Či už sa balíte na víkendový trip do mesta alebo na dvojtýždňovú dovolenku k moru, máme tu pre vás tipy, ktoré sa vám budú hodiť pri balení v pohode a bez stresu. Pozrite tento praktický zoznam na balenie a začiatok vašej dovolenky bude určite šťastnejší.

Ako si správne zorganizovať samotné balenie:

1. Vytvorte si vlastný baliaci zoznam

Máte strach, že ste si doma nechali niečo dôležité? Pas? Skontrolujte. Kefka na zuby? Skontrolujte. Obľúbený medvedík? Určite skontrolujte, pretože to môže znamenať aj niekoľko hodín zábavy vášho zlatíčka 🙂 a tým pádom voľno pre vás. Pre váš pokoj na duši v rámci balenia využite náš zoznam, ktorý obsahuje
všetky dôležité každodenné dovolenkové nevyhnutnosti. Samozrejme, pridajte si aj vlastné osobné predmety.

Ako si zbaliť oblečenie:

2. Vyhnite sa škvrnám

Už sa vám stalo, že ste si na svojich obľúbených šatách pri vybaľovaní našli škvrnu? Tak tento problém sa vám už nestane. Roztrieďte si svoje veci a zabaľte ich do igelitových tašiek, tzn. extra zabaľte šortky + džínsy, sukne, tričká, topánky. Kozmetiku si zabaľte do kozmetických tašiek a uistite sa, že sú dobre zatvorené.

3. Rolujte a používajte vákuové balenia

Predstavte si, že dorazíte na dovolenku a po vybalení zistíte, že všetky veci bude potrebné vyžehliť. Kvôli tomu a tiež aby ste ušetrili miesto v kufri, tak namiesto skladania oblečenie zrolujte a vložte do vákuových kompresných vreciek. Vrecká uzatvorte a vysajte z nich vzduch. Získate tým oveľa viac priestoru v kufri a oblečenie bude zároveň menej pokrčené.

4. „Kockujte oblečenie“

Dobrý nápadom na balenie je tiež baliť veci do tzv. kociek. Umožní to oddeliť od seba rôzne položky a tiež budete mať lepší prístup k veciam.

5. Využite každučký priestor

Pri balení je dôležité využiť každý jeden malý kúsoček priestoru v kufri, ktorý sa dá. Zrolujte topy, spodné prádlo, ponožky a iné menšie veci a vložte ich do topánok. Uistite sa, že ste naplnili každý možný priestor.

6. Uchovajte svoje oblečenie čisté a svieže

Je dôležité, aby vaše oblečenie zostalo voňavé a to najmä ak ste na dlhej ceste. Vezmite si preto so sebou malú taštičku potpourri, fólie na úpravu tkanín, vonné vložky do zásuvky a udržiavajte svoje oblečenie v sladkej vôni počas celej cesty.

Ako si zbaliť minipoložky:

7. Ziplock tašky

Ako si zvyčajne balíte vašu elektroniku či káble, ktoré vám umožňujú zostať v bezpečí? Balíte si ich ako ostatné veci? Robíte chybu. Na ich balenie by ste mali použiť ziplock vrecká. Nabíjačka na telefón, kameru, adaptéry, slúchádlá – všetko by malo byť zabalené v extra plastovom vrecku (presne v takom, ako by ste použili na tekutiny do príručnej batožiny). Použite ich tiež pre elektrické predmety, veci potrebné pri ceste domov (kľúče od domu, parkovacie lístky, kľúče od auta), lieky a ďalšie podobné veci.

Ako si zbaliť make-up:

8. Vata

Toto je výborná rada. Aby ste zabránili praskaniu vášho púdru alebo očného tieňa počas cestovania, vložte medzi prášok (púder, tieň) a veko vatu. Jednoduché a tak účinné!

Ako si zbaliť knihy:

9. Neberte si so sebou celú knihu

Namiesto ťažkých turistických sprievodcov si so sebou zoberte iba fotokópie stránok, ktoré budete potrebovať. Ušetrí to miesto a zníži hmotnosť. Alebo si zaobstarajte elektronickú čítačku kníh a knihu si jednoducho stiahnite.

Ako udržať bezpečnosť cenností:

10.  Vyprázdnite fľašky a tuby

Aby ste sa vyhli okradnutiu, tak je najlepšie byť nenápadný a najmä zbytočne neukazovať hotovosť. Ak ste na pláži a musíte ísť plávať, ukryte si peniaze do prázdnej fľašky od opaľovacieho krému. Možno tiež použiť tubu od balzamu na pery, kde si skryjete skrútené bankovky.

Ako sa vyhnúť dodatočnému plateniu za batožinu:

11. Odvážte batožinu

Ide o tajnú zbraň, ktorá vám pomôže vyhnúť sa zbytočným poplatkom na letisku. Investujte do batožinovej váhy a budete si istý, že vaša batožina neprekročila hmotnostný limit. Ak ste blízko limitu, radšej zvážte, či všetky zbalené veci budete skutočne potrebovať, najmä čo sa týka ťažších predmetov (väčšinou ide o kozmetiku, ktorú si môžete kúpiť aj na mieste určenia).

12. Kúpte si ľahký kufor

Ak si kúpite drahý designový kufor, musíte si byť tiež vedomý toho, že bude veľkým lákadlom pre zlodeja či už na letisku alebo na cestách. Preto je lepšie byť nenápadný a zvoliť lacnejšiu a nenápadnejšiu verziu. Používanie kufra z tvrdého plastu znamená, že pred samotným balením môžete byť ťažší až o 4 kilogramy. Čiže drahé nie je vždy najlepšie.

13. Zistite svoje limity

Príplatok za batožinu závisí od konkrétnej leteckej spoločnosti. Preto si vždy ešte pred príchodom na samotné letisko zistite, koľko môže vaša batožina maximálne vážiť. Niektorí dopravcovia vám umožnia skontrolovať obidve batožiny, avšak nie všetci a hmotnosť batožiny sa v priebehu ciest môže meniť. Uistite sa, že rozumiete všetkému ohľadom príručnej batožiny, aby ste sa tak vyhli nákladným poplatkom.

Ako nestratiť batožinu:

14. Označte si svoj kufor

Vyhnite sa stresovej situácií na letisku, keď hľadáte svoju batožinu pri rovnakých či podobných kufroch. Označte si kufor štítkami na batožinu a uistite sa, že ho vďaka tomu spoznáte aj v dave. Môžete si ho kľudne ozdobiť stuhami, samolepkami či farebnými šnúrkami, tak aby ste ho okamžite rozpoznali.

Ako sa vyrovnať so stratenou batožinou:

15. Zabaľte si dobrú príručnú batožinu

Bez ohľadu na to, ako dobre si vyzdobíte svoj kufor, môže sa stať, že sa stratí. Uistite sa, že všetky vaše
cennosti sú v príručnej batožine a tiež si tam zabaľte náhradné oblečenie pre prípad, že sa vaša batožina
oneskorí či dokonca stratí. Nebudete sa tak musieť ponáhľať do najbližšieho obchodu kvôli kúpe
náhradného oblečenia. Dôležité je tiež ale vedieť a zistiť si, čo nie je možné si pribaliť do príručnej
batožiny.