Mesto anjelov či mesto filmového priemyslu. Los Angeles toho ponúka skutočne veľa – desiatky km pláží, pričom každá má svoj štýl, vychýrené bulváre či slávne Beverly Hills s najluxusnejšími obchodmi sveta a najväčšou koncentráciou boháčov na štvorcový meter. Toto anjelské mesto nás v niečom sklamalo a v niečom očarilo. Vidieť tu pravú tvár Ameriky – tú bohatú a aj tú chudobnú. Vďaka tomuto mestu viem, že už nikdy nebudem nadávať na naše slovenské zápchy :). Pri potulkách Californiou by bola skutočná škoda nenavštíviť toto výnimočné mesto. My sme tu prežili dva krásne a najmä adrenalínové dni :), ktoré boli síce náročné, ale nemenili by sme.

Doprava/Prenájom auta

Z Death Valley sme zamierili do anjelského LA. Cesta autom nám trvala 4,5 hodiny, pričom auto sme si prenajali ešte počas plánovania nášho tripu. Rezervácia prebehla cez stránku vehicle-rent.com (https://www.vehicle-rent.com/us) a najlepšia cena vyšla cez požičovňu Europcar. S požičovňou sme mali len dobré skúsenosti, všetko prebehlo v poriadne, nenastali.  žiadne problémy. Auto sme mali prenajaté 5 dní, pričom sme platili 149 € (čiže 30€/deň).

Čo sa týka dopravy v LA, tak to je fakt zážitok. Po meste sme sa dopravovali autom a so zápchami je to tu naozaj katastrofa.  Ak sa teraz rozčulujem, keď náhodou stojím v zápche, tak si vždy spomeniem na LA a ukľudním sa :). Taktiež s parkovaním to tu bolo zaujímavé – všade sa platí min. 1$/hod., ale umenie bolo vôbec nájsť voľné miesto. A hlavne, keď už nájdete voľné miesto, treba sa presvedčiť, či sa tam môže parkovať. My sme stáli časťou zadného kolesa na žltej čiare, na ktorej sa nemôže parkovať a to nás stálo 93 $.No čo sa týka cesty autom v LA, je potrebné sa vyzbrojiť poriadnou dávkou trpezlivosti.

Ubytovanie v LA

V Los Angeles sme, tak ako všade v USA, bývali cez Airbnb, pričom sme bývali pár minút peši od Hollywood Boulevard. Ubytovanie sme vyberali tak, aby bola možnosť parkovania. Za dve noci aj s raňajkami sme zaplatili 123 € dokopy.

Strava v LA

V Los Angeles sme chceli ochutnať dve veci – ospevovaný burger v In-N-Out a v tom čase výnimočnú čiernu zmrzlinu v Little Damage. In-N-Out je v Kalifornii veľmi obľúbený, čo sme zistili už pri čakaní na obsluhu a pri ochutnaní sme pochopili, prečo ho majú Američania tak radi. Pri návšteve Kalifornie určite odporúčame ochutnať. Zmrzlina bola tiež famózna, hoci dostať sa k nej bolo pomerne obtiažne. Najskôr nekonečná cesta do mesta, potom hľadanie parkovania, potom zistenie, koľko nás parkovanie v centre bude stáť 🙂 ale potom výborná zmrzlina, pri ktorej sme na všetko zabudli.  Celkovo tu s jedlom nie je žiadny problém, reštaurácie či fast foody sú tu na každom kroku.

Čo sme si v LA pozreli

Do Los Angeles sme dorazili po polnoci a celí unavení sme padli do vytúženej postele. Na druhý deň sme plní očakávaní vyrazili do ulíc mesta anjelov. Ako prvú zastávku sme mali na pláne Hollywood Boulevard čiže chodník slávy. Od nášho ubytovania bol blízko, ale keďže jedným zo znakov mesta sú zápchy, trvalo nám pomerne dlho, kým sme tam dostali a ešte dlhšie, kým sme našli miesto na parkovanie. Celí nadšení sme teda išli na ten vychválený chodník slávy a ….. zostali sme sklamaní. Áno, sú na ňom hviezdy celebrít, ale chodník a celý bulvár je špinavý, plný bezdomovcov, zápachu moču a skrachovaných podnikov. Akože pofotili sme si hviezdy jednotlivých celebrít, prešli sme si celý bulvár, pozreli sme si Chinese theatre a odtlačky hviezd, ktoré sa pred ním nachádzajú, ale skutočne sme čakali oveľa viac.

Po tomto sklamaní sme vyrazila do Griffith observatory, ide o planetárium a jednu z najznámejších budov v LA. Poskytuje nádherný výhľad na downtown LA a tiež nápis Hollywood. Opäť tu bol problém so zaparkovaním, ale ako sme zistili, v LA je to úplne bežná vec. Výhľad bol odtiaľto naozaj nádherný a vidieť celé Los Angeles. Čo sa týka nápisu, je ho síce vidieť, ale naozaj z veľmi veľkej diaľky. Za návštevu určite stojí aj samotné observatórium, nakoľko sa tu človek dozvie zaujímavé informácie o vesmíre. Vstupné sa pohybuje od 3$ do 7 $ podľa toho či ide o dospelého, dieťa, študenta alebo dôchodcu.

Odtiaľto sme mali namierené do downtown, nakoľko sme chceli ochutnať preslávenú zmrzlinu Little Damage. Zhrnutie – zmrzlina vynikajúca (stála síce 6$ + 3$ parkovanie, ale oplatilo sa to), centrum mesta nič moc a opäť strašne veľa bezdomovcov a špiny.

Ďalej sme mali namierené do Hollywood Lake park, ktorý nám bol odporučený, ako najlepšie miesto, ak si chceme pozrieť a urobiť fotku zblízka s nápisom Hollywood. Nápis odtiaľto uvidíte skutočne zblízka a je ho pekne vidieť aj na fotkách. Veľmi pekný je aj samotný park.

Na konci dňa sme sa ešte vrátili na Hollywood bulvár, nakoľko nám bolo povedané, že práve podvečer a večer to tu má tú správnu atmosféru. Hm, žiaľ, žiadnu sme nepostrehli. Mal byť vysvietený, ale sem tam nejaký nápis na podniku toho veľa neurobil, mali tu hrať pouliční umelci, ale akosi sme ich nevideli, mali tu pobehovať filmové postavičky, to sme videli Jacka Sparrowa, Spidermana, nejakú vílu a pod., ale teda očarená som z nich nebola. Takže celkovo som bola z Hollywood bulváru a downtown sklamaná.

Druhý deň v tomto meste bol o niečom inom a mala som pocit, že sa nachádzam úplne inde. Pozreli sme si krásne Beverlly Hills s jeho známym Rodeo Drive. Poprechádzali sme sa medzi butikmi najzvučnejších značiek a poobzerali nádherné a obrovské vilky obklopené vysokánskymi palmami.

Ďalšou zastávkou bola Venice beach – nádherná, široká a dlhá pláž, presne taká ako ju poznáme z Pobrežnej hliadke. Pláž je známa pre svoje športové aktivity – nachádzajú sa tu ihriská pre rôzne športy a  je tu aj posilňovňa, v ktorej cvičil Arnie :). Pozdĺž pláže je chodník, kde sa ľudia korčuľovali a bicyklovali. Na promenáde sa nachádza množstvo obchodíkov, reštaurácií a kaviarničiek a svoje umenie tu predvádzajú rôzni pouliční umelci. Táto pláž mala úžasnú atmosféru a bolo mi ľúto, že tu nemôžem stráviť viac času. Nakoľko aj tu bol problém zaparkovať, ale nakoniec sme celí šťastní našli voľné miesto. O to viac sme boli šokovaní, keď sme sa vrátili a za stieračom nás čakala pokuta. Hm, zadné koleso stáli pri obrubníku označenom červenou farbou. 93$. Nabudúce budeme vedieť.

A poslednou zastávkou bola ospevovaná Santa Monica a jej promenáda. Taktiež nádhera s úžasnou atmosférou, ktorá nesklamala. Zábavný park s kolotočmi, obchodíkmi, reštauráciami, kaviarňami priamo na móle. No paráda. K tomu krásny výhľad na pláž a oceán, slnko a palmy. V ten deň síce fúkalo a boli vlny, ale tú pohodičku, keď som sedela na pláži a pozorovala tú krásu, mi nič nemohlo pokaziť. No žiaľ, lietadlo nepočká a tak sme sa, síce neradi, ale pomaly museli pobrať. Čakal nás totiž raj na zemi :).

Vyhradili sme si dosť času na cestu na letisko vrátane vrátenia auta, ale teda fakt by nás nenapadlo, že 12km by mohlo trvať hodinu a pol!!! No v Los Angeles áno. Odovzdanie auta našťastie prebehlo rýchlo, slečna nám nerobila žiadne problém, pozrela si ho, naštartovala a všetko bolo ok. Na letisko nás zaviezol ich autobus a tak sme všetko pekne stihli. Keďže v USA si na letisko všetko vybavujete sami cez počítač, cez ktorý si kúpite batožinu (tá v rámci USA nie je v cene letenky; hovorím o veľkej batožine, nie príručnej) a ktorý vám vytlačí letenku, papiere na kufor, a tiež papiere k batožine a vy už len odovzdáte kufor, tak sme mali ešte aj dosť času.

Čo si možno ešte v LA pozrieť? 

LACMA (Los Angeles County Museum of Art) – múzeum umenia, ktoré má ročne takmer milión návštevníkov.  Nájdete tudiela od stredoveku po súčasnosť.

Disneyland –  asi hodinu autom na juh od Los Angeles sa v meste Anahem nachádza jeden z najnavštevovanejších zábavných parkov nielen v Kalifornii, ale v celých Spojených štátoch.

Wal Disney Concert Hall – jedinečná koncertná hala s neobyčajným dizajnom je domovom losangeleskej filharmónie

Universal Studios Hollywood – jedna z najpopulárnejších atrakcií v LA. Skutočné filmové štúdiá dopĺňa tematický park a celý komplex sa pýši titulom Entertainment Capital of L.A.

Zuma Beach – ak si radi vychutnávate pekné pláže, tak Zuma beach v Malibu je presne pre vás. Je považovaná za jednu z najlepších pláží v LA, najmä kvôli úžasným vlnám, dobrých možností parkovania a plážovému občerstveniu.

Štúdio Warner Bros – nachádza sa v meste Burbank v Kalifornií, ktoré je vzdialené 5 km severne od Hollywoodu. Možno si tu vychutnať detailný pohľad na rekvizity z kultových filmov a seriálov ako batmobil, kostými z Harryho Pottera či repliku kaviarne z Priateľov.

Prečítajte si aj naše ďalšie články a inšpirujte sa na cesty:

Orientálna rozprávka menom Maroko

Čo sme zažili na Kube? – Havana

Thajsko…jedna krajina, stovky ostrovov, tísícky Budhov

Je Island skutočne rozprávkový? Za nás určite