O nádhernom poľskom meste som veľa čítala a videla, a tak som sa jedného dňa rozhodla, že ho jednoducho musíme navštíviť. Gdansk ponúka krásne historické pamiatky, zaujímavú architektúru a tiež možnosť okúpať sa v Baltskom mori.

My sme sa tu vybrali v lete, kedy sa tu konajú aj nejaké slávnosti, takže vzhľadom k množstvu ľudí to nebol najlepší nápad. Napriek tomu sme si to tu užili a toto mesto si nás jednoznačne získalo.

Gdansk je súčasťou tzv. trojmesta, ktoré zahŕňa Gdaňsk, Sopot a Gdynia. My sme navštívili nielan Gdansk ale aj Sopot. Pôvodne sme sem plánovali ísť vlakom, ale kúpiť lístky sa ukázalo ako celá veda. Spiatočný lístok sa jednoducho nedal zaplatiť a jeho cena stále rástla. Tak sme sa nakoniec rozhodli, že pôjdeme autom a zobrali sme so sebou aj Ayku 🙂

Cesta zo Žiliny tu trvá cca 7 hodín. Je to celkom dosť, ale prešlo to celkom rýchlo a boli sme prekvapení, aké majú Poliaci odpočívadlá – bez srandy – na úrovni. Ubytovanie sme mali priamo v centre mesta, ale teda nájsť tu v lete niečo za normálnu cenu bola výzva. Nakoniec som našla veľmi pekný apartmán so super polohou a dobrým vybavením, kde 3 noci stáli 160 €. Asi 5 minút pešo odtiaľ bolo aj bezplatné parkovisko, takže úplná paráda.

Gdansk

Ak si chcete užiť mesto s minimom ľudí, treba ísť veľmi skoro ráno. Jednou z najkrajších ulíc v meste je Dluga ulica, ktorú lemujú farebne vyzdobené meštianske domy. Nachádza sa tu aj historická Mestská Radnica so zvonkohrou, ktorá hrá každú hodinu. Na vrchu radnice sa nachádza vyhliadka, z ktorej je prekrásny výhľad na mesto. Určite sa oplatí sem ísť. Ďalšou významnou stavbou mesta je Kostol Panny Márie, ktorý bol dostavaný na začiatku 16. storočia a patrí k najväčším tehlovým svätostánkom na svete. Vedľa radnice sa nachádza aj symbol mesta – Neptúnova fontána. A vedľa fontány je ďalšia zaujímavá budova – Artušov Dvor, kde je v súčasnosti múzeum. Na oboch koncoch Dluge ulice sú historické brány – na hornom konci Zlota Brama a na dolnom Zielona Brama. Prešli sme si celú ulicu od začiaku po koniec a môžeme povedať, že je naozaj krásna.

Z Dluge ulice sme prešli na nábrežie rieky Motlawy, ktoré nás v Gdansku najviac očarila. Atmosféra je tu úžasná – človek má pocit, akoby sa ocitol v nejakom škandinávskom mestečku. Najzaujímavejšou pamiatkou nielen nábrežia, ale aj celého Gdansku je budova stredovekého prístavného žeriavu. Je to najväčší drevený žeriav v Európe. My sme si spravili prechádzku a prešli sa okolo celého nábrežia. Na rieke Motlawa sa nachádzajú dva ostrovy – Wyspa Spichrzów a Olowianka. A práve na Olowianke je známy nápis Gdansk, ruské koleso a tiež námorné múzeum. Nábrežie je plné reštaurácií, barov, takže neostanete hladní ani smädní. A tu aj možnosť prenajať si kajak či šlapaciu loďku.

Z nábrežia sme zamierili na Piwnu ulicu, ktorá je plná krásnych historických budov a na jej konci sa nachádza budova Wielka Zbrojownia s nádherne zdobenou fasádou. A nemohli sme vynechať ani Mariacku ulicu – jednu z najkrajších ulíc starého mesta. Je tu veľa štýlových kaviarničiek a suvenírov s jantárovými šperkami.

Aj Gdansk má svoj most zaľúbených, a tak sme si ho išli pozrieť. No a už je celkom plný 😀 Do tejto časti mesta sme ale prišli kvôli mlynom. Pri moste sa totiž na nachádza Veľký a Malý mlyn. Veľký mlyn patril vo svojej dobe k najväčším priemyselným budovám v Európe. Malý mlyn v skutočnosti nebol mlyn, slúžil iba ako sklad.

Sopot

Okrem mesta Gdansk sme si boli pozrieť aj Sopot, ktoré je známe ako kúpeľné centrum. Počas leta je obľúbeným prímorským letoviskom označovaným aj ako poľská riviéra. Jeho piesočnaté pláže majú 4,5 m. Pláž sme vyskúšali a musím povedať, že ma príjemne prekvapila. Samotná pláž je pekná a čistá, čo sa ale o vode nedá moc povedať a pre mňa bola naozaj ľadová. Majo a Aya si tu ale v pohode zaplávali 😀

Ale pláž nie to najzaujímavejšie, čo Sopot má. Nachádza sa tu najdlhšie drevené mólo v Európe, ktoré má dĺžku cca 511 m a na jeho konci je prístav plný jácht a katamaránov. Na mólo sa platí vstupné a je možné si tu vychutnať obed či večeru s pekným výhľadom. Dominantou letoviska, ktorú je vidieť aj z móla, je hotel Grand, ktorý navštívili osobnosti ako Greta Garbo či Marlene Dietrich.

Plánujete ďalšiu cestu? Inšpirujte sa našimi článkami:

Nádherná, divoká, nespútaná – čím si nás Keňa získala? Masaai Mara, Giraffe center, Diani beach

Čo sme zažili v Mexiku? – od Tulumu po Chichen Itza 🙂

Bali – čo sme zažili na indonézskom ostrove Bohov?

Transylvánia – po stopách grófa Drakulu a zastávka v šarmantnom Temešvári