ktorý „spľasne“.

Púzdro Anuk

Toto výsuvné púzdro je veľmi užitočné pre cestovateľov, pretože má hneď niekoľko funkcií. Okrem toho, že ochráni váš telefón, má priehradku, do ktorej sa vám zmestia dve karty, napríklad kreditná karta a občiansky, prípadne nejaká hotovosť (bankovky), takže nebudete musieť so sebou nosiť aj peňaženku. To znamená, že sa budete musieť báť o jednu vec menej. No, na druhej strane, ak vám ukradnú telefón, tak aj všetko ostatné.

Apple púzdro na batériu

Síce sú tieto inovatívne púzdra na iPhone trochu drahšie, sú však veľmi užitočné počas ciest. Apple púzdro na batériu ponúka dlhšiu výdrž batérie a výbornú ochranu. Vnútorná výstelka chráni váš iPhone a vonkajší povrch sa príjemne drží. Elegantné púzdro je veľmi tenké, takže si sotva všimnete, že máte so sebou ďalšiu batériu.  V tomto originálnom púzdre Apple sa váš iPhone súčasne nabíja s batériou.

Nabíjačka Ventev

Využijete ju počas dlhých letov. Je spojením nabíjačky a stojana na telefón, takže počas nabíjania vášho smartfónu môžete v pohode pozerať videá, či filmy. Táto vychytávka je kompaktná, preto nezaberie veľa miesta v batožine. Okrem využitia v lietadle je nabíjačka Ventev vhodná aj v izbách na hoteli, kde nie sú práve najvhodnejšie umiestnené zásuvky.

Púzdro GOATcase

Toto púzdro využíva technológiu, vďaka ktorej priľne na hladký a rovný povrch, ako napríklad na zrkadlá, okná či dlaždice a je veľmi dobre využiteľné pri vytváraní cestovateľských selfie. Bonus: je umývateľné.

Pictar Camera Grip

Púzdro vhodné pre dychtivých fotografov. Stačí ak do púzdra zasuniete telefón, z ktorého sa v sekunde stane digitálna zrkadlovka. Funkcie, ktoré budú fotografov zaujímať sú určite „inteligentné koliesko“ s prednastaveniami, zoom či nastavenie uzávierky. K púzdru vám pribalia aj statív.

Adventure Port

Tento multifunkčný obal na telefón je asi tým najvhodnejším pre cestovateľov vďaka svojím funkciám. Okrem toho, že si doň schováte pas a externú nabíjačku na telefón, tento obal taktiež slúži ako peňaženka s ochranou vysokofrekvenčnej identifikácie (RFID).

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Používame cookies, aby sme vám poskytli najlepší online zážitok. Dohodnutým súhlasíte s použitím cookies v súlade s pravidlami cookies.