Formálny názov: Guyanská kooperatívna republika
Hlavné mesto: Georgetown
Úradný jazyk: angličtina
Mena: guyanský dolár
Časový posun: – 4 hodiny
Suveníry: pohľadnice, prívesky figúrok, magnetky na chladničku
Očkovanie: odporúča sa očkovanie proti žltej zimnici a hepatitídam typu A a B

Guyana bola pôvodne holandskou kolóniou, ale v roku 1815 prešla pod britskú nadvládu. V čase otrokárstva tu boli privezení otroci z Afriky a Indie, ktorí pracovali najmä na plantážach cukrovej trstiny. Guyana sa stala nezávislou v roku 1966 a odvtedy boli na jej čele najmä socialisticky orientované vlády.
Jedlá a nápoje v Guayane
Na jedálničku väčšiny reštaurácií sa nachádza kura, bravčové mäso, steak a najčastejšie krevety. Guyanské jedlo je ovplyvnené Britániou, Holandskom, Indiou a Afrikou. Väčšina ingrediencií v guyanských pokrmoch a nápojoch sa vyrába v tuzemsku. Klíma v tejto krajine je ideálna na pestovanie ryže, koreňovej zeleniny. K miestnym jedlám patrí Foo-foo (banány v tvare koláča a vyprážené na oleji dozlata), Metagee (yan, skorocel, chlebovník, maniok a solené mäso alebo ryby všetko pomaly varené v kokosovom mlieku s paradajkami, palmovým olejom, pikantným čili, cesnakom a cibuľou), Split pea soup (hrachová polievka s prúžkami slaniny, kuracím vývarom, sladkými zemiakmi, paprikou), Pepperpot (indiánske mäso dusené s maniokou a horúcou korenenou omáčkou), Guyanese style rice (vyprážaná čínska ryža). Medzi regionálne nápoje patria banks (miestne sudové a fľaškové ležiaky), papaya milkshake (papája koktail s krémovou a sladkou chuťou), mauby (ovocné a štipľavé koreňové pivo), ananásové víno (zmes fermentovaného ananásu, muškátového kvetu, cukru a sušeného ovocia) a peanut punch (zmes arašidového masla, mlieka a cukru).
Podnebie v Guayane
Počasie v Guyane je tropické, vlhké a horúce. Cez rok sa tu striedajú dve obdobia dažďov a to od mája do augusta a od novembra do januára.
Top destinácie a atrakcie v Guyane
Kaieteur vodopády – masa 660 metrov kubicných vody padá každú sekundu z výšky štyrikrát vyššej ako na Niagare. Tieto vodopády patria k najpôsobivejším vodopádom sveta. Napriek tomu o nich málokto vie a masová turistika sa im vyhýba.
Iwokrama – dažďový prales s niekoľkými indiánskymi dedinami, centrum guyanskej ekoturistiky
Rupununi Savanna – savana na juhozápade krajiny s fascinujúcimi indiánskymi dedinami
Georgetown – napriek zlej povesti je mestom s atraktívnou koloniálnou architektúrou a udržiavanou botanickou a zoologickou záhradou
Shell Beach – 140 km dlhá pláž, sídlia tu najvzácnejšie druhy korytnačiek
Nočný život
Kriminalita v Guyane je vysoká, ide najmä o ozbrojené lúpeže a krádeže áut. Hlavne v meste Georgetown je dôležité dbať na osobnú bezpečnosť. Nepútajte na seba pozornosť a nenoste šperky, kamery, fotoaparáty a iné turistické doplnky.
Zaujímavosti o Guyane
– Guyana je indiánske slovo a v preklade znamená “krajina mnohých riek”
– Guyana je tretia najmenšia krajina v Južnej Amerike a približne 70% celkovej plochy je pokrytej dažďovými pralesmi. Niektoré miestu neprístupné ľuďom.
– najvyššiím bodom je vrch Romania s výškou 2835 m a najdlhšou riekou je Essequibo.
– vydra obria a orol lupič sú najvzácnejšie druhy zvierat, ktoré možno v Guyane vidieť
– Guyana je tiež domovom najväčších druhov pavúkov na Zemi
– Anglikánska katedrála v Georgetowne je najvýznamnejšou architektonickou pamiatkou v tejto krajine. Ide o jeden z najvyšších drevených kostolov na svete s výškou 43,5 m.