Do Thajska som sa chcela ísť pozrieť vždy. Lebo však je to Thajsko predsa. Pozerala som ponuky cestovných kancelárií, ale ani jedna sa mi veľmi nepozdávala, čo je však pre mňa typické. Nakoniec som ale našla jednu cestovku, ktorá robila presne taký zájazd, ako som chcela. Phuket-Phi Phi-Krabi, paráda, povedala som si. No ale práve vtedy, keď sme chceli ísť, tak sa tento trip nekonal. No a tak bolo rozhodnuté – pôjdeme na vlastnú päsť. Hm, aj tak som si ešte chcela pozrieť aj Bangkok.

Počasie

Termín cesty sme si jednoznačne určili na zimu, pretože práve počas našej zimy je v Thajsku hlavná sezóna. Išli sme začiatkom januára a môžem potvrdiť, že počasie je tu v tomto období naozaj ukážkové. Každý deň sme mali krásne slnečno a teplúčko. Hlavná sezóna je v Thajsku od novembra do apríla, kedy tu prší minimálne, naopak monzúnové obdobie je od mája do októbra, kedy je tu síce veľmi teplo aj vlhko a veľa zrážok.

Letenky

Cestu sme si naplánovali tak, že sme si najskôr chceli pozrieť Bangkok, potom sa presunúť na Phuket, ďalej na Phi Phi a skončiť na Krabi. Letenky do Bangkoku sme našli na Pelikáne za super cenu 399 €. Cena bola atraktívna asi pre viacerých Slovákov, lebo ich bolo v lietadle pomerne dosť J. Išlo o multi city letenky, pretože sme leteli z Budapešti a prílet sme mali do Viedne. Prestup sme mali v Pekingu, keďže sme leteli cez AirChina a ak by sme mali nabudúce na výber, tak tomuto letisku by som sa rada vyhla, predovšetkým kvôli „milému“ personálu a ich praktikám. Ak budete mať prestup v Pekingu, určite si dajte power banku do veľkého kufra, pretože ak ju budete mať v príručnej batožine, tak sa s ňou pekne rozlúčite, presne tak ako aj my. A to isté platí aj pre zapalovače. Na Peking som počula sťažnosti aj od známych, pričom vždy sa jednalo o nejaký problém s batožinou. Inak sme boli s leteckou spoločnosťou spokojní aj čo sa týka obsluhy aj jedla.

Na ostrov Phuket sme si zajednali jednosmernú letenku, ktorá stála 39 €a leteli sme spoločnosťou Thai, ktorá sa mi veľmi páčila tým, že lietadlo bolo zariadené v typickom thajskom štýle a tiež jedlo bolo thajské, čím ma teda potešili, keďže ja thajskú kuchyňu milujem. Let je priamy, trvá hodinku a pol a cena letenky začína d 16€. A nakoniec sme si zajednali jednosmernú letenku z Krabi do Bangkoku, ktorá stála 33 €. Opäť, na moje veľké potešenie, sme leteli spoločnosťou Thai. Let trvá tiež hodinku a pol a cena letenky začína na 22 €. Letenky z Bangkoku na Phuket a z Krabi do Bangkoku sme riešili cez portál Momondo.

Ubytovanie

V Bangkoku sme boli 2 noci, tak sme si povedali, že ubytovanie určite nemusí byť super luxusné a hlavne keď sa tam budeme zdržiavať naozaj veľmi málo. Ubytko sme si teda našli na Bookingu, cena bola skutočne nízka a celkom som sa aj obávala, že čo to bude, ale bolo to v pohode. Mali sme svoju vlastnú izbu so súkromnou kúpeľnou, balkónom, wifi, raňajkami a čo bolo super, tak metro bolo fakt blízko.

Ubytovanie na Phukete, Phi Phi a Krabi sme už riešili cez 5vorflug, pretože sa nám osvedčilo, že tu nájdeme skutočne dobré ubytovanie na úrovni. A keďže predsa len je to Thajsko, tak sme boli v tomto opatrní. Na Phukete sme si našli krásny hotel hneď pri pláži Patong. O Patongu som si toho prečítala teda dosť, aké je to tam hrozné, že to neodporúčajú a podobne. My sme si ho nakoniec vybrali s tým, že budeme mať všetko blízko a zvyšok ostrova si predsa môžeme pozrieť. Nič z tých katastrofických scenárov, o ktorých som čítala, nebola pravda. Pláž bola v pohode, pekná dlhá a široká, žiadna špina, vôbec nebola taká preplnená, ako o nej písali. Nákupné možnosti, bary a reštaurácie sme mali za rohom. A povestná Bangla road sa mne osobne fakt páčila. Veď kde inde na svete by som videla toľko zhýralosti, gýčov a bizarnosti na jednom mieste 🙂 – vidieť túto uličku určite odporúčam.

Na Phi Phi sme bývali na severe ostrova. Túto časť možno nazvať aj rajom, keďže okrem troch rezortov tu nič iné nebolo. Krásny biely piesok, azúrovo modré more, panenské pláže, minimum ľudí a ten pokoj. Ubytovanie sme mali aj s raňajkami a wifi. Ak chcete presne takého ubytovanie, určite sa zamerajte na túto časť ostrova, nie na hlavný prístav Tonsai. Tam si moc pokoja a ticha neužijete.

Na Krabi sme si vybrali ubytovanie na rušnejšej pláži Aonang, kde sme bývali hneď pri pláži a tiež nákupné možnosti, bary a reštaurácie sme mali vedľa hotela. Hotel bol pekný, ale zostala som mierne zhrozená z toho, že sme mali zaplatenú izbu superior a dali nám síce izbu v tomto štandarde, avšak na prízemí, kde bolo všetko počuť a v noci sa tu skutočne nedalo veľmi spať. A o balkóne s výhľadom na stenu ani nehovorím. Tak sme sa teda opýtali, či nám izbu nemôžu vymeniť, keď už sme za ňu celkom slušne zaplatili, ale samozrejme nemali žiadnu voľnú izbu. No po prebdenej noci sme sa nenechali odradiť a druhú izbu sme si doslova vydupali. Bola síce menšia a balkón bol taký mrňavý, že sme sa tam ledva dvaja zmestili, ale hlavne, že sme nemali výhľad na stenu, keďže sme bývali na 5. poschodí. Znamená to, že aj keď tu máte zaplatený určitý štandard, aj takto tu s vami môžu vybabrať. Dôležité je nenechať sa odradiť a trvať na svojom.

Doprava

Doprava je v Thajsku rozmanitá a závisí od oblasti, kde sa nachádzate. Keďže je to krajina s množstvom ostrovov, tak veľmi obľúbená a vo veľkom využívaná je vodná doprava. V Bangkoku je turistami najviac využívaná doprava tuk-tukmi. V rámci ostrovov sú obľúbené skútre alebo autá. My sme v Bangkoku využili metro, tuk-tuky, taxi, autobus a loď. Metro sme využili na prepravu z hotela do centra mesta a tiež z hotela na letisko. Cena metra sa pohybuje  medzi 15-52 baht (0,40-1,30 €). Po samotnom centre mesta sa môžete presúvať po vlastných či využiť turistami veľmi obľúbené tuk-tuky. Cena je rôzna, pričom závisí od zjednania. Všeobecne sa taká dlhšia cesta pohybuje okolo 200 bahtov (cca 5€). Keď nás omrzeli tuk-tuky a potrebovali sme sa v rámci mesta niekam dostať, tak sme jednoducho nasadli na autobus a cenu sme nezistili, lebo bol zadarmo. Taxi sme využili len pri ceste z letiska na hotel, aj to len preto, že sme prileteli v noci a to už Aiport link nepremával. Taxík z letiska do mesta sa pohybuje okolo 20-30€. Čo by to bola za návšteva Bangkoku, keby sme sa neplavili ich typickou loďkou po rieke Chao Phraya. Plavbu odporúčam, pretože uvidíte veľa z Bangkoku, pozriete si chrámy, uvidíte aj typický život, budete sa plaviť cez riečne kanály a ak natrafíte na dobrú plavbu a ešte lepšiu agentúru, tak uvidíte aj floating market, síce menší ale lepšie ako nič. Cena tiež závisí od zjednania, my sme platili cca 30€.

Na Phukete sme využívali auto a tiež loď, tak isto aj na Krabi. Loďou sme sa prepravovali aj na Phi Phi, kde sme okrem toho chodili pešo.

Medzi samotnými ostrovmi sme sa prepravovali loďami. Lístky sme si zajednali cez internet a cesty boli bezproblémové. Thajsko má naozaj skvele zabezpečenú vodnú dopravu.

 

Jedlo a nápoje

Thajská kuchyňa je známa po celom svete a je veľmi obľúbená. Samozrejme, že sme ju museli ochutnať aj my. Ak sa túlate po Bangkoku, tak pouličnému jedlu sa jednoducho nevyhnete. V stánkoch natrafíte na rôzne maškrtky, ktorým sa nedá odolať. My sme ochutnali morské plody pripravené na rôzne spôsoby, ktoré nás vyšli pár eur.

Na ostrovoch sme ochutnali tradičné pražené rezance Pad Thai, ktoré sme mali veľmi často, keďže nám veľmi. Mali sme ich s kuracím mäsom, krevetami a iba so zeleninou. Výborná bola aj pražená ryža Kao Phad, ktorá sa tiež podáva na viaceré spôsoby – s kuracím, hovädzí či krabím mäsom, krevetami. Odporúčam tiež kuracie mäso s kešu orieškami Gai Med Ma Moung, ktoré si môžete dať veľmi pikantné alebo v miernejšej verzii. Ochutnali sme tiež jarné rolky, banánové palacinky a samozrejme povestnú thajskú zmrzlinu, ktorú vám pripravia na mrznúcej platni priamo pred vami z ingrediencií, ktoré si vyberiete – určite ochutnajte. Z polievok som si dala Tom Yum, ale nejako som jej neprišla na chuť. Všetky tieto jedlá stoja od 1-4€, ak vám teda nevadí pouličné jedlo. V prípade, že sa chcete stravovať v reštauráciách, tak tam je cena mierne vyššia.

Voda v Thajsku nie je pitná, takže je potrebné kupovať si balenú vodu. Kúpite ju všade – v supermarketoch, v pouličných stánkoch, hoteloch a stojí pár centov. Samozrejmosťou sú sýtené nápoje ako Coca Cola a spol. a rôzne džúsy. Ak chcete ochutnať niečo typicky thajské tak potom ľadový čaj Cha Yen (čierny čaj, kondenzované mlieko, pomarančová príchuť a ľad) – pomerne sladké, ale mne chutilo alebo druhá možnosť Cha Mano (čierny čaj, čerstvá limetková šťava, ľad). Ak ste skôr pivkári ako môj priateľ, tak máte na výber z troch thajských pív – Singha, Chang a Leo, pričom cena sa pohybuje okolo 1 €. Z tvrdého alkoholu je typická thajská whisky SongSam, Mekhong či HongThong vyrobená z ryže, trstinového cukru a melasy.

Prečítajte si aj naše ďalšie články z Thajska:

Čo sme zažili v Bangkoku

Čo sme zažili na Phukete

Čo sme zažili na Phi Phi

Čo sme zažili na Krabi

Zopár tipov a rád na záver

  • vždy zjednávajte, nikdy neberte prvú cenu, ktorú vám ponúknu,
  • buďte pripravení, že do chrámov môžu vyžadovať zahalené ramená a sukne či šortky pod kolená – týka sa žien,
  • v Bangkoku nikdy nehovorte, že ste tam prvýkrát a ak sa dá, tak sa vyhnite tuk-tukom,
  • nebojte sa ochutnať jedlá z pouličných stánkov (aj mobilných),
  • ak si budete vyťahovať peniaze z bankomatu, tak si radšej vytiahnite väčší obnos peňazí, pretože thajské banky si pýtajú za každý výber poplatok
  • peniaze si meňte len v oficiálnych zmenárňach,
  • výlety si nekupujte hneď u prvého sprostredkovateľa, ale spravte si cenový prieskum.

Hľadáte inšpiráciu na ďalšie cesty? Možno vám pomôžu naše články:

Je Island skutočne rozprávkový? Za nás určite

Jordánsko – návšteva starobylého mesta Petra

USA trip 2. časť Las Vegas

Orientálna rozprávka menom Maroko