Kúzelné dedinky vypínajúce sa na skalnatých útesoch, z ktorých akoby zdanlivo padali do tyrkysových vôd mora. Keď som natrafila na fotky Cinque Terre vedela som, že raz tieto dedinky musíme navštíviť. Manarola, Corniglia, Monterosso al Mare, Riomaggiore a Vernazza – každá z nich je iná, ale každá je očarujúco krásna. A keď sa k tejto kráse pridá talianska kuchyňa, aperol a európske leto, tak ide o dokonalú dovolenku. My sme navštívili všetkých pät týchto krások a boli sme nadšení.

Tento krásny región sa nachádza na pobreží Ligúrskeho mora v severozápadnom Taliansku neďaleko Janova medzi mestami La Spezia a Levante. Pobrežie, päť dediniek a okolité svahy sú súčasťou národného parku Cinque Terre a od roku 1997 sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Je možné tu ísť lietadlom, pričom sa dá priletieť na letisko v Janove alebo v Pise. My sme sa tu ale vybrali autom a pri ceste tam sme ešte navštívili Florenciu a cestou naspäť Benátky. Keďže cesta autom a hlavne parkovanie je v dedinkách veľmi náročné, tak sme sa ubytovali v mestečku La Spezia. Mali sme tu perfektné ubytovanie Affittacamere Le Branda, ktoré som našla na Bookingu. Bývali sme v historickej budove 100 m od vlakovej stanice a veľmi blízko sa nachádza aj biela zóna, v ktorej je možné parkovať zadarmo. Izba bola veľmi autentická  a útulná, ak by sme tu išli znovu, určite by sme opäť vybrali toto ubytovanie.

Síce sme mali auto, ale do dediniek sme chodili vlakom – je to jednoduchšie a pohodlné. Medzi dedinkami sa dá ale presúvať aj pešo, keďže sú tu turistické chodníky. A čo hovoríme na jednotlivé dedinky?

Riomaggiore

Ako prvú sme navštívili najjužnejšiu dedinku Riomaggiore. Pestrofarebné domčeky včlenené do strmých svahov nad prístavom sú tu vystavané na rôznych úrovniach. A práve z prístavu je najkrajší pohľad na dedinku. Určite sa ale oplatí poprechádzať sa po dedinke a neostávať iba v prístave. Možno si tu totiž vychutnať nádherné výhľady. Hlavná cesta Via Colombo, lemovaná pestrofarebnými domami, sa zvažuje do strmého údolia. V mestečku sa nachádza kostol San Giovanni zo 14. storočia a tiež dve veže, ktoré sú pozostatkom hradu 15. storočia. Popri spoznávaní sme si vychutnávali nielen krásne výhľady, ale aj výbornú taliansku kávičku a samozrejme pizzu. 🙂

Manarola

Druhá dedinka, ktorú sme navštívili, Manarola býva označovaná za najfarebnejšie mesto Talianska. Táto dedinka berie svojimi žiarivými pastelovými farbami dych. Na pozadí tmavých skalných útesov sa vynímajú domčeky vo všetkých hrejivých odtieňoch. Povinnou zastávkou je tu jednoznačne reštaurácia Nessun Dorma, kde si okrem prekrásneho výhľadu a obľúbeného drinku možno vychutnať aj vynikajúce jedlo v talianskom podaní. Mňam 🙂 Manarola sa spomedzi piatich dediniek považuje za najstaršiu a podľa mňa je aj najfotogenickejšia. A ochutnali sme tu aj miestnu špecialitku – grilované morské plody. A asi je samozrejmé, že boli výborné.

Vernazza

V poradí tretiu dedinku sme navštívili Vernazzu, ktorá býva označovaná za najpôvabnejšiu a najkrajšiu z celej oblasti Cinque Terre. Centrum tvorí malé námestie, neďaleko ktorého je malý prístav s loďkami a mólom. Zaujímavosťou je, že ide o jediný prírodný prístav v celom okolí. Nad ním sa vynímajú malebné farebné domčeky a celú scenériu dotvára stredoveký hrad. Neďaleko prístavu sa nachádza kostol sv. Margaréty, ktorý má 40 m vysokú zvonicu. Na mesto si možno vychutnať naozaj krásne výhľady. Síce je potrebná mierne náročná prechádzka, ale určite sa to oplatí. Jeden viewpoint je na chodníku do mesta Monterosso a druhý je na chodníku do mesta Corniglia. K vyhliadkam sa ide útulnými úzkumi uličkami, pričom sme videli ako žijú miestni.

Monterosso al Mare

Najväčšia dedinka zo všetkých piatich je Monterosso al Mare. A keďže ako jediná má skutočnú pláž, je najznámejšia a najnavštevovanejšia. Pláž sme si aj vyskúšali a teda treba sa pripraviť na väčší počet ľudí. My takéto pláže síce nemusíme, ale má to svoju atmosféru a aj štýl 🙂 Pri pláži je množstvo reštaurácií a samozrejme, že sme si tu museli dať obed s neodolateľným výhľadom. Okrem pláže sme sa aj poprechádzali po kamenných uličkách mesta, kde možno obdivovať starý kláštor a ruiny janovského hradu.

Corniglia

Ako poslednú sme navštívili dedinku Corniglia, ktorá je ukrytá v tretej z piatich zátok. Patrí medzi najmenej známe poklady pobrežia Cinque Terre, a preto je aj najmenej navštevovaná a je aj jediná, ktorá nemá prístav pre lode. Corniglia je najvyššie položenou dedinkou celej oblasti a treba si k nej vyšliapať takmer 400 schodov. Ale určite to stojí za to. Centrum sa pýši niekoľkými námestiami, ktoré sú celoročne vyzdobené kvetmi. Z historických pamiatok stojí za návštevu malý gotický kostolík zasvätený sv. Petrovi.

Prečítajte si aj ďalšie naše články a inšpirujte sa, kam to bude najbližšie:

Seychely, ostrov La Digue – tropický raj ako z pohľadnice

Havajské dobrodružstvo – 4.časť nášho USA tripu

Jordánsko – návšteva starobylého mesta Petra

Slovinsko – z majestátnych hôr ku krištáľovo čistému moru