Počas cesty

Tak…a už ste vo svojej vysnívanej destinácii. No aby sa Vaša cesta snov nestala nočnou morou a aby bolo všetko také dokonalé, ako ste si to predstavovali, mali by ste si dať pozor na niekoľko dôležitých vecí. Že na aké? Nech sa páči:

Práve ste dorazili do destinácie svojich snov plní nadšenia a radosti. Ak ste zo skupiny ľudí, ktorí na vytúženú cestu odkladali každé euro, pripravili sme pre vás niekoľko bodov ako ušetriť aj počas cesty, aby ste dovolenkový rozpočet neminuli v priebehu prvých dní.

 1. Naplánujte si dovolenkové výdavky

Ešte pred odchodom na dovolenku, zvážte svoje výdavky týkajúce sa nielen stravy, ubytovania či dopravy, ale aj každodenného vreckového na posedenie či malú maškrtu.

 1. Nakupujte darčeky s rozumom

Ak aj vy radi nakupujete darčeky pre svojich blízkych, zvážte najskôr svoj rozpočet. Nepreháňajte to s nákupmi. V prípade, že chcete svoju rodinu a priateľov potešiť alebo sa chcete pochváliť destináciou, ktorú ste navštívili, stačí ak im prinesiete magnetku, alebo malý suvenír. Ten ich poteší, nezaberie veľa priestoru v kufri a navyše vás nevyjde draho. Podaktorým bude pravdepodobne stačiť koniec prezentácie vašich fotografií z dovolenky, ktorými sa pochválite.

 1. Navštívte podujatia, ktoré sú zadarmo

Už sa vám zunovalo povaľovanie na pláži a rozhodli ste sa, že chcete niečo zažiť, no myslíte že si to nemôžete dovoliť? Ešte pred cestou sa informujte o rôznych podujatiach, festivaloch, kultúrnych pamiatkach a prírodných pozoruhodnostiach, ktoré môžete navštíviť bez toho, aby ste platili nejaké vstupné.

 1. Neberte hneď prvú ponuku

Tento bod sa týka predovšetkým rôznych služieb. Ak vystúpite z lietadla a hľadáte taxík, ktorý by vás zaviezol do hotela, skúste sa poobzerať aj po taxíkoch, ktoré nestoja priamo pri letisku. Za pohodlnosť si určite priplatíte. Netýka sa to však len taxíkov, ale aj rôznych atrakcií. Ak sa trochu vzdialite z hlavnej ulice, kde sa nachádza najviac turistov, ceny vás milo prekvapia.

 1. Cestujte ako domáci

Ďalším spôsobom ako ušetriť na dovolenke je mestská hromadná doprava, ktorá je nielen výhodnejšia, ale v autobuse budete mať viac času poobzerať si časti mesta, ktoré by ste ináč nestihli navštíviť. Častokrát majú turisti možnosť zakúpiť si celodenný lístok. Dokonca sú krajiny, kde celodenný lístok môžete využiť na viacero dopravných spojov (autobus, metro, vlak). Nájdu sa aj také, v ktorých sa hromadnou dopravou poveziete zadarmo.

 1. Platba kartou

Platbou kartou alebo výberom z bankomatu je možné ušetriť vďaka výhodnejšiemu kurzu, ako by vám ponúkli v zmenárni. Je však dôležité, aby ste si zistili či v danej destinácii cudzincom neúčtujú za výber kartou.

 1. Cestovné poistenie

Ak sa niekam chystáte na dovolenku, pobyt, či výlet mimo Slovenska, odporúčame vám zabezpečiť si cestovné poistenie, aby vás dovolenka v prípade nečakanej situácie neprišla draho.

O poisťovniach, ktoré ponúkajú cestovné poistenie sa viac dočítate v sekcii Cestovné poistenie.

 1. Zjednávajte ceny

V mnohých krajinách predovšetkým na miestach ako sú trhoviská alebo rôzne pouličné stánky je úplne prirodzené, že za zakúpený tovar nezaplatíte cenu akú na vám vychrlí predajca.

Prvým krokom pred zjednávaním cien je spraviť si menší prieskum v miestnych cenách. Prínosom pre vás bude, ak prejdete niekoľko obchodov a zistíte, koľko si za určité veci pýtajú.

Dobrou taktikou je začať s veľmi nízkou sumou a nechať si priestor na vyjednávanie. Neponúkajte hneď na začiatku maximálnu sumu, ktorú ste ochotní zaplatiť za tovar.

Turisti si často myslia, že sú dostatočne inteligentní, aby sa vyhli podvodu či rôznym nástrhám. Síce sa nedá predpokladať, či a kedy nastane takáto situácia, je dôležité vedieť, aké nástrhy a podvody existujú a ako im predísť, prípadne čo robiť ak nastanú. Prečítajte si, na aké nástrahy môžete počas cestovania naraziť a tiež rady, ako sa im šikovne vyhnúť.

 1. Pokazený taxa meter

Vodiči taxíkov v blízkosti letísk alebo vlakových staníc sú známy tým, vytiahnu tento trik. Avšak môže sa to stať kdekoľvek. Je to jednoduché. Nasadnete do taxíka, vyrazíte a zrazu vám vodič povie, že meter je pokazený a naúčtuje vám smiešnu sumu (až do výšky 100 dolárov, ak nie ste opatrný). Toto je veľmi časté v Strednej Amerike, najmä v Kostarike.

Ako sa tomu vyhnúť?

Na cene sa s taxikárom dohodnite už vopred. Ak odmietne zapnúť meter alebo povie, že bez meradla je to lacnejšie, radšej vystúpte a rozhodnite sa pre iný taxík. Nie všetci taxikári sú podvodníci.

 1.  Preplnený alebo zatvorený hotel

Táto nástraha v rámci cestovania sa vyskytuje vo veľkej miere opäť u taxikárov. Počas cesty na hotel vám povie, že vami vybraný hotel je zatvorený či plne rezervovaný a dopraví vás do drahšieho hotela, kde dostane príjemnú tučnú odmenu.

Ako sa tomu vyhnúť?

Vopred si do hotela zavolajte či napíšte email a uistite sa, že je otvorený. Opýtajte sa či poskytujú transfer a naplánujte si vyzdvihnutie. Ak váš taxikár stále tvrdí, že hotel nie je k dispozícií, trvajte na tom, aby vás tam aj tak vzal. Povedzte mu, že už máte rezerváciu.

 1. Bezplatné náramky alebo rozmarín

Táto nástraha sa týka najmä ženských cestujúcich. Priateľský muž alebo žena sa s vami začne zhovárať a potom vám „bezplatne“ umiestni na zápätie náramok priateľstva alebo vám odovzdá vetvičku rozmarínu pre šťastie. Akonáhle si to však vezmete, začnú požadovať peniaze a keď odmietnete, vyrobia vám scénu.

Ako sa tomu vyhnúť?

Nedovoľte, aby vám dal niekto niečo na telo a buďte opatrný pri akceptovaní niečoho zadarmo, ak na to nie je dobrý dôvod. Jednoducho ich ignorujte a pokračujte v chôdzi.

 1. Špinavé oblečenie

Počas prechádzky mestom sa môže stať, že pocítite niečo na ramenách – často ide o pozdrav od vtáčika alebo sa môžete zašpiniť od rýchleho občerstvenia. Zrazu k vám príde priateľský cudzinec a začne vám to čistiť a popri tom si nenápadne zoberie z vrecka alebo kabelky peňaženku .

Ako sa tomu vyhnúť?

V tomto prípade je najlepšie nedovoliť, aby vám niekto pomohol. Namiesto toho choďte na toaletu a očistite si to sami.

 1. Falošní policajti

Falošní policajte sú známy najmä vo veľkých mestách. Často jedna osoba príde k turistovi a ponúkne mu nelegálny tovar, napr. drogy. Následne sa objavia policajte a preukážu sa odznakmi. Potom budú trvať na tom, aby im nevedomý cestujúci odovzdal pas a peňaženku. Nejde však o skutočných policajtov.

Ako sa tomu vyhnúť?

Nikdy nikomu neodovzdávajte svoju peňaženku ani pas. Požiadajte, aby sa identifikovali a oznámte im, že zavoláte na políciu, aby ste si potvrdili, že sú to tí, za ktorých sa vydávajú. Vždy ale povedzte, že váš cestovný pas je zamknutý v hotelovom trezore a že budú musieť ísť s vami do hotela. Ak vám to neumožnia, jednoducho odíďte.

 1. Atrakcia je zatvorená

V hlavných turistických oblastiach sa môžete stretnúť s tým, že priateľskí miestni obyvatelia vám povedia, že atrakcia, ktorú chcete navštíviť, je zatvorená z rôznych dôvodov. Potom vás budú sprevádzať k inej atrakcii alebo do obchodu, kde budete nútený si niečo kúpiť alebo zaplatiť veľa za vstup.

Ako sa tomu vyhnúť?

Skúste sa prejsť k miestu, kde sa predávajú lístky a potvrďte si to sami. Prípadne požiadajte niekho iného miestneho o potvrdenie.

 1. Priateľský ATM pomocník

Niekto k vám pristúpi, keď si idete vyberať z bankomatu s tým, že vám chce pomôcť vyhnúť sa poplatkom miestnym bankám. V skutočnosti chce ale naskenovať vašu bankomatovú kartu so skimmer kartou, ktorú má vo vrecku a sleduje, ako zadáte PIN, aby mohli neskôr váš účet vybieliť.

Ako sa tomu vyhnúť?

Nikdy nemajte vo svojej blízkosti niekoho, keď vykonávate akúkoľvek ATM transakciu a zadávanie PIN kódu si vždy zakrývajte druhou rukou. Ak sa niekto priblíži, radšej vezmite kartu a nájdite si iný bankomat.

 1. Škoda na prenajatom motocykle

Prenajatý moped alebo skúter sa cez noc poškodí alebo bude dokonca ukradnutý. Jeho vlastník bude požadovať dodatočnú platbu alebo nákladnú opravu ako náhradu. Tieto škody spôsobil samotný vlastník alebo jeho priatelia.

Ako sa tomu vyhnúť?

Urobte si fotografie motocykla a zdokumentujte predchádzajúce škody. Použite svoj vlastný zámok, nie ten, ktorý poskytuje nájomca. Nehovorte vlastníkovi, kde sa skutočne zdržiavate a uistite sa, že motocykel nechávate na bezpečnom mieste.

 1. Falošné lístky na autobus/vlak/lietadlo

Niekto vám ponúkne lístky na vlak so zľavou. Možno vám taxikár ponúkne, že vám predstaví priateľa, ktorý miestnym cestovným agentom. Ale lístky, ktoré predávajú, nie sú skutočné a v čase, keď to zistíte, podvodníci su preč aj s vašimi peniazmi.

Ako sa tomu vyhnúť?

Vždy si kupujte cestovné lístky na oficiálnom predajnom mieste alebo na webovej stránke.

10. Falošný telefonát z hotela

Počas pobytu v hoteli budete mať hovor z recepcie uprostred noci, aby ste potvrdili podrobnosti o kreditnej karte. Avšak nejde o volanie z recepcie. Je to podvodník, ktorý vybieli vaše účty, keď urobí kópiu vašej karty pomocou údajov, ktoré mu dáte cez telefón.

Ako sa tomu vyhnúť?

Nikdy neposkytujte údaje o kreditnej karte cez telefón. Choďte na recepciu osobne, ak sa vyskytne problém.

Málo miesta na nohy. Ľudia, ktorí neustále chodia okolo alebo si niečo vyberajú z priehradky na batožinu. Hluk z filmov a videohier. Plač detí. Svetlo zo susedovho okna. Spánok v lietadle sa so všetkými týmito rozptýlenia a nepríjemnosťami môže zdať až nemožný.

Vždy doslova bojujete o trochu spánku v lietadle? Verte, nie ste v tom sami. No výber správneho sedadla, správna výbava a menšie zmeny vo vašich leteckých návykoch vám môžu priniesť vytúžený spánok už počas najbližšieho letu.

Vyberte si správne miesto

Vaše sedadlo môže byť jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvní to, či sa v lietadle dobre vyspíte. Ak je to možné, snažte sa sedieť pri okne. Budete sa môcť oprieť a tiež vás nebudú vaši susedia preskakovať vždy, keď budú musieť ísť na toaletu. Navyše budete mať pod kontrolou aj roletu okna.  Rozmyslite si aj výber sedadla, ktoré oddeľuje jednotlivé triedy (napr. first class a economy class) alebo ktoré sa nachádza pri únikovom východe. Miesto na nohy je síce skvelé, ale niektoré sedadlá pri únikovom východe sa nedajú sklápať (aby neboli prekážkou v prípade núdze) a niektoré sedadlá oddeľujúce triedy majú opierky, ktoré sa nedajú zdvihnúť. Spať na takomto sedadle je skutočne nepohodlné, najmä ak zistíte, že sedadlá vedľa vás sú prázdne :). Vyhnúť by ste sa mali aj sedadlám v poslednom rade lietadla. Sedadlá sa tiež nedajú sklápať a často sa nachádzajú pri toaletách, čo znamená hluk a tiež aj zápach.

sedadlo v lietadle

Neberte si so sebou do lietadla veľa zbytočných vecí

Ak máte dve príručné batožiny maximálnej veľkosti, môže sa stať, že jedna z nich vám skončí pod nohami a tým skomplikuje spánok. Namiesto toho si so sebou zoberte malý ruksak alebo tašku a zabaľte si do nej všetko, čo budete počas letu potrebovať – knihu, časopis, tablet, občerstvenie a fľašu vody. Predtým ako tašku vyložíte do priehradky nad vami, vytiahnite si potrebné veci, ktoré počas letu použiteje a odložte si ich na zadnú stranu sedadla pred vami.

mala taška do lietadla

Vyhnite sa kofeínu 

Predovšetkým počas denného letu, kedy vás rozptýli už aj pohľad z okna, zistíte, že je oveľa ťažšie zaspať, ak máte v tele kofeín. Vyhnite sa preto pokušeniu dať si šálku kávy či sódy pred nástupom na palubu a od obsluhy si radšej vypýtajte vodu alebo džús.

Vyskúšajte spánkových pomocníkov

Dobrý spánok by vám v lietadle mohol zabezpečiť niektorý z nasledujúcich pomocníkov:

Melatonín – ide o prirodzene sa vyskytujúcu látku – zlúčeninu, ktorá spúšťa náš spánok a je pre nás rovnako prirodzená ako napríklad jedlo. Úroveň melatonínu v tele klesá s rastúcim vekom, a preto starší ľudia spávajú menej. Melatonín však nemusí účinkovať na každého rovnako, tzn. že niekto po ňom zaspí, ale iný nemusí.

Dramamine – tento liek je dosť bežný, ale treba si dať pozor, pretože človek je po ňom dosť ospalý a kvôli tomu by nemal napr. šoférovať auto. Ak máte kratší let alebo potrebujete byť po zobudení fresh, tak sa mu radšej vyhnite.

melatonin

Nárokujte si na vankúš a prikrývku

Môže sa stať, že vo vašom rade nebude dostatok prikrývok a vankúšov. Ak máte dlhší let, tak na ne určite máte nárok. Ak na sedadle nemáte sadu – vankúš a deka, tak na to upozornite letušku a tá by mala tento problém vyriešiť. Bez toho sa predsa spať nedá :).

vankúš a prikrývka

Zoberte si so sebou vankúš na krk

Väčšina cestovateľov nedá na tieto vankúšiky dopustiť. A my tiež :). Existuje viacero druhov – nafukovacie, s pamäťovou penou či s tzv. pieskom. Z vlastnej skúsenosti vieme, že každému vyhovuje niečo iné, preto je dobré si každý odskúšať a vybrať si podľa seba. Ak sa chcete dobre vyspať, „krkový vankúš“ je nevyhnutnosť.

vankúš na krk

Osloboďte svoje nohy

Toto je veľmi diskutabilné. Niektorí ľudia si vyzujú topánky hneď po usadení, iní o tom nechcú ani počuť. Faktom tiež je, že bosé nohy rýchlejšie napuchnú. No byť obutý celý let nie je príliš komfortné. Dôležité je, aby ste mali čisté ponožky a topánky, ktoré sa dajú ľahko vyzuť a obuť. Na zaoceánskych letoch poskytujú niektoré letecké spoločnosti aj ponožky. U mňa sú ponožky povinnou výbavou, keďže mi je v lietadle vždy zima.

nohy v lietadle

Slúchadlá používajte minimálne

Nezoberte si slúchadlá od letušky, ak vám ich ponúka a v prípade, že máte vlastné, nechajte si ich pekne v taške. Televízia a filmy vás môžu udržať hore po celý let. Radšej obetujte film a dajte prednosť spánku, za ktorý budete po vystúpení z lietadla vďačný. Na druhej strane ale niektorým ľudom pomáha pri spánku počúvanie upokojujúcej hudby.

heaphones

Oznámte, že nechcete byť rušený

Ak si chcete pospať a nechcete, aby vás letušky rušili pri roznášaní nápojov a jedla, tak by ste im to mali vopred ohlásiť. Ak ste prikrytý, uistite sa, že bezpečnostný pás  máte zapnutý cez prikrývku a je viditeľný.

nerušiť

Sklopte si sedadlo, ale buďte zdvorilý

Predtým ako si sklopíte sedadlo, pozrite sa za seba, aby ste sa uistili, že tak môžete spraviť. Osoba za vami môže mať rozložený stolík, na ktorom môže mať kávu či vodu alebo môže mať hlavu blízko vášho sedadla. V tomto prípade je dôležité, aby ste boli zdvorilý.

sklopené sedadlo

Vyhýbajte sa svetlu

Svetlo z obrazoviek, svetlo na čítanie, osvetlenie kabíny, slnečné lúče – to všetko môže narušiť váš spánok. Výborným riešením je maska na oči. Niektoré letecké spoločnosti ich poskytujú, ale pre prípad si noste vždy aj svoju.

obrazovka v lietadle

Keď je čas zobudiť sa

Najhoršou časťou spánku je prebudenie :). V lietadle je to ešte horšie, keďže je okolo vás batožinový chaos, svietia žiarivky a jasné slnečné svetlo. Ak máte dlhý let, nastavte si budík cca 45 minút pred pristátím. Budete mať ešte čas na toaletu, zbalenie sa, obutie a prípadne môžete ešte poprosiť obsluhu o šálku kávy. Z lietadla tak pôjdete dobre prebudený.

káva v lietadle

Vydarená rodinná dovolenka stojí skutočne veľa úsilia. Rodičovstvo je pravdepodobne tá najťažšia práca na svete, ktorú však zbožňujete nadovšetko. Aj keď svoje deti milujete, dovolenka s nimi môže byť niekedy obtiažna. Ak ste boli doteraz zvyknutí cestovať vo dvojici, budete musieť prehodnotiť vaše cestovné návyky. Prinášame vám krátky zoznam ako maximalizovať zábavu a minimalizovať výdavky na vašej rodinnej ceste snov.

 • Určte si rozpočet na každý deň

Prvá vec, ktorú určite postrehnete je, že dovolenky s deťmi sa vedia veľmi rýchlo predražiť. Tematické parky, reštaurácie, sladkosti, suveníry, rôzne aktivity, vstupenky, benzín – to všetko vyjde veľmi draho.

Predtým ako vyrazíte na cesty, nastavte si denný rozpočet. Každodenné výdavky pre štvorčlennú rodinu sa odhadujú približne na 100€, samozrejme, že sa do tejto sumy nepočítajú letenky a ubytovanie. V momente, keď sa peniaze minú, je čas prestať ich míňať.

Možno sa stane, že v jeden deň budete musieť minúť viac. Stačí, keď si v ostatné dni naplánujete lacnejšie aktivity a jedlá, prípadne návštevu nejakej pamiatky, kde sa vstupné neplatí. To, že budete všade platiť v hotovosti, vám ukáže ako rýchlo sa v skutočnosti „šušníky“ vedia vykotúľať z peňaženky. Platbou v hotovosti sa jednoducho vyhnete tomu, že pri pohľade na výpis z banky vás bude musieť odviezť sanitka, pretože ste minuli omnoho viac ako ste plánovali.

 • Vyberte si to správne ubytovanie

Keď so sebou na dovolenku beriete deti, výber správneho ubytovania v sebe zahŕňa viac než len nájdenie cenovo dostupného miesta v blízkosti miesta, ktoré chcete navštíviť.

Má ubytovanie kuchyňu (alebo aspoň mikrovlnku či minichladničku), kde si môžete pripraviť raňajky a večere, prípadne aj obed, aby ste ušetrili peniaze? Strávite väčšinu času na izbe upozorňovaním detí, aby neboli hlučné, len aby to neobťažovalo bezdetné páry v susedných izbách? Má ubytovanie oddelenú izbu alebo terasu, na ktorej by ste si večer mohli chvíľu vydýchnuť, po tom ako deti pôjdu spať?

Toto sú veci, ktoré musíte zvážiť, keď si budete vyberať ubytovanie. Niekedy je najlepším riešením ubytovanie v hoteli pre rodiny, prípadne prenajatie celého domu, kde sa deti môžu vybehať a byť hlučné ako chcú.

 • Nechajte deti, nech pomôžu pri výbere destinácie

Samozrejme, nemyslíme tým, aby deti mali na starosti každý jeden detail dovolenky, ale ak majú nejaký koníček, ale záľubu a je možné tomu výber destinácie prispôsobiť, smelo ich nechajte. Celá rodina si to užije.

 

 

 

 

 

 • Neprežeňte to s aktivitami

Toto pravidlo platí nielen na rodinných dovolenkách. Dávajte si pozor, aby ste nenaplánovali tak veľa aktivít, že namiesto toho, aby ste si oddýchli, bude celá rodina v strese.

Keď si budete plánovať dni, vyhraďte si určitý čas aj na leňošenie či vylihovanie či už na izbe alebo na pláži alebo na akomkoľvek mieste, ktoré si zvolíte.

 • Dodržiavajte režim spánku

Ak sú vaše deti doma zvyknuté chodiť spávať o ôsmej, tak by to malo byť aj na dovolenke. Platia tu určite aj výnimky, pretože niekedy naplánujete aj nejakú večernú aktivitu, ale mala by to byť iba výnimka, nie pravidlo.

Taktiež, ak im večer čítate rozprávky, na dovolenke by tomu nemalo byť inak. Je skutočne dôležité, aby dodržiavali zaužívaný režim a aby mali dostatok spánku. Nevyspaté deti sú mrzuté a neposlušné deti. A deti, ktoré sa vedia správať sú hlavnou prísadou k vydarenej dovolenke.

 • Pripravte deti na to, čo ich čaká na letisku

Nie je žiadnym tajomstvom, že prehliadky na letisku môžu byť utrpením. To platí aj pre dospelých. A teraz si predstavte, aké to musí byť pre malé deti. Je veľa vecí, na ktoré si musíte dávať pozor – dať si dole topánky a opasky, elektroniku musíte dať do nádoby, tekutiny do inej atď.

Okrem rady, ktorá je asi každému jasná – dopravte sa na letisko v dostatočnom predstihu, aby ste nemuseli neskôr stresovať, že nestihnete let, máme pre vás ešte jeden užitočný tip. Skúste si doma nacvičiť celý priebeh odbavenia batožiny a bezpečnostnej kontroly. Keď deti vedia, čo majú čakať, celý proces prebehne hladko.

 • Buďte pripravení na daždivé dni

Majte vždy pripravený záložný plán, keby náhodou nevyšlo počasie. Či ste si už prenajali dom na jazere, pri pláží, niekde v lese, alebo bývate v hoteli blízko zábavného parku, zistite si, aké aktivity je možné robiť počas škaredého počasia.

 • Nezabudnite, že ste v prvom rade rodič

Cestovanie s deťmi je vyčerpávajúce. Určite budete mať nutkanie trochu zmierniť disciplínu a nároky na správanie detí. Veď predsa aj rodičia si zaslúžia pauzu, však? Práveže ani nie. To, že ste na dovolenke, neznamená, že sa menia alebo strácajú vaše povinnosti ako rodiča. Ak sa deti nevedia správať, na dovolenke ich čaká rovnaký trest ako doma. Spravíte tým službu nielen okoliu, ale aj sebe a svojim deťom.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Používame cookies, aby sme vám poskytli najlepší online zážitok. Dohodnutým súhlasíte s použitím cookies v súlade s pravidlami cookies.