Priznám sa, Dubaj nebol na mojom zozname miest, ktoré som túžila vidieť. Nejako veľmi ma nelákal, ale priateľ si ho chcel pozrieť, a tak som súhlasila. A viete čo? Dobre som spravila. Dubaj je skutočne mesto budúcnosti, ktoré sa oplatí vidieť. Keď si človek porovná takú Srí Lanku či Thajsko s Dubajom, tak nechápe, ako je možné, že na svete existujú takéto obrovské rozdiely. Dubaj je čarovný, luxusný a často sa tu cítite ako v rozprávke tisíc a jednej noci. Ale kto si myslí, že na to, aby mohol ísť na dovolenku do Dubaja potrebuje milióny, tak je na omyle.

Letenky 

Do Dubaja sme chceli ísť v septembri, keď už bude po tých najväčších horúčavách. Letenky sme začali pozerať asi v apríli a keď sme natrafili na úžasnú cenu, hneď sme kupovali. Pýtate sa, aká je to tá úžasná cena? Našli sme cez Momondo za úžasných 150€, plus samozrejme sme si ešte dokúpili batožinu, čiže celková cena letenky nás vyšla na 250€. Áno do Dubaja sme leteli za 250€. Leteli sme síce cez WizzAir, čo je nízkonákladovka, ale let trval 6 hodín, čo nie je tak dlho a hlavne bol priamy. Občerstvenie nie je v cene, ale na palube si možno kúpiť sendviče.  Leteli sme z Budapešti, pričom auto sme nechali na parkovisku jedného hotela, ktorý sa nachádza blízko letiska a poskytuje možnosť parkovania. Za 9 dní sme platili 30€, pričom v cene je aj transfer na letisko a z letiska.

Ubytovanie

Môžem povedať, že sa nám podarilo nájsť naozaj kráľovské ubytovanie za super cenu na portáli 5vorflug. Chceli sme bývať pri mori, mať v cene raňajky a Wifi. Nakoniec sme našli 4* hotel Hilton Dubai The Walk v jednej z najnovších a najlepších častí Dubaja – Marine, kde nás ubytovanie na osobu stálo 450€ na 9 nocí. Nemali sme klasickú izbičku 2×2, ale obrovskú suitu s king bed, obrovskou kúpeľňou a balkón s výhľadom na Dubai Marina. Z ubytovania sme boli skutočne nadšení a to nehovoriac o perfektných a bohatých raňajkách. Hotel mal navyše vlastnú pláž priamo na Marina Beach, takže všetky služby na pláži sme mali v cene. Samozrejme, že dobré ubytovanie sa dá nájsť aj napr. na Bookingu a Airbnb a asi aj lacnejšie.

Doprava

Verejná doprava je v Dubaji perfektná, lacná a dostanete sa ňou všade. My sme počas dovolenky cestovali stále a minuli sme skutočne máličko. Využili sme metro, monorail a autobusy, pričom vo všetkých sa používa karta Nol. Turisti používajú červenú Nol kartu, ktorú sme používali aj my, kde sa za jednu cestu v hlavnej zóne platia maximálne 2€. Karta sa dá kúpiť na každej stanici metra, kde sa aj dobíja, pričom minimálny kredit je 7,5 AED, na čo si treba dávať pozor, najmä ak pôjdete autobusom.

Z letiska sme sa na hotel dostali autobusom a metrom, pričom sme si pôvodne mysleli, že priletíme na hlavné dubajské letisko, kde je priamo zastávka metra. Lenže nízkonákladovky lietajú na druhé, veľmi malé, dubajské letisko, z čoho sme boli najskôr v miernom šoku. Odvtedy sa radšej presvedčíme, na aké letisko vlastne letíme :-). Nič strašné sa ale nestalo. Z tohto letiska chodí autobus na zastávku metra Ibn Battuta, odtiaľ sme išli metrom pár zastávok do Dubai Marina a tam sme ešte prestúpili na Jumeirah Beach Residence Tram, ktorý nás doviezol takmer hneď k hotelu. Perfektné je, že všetky zastávky sú klimatizované, takže aj keď čakáte a vonku je veľmi teplo, tak to ani nepocítite.

Metro sme používali v podstate stále, keď sme chodili do centra Dubaja. Metro má zastávky na všetkých dôležitých miestach – Burj Khalifa/Dubai Mall, Mall of Emirates, Dubai Marina či letisko. Cesta ním je pohodlná, bezpečná a hlavne chodí často. Monorail sme využili, keď sme sa išli pozrieť na ostrov The Palm (áno, ten v tvare palmy :)), pričom jedna cesta stojí 15 AED a spiatočná 25 AED.  Autobusy sme využili pri našej obhliadke miestnych pláží, keďže premávajú popri pobrežiu. Autobusom sme išli aj do Abu Dhabi, pričom cesta z Dubaja do Abu Dhabi stojí 50 AED tam a späť.

Jedlo a nápoje

V hoteli sme mali len raňajky, ktoré ale boli skutočne bohaté a sýte. Čo sa týka možností jedla, tak v Dubai Marine ich bolo skutočne dostatok. Je tu množstvo reštaurácií, fast foodov, kaviarní a tiež potravín. Na obed sme si väčšinou kupovali len malý snack v potravinách, keďže sme neboli hladní kvôli raňajkám a na večeru sme si obľúbili sieť Operation falafel, kde sme si dávali tradičný falafel, shawarmu, alebo hummus. Za večeru sme tu platili väčšinou od 10 – 20€ za obidvoch, záviselo od toho, čo sme si objednali. Ak nemáte radi arabskú kuchyňu, nevadí, môžete si vybrať Subway, Mc´Donalds, KFC či mnoho iných fast foodov alebo niektorú reštauráciu, kde sú už ale ceny vyššie. Vodu, ktorá je tu veľmi lacná, sme si kupovali balenú v potravinách, ktoré sú tu na každom kroku. V potravinách je aj veľký výber sladkostí, slaných vecí, sladkých nápojov, ovocia či zeleniny. Ceny sú porovnateľné s našimi.

Čo sme si pozreli a čo je možné si ešte pozrieť

Niekto si môže povedať, že Dubaj je betónová džungľa a nedá sa tu nič robiť. Opak je pravdou. Dubaj ponúka množstvo atrakcií, stačí si len vybrať.

Hlavnou atrakciou je jednoznačne najvyššia budova sveta Burj Khalifa, ktorú sme si nemohli nechať ujsť. Je krásna nielen zvonku ale aj zvnútra a ešte krajší je z nej výhľad. Lístky sme si kúpili cez internet ešte predtým, ako sme išli. Je to lepšie, pretože ceny na mieste sú vyššie a hlavne väčšinou je už vypredané. Lístky si môžno kúpiť na oficiálnej stránke Burj Khalifa. My sme boli na 125 poschodí, neboli sme počas hlavných hodín a lístok nás vyšiel na 35 €.

Po At the Top vyhliadke sme si pozreli nádhernú tancujúcu fontánu, ktorá je hneď pred Burj Khalifa. S najvyššou budovou sveta je spojené jedno z najväčších nákupných centier sveta Dubai Mall, kde sme sa poprechádzali, popozerali obchodíky, čo to nakúpili a poobdivovali jeho architektúru. V Dubai Mall sa nachádza aj tzv. Dubai Waterfall. Strašne som bola zvedavá, čo to bude za vodopád, no bola to v podstate len obyčajná fontána, ale zase zaujímavá. Z mesta sme si ešte pozreli zaujímavú stavbu Emirates Towers.

Okrem hypermoderného Dubaja sme si chceli pozrieť aj jeho starú časť.  V Dubai Creek sme nasadli na starú drevenú loďku abra a previezli sa ňou na druhú stranu Creek do Deira Old Souk Station. Plavba loďkou je úžasný zážitok a stojí smiešny 1 dirham. Pravý a nefalšovaný starý Dubaj je úplný opak toho moderného. Cítite sa ako na trhoch v Turecku. Plno stánkov s rôznym tovarom, Dubajčania na vás pokrikujú, volajú vás do svojich obchodov, doslova vás ťahajú si niečo kúpiť, všade tu ítiť vône orientálneho korenia. Jednoducho to tu má úžasnú atmosféru.

Jednou z atrakcií Dubaja je aj dubajský prístav Dubai Marina. Tu sme sa chodili každý večer prejsť cez promenádu. Je to tu nádnerne vysvietené, k tomu tie luxusné jachty a obrovské mrakodrapy. Hneď pri promenáde je nákupné centrum Dubai Marina Mall.

Boli sme pozrieť aj v najväčšom nákupnom centre Mall of Emirates, kde sa nachádza aj lyžiarska zjazdovka. Bolo vtipné vidieť ako sa arabské deti oblečené v overaloch sánkujú a lyžujú, keď vonku bolo takmer 40 stupňov. Aj tu sme sa poprechádzali a pozreli obchody. Fakt je to šialene veľké.

Jeden deň sme si vyhradili na pozretie pláži. Najskôr sme istý čas strávili na pláži Mercato, ktorá sa nachádza veľmi blízko známeho hotela Burj al Arab, potom sme sa presunuli na Sunset beach. Ďalej sme si chceli pozrieť Jumeraih open beach, tak sme nasadli na autobus a zistili, že nemáme potrebných 7,5 AED a tak sme museli vystúpiť. Mysleli sme si, že sa karty dajú nabiť na zastávkach ale žiaľ nie. Tak sme šľapali v tých najväčších horúčavách, aby sme nakoniec zistili, že kartu možno dobiť len na staniciach metra. Tak sme si museli vziať taxík, ktorý nás zaviezol na stanicu a odtiaľ sme šli metrom na pláž. Taxikár bol ale milý, videl, akí sme unavení a zmorení, tak nám hneď ponúkol vodu. Medzitým ako sme išli už pešo na pláž, sme si pozreli miestnu známu mešitu Jumeraih Mosque.

Boli sme sa pozrieť aj na palmový ostrov, ktorý sa nachádza blízko Dubai Mariny. Nasadli sme na monorail a ten nás doviezol až k svetoznámemu hotelu Atlantis, ktorý sme si pozreli zvonku a zvnútra sme si pozreli časť, ktorá je vyhradená pre verejnosť. Poprechádzali sme sa tu, ale v podstate tu človek veľa toho neuvidí. Ak si chcete pozrieť viac, tak možno si požičať bicykel a prejsť si celú palmu. Hotel má úžasný aquapark, tak ak máte radi takéto veci, prídete si tu na svoje. V každom prípade zaujímavá je jazda monorailom, kedy uvidíte celú palmu a tiež samotný hotel Atlantis – vskutku zaujímavá stavba.

Najkrajšie čo sme počas dovolenky v Dubaji videli sa nenachádzalo v Dubaji ale v Abu Dhabi, do ktorého sme išli autobusom. Nádherná mešita Sheikha Zayeda. Metrom sme sa doviezli na zastávku Ibn Battuta, kde sa nachádza aj autobusová stanica, z ktorej premáva autobus do Abu Dhabi. Cesta trvá dve hodinky, autobus je pohodlný, samozrejme klimatizovaný a chodí každých 15 minút. Vystúpili sme na autobusovej stanice v Abu Dhabi a odtiaľ nám išiel rovno spoj k svetoznámej mešite Sheikh Zayed Grand Mosque, ktorá patrí k najväčším na svete. Nádherná, majestátna, luxusná, obrovská, jedinečná, unikátna. Presne taká je. Dokonala krása. A čo je najlepšie, neplatí sa tu žiadne vstupné. Ženy tu ale musia byť úplne zahalené, pričom oblečenie vám zapožičajú. A teda v tom teple to skutočne nebolo bohviečo. U mužov je to rôzne, niektorí sa museli obliecť, iní nie. Nezistili sme, od čoho to závisí. Táto krása sa ale skutočne oplatí vidieť.

Okrem toho môžete absolvovať výlet do púšte na ťavom či konskom chrbte alebo jeepe či môžete navštíviť niektorý z množstva zábavných parkov, safari alebo záhrad.

Zopár rád a tipov na záver

  • vždy si kontrolujte Nol kartu, aby ste tam mali minimálne 7,5 AED,
  • čo sa týka peňazí, my sme väčšinou platili kartou a parkrát sme vyberali z bankomatu, pričom niektoré bankomaty vám vydajú peniaze bez poplatku a iné si pýtajú poplatok, čiže ak budete vyberať, tak radšej väčšiu sumu peňazí
  • preverte si dopredu, aké býva v Dubaji počasie v období, kedy sa tam chystáte, aby ste neboli prekvapení extrémnym teplom
  • ochutnajte arabskú kuchyňu,
  • lístok na Burj Khalifa si kúpte dopredu, na mieste je cena vyššia a väčšinou je vypredané,
  • ak chcete navštíviť alebo si pozrieť nejaké atrakcie, overte si, či sú otvorené. Niektoré atrakcie sú mimo hlavnej sezóny zatvorené.

Prečítajte si aj o našich ďalších cestách:

Maurícius..malý veľký kúsok raja

USA trip 3. časť Los Angeles

Čo sme zažili v Thajsku? Čarovné Phi Phi

Ukrajina – posledný nenavštívený sused