Ostrov, ktorý patrí scenériami svojich zelených lúk, kopcov a vodopádov medzi najfotogenickejšie miesta na svete. Krajina, v ktorej dospelí ľudia veria na Elfov. V neposlednom rade miesto, odkiaľ je možné pozorovať polárnu žiaru v jej plnej kráse a presne toto bol hlavný dôvod, prečo sme sa na Island vybrali na prelome marca a apríla – toto nebeské divadlo sme chceli zažiť a vidieť na vlastné oči.

Ísť na Island mimo leta?

Samotný anglický názov Iceland (v preklade ľadová pôda) v človeku evokuje pocit zimy a cestovať tam mimo letných mesiacov môže niekto považovať za zbytočné sebatrýznenie. Skutočnosť je však iná ako sa môže zdať. Z dôvodu stretu studeného a teplého prúdu pri Islande bývajú zimy miernejšie a letá chladnejšie. Teploty sa na Islande pohybujú v rozmedzí -5 až 20° Celzia. Počas nášho pobytu sme sa stretli s teplotami v rozmedzí od -5 do 5 stupňov. Treba si však dávať pozor! Počasie na Islande je veľmi premenlivé, o čom sme sa viackrát presvedčili aj my. V priebehu pár minút sa slnečné lúče dokážu skryť za mračná sprevádzajúce mrazivý vietor a nečakaná snehová búrka môže z ničoho nič znížiť viditeľnosť na takmer nulovú. Vietor nás však sprevádzal takmer na každom kroku.

Ako sa dostať na Island?

Na Island lieta viacero leteckých spoločností, no nakoľko let z Viedne do Keflavíku trvá len 4,5 hodiny, rozhodli sme sa letieť nízkonákladovou spoločnosťou Wizz Air. Obojsmerná letenka s príručnou batožinou nás vyšla na 92€, kupovali sme ju však v predstihu 4 mesiacov. Cestou na Island sme nečakane pristáli dotankovať palivo v Nórsku – v našej cieľovej stanici fúkal silný vietor a v prípade, že by sme museli nad Islandom dlhšie krúžiť, došlo by nám palivo. Mali sme však šťastie, pristáli a vystúpili sme z lietadla v poriadku, čo sa deň pred nami iným pasažierom nepodarilo a čakali na utíšenie vetra 3 hodiny v lietadle odparkovanom na letiskovej dráhe. Jednoducho nebolo možné prisunúť schody k lietadlu 🙂 Áno, taký silný dokáže vietor na Islande byť 🙂

Ubytovanie na Islande

Určite je potrebné rátať s tým, že ubytovanie v tejto destinácii nepatrí medzi lacné a cenovo prijateľnejšie ponuky sa rýchlo vypredávajú. Podobne ako pri našich predošlých cestách, aj na Islande sme hľadali ubytovanie cez Airbnb.com a Booking.com. Keďže sme plánovali vidieť toho čo možno najviac, rezervovali sme si na náš výlet 3 ubytovania v rôznych častiach Islandu. Po prílete sme strávili 2 noci v meste Kópavogur, ktoré sa nachádza 20 minút autom od centra Reykjavíku. Za 4 osoby a celý apartmán s kuchynkou sme cez Airbnb.com zaplatili 233,27€. Ďalšie 2 noci sme strávili v krásnych drevených chatkách na lúke s názvom Hunkubakkar Guesthouse, ktoré nás cez Booking.com spolu s raňajkami pre 4 osoby vyšli na 440€.

Poslednú noc sme strávili priamo v centre Reykjavíku v Hallgrims Guesthouse. Síce to nebol žiaden luxus, ale za cenu 118€/noc pre 4 osoby sme ho asi ani nemohli očakávať.

Doprava

Itinerár sme mali poriadne nabitý a tak jedinou možnosťou pre nás bolo požičanie auta. Okrem toho na Islande premávajú autobusy, vlaky by ste však v tejto krajine hľadali márne.

Prenájom sme rezervovali takisto v predstihu cez portál Cardelmar.com. Nakoľko koncom marca je viac než isté, že sa na Islande bude nachádzať sneh a zľadovatelé cesty, hľadali sme auto s pohonom všetkých 4 kolies. Najlepšie nám vyšla ponuka spoločnosti Green Motion na vozidlo Jeep Renegade, za prenájom ktorého sme za 6 dní zaplatili 377€. V tejto sume sme mali zarátané kompletné poistenie vozidla (u Cardelmar.com, nie u Green Motion, rozdiel vysvetlím neskôr :)) a transfer z letiska do požičovne a späť. Do príletovej haly letiska každých 30 minút prichádza zamestnanec autopožičovne, ktorý nás odviezol do ich pobočky. Tam sme si po vybavení potrebných papierovačiek vyzdvihli naše auto. Nakoľko sme si zaplatili poistenie cez portál a nie v požičovni, museli sme kreditkou zaplatiť zálohu, ktorá bola enormne vysoká – 2 200€, ale rátali sme s ňou. Záloha sa odvíja od dojednaného balíka poistenia u autopožičovne – čím je poistná suma na deň vyššia, tým je záloha nižšia. V našom prípade sme ale nemali od Green Motion poistenie žiadne, preto bola záloha najvyššia možná. Pri plnom poistení je však záloha nulová. Na tento fakt je potrebné myslieť dopredu, nakoľko nie každý má limit na platbu kartou nastavený až na takúto výšku.

Jedlá a nápoje

Zmrzlina – Islanďania ju milujú! Aj keď to znie vzhľadom na miestne počasie zvláštne, dopriavajú si ju vždy a všade, kde môžu. My sme ju ochutnali vo Valdís a bola neuveriteľne dobrá. Príchutí ponúkali veľa a s výberom nám ochotne pomohla mladá Češka, ktorá tam brigádovala. A cena? 2 kopčeky za 5€.

Hot dog – zaradiť si to TO DO listu v Reykjavíku hľadanie stánku s párkom v rožku? Určite áno! Bæjarins Beztu Pyslur je stánok, ktorý začal písať svoju históriu v roku 1937 a medzi spokojných zákazníkov sa zaradil napr. Aj Bill Clinton. A hot dog? Nebíčko v ústach za 3,5€.

Fish and chips – stará dobrá klasika, ktorá nikde nesklame. A samozrejme na Islande chutí inak – má takú islandskú príchuť:D

Skyr – túto islandskú pochúťku sme si dopriavali na raňajky. Skyr je niečo medzi tvarohom a jogurtom a predáva sa buď čistý alebo rôzne ochutený. My sme ochutnali viaceré príchute a všetky nám chutili. Cena sa v obchode pohybovala do 1€.

Brennivín – a.k.a islandská pálenka 🙂 ide o nápoj vyrábaný fermentáciou obilia alebo zemiakov a dochutený je feniklom. Ľadovo vychladený ponúka zaujímavú chuť, no aj napriek tomu to pre nás nie je all night drink 🙂 500 ml. plastová fľaša nás v duty free shope stála 9€.

Potraviny v obchode boli trochu drahšie ako u nás, ale nebolo to nič hrozné. Z obchodov sme navštevovali siete Bonus a Krónan a vždy sme našli všetko, čo sme potrebovali. Počas nášho pobytu sme si párkrát aj sami varili, nakoľko služby sú na Islande všeobecne veľmi drahé.

A čo sme si na Islande pozreli? 

Prvý deň sme sa hneď po prevzatí auta vybrali do Snæfellsjökull National Park, ktorý je vzdialený od Reykjavíku zhruba 200 km, čo na islandských cestách znamená 3 hodiny. Cestou sme objavili malý vodopád Langárfoss, kde sme si spravili prvé fotky. Takisto sme hneď po vystúpení z auta zistili, čo znamená chladný islandský vietor – brrrr. Našou hlavnou zastávkou v národnom parku však bola jediná  pláž so zlatistým pieskom Ytri Tunga Beach, kde sme mali naplánované pozorovanie tuleňov. Po príchode a prechádzke po pláži sme ale zistili, že to vôbec nebude také jednoduché, ako sme si predstavovali. V podstate sme videli pár tuleňov v diaľke v mori, určite to však nesplnilo naše očakávania. Pláž bola ale krásna 🙂

Nakoľko čas bol neúprosný, rozhodli sme sa nepokračovať ďalej v parku – chceli sme sa ísť pozrieť na najfotogenickejšiu horu Kirkjufell a bolo to veľmi dobré rozhodnutie – už prvý pohľad na horu nám vyrazil dych. Zaparkovali sme auto, vyšľapali na vrchol blízkeho vodopádu a užívali sme si ten nádherný výhľad. Následne nás čakala už len cesta na ubytovanie a vytúžený spánok 🙂

Druhý deň ráno sme si privstali a vybrali sa na známy Golden circle – Zlatý okruh. Prvou zastávkou bola geotermálna elektráreň nasledovaná kráterom Kerid. Tento vulkanický kráter nachádzajúci sa hneď vedľa hlavnej cesty je 3 000 rokov starý, má hĺbku okolo 55 metrov a šírku 170 metrov. Uprostred neho sa nachádza jazero, ku ktorému sa dá zísť. Vstupné bolo 3€, čo určite za pozretie stojí.

Ďalšími zastávkami boli katedrála Skálholt a vodopády Faxi, ktoré sú takou menšou verziou impozantných vodopádov Gullfoss. Islandské vodopády si už v tomto momente získali naše srdcia, pozorovať tú mohutnú silu vody bol pre nás zážitok – a to tie najkrajšie ešte len prišli, ale nepredbiehajme 🙂

Z vodopádov sme zamierili ku Geysiru, podľa ktorého sú nazývané všetky podobné termálne pramene periodicky vystrekujúce vodu po celom svete. Aj keď tento konkrétny už aktívny nie je, v okolí sa ich nachádza nespočetné množstvo. Najobdivovanejším gejzírom bol jednoznačne Strokkur, ktorý každých 5 minút vystrelí vodu do výšky 15-40 m. Pohľad na erupciu gejzíru nás natoľko fascinoval, že sme si na tento úkaz niekoľkokrát počkali a udivene sa pozerali.

Po prechádzke sme zamierili k autu a vydali sa na vodopády Gullfoss, nádherné a veľkolepé vodopády na rieke Hvitá.

Poslednou zastávkou tento deň bol Thingvellir National Park – park, ktorý stále vzniká posunom 2 tektonických platní rýchlosťou 2 mm za rok. Strávili sme tu prechádzkou skoro 2 hodiny, poprechádzali sa cez lávové polia, obzreli si vodopád Oxararfoss, malý kostolík Thingvelirkirkja a vydali sa na cestu späť do Reykjavíku

Po príchode na ubytovanie sme sa už chystali do postele, ale dostali sme chuť ísť pozorovať polárnu žiaru. Sadli sme do auta, išli 30 minút mimo mesta a zaparkovali sme na parkovisku pri ceste uprostred ničoho. Tento nápad sa nám vyplatil, po chvíli sa polárna žiara objavila a je právom označovaná za nebeské divadlo. Nevadil nám ani mrazivý vietor, len sme si užívali tie pohľady. Neskutočné 🙂

Nasledujúce ráno sme sa po pobalení vybrali na dlhšiu cestu juhom. Prvou zastávkou boli vodopády Seljalandsfoss, pri ktorých sme sa trošku pošmýkali.

Neďaleko bol ďalší zaujímavý vodopád  Gljufrafoss, ktorý je ukrytý za útesom skaly.

Tento prírodný úkaz sme si zamilovali a mohli by sme sa naň pozerať stále. Prechádzku nám sprevádzalo krásne slnečné počasie a my sme sa kochali výhľadmi na padajúcu vodu. Sadli sme do auta a zamierili na ďalšie – Skógafoss. Už na parkovisku sme si všimli, že na tieto vodopády sa dá vyšľapať hore, tak sme ich rýchlo obzreli zospodu a vydali sa po schodoch smerom nahor. Výhľad bol neuveriteľný 🙂

Neskôr sme zamierili ku vraku havarovaného lietadla Wrecked DC-3 Plane, zaparkovali sme na parkovisku a vydali sme sa na prechádzku k nemu. Niekde na internete sme sa dočítali, že prechádzka by mala byť 1 km – no nebola 😀 Z parkoviska k lietadlu sú to zhruba 4 kilometre a okolo 40 minút pešo. Prechádzka to ale bola pekná a boli sme radi, že sme ju absolvovali.

Sadli sme do auta a vydali sme sa na obrovskú skalu Dyrhólaey, ktorá je známa svojím skalným okom, ktoré sa nazýva aj brána Islandu. A povieme Vám, vyjsť až hore autom bol naozaj zážitok. Odporúčame však dodržiavať pravidlá a nesnažiť sa vyjsť hore bez pohonu 4×4, nakoľko to môže byť nebezpečné – my sme samozrejme štvorkolku mali 🙂 Výhľady zhora boli dych berúce a fotogenické.

Nasledovala naša posledná zastávka, ktorou bola čierna pláž Reynisfjara beach. Prechádzať sa po uhľovočienom piesku bol pre nás zážitok, no viac sme boli prekvapení z malého tučniaka, ktorý na pláži oddychoval 🙂 Na pláži je zaujímavá stena s čadičovými stĺpmi.  Poprecházali sme tu a poobdivovali tú krásu.

A potom už naša cesta smerovala do vysnívaných domčekov Hunkubakkar. Atmosféra v nich bola ďaleko krajšia, ako sme si dokázali predstaviť 🙂

Štvrtý deň nás čakal najvýchodnejší bod nášho výletu – ľadovec. Prvá zastávka bola v národnom parku Skaftafell, kde sme si okrem nádherného vodopádu Svartifoss pozreli aj malé pôvodné “trávnikové” domčeky Selid, ktoré vyzerali ako keby v nich bývali hobbiti 🙂 Svartifoss predstavuje úžasný kontrast bieleho prúdu vody na pozadí tmavých čadičových stĺpov. Domčeky Selid sú v súčasnosti múzeum, a tak sme si mohli pozrieť, ako tu ľudia kedysi žili.

Po menšej túre sme zamierili k hlavnej atrakcii, ktorou bola ľadovcová lagúna Glacier Lagoon alebo Jökulsarlón. Nič podobné sme v živote nevideli – jedná sa o jazero, do ktorého padajú kusy ľadovca a tie tadiaľ potom plávajú smerom do mora. Tie kusy ľadu hrajú všetkými odtieňmi modrej farby a človek by dokázal stráviť ich pozorovaním celý deň – nebiť ľadovo studeného vetra 🙂 Po chvíli pozorovania sa nám ale splnil náš obrovský sen – objavili sa tulene. Pozorovať tieto nádherné tvory ako sa šantia a kúpu bol zážitok na celý život.

Blízko pri lagúne sa nachádza pláž s príznačným názvom Diamond beach. Ľadové kusy z lagúny Jökulsarlón putujú do mora, odtiaľ sa ich zbytka vyplavia na čiernu pláž a vzniká jedinečná diamantová nádhera. Keď sme sa tejto nádhery nasýtili, vybrali sme sa späť do našeho malého domčeka.

Ráno sme nabrali smer späť do Reykjavíku. Cesta, ktorú sme v tento deň zažili, bola najhoršia z celého nášho pobytu. Spôsobila to snežná búrka, do ktorej sme sa po ceste dostali a veľmi silný vietor. Pokiaľ si myslíte, že záveje na Slovensku sú pre vodiča problém, neprajeme Vám zažiť toto biele peklo na Islande. Miestami sme boli schopní ísť maximálne rýchlosťou 25 km/h, ale zvládli sme to a po príchode do hlavného mesta nás čakala jeho prehliadka. Začali sme kostolom Hallgrimskirkja, kde sme absolvovali aj výhliadku z veže, následne sme sa rozprávkovými uličkami Reykjavíku dostali ku stánku s hot dogmi Bæjarins Beztu Pyslur, na pobreží sme si pozreli Sun Voyager, dali sme si úžasnú zmrzlinu vo Valdís a opäť sme sa vybrali uličkami nasávať atmosféru, ktorá je tu neskutočná.

Museli sme sa však poponáhľať, nakoľko nás čakalo kúpanie v termálnych kúpeloch Blue Lagoon. Názov presne vystihuje farbu vody, v ktorej sme sa kúpali 🙂 Táto atrakcia bola síce to najdrahšie, čo sme na Islande zažili – vstupné cez internet s dostatočným časovým predstihom vyšlo na 77€, čo za trojhodinové kúpanie vôbec nie je málo, ale neľutovali sme ani jeden cent. V cene sme mali aj jeden nápoj (baby sme si dali jahodové víno, ja samozrejme pivo) a silicovú masku na tvár. Oddýchli sme si poriadne a bola to naozaj nádherná bodka za našim výletom.

Posledný deň sme sa ešte na chvíľu vybrali na prechádzku po meste, dali sme si dobrý obed a zamierili na letisko. Ďalší krásny výlet za nami 🙂

Zopár tipov na záver

Rozmyslite si dopredu, čo z Islandu chcete zažiť a podľa toho si vyberte ročné obdobie – v zime sa sem cestuje najmä za polárnou žiarou a leto patrí turistike.

Ubytovanie a auto riešte čo najviac dopredu, jednak je väčší výber, takisto aj ceny sú nižšie

V zime ani nepremýšľajte nad iným pohonom ako 4×4, je to síce trochu drahšie, ale bezpečnosť musí byť na prvom mieste. Vážne nikdy neviete ako sa zmení počasie

Chystáte sa do exotiky? Prečítajte si naše ďalšie články:

Čo sme zažilina Kube? – Havana

Vyrážame na Kubu – čo potrebujeme vedieť? 

Havajské dobrodružstvo – 4.časť nášho USA tripu

Maurícius..malý veľký kúsok raja

Čarovné Phi Phi

Ostrov ako žiadny iný – Srí Lanka