Asi každý z vás pozná predletovú úzkosť, ktorú spôsobuje batožina a jej vláčenie, bezpečnostná kontrola či plačúce deti. Aby sa táto vaša fóbia nerozšírila aj o strach z opakovanej návštevy toalety, pripravili sme zoznam jedál, ktoré by ste nemali jesť pred letom. Ak si pochutíte na nesprávnom jedle, môžete bojovať s oveľa horším problémom ako je zlý film či nedostatok priestoru.

Bohužiaľ, ponuka stravovania na letiskách je pomerne obmedzená. Väčšinou tu nájdeme fast food burger, mastnú pizzu či už na pohľad zle vyzerajúci obed v bare. Ak sa vyhnite príliš mastným jedlám, alkoholu a sýteným nápojom, tak si užijete bezbolestný let. Zoznam dokonca obsahuje aj niekoľko výživných potravín, ktoré sa pred letom neodporúča jesť. Nezabudnite piť veľa vody, jesť mrkvu a oriešky a prečítať o piatich potravinách, ktoré by mali byť pred odletom tabu.

Extra veľká porcia fast food jedla

Jedlá tohoto typu sú pred letom jednoznačne najhoršie. Okrem problémov s trávením tu nastáva aj otázka cirkulácie krvi. Sedenie a nehybnosť v lietadle bráni prúdeniu krvi, čím sa spúšťa fyziologický reťazec, ktorý môže viesť k opuchnutým nohám alebo zhoršeniu žilovej trombózy, ktorá zahŕňa tvorbu krvných zrazenín v tele. Podľa lekárov z Kanadského kardiovaskulárneho kongresu, jedenie mastnej slaniny, vajec či syrového sendviču môže spôsobiť okamžité obmedzenie prietoku krvi. Hoci neexistuje žiadne spojenie medzi trombózou a jedlom s vysokým obsahom nasýtených tukov, vyprážané kuriatko a stiesnené sedadlo v lietadle je kombinácia, ktorej je lepšie sa vyhnúť.

“Nafukovacie” jedlá

Z pochopiteľných dôvodov je dobré a rozumné vyhnúť sa jedlám, ktoré nafukujú, keďže aj tlak v kabíne lietadla podporuje nadúvanie. Hlavnými “nafukovacími” jedlami sú predovšetkým vyprážané a nasýtené jedlá, ale aj niektoré zdravé potraviny ako cibuľa, karfiol, kapusta, fazuľa či šošovica, po ktorých sa cítite ako balón. Spomenuté potraviny s vysokým obsahom sodíka môžu spôsobiť aj zadržiavanie vody, čo tiež podporuje nadúvanie.

Alkohol

Pre mnohých ľudí je pred odletom úplnou samozrejmosťou dať si zopár drinkov. Pomôže to zmierniť strach z lietania a taktiež sa po ňom dobre spí. Podľa lekárov by sa ale alkohol pred letom alebo počas letu určite nemal konzumovať. Alkohol spôsobuje dehydratáciu, ktorá je v súvislosti so suchým vzduchom a slanými jedlami v lietadle pomerne nebezpečná. Ak si dáte drink, nutnosťou je potom dať si veľké množstvo vody.

Sýtené nápoje

Aby ste zvládli let v pohode, musíte urobiť niekoľko nevyhnutných vecí – snažiť sa predísť dehydratácii, bojovať proti nude, nevšímať si drzé letušky a neriešiť spolusediaceho, ktorý už veľmi nevonia. Dehydratácií sa vyhnete aj tým, že nebudete piť nápoje typu Pepci či Cola. Sýtené nápoje totiž tiež prispievajú k nadúvaniu a kŕčom. Dajte si radšej neperlivú vodu.

Všetko

V štúdii publikovanej v časopise Science výskumníci uviedli, že pred dlhým letom je vhodné držať 16-hodinový pôst, ktorý pomôže zmierniť jet lag. Za normálnych okolností je svetlo hlavnou príčinou, prečo spíme a jeme. Štúdia ale zistila, že ľudia nemôžu spať, ak majú pocit hladu. Z toho vyplýva, že človek sa môže rýchlejšie prispôsobiť časovým zmenám, ak bude hladný. Znamená to, že ak si vaše telo bude myslieť, že je hladné, zostanete bdelý až pokiaľ sa nenajete vo vašej cieľovej destinácii a tým akoby resetujete svoje telo.

Páčil sa vám náš článok? Podeľte sa s nami o váš názor.