Keď som prvýkrát na fotkách uvidela mestečko Hallstatt, hneď som vedela, že ho musíme navštíviť. Stále naň nebolo ale čas, pretože sme vždy uprednostnili iné výlety a tak sme ho odsúvali a odsúvali až prišiel rok 2020 a s ním doba covidová a času bolo habadej :). A tak sme sa jeden pekný letný víkend vydali smer Rakúsko.

Vyrazili sme v piatok poobede, aby sme už v sobotu ráno boli v Hallstatte. Cesta nám zo Žiliny trvala cca 6 hodín. Ubytovali sme sa v dedinke Donnersbachwald, ktorá bola asi hodinku cesty od nášho cieľa. Hotel Jufa sa nachádza v nádhernom prostredí medzi horami a až nám bolo ľúto, že sme tu nestrávili viac času. Ubytovanie na jednu noc aj s výbornými raňajkami nás tu vyšla 87 €.

Po raňajkách sme už zamierili k jednému z najikonickejších miest Rakúska. Už samotná cesta tam bola neskutočný zážitok – všade navôkol prekrásne hory a nádherné scenérie. Do Hallstattu sme dorazili cca o 10 hod. a už o tomto čase bolo parkovisko plné. Zaparkovali sme teda pri najbližšom parkovisku, ktoré bolo vzdialené asi 1,5 km. Dalo sa ísť buď pešo alebo tu chodil minibus, ktorý stál 2 €/osoba.

Zastávka sa nachádza na začiatku Hallstattu a odtiaľto sme sa vybrali na nádhernú prechádzku. Mestečko sa nachádza na brehu rovnomenného jazera Hallstätter See. Z jednej strany sme obdivovali nádherné hory a skaly masívu Dachstein a z druhej malebné domčeky s typickou architektúrou. Samotné mestečko nie je veľké a jeho prejdenie netrvá dlho.  My sme si ho prešli od začiatku po koniec a od hora dolu. A čo tu vidieť?

V Hallstatte sa nachádzajú dva kostolíky . Evanjelický, ktorý je ikonou mesta a nachádza sa na väčšine suvenírov.  Katolícky sa nachádza na miernom kopčeku a je potrebné sa k nemu trošku prejsť. Kostinec v kaplnke sv. Michala je domovom najväčšej zbierky lebiek. Kaplnka vznikla niekedy v 12. storočí a je “domovom” pre viac ako 600 lebiek, ktoré sú navyše vyzdobené rôznymi ornamentami a maľbami. Zážitkom je aj samotná prechádzka pomedzi krásne domčeky, ktorá nám poskytla prekrásne výhľady na mesto.

Zatúžili sme vidieť Hallstatt aj z výšky a tak sme zamierili na “Vyhliadku Svetového Dedičstva ” (World Heritage Skywalk), ktorá sa nachádza 350 m nad mestom. Užili sme si nádherné výhľady na scenériu okolitej prírody, jazera Hallstätter See a hory. Na vyhliadku sa dá dostať peši alebo lanovkou a my sme využili druhú možnosť. Obojsmerná cesta vychádza 16 €, pričom lanovka nás vyviezla na Soľnú Horu.

Asi najväčšia atrakcia celého Hallstattu sú soľné bane alebo jaskyne, ktoré sú najstaršie v celej Európe. Vstup je povolený osobám starším ako 4 roky. Lístky je možné rezervovať aj online a lístok pre dospelého vychádza 24 €.

Ak vás tu pochytí hlad alebo sa budete potrebovať občerstviť kávičkou, tak to nebude žiadny problém. Je tu dostatok reštaurácií, kaviarní, obchodíkov so suvenírmi, stánočky s miestnymi pochúťkami ako kremrole a aj potraviny.

Odtiaľto sme sa pobrali k ďalším krásnym jazerám – Gosausee a Traunsee. Ale o tom už ďalší článok 🙂 – Jazerá Gosausee a Traunsee – dva jedinečné rakúske klenoty

Naplánujte si ďalšiu cestu a inšpirujte sa našimi článkami:

Ostrihom – historický klenot blízko našich hraníc

Ukrajina – posledný nenavštívený sused

Prekrásny romantický raj menom Santorini

Je Island skutočne rozprávkový? Za nás určite