Nádherné pláže s obrovskými žulovými balvanmi, bielo biely piesok a tyrkysové more. Toto bol hlavný dôvod, prečo som túžila navštíviť Seychely – prekrásne súostrovie v Indickom oceáne. Priznávam, som plážofil 🙂 a tak tu moje srdce naozaj zaplesalo. Ale pri tomto raji nemožno hovoriť iba o plážach (aj keď tie sú hlavným lákadlom). Krásny podmorský svet, unikátna palma a jej ešte unikátnejšie kokosové orechy, národné parky, gigantické korytnačky či jedinečný gekon a samozrejme teplé počasie – aj toto robí zo Seychel skutočne výnimočné miesto. A určite je to miesto, na ktoré sa ešte vrátime. Veď zo Slovenska to naozaj nie je až tak ďaleko.

Ostrov Praslin

Praslin bol prvý ostrov, ktorý sme na Seychelách navštívili (samozrejme, ak nerátame Mahé, ktoré bolo iba prestupnou stanicou) Ide o hornatý ostrov s nádhernou prírodou, koralovými útesmi, skvelými možnosťami na potápanie a šnorchlovanie, tými najkrajšími plážami a jedinečnými palmami Coco de Mer.

Pomerne dlho som hľadala ubytovanie, keďže som chcela čo možno najlepšie za priaznivú cenu. Sú tu naozaj luxusné rezorty a tiež jednoduché guest housy. Ja som zvolila zlatú strednú cestu. Pôvodne sme mali vybraté ubytovanie pri pláži Anse Volbert, ale nakoniec sme sa rozhodli pre hotel Palm Beach v časti Grand Anse a nemohli sme spraviť lepšie. Úplne sme si ho zamilovali.

Keďže premiestňovať sa po ostrove nie je úplne jednoduché (chodia tu síce autobusy, ale nie sú veľmi spoľahlivé a nechodia všade), rozhodli sme sa pre požičanie auta. Po rezervácii ubytovania, nám z hotela napísali, či nemáme záujem o požičanie auta, ktoré nám vedia zabezpečiť. Pozerali sme si aj ponuky miestnych autopožičovní, ale keďže cena z hotela bola rovnaká alebo dokonca nižšia, rozhodli sme sa využiť ponuku od hotela. Hotel nám zároveň zabezpečil aj transfer z prístavu na ubytovanie a to za veľmi dobrú cenu.

Na Seychelách sa jazdí na ľavej strane, cesty sú tu asfaltové a na veľmi dobrej úrovni, ale miestami trošku uzučké (vďaka za to malé auto) Obchody a reštaurácie sú najmä v tých väčších resp. turistickejších oblastiach ako Grand Anse a Anse Volbert a dôležité je si pozrieť otváracie hodiny. Chceli sme ísť na večeru, ale okolo 20 hod. už nebolo nič otvorené (ani potraviny :))

A čo sa určite oplatí navštíviť na ostrove Praslin resp. čo sme navštívili my?

Grand Anse

Ako prvú pláž sme navštívili Grand Anse, pri ktorej sme boli aj ubytovaní. Nepatrí síce k najkrajším plážam na ostrove, ale má veľmi príjemnú atmosféru. Pláž je veľmi dlhá a teda ideálna na príjemnú prechádzku. Tiež sme sa na takú vybrali a počas nej sme stretli príjemných miestnych ľudí, videli sme raje, ktoré plávali hneď pri brehu a samozrejme, že sme sa aj osviežili. Mínusom tejto pláže sú podľa mňa loďky, ktoré tu kotvia a je ich celkom dosť a na niektorých miestach nie úplne čisté more/oceán. Výhodou je, že popri pláži sa tiahne mesto Grand Anse, čo znamená, že sú blízko potraviny, reštaurácie či take-away stánky.

Anse Georgette

Druhou plážou, ktorú sme navštívili bola Anse Georgette. A tá nám veru vyrazila dych. Dostať sa ale k nej nie je úplne jednoduché. Musí sa ísť totiž cez luxusný rezort Constance Lemuria a je potrebné urobiť si na návštevu rezerváciu. My sme poprosili našu recepčnú v hoteli, aby im napísala, dokonca nám to aj potvrdila, ale keď sme prišli k vstupu, na zozname nás nemali. Ale opýtali sa, kde sme ubytovaní a v pohode nás pustili. Auto sme zaparkovali pred vstupom do hotela, a keďže už tam boli zaparkované nejaké autá, vedeli sme, že je to v poriadku. Hlavne ale neparkovať po palmou!

Samotná cesta na pláž cez rezort je zážitok. Ide sa cez golfové ihrisko, prechádza sa okolo mangovníkov a nachádza sa tu aj vyhliadku, ktorú odporúčame navštíviť. Je z nej krásny výhľad a nachádza sa tu aj hojdačka 🙂

No a samotná pláž tak to je teda skutočný raj – bielo biely piesok a tá nádherná tyrkysová farba, no niečo neskutočné. Mali sme šťastie, lebo tu bývajú silné vlny a pokojný oceán je zriedkavý. A počas našej návštevy tu bol oceán úplne pokojný a bez vĺn.

Pláž je lemovaná žulovými kameňmi, ktoré sú pre Seychely typické a pravidelne obsadzuje rebríčky najkrajších pláží sveta. A teda naozaj oprávnene.

Vallée de Mai

Z Anse Georgette sme sa presunuli do zeleného srdca Praslinu – národného parku Vallée de Mai. Park je domovom veľmi neobvyklého palmovníka ladoicey seychelskej Coco de Mer. Táto endemická palma je výnimočná nielen tým, že nenachádza nikde inde na svete, ale aj svojimi semenami – ženský strom má totiž najväčšie plody na svete, ktoré môžu vážiť až 27 kg. Zaujímavý je ale aj ich tvar, ktorý pripomína ženské lono alebo zadok 😀 Palma rastie iba na ostrove Prasline a ostrove Curieuse.

My sme boli z tejto návštevy celkom sklamaní. Vstupné je tu totiž pomerne dosť vysoké 33 € (my sme ešte platili 25 €) na osobu a nemali sme ani sprievodcu (ktorý by mal byť) Tešili sme sa totiž, že sa dozvieme zaujímavé informácie o rastlinách a zvieratách, ktoré tu žijú, ale museli nám stačiť informačné tabule. Ako prechádzka je to fajn, ale je to zbytočne predražené.

Anse Volbert

Ide o hlavné turistické cestrum ostrova, ale netreba sa báť, pláž určite patrí k tým krajším na ostrove. Je poriadne široká a dlhá 3 km, čiže ideálna na prechádzky. Piesok je tu biely a farba oceánu je tu samozrejme krásne tyrkysová – ale to sú Seychely. V blízkosti pláže sa nachádza väčšina barov, reštaurácií, obchodíkov. Poznávacím znamení tejto pláže je určite palma, no nie hocijaká, ale taká tá gýčová, na ktorú sa dá vyliezť a spraviť si z nej pekné fotky 😀 Ak pôjdete na túto pláž, zoberte si so sebou nejaký repelent, pretože mňa si tu poriadne podali piesočné mušky, vďaka ktorým som mala doštípané nohy a to svrbenie!!!

Anse Lazio

Anse Lazio je jednoznačne najznámejšou plážou na ostrove. Táto kráska s bielym jemným pieskom lemovaná tropickou vegetáciou a žulovými balvanmi rozmanitých tvarov patrí k najkrajším nielen na Seychelách ale aj na svete. Prístup na túto pláž je v porovnaní s Anze Georgette úplne jednoduchý, ak teda máte požičané auto. Tiež sa nachádza na severe a hneď pri vstupe je parkovisko. Nevýhodou tejto pláže môžu byť pomerne silné vlny, ktoré sme počas návštevy mali aj my.

Anse Boudin

Poslednou plážou, ktorú sme navštívili bola Anse Boudin. Táto pláž je známa skôr šnorchlovaním a tak bol náš cieľ jasný 🙂 A teda mali sme šťastie a natrafili sme na korytnačku. Okrem toho sú tu aj pekné koraly a veľa rybičiek. Bolo tu minimum ľudí, niektoré časti vyzerali úplne nedotknuto a pritom je to tiež veľmi pekná pláž. No aj tu odporúčam nejaký repelent kvôli piesočným muškám. Ja som im teda výnimočne chutila :).

Fond Ferdinand

Síce sme boli z rezervácie Vallée de Mai sklamaní, dali sme tomu ešte šancu a navštívili druhú rezerváciu Fond Ferdinand. A v tomto prípade sme boli nadšení. Vstupné v čase našej návštevy bolo 10 €, v súčasnosti je to už 22 €. Mali sme tu sprievodkyňu, ktorá nám povedala naozaj veľa zaujímavých informácií, predovšetkým o palme seychelskej ale aj ďalších rastlinách. Vychutnali sme si tu aj nádherné výhľady, ale v tom teple to bola celkom makačka. No treba sa pripraviť na poriadne teplo. 🙂 Z vyhliadky je vidieť prístav, ostrov La Digue a ďalšie seychelské ostrovy. Túto rezerváciu určite odporúčame. 

Čo treba vedieť pred cestou na Seychely a aký je ostrov La Digue?

Seychely – najkrajšie pláže, gigantické korytnačky a unikátna palma – čo treba vedieť pred cestou?

Seychely, ostrov La Digue – tropický raj ako z pohľadnice

Prečítajte si aj ďalšie naše články a inšpirujte sa, kam to bude najbližšie:

Peru – klenot Južnej Ameriky – Cuzco a Machu Picchu

Maldivy – naša cesta po exotickom raji v Indickom oceáne

Orientálna rozprávka menom Maroko

Je Island skutočne rozprávkový? Za nás určite