Hovorí sa, že keď Boh stvoril svet, bolo mu ľúto, že si raj môžu užívať len anjeli a tak vzal kúsok neba a položil ho do Indického oceánu. Tak vznikol Maurícius. A hovorí sa správne, pretože tento ostrov je skutočne kúsok raja. Exotika tu na vás poľuje z každého kúta. Stačí len otvoriť náruč a prijať ju s nadšením.

Počasie

Maurícius sme navštívili v júli (10. – 20. 7.) , kedy je tu obdobie zimy. Takúto zimu by som poprosila aj na Slovensku, keďže sme si vychutnávali príjemných 26-28 stupňov. Ide o ostrov, a preto je potrebné byť pripravený, že sem tam trošku či trošku viac spŕchne. Je to v podstate celoročná destinácia, ktorú možno navštíviť hocikedy. Neodporúčame ale cestovať v decembri a januári, kedy je tu riziko silných monzúnových dažďov.

Letenky

Letenky sme si našli cez momondo.com. Nakoľko sme sa rozhodli pomerne neskoro, tak aj cena nebola úplne najnižšia. Cena 754€ bola síce akciová, ale dali by sa zohnať aj lacnejšie ( pelikan.sk  mal akciové letenky aj za 590€ v hlavnej sezóne). Leteli sme cez AirFrance a AirMauritius a medzipristátie sme mali v Paríži. Let tu trvá skutočne dlho, preto je dobré vybrať si, ak je teda možnosť, nočný let. Ak máte prestávku v Paríži, tak určite odporúčam, aby bola dĺžka medzipristátia aspoň 3 hodiny, inak je možné, že prestup nestihnete, tak ako sa to stalo nám. V Paríži sme mali prestup 1 hodinu a to sa skutočne nedalo stihnúť. Jednak nám meškalo lietadlo a jednak presun z jedného terminálu na druhý trvá neskutočne dlho, keďže sme sa presúvali autobusom a išli sme pomaly okolo celého letiska. Na náš terminál, z ktorého sme odlietali do Prahy, sme prišli 15 minút pred odletom a tak ešte bola šanca, že to stihneme. Avšak terminál bol uzavretý kvôli podozrivej batožine. A tak boli všade samí vojaci, nikde nás nechceli pustiť a my sme sa už len pozerali, ako nám odlieta lietadlo. Po tom, ako sa všetko vyriešilo, nastal ďalší šok. Išli sme sa opýtať na náhradné letenky, ale tetuška pri okienku nám povedala, že na náhradu nemáme nárok a že si musíme za letenku zaplatiť 600€. Samozrejme, že sme sa nenechali len tak odbiť a nakoniec sme náhradné letenky aj dostali. Viem, že je to nepríjemná situácia, ale z vlastnej skúsenosti radím zachovať chladnú hlavu a nepanikáriť.

Ubytovanie

Cez internet sme si dopredu zarezervovali transfer z letiska na hotel, takže príchod do hotela bol bezproblémový. Hotel Coral Azur Beach Resort sme si zajednali cez 5vorflug.de. Na tejto stránke nájdete hotely na úrovni. Mali sme od nich ubytovanie už viackrát a vždy sme boli nadmieru spokojní. Hotel má veľmi dobrú polohu, nakoľko sa nachádza v oblasti Trou Aux Biches, odkiaľ to bolo len na skok do mesta Grand Baie, ktoré sa považuje za hlavné turistické stredisko. Navyše napravo od hotela je jedna z najkrajších a najdlhších pláži Maurícia Mont Choisy, kde sa dostanete aj pešo a naľavo tiež veľmi pekná pláž Trou Aux Biches, na ktorú sme jazdili miestnou dopravou. Hostia sú ubytovaní v dvojposchodových domčekoch. Stravovanie je vo forme polpenzie, pričom raňajky aj večere sú vo forme bohatých švédskych stolov a na výber máte medzinárodnú kuchyňu a môžete ochutnať aj miestnu kuchyňu. Mne osobne sa veľmi páčilo, že večere boli tematické – v štýle Maurícia, Japonska, Indie, Francúzska.  Personál je veľmi milý a ochotný vždy pomôcť a poradiť. Celkovo sú mauricíjski ľudia veľmi milí, radi sa s vami porozprávajú a povedia, čo to zo svojho života. Za 10 nocí s polpenziou sme zaplatili 372€, pričom hotel mal skutočný nádych exotiky a cítili sme sa ako králi :).

Doprava

S dopravou je to na Mauríciu trošku zložitejšie. Na ubytovanie sa nedostanete inak ako taxíkom, pretože ostrov je akoby rozdelený na dve časti, severnú a južnú, a každá časť má svoju vlastnú autobusovú dopravu. Taxík sme si objednali ešte pred odchodom, takže na letisku nás už čakal taxikár s ceduľkou s menom. Cestu naspäť sme zajednali už pri hoteli, kde celý deň postávali taxikári. Celkovo nás transfer z a na letisko vyšiel na 60€.

Z dopravy sme využili aj miestne autobusy, ktorými sme cestovali v podstate po celej severnej časti a určite ich odporúčame. Sem tam sme síce v autobuse pomaly lietali, ale vždy sme sa na tom smiali.  Časový plán autobusov tu neexistuje, jednoducho kedy príde, vtedy príde – treba len čakať :). Jedna cesta stála pár miestnych drobných (cca 0,70€).

Ak si chcete pozrieť atrakcie vo vnútrozemí, odporúčam využiť služby miestnych taxikárov. Dostať sa k týmto atrakciám je dosť zložité a miestni ich predsa len dobre poznajú. My sme si tiež takto zajednali taxikára na dva dni a boli sme maximálne spokojní. Ak neviete, čo si pozrieť, oni vám ukážu ich plán s najlepšími atrakciami alebo ak presne viete, čo si chcete pozrieť, tak im tieto miesta poviete a oni vás tam odvezú. My sme si doma našli a urobili zoznam miest, ktoré sme nášmu taxikárovi ukázali a v pohode nás tam zobral. Taxikári sú veľmi milí, pokecajú s vami a všeličo vám povedia. Za dva dni sme takéhoto výletu sme dokopy zaplatili 100 € (50€ na deň).

V prípade, že si chcete pozrieť pláže, ktoré sú ľahšie dostupné, tak si môžete prenajať auto a pobehať si pláže po celom ostrove.

Jedlá a nápoje

V hoteli sme mali zaplatenú polpenziu, takže o raňajky a večere sme mali postarané. Raňajky boli veľmi bohaté, na výber sme mali veľa druhov ovocia (ananás, papáju, melón, mango), rôzne cereálie, džemy, sladké aj slané pečivo, veľký výber syrov, salám, šuniek. Samozrejme káva a rôzne druhy čerstvých džúsov.

Večere boli tiež bohaté, na výber bola polievka, viacero druhov šalátov, hlavných jedál, dezertov a ovocia. Každý večer bol inak tematicky zameraný – mauricijský, japonský, čínsky, indický, francúzsky či medzinárodný. Jedlá boli prispôsoboné tomu, akej krajine bol večer venovaný. Z mauricíjskych jedál sme ochutnali pražené rezance podávané so zeleninou, krevetami, kuracím alebo hovädzím mäsom, na ich spôsob, mauricíjsku briyani ryžu (basmati ryža so zemiakmi a hovädzím, kuracím mäsom či morskými plodmi), boulette (obdoba našich knedlí plnených mäsom, krevetami, zeleninou alebo tofu), rougaile (typické mauricíjske jedlo – solená ryba s paradajkami, cibuľou, cesnakom, koreninami a bylinkami). Na obed sme si väčšinou kupovali jedlo na pláži, kde bolo viacero stánkov s jedlom. Jedna tetuška dokonca chodila po pláži a ukazovala svoje menu. My sme si obľúbili praženú ryžu a rezance či už so zeleninou, krevetami alebo kuracím mäsom. Jedlo bolo skutočne lacné, vychádzalo na 2-4€. Na pláži sa dala kúpiť aj zmrzlina a to zo zmrzlinového autíčka, ktoré vyzváňalo jedna radosť, niečo ako u nás kedysi Family Frost :).

Samozrejme, že sme navštívili aj miestne potraviny, kde sme si kúpili sladkosti a slané veci na vyhrýzanie, pravidelne sme tu kupovali balenú vodu, keďže voda z vodovodu sa neodporúča piť. Voda vychádzala lacno, pričom sme kupovali čo najväčšie balenie (5l cca 2€). Na Mauríciu z nápojov určite ochutnajte kokosovú vodu, ktorú si kúpite jednoducho na pláži (cca 2€), miestne pivo Phoenix (cca 1,60€), ktoré kúpite v potravinách a vynikajúci mauricíjsky rum (od cca 10€).

Zaujímavé miesta a atrakcie

Maurícius je naozaj nádherný ostrov s prekrásnou prírodou. Nie sú to len krásne pláže, ale aj majestátne pohoria či očarujúci podmorský život. Pre spoznanie celého ostrova by nám nestačil ani mesiac, preto sme si naštudovali, čo sa tu oplatí vidieť a aké sú jeho najväčšie lákadlá.

Z pláži sme navštívili už spomínanú Mon Choisy, ktorá je skutočne nádherná. Nečakajte ale typickú pláž s palmami. Namiesto nich tu nájdete stromy kasaurina, ktoré lemujú pláž po celej jej dĺžke. Mont Choisy má krásne čistú tyrskysovú vodu a biely piesok. Je najdlhšou mauricíjskou plážou, takže aj keď boli na nej nejakí ľudia, mali sme pocit, že sme na nej sami a patrí len nám. Druhou plážou, ktorú sme navštívili bola Trou Aux Biches. Toto bola taká „pravá“ exotická pláž s nádhernými zakrivenými palmami, tyrkysovou vodou a bielym pieskom. Trou Aux Biches bola plnšia čo sa týka ľudí, čo bolo pravdepodobne kvôli tomu, že v blízkosti sa nachádzali hotelové rezorty. Milým spestrením pobytu na tejto pláži bolo ochutnanie domáceho mini ananásu a kokosovej šťavy od miestnej tetušky, ktorá tu takto celé dni sedávala a predávala ovocie a bižutériu. Pozreli sme si aj pláž v Grand Baie. Priznám sa, táto pláž ma zaujala najmenej, pretože na mňa pôsobila ako mestská pláž, ale napriek tomu ju môžem označiť za veľmi peknú.

Grand Baie je malé mestečko, ale nájdete tu všetko – reštaurácie a rýchle občerstvenia, suveníry, miestne atrakcie, obchody s oblečením. Dochádzali sme tu miestnou hromadnou dopravou, čo bol teda zážitok, ktorá stál za to :).

V Grand Baie sme si zajednali výlet loďou na ostrov Iĺot Gabriel a tiež Undersee walking. Okrem ostrovu Iĺot Gabriel boli v ponuke aj ďalšie blízke ostrovy, ale tento nám bol odprezentovaný ako jeden z tých najkrajších. Miest, kde si môžete zakúpiť takéto a ďalšie iné atrakcie je tu veľmi veľa a ceny sú prijateľné. Najskôr sme mali vyraziť na plavbu loďou. Deň pred výletom som si na raňajky pochutnala na džeme z papáje, ktorý sa však môjmu telu vôbec nepáčil, čo sa prejavilo žalúdočnými problémami a teplotou. Našťastie ma moja domáca lekárnička zachránila, ale na druhý deň som sa teda moc necítila ísť loďou a hojdať sa na vlnkách s takým žalúdkom. Našťastie ma zachránil silný vietor, kvôli ktorému boli zrušené všetky plavby. Nahrádným plánom bol teda Undersee walking. Na osobu sme platili 20€ (odporúčam si pozrieť ponuky viacerých stánkov, lebo cena môže byť odlišná). Tetuška nám vysvetlila a ukázala, o čo vlastne ide a potom nás už nasadili na loďku a išli sme. Keď mi nasadili tú obrovskú prilbu s kyslíkom, nebolo mi všetko jedno. Ale ten pocit, keď som stála a prechádzala sa po morskom dne, bol úžasný a môžem ho označiť za jeden z najlepších zážitkov. A keď okolo mňa plávalo množstvo malých rybičiek, tak to bol skutočne neopísateľný pocit.

Keď sa vietor a tiež môj žalúdok upokojili, vyrazili sme na ostrov Iĺot Gabriel (výlet stál 25€/osoba), ktorý je vzdialený asi 1 hodinu cesty. Už z diaľky nás oslepila bielo biela farba piesku a krištáľovo čistá tyrkysová farba oceánu. Ostrov je maličký a na svoje si prídu najmä plážofili (tak ako ja :)), ktorým sa pri tomto pohľade rozbúcha srdce a tiež vyznávači šnorchlovania, nakoľko podmorský život je tu veľmi pestrý a kľudne tu môžete pri brehu stretnúť raju. Pofotili sme sa, poležali sme si, poopaľovali sme sa, pošnorchlovali sme sa, dali sme si obed, ktorý nám tu pripravili a ja som si ešte zaspievala s miestnym rastamanom 🙂 a takto dokonale spokojní sme sa vrátili.

Samozrejme, že sme si chceli pozrieť aj vnútrozemie a tak sme si zajednali auto aj so šoférom, ktorý sa nám venoval celý deň a vozil nás tam, kam sme chceli. Za jeden deň sme zaplatili 50€. Najskôr sme si pozreli farmu La Vanille, na ktorej žijú obrovské korytnačky a krokodíly. Korytnačky boli rozkošné, voľne pobehovali medzi návštevníkmi, ktorí sa s nimi fotili. Za pozretie určite stoja krokodíly, ktoré len tak niekde nevidíte. Nakoniec sme zablúdili aj do reštaurácie a ochutnali praženú ryžu s krokodílím mäsom. Viac informácií o farme nájdete tu: http://lavanille-naturepark.com .

Ďalej sme si pozreli jazero Gran Bassin, ktoré sa nachádza uprostred vyhasnutého vulkánu. Toto miesto je pre hinduistov posvätným a v deň našej návštevy bol práve hinduistický sviatok , a tak sme zažili aj ich náboženské rituály.

Ďalšou zastávkou boli majestátne a vysoké vodopády Chamarel a nakoniec sme navštívili Zem siedmych farieb Chamarel, ktorá vznikla v dôsledku vulkánu a je zafarbená odtieňmi červenej, modrej, zelenej a žltej a patrí k najviac fotografovaným miestam na Mauríciu. Obidve tieto miesta sú nádherné prírodné úkazy a určite sa ich oplatí vidieť.

Druhý deň bol venovaný návšteve parku Casela, ktorý ponúka množstvo atrakcií ako zip line, nepálsky most, kaňon swing, interakcia s levmi a gepardmi, safari, jazdenie na štvorkolkách a segwayoch, kŕmenie žirafy. Nás zaujali najmä aktivity s levmi. Bol to úžasný zážitok byť v blízkosti takýchto šeliem, dotknúť sa ich a pohladkať. Levy mali obrovský výbeh, žiadna klietka, vôbec sa k nim nesprávali zle (aspoň som si nevšimla), pred tým, ako sme nim išli, sme dostali pokyny, čo môžeme a čo nemôžeme robiť, ako sa máme správať a levy sme mohli len pohladkať. Nemala som pocit, že by trpeli, ale človek nikdy nevie a takýmto atrakciám sa už radšej vyhýbame. Následne sme sa ešte prešli po safari. Atrakcie sú naozaj zaujímavé, avšak podľa mňa trochu predražené. Viac informácií o tomto parku tu: https://booking.caselapark.com/.

Keďže Maurícius je známy pestovaním kávy, cukrovej trstiny, ananásov a čaju, boli sme si pozrieť ich plantáže.

Stále spomínam, ako som nemohla odtrhnúť oči od farby a čistoty oceána, ktorého šum pôsobil tak upokojujúco, ako som sa nemohla nabažiť pohľadu na krásu miestnych pláží, ako som bola zoči voči obrovskej korytnačke, ako som si vychutnávala vôňu celého ostrova. Maurícius je unikátny ostrov a má svoju jedinečnosť a určite sa sem raz vrátime :).

Zopár rád a tipov na záver

  • pri cestovaní po vnútrozemí sa oplatí prenajať si šoféra,
  • víza na Maurícius nie sú potrebné,
  • peniaze sa dajú zmeniť iba v oficiálnej zmenárni alebo v pobočke banky, kde je možný aj výber; za výber sme neplatili žiadny poplatok,
  • ak si chcete zajednať výlety  a atrakcie (výlety na ostrovy, Undersea walking), tak je dobré prejsť si viacero predajcov, pretože majú rôzne ceny a ponuky pri pláži sú väčšinou drahšie,
  • určite aspoň raz využite miestne autobusy, je to zážitok a hlavne bezpečné,
  • ochutnajte tradičný mauricíjsky rum, ktorý sa vyrába priamo na ostrove, je známy po celom svete, úžasne chutí a domorodci sú naň hrdí.
  • ceny výletov, a tiež v obchodoch, reštikách, jednoducho všade sa menia podľa toho, kedy tu cestujete – v hlavnej sezóne idú ceny hore. My sme tu boli mimo hlavnej sezóny a tak sme vychytali aj nižšie ceny.

Prečítajte si aj naše ďalšie články a inšpirujte sa:

Slovinsko – z majestátnych hôr ku krištáľovo čistému moru

Zanzibar – čo sa oplatí vidieť?

Čo sme zažili na Kube? – Cienfuegos, El Nicho a Trinidad

Izrael – čo treba vedieť pred návštevou?