Krásne pamiatky, nádherné hory, pohostinnosť miestnych obyvateľov, rozmanitá kultúra, stredoveké dedinky. Toto všetko ponúka malá krajina na Kaukaze Gruzínsko. Keď sme sa rozhodli navštíviť túto kaukazskú krajinu, poznala som akurát tak jej hlavné mesto Tbilisi. A keď som si o nej začala viac googliť, sama som ostala prekvapená, koľko krásnych miest ukrýva a ponúka naozaj všetko – od hôr až po more. Úprimne sa ale priznám, že som čakala vyspelejšiu krajinu, ale aspoň mám viac vtipných zážitkov, na ktoré môžeme spomínať 🙂 A veru je to krásna krajina, ktorá v nás vyvolala toľko rôznych emócií. Ale čo mi tu naozaj trhalo srdce, boli túlavé psíky. Veľa túlavých psíkov.

Letenky do Gruzínska

Do Gruzínska možno letieť priamo do miest Tbilisi a Kutaisi. Keďže výhodnejšie vychádzali letenky so spoločnosťou Wizz, leteli sme do Kutaisi z poľských Katovíc. Teraz sa dá už letieť aj do Tbilisi, no v čase nášho výletu ešte toto spojenie nebolo. Leteli sme v apríli cez Veľkú noc a letenka nás na osobu vyšla 90 €. No a na letisku to bola veru sranda, keďže veľká časť cestujúcich boli Gruzínci, ktorí nejako nerešpektovali pravidlá pre batožinu. Väčšina mala letenku iba s malým ruksakom a batožiny mali habadej 🙂 Tak každého jedného kontrolovali a keďže museli platiť, bola sranda 🙂 Let bol inak v poriadku a letisko v Kutaisi je také menšie, ale nové.

Víza do Gruzínska

Do Gruzínska nie sú potrebné víza. Dokonca nie je potrebný ani pas, stačí platný občiansky preukaz. Platnosť občianskeho preukazu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate.

Ubytovanie v Gruzínsku

V Gruzínsku sme vystriedali viacero ubytovaní a takmer so všetkými sme boli spokojní. Bývali sme v Tbilisi, Gori, Batumi a Kutaisi. V Tbilisi sme bývali v hoteli Quality Inn Tbilisi – hotel ako taký nebol zlý, ale nikto nás neupozornil, že sa zmenil majiteľ a my sme mali v cene aj raňajky, ale kuchyňa sa prerábala. Ako majiteľ nám dal nejakú zľavu, ale keby sme to vedeli dopredu, vyberieme si iný hotel. Ale poloha bola super, v starom meste, pričom sme všade chodili pešo.

V meste Gori sme boli ubytovaní v hoteli Royal House a s tým sme boli veľmi spokojní. Personál bol veľmi milí, v cene boli aj chutné raňajky, izba bola pekná a čistá.

V meste Batumi sme bývali v hoteli City Hotel, s ktorým sme tiež boli spokojní. V cene sme mali raňajky a prekvapilo nás, že mali byť až od 9 hod.:), ale keď sme ich poprosili, či by nemohli byť skôr, tak nebol problém. Hotel síce nebol priamo v centre, ale tiež sa dalo ísť všade pešo.

V meste Kutaisi sme bývali v hoteli Ticiani a tiež bol v poriadku. Čistý, chutné raňajky, akurát sme museli chodiť autom.

Ubytovanie nebolo drahé, stálo nás okolo 35 – 40 €/noc, no napriek tomu bolo vždy na úrovni a hlavne čisté.

Mena v Gruzínsku

V Gruzínsku sa platí menou gruzínska lari. Takmer všade sa dalo platiť kartou, ale pre istotu sme si vybrali aj nejakú hotovosť, ak by bolo treba.

Požičanie auta v Gruzínsku

Keďže sme si chceli prejsť Gruzínsko takmer krížom krážom, jedinou možnosťou bolo požičať si auto. Ale nájsť auto v Kutaisi nebolo také jednoduché. Nakoniec som si našla priamo cez google miestnu autopožičovňu a napísala im cez whatsupp. Dohodli sme sa a takto som auto zarezervovala. Žiadna záloha, nič. Celkom som sa aj obávala, či to auto aj budeme mať, ale keď sme pristáli v Kutaisi, chlapík nás už čakal v letiskovej hale. Platiť sa dalo iba v hotovosti, podpísali sme tu papiere a hotovo. Platili sme 150 € za 6 dní, pričom v cene bolo aj full poistenie. Nooo ale cesty v Gruzínsku, tak to je zážitok. My sa tu síce sťažujeme na rozbité cesty, ale oproti tým gruzínskym sú nič 🙂 Naozaj. Krava na diaľnici? Veru áno. Alebo ovca, koza či prasa na ceste? No aj to 🙂 A to čo sme tu videli jazdiť po cestách, tak to už asi ani nikde neuvidíme. To by u nás nemohlo jazdiť ani na dedinskej ceste. A v Gruzínsku si to veselo išlo po diaľnici. Ako hovorím, bol to zážitok 🙂

Strava v Gruzínsku

Gruzínska kuchyňa je rôznorodá, nápaditá, originálna a vážne chutná, aj keď trošku ťažšia. Ochutnali sme toho veľa a každé jedlo nám chutilo. Národné jedlo je chačapuri, ktoré je oficiálne zapísané na listine nedotknuteľného kultúrneho dedičstva krajiny.  Existuje tu niekoľko druhov, pričom najznámejšie sú chačapuri adžaruli – chlebová placka má tvar člna a na vrch sa pridáva ľahko osmažené polosurové vajce s rozpusteným maslom a chačapuri imeruli – má tvar kruhovej placky pripomínajúcej pizzu a slaný imeretský syr je iba vo vnútri.

Ďalším populárnym a veľmi obľúbeným jedlom je chinkali –  knedličky v tvare malého mešca plnené spravidla mletým mäsom, ktoré je ochutené petržlenom, koriandrom, cibuľou, rascou a soľou.

Mne osobne najviac chutilo odžakuri – kuracinka, zemiaky, cibuľa a cesnak a všeko poriadne prepečené a servírované v hlinenej mise.

Tradičná polievka je čikirtma – niečo ako kurací vývar, do ktorého sa vmiešavajú vaječné žĺtky tak, aby sa nezrazili. Dochucuje sa cesnakom, škoricou, koriandrom a citrónovou šťavou. Zaujímavá a chutná je tradičná sladkosť – churchkhela – vlašské orechy sa navlečú na špagát, opakovane sa namáčajú do horúcej zahustenej hroznovej šťavy a potom sa 5-6 dní sušia na slnku.

Čo sa týka cien, tak tie sú tu v reštauráciách určite nižšie. Navštívili sme reštaurácie v Tbilisi, Gori, Batumi, pričom sme vždy vyberali najlepšie hodnotené. Vždy sme boli spokojní, hoci niekedy sme mali trošku problém dohovoriť sa a zistiť o aké jedlo ide, keďže jedálny lístok nebol v angličtine.:)

Jazyk v Gruzínsku

Úradným jazykom je v Gruzínsku gruzínčina. Angličtinou sa dá dohovoriť skôr v hoteloch, v reštauráciách sme často používali google translator a inak to bola bieda. Skôr sa tu človek dohovorí po rusky. Keďže sme boli s mojím ocinom, tak sa nám jeho ruština celkom zišla. 🙂

Internet v Gruzínsku

Hneď na letisku sme si kúpili SIM kartu, ktorá stála 4,50 € a myslím, že to bolo 5 GB. Inak sme mali na každom ubytovaní wifi a fungovala dobre.

Zaujímavé miesta v Gruzínsku, ktoré sme navštívili

Tbilisi – hlavné mesto Gruzínska je mixom starovekých pamiatok, čarovných kostolov, úzkych uličiek s magickými balkónmi, módnymi barmi a kaviarničkami, pekárňami a terasami, obchodíkmi a po uliciach hrajúcimi a spievajúcimi pouličnými umelcami. Viac o našej ceste sa dozviete v článku – Gruzínsko – rozmanitá kaukazská kráska – čo sa oplatí vidieť?

Ananuri – pevnosť s chrámami  a vežami, ktorá je označovaná za jednu z najkrajších v Gruzínsku. Viac o našej ceste sa dozviete v článku – Gruzínsko – rozmanitá kaukazská kráska – čo sa oplatí vidieť?

Gergeti Trinity Church – najcharakteristickejšia stavba Gruzínska, ktorý sa nachádza v obklopení hôr. Viac o našej ceste sa dozviete v článku – Gruzínsko – rozmanitá kaukazská kráska – čo sa oplatí vidieť?

Gudauri pamätník priateľstva – mohutný okrúhly pamätník “priateľstva” medzi Ruskom a Gruzínskom sa pozerá na Diablovu dolinu a pohorie Kaukaz. Viac o našej ceste sa dozviete v článku – Gruzínsko – rozmanitá kaukazská kráska – čo sa oplatí vidieť?

Uplistsikhe – opustené skalné mesto, ktoré kedysi zohrávalo dôležitú úlohu v gruzínskej histórii. Viac o našej ceste sa dozviete v článku – Gruzínsko – rozmanitá kaukazská kráska – čo sa oplatí vidieť?

Chiatura – mesto uprostred nevábne strmých údolí a hlbokých roklín, kde sa ťažil mangán. Viac o našej ceste sa dozviete v článku – Gruzínsko – rozmanitá kaukazská kráska – čo sa oplatí vidieť?

Katskhi pillar – impozantný vápencový monolit, na vrchole ktorého sa nachádzajú ruiny stredovekého kostola. Viac o našej ceste sa dozviete v článku – Gruzínsko – rozmanitá kaukazská kráska – čo sa oplatí vidieť?

Batumi – najväčšie gruzínske prímorské letovisko. Viac o našej ceste sa dozviete v článku – Gruzínsko – rozmanitá kaukazská kráska – čo sa oplatí vidieť?

Kutaisi – druhé najväčšie mesto Gruzínska a jedno z najstarších miest na svete. Viac o našej ceste sa dozviete v článku – Gruzínsko – rozmanitá kaukazská kráska – čo sa oplatí vidieť?

Prečítajte si tiež náš článok o tom, čo sme si v Gruzínsku pozreli:

Gruzínsko – rozmanitá kaukazská kráska – čo sa oplatí vidieť?

Prečítajte si aj ďalšie naše články a inšpirujte sa, kam to bude najbližšie:

Peru – klenot Južnej Ameriky – Cuzco a Machu Picchu

Bali – čo sme zažili na indonézskom ostrove Bohov?

Zanzibar – čo sa oplatí vidieť?

Hallstatt – pôvabné rakúske mestečko ako z rozprávky