Bangkok je mesto plné kontrastov, opradené mnohými legendami.  Bola som zvedavá, prečo sa práve toto mesto pravidelne umiestňuje na prvých priečkach najnavštevovanejších miest na svete. Strávili sme tu deň, ktorý sme využili skutočne naplno. Mňa osobne Bangkok až tak nezaujal, ale áno, je to jedinečné mesto s jedinečnou atmosférou, ktoré má turistom čo ponúknuť.

Doprava v Bangkoku

Ak ste v Bangkoku na skok, tak ako my, tak je dobré poznať možnosti ohľadom dopravy. My sme využili metro, tuk-tuky, taxi, autobus a loď. Metro sme využili na prepravu z hotela do centra mesta a tiež z hotela na letisko. Ubytovanie sme mali hneď pri zastávke (zelenú linku), cena metra sa pohybuje 15-52 baht (0,40-1,30 €). Z hotela na letisko sme využili priamu linku tzv. Aiport link. Jednoducho sme sa metrom dopravili na zastávku Phaya Thai a odtiaľ už išiel Aiport link priamo na letisko. Cena z hotela na letisko nás tak vyšla cca na 2 €.

Po samotnom centre mesta sa môžete presúvať po vlastných či využiť tuk-tuky. Áno, aj my sme sa chceli povoziť na typickom dopravnom prostriedku tohto mesta, ale boli sme dosť znechutení. Jednak sa vás snažia poriadne ošklbať – typickou otázkou je, či ste v Bangkoku prvýkrát. Nikdy nepovedzte, že áno, lebo si budú od vás pýtať naozaj nehorázne ceny. Na cene sa dohodnite ešte predtým, ako nastúpite do tuk-tuku (môže sa vám stať, že si aj tak od vás milý pán šofér vypýta viac, ako ste sa dohodli – vtedy však trvajte na pôvodne dohodnutej cene!) Tuk-tukári sa najskôr javia ako veľmi milí. Sami sa ponúknu, že vás odvezú, kam budete chcieť, ukážu vám trasu a navyše cena je super. A potom to príde. Nás zaviezol do obchodu s oblekmi, s tým, že ak tam vydržíme 15 minút, tak on dostane zľavu na benzín, že by sme mu tým veľmi pomohli a nič nemusíme kupovať. Tak sme teda súhlasili. Nikdy ale naozaj nikdy to nerobte! Po tejto strašnej skúsenosti, kedy do nás hustili, že ten oblek si musíme kúpiť, nás náš ochotný tuk-tukár zaviezol ešte k jednej pamiatke a potom jednoducho ušiel, zmizol. Nechal nás tam bez toho, aby ho zaujímalo, ako sa dostaneme domov. Po tomto zážitku už sme služby týchto dopravcov nevyužili a radšej sme chodili pešo. Takže skutočne si na nich dávajte pozor, aby vám neznepríjemnili návštevu mesta tak ako nám. A čo sa týka ceny – tá je skutočne rôzna, závisí od zjednania. Všeobecne sa taká dlhšia cesta pohybuje okolo 200 bahtov (cca 5€).

Čo by to bola za návšteva Bangkoku, keby sme sa neplavili ich typickou loďkou po rieke Chao Phraya. Čo sa týka ceny, tiež nie je stabilná a vo veľkom závisí od vašich zjednávacích schopností. My sme obehli viacero stánkov, kde sa nám cena zdala hrozne vysoká  a nakoniec sme si plavbu objednali v prístave, kde nás vyšla po miernom zjednávaní 1200 bahtov (cca 30€).

Taxi sme využili len pri ceste z letiska na hotel, aj to len preto, že sme prileteli v noci a to už Aiport link nepremával. Aj tu si treba dávať pozor. Hneď ako vyjdete z letiskovej haly, už na vás budú číhať pracovníci agentúr, ktorí ponúkajú predražené taxíky. Nám povedali, že cesta nás vyjde 70-80 €. Pred cestou som ale čítala, že cena taxíkov sa pohybuje okolo 20-30€. Treba ale zísť o poschodie nižšie a tam nájdete štandardných taxikárov. V automate si zoberiete lístok s číslom taxíka a počkáte, kým ten váš príde. Za cestu sme tak skutočne zaplatili 30 €.

Áno, V Bangkoku sme využili aj autobus. Keď sme sa presúvali v rámci mesta a chceli sme sa presunúť na miesta, ktoré boli ďalej a už sme nechceli ísť tuk-tukom, tak sme jednoducho išli autobusom. A poviem vám, bolo to úplne v pohode. Ľudia boli milí, možno trochu prekvapení, že idú s nimi v autobuse turisti J, ale vôbec to nebolo také hrozné, ako som čítala. Jedna pani sa nám dokonca prihovorila, porozprávali sme sa s ňou, všeličo nám poradila ohľadom nákupov. Tiež sa nás pýtala, koľkýkrát sme v Bangkoku a nechápala, že turisti, ktorí sú tam prvýkrát, idú autobusom J. Cenu za autobus vám žiaľ neviem povedať, pretože sa nám zadarilo a nasadli sme na taký, ktorý bol zadarmo

Čo sme si pozreli my a čo je možné si ešte pozrieť

Z hotela sme vyrážali skoro ráno, aby sme stihli všetko, čo sme si naplánovali. Nastúpili sme na metro a za chvíľku sme už boli v centre. Najskôr sme si chceli pozrieť floating market, tak sme si zobrali tuk-tuk, ktorý nás mal zaviesť do prístavu. Samozrejme tuk-tukár nesklamal a zobral nás k nejakým známym, ktorí síce robili plavby k trhom, ale k tým mimo mesta. Jednak to veľmi dlho trvalo a samozrejme to bolo veľmi drahé. Tak sme hľadali ďalej, pomaly som sa zmierila s tým, že floating market neuvidím, ale nakoniec sme v prístave našli spoločnosť, ktorá robila plavbu po rieke, pričom sa išlo aj cez menší trh. Plavbu odporúčam, pretože uvidíte veľa z Bangkoku, pozriete si chrámy, uvidíte aj typický život, budete sa plaviť cez riečne kanály a samozrejme uvidíte aj floating market :).

Po plavbe sme mali namierené do chrámu Wat Pho, ktorý je známy veľkou sochou ležiaceho Budhu. Areál chrámu je veľmi rozsiahly a nachádza sa v ňom mnoho menších modlitební a chrámov. Najdôležitejšími budovami komplexu sú Viharn Phranorn, kde sa nachádza ležiaci Budha, Phra Mondob, Phra Maha Chedi Si Rajakarn, pred ktorým sú štyri veže. Pred vstupom do konkrétnych chrámov sa treba vyzuť. Vstup do chrámu je 100 bahtov (2,5 €).

Nakoľko sme už boli hladní a navyše thajské trhy je must see, tak sme sa poprechádzali po uličkách s množstvom stánočkov so skutočne rôznorodými jedlami. Niektoré boli oku lahodiace a iné ani nie :). Dali sme si morské príšerky pripravené na rôzne spôsoby so sladkokyslou omáčkou. Vynikajúúce.

Ďalej sme rozmýšľali, ako sa dostaneme k ďalším atrakciám. A vtedy to prišlo. Oslovil nás jeden milý tuk-tukár, ponúkol sa, že nás za veľmi dobrú cenu dovezie ku všetkým atrakciám, ktoré chceme. Áno, videli sme chrám známy ako Big Buddha a Wat Parinayok Worawihan – vstup do obidvoch bol voľný, strávili sme vzácnych 15 minút v butiku a potom sa na nás tuk-tukár vykašlal. Už sme žiadny tuk-tuk nechceli ani vidieť, a tak sme šli pešo. Pozreli sme si ešte Giant Swing, čo je tiež jedna z atrakcií mesta.

Bangkok je vyhlásený aj ako nákupný raj, tak sme nasadli na autobus a išli si pozrieť štvrť Siam, kde je takmer 2000 obchodov. Je tu veľa veľkých aj menších obchodných domov s tovarom od výmyslu sveta. Asi každý si tu niečo nájde. Na ubytovanie sme sa dostali asi o 22.00, pozreli sme si teda aj nočný Bangkok. Ráno nás už čakala cesta smer Phuket :).

Ak navštevujete chrámy radšej ako my, tak potom si v Bangkoku môžete ešte pozrieť chrámy Grand Palace so vstupným 500 bahtov, Wat Arum so vstupným 50 bahtov, Wat Trai Mit so vstupným 40 bahtov. Ak ste tu dlhšie ako my, môžete si zájsť na thajský box, určite by ste nemali vynechať riečny trh (floating market) Damnoen Saduak či Aphawa, ktoré patria k najväčším a najznámejším, avšak sú pomerne dosť ďaleko od Bangkoku. Ak ste aspoň trošku dobrodružnejší typ, tak zamierte aj na Khao San Road.

Inšpirujte sa na vaše cesty našimi ďalšími článkami:

Maurícius..malý veľký kúsok raja

Izrael – krajina, ktorá nás očarila

Je Island skutočne rozprávkový? Za nás určite