Po plážach Mayskej riviéri sme sa už tešili na skutočné mexické poklady – mayské ruiny. Mali sme namierené pozrieť si mayskú trilógiu – Tulum, Cobá a Chichen Itza. Jedná sa o tri veľmi významné archeologické pamiatky. No a popri spoznávaní týchto mayských unikátov sme si užili aj cenote Ik Kil a nádherné mestečko Valladolid.

Tulum

Tulum je jedno z najznámejších a najobľúbenejších mayských archeologických nálezísk v Mexiku. Ruiny sú  unikátne tým, že sa tu nachádzajú pozostatky mayského prístavu a ležia na brehu mora. Po Chichen Itza a Teotihua je Tulum treťou najnavštevovanejšou archeologickou pamiatkou v Mexiku. Tulum slúžil ako opevnené mesto pre prístav Cobá a bolo to jedno z posledných miest, ktoré osídlili Mayovia, pričom rozmach malo najmä v 13.-15. storočí.

Do areálu ruín sme prišli cca o 10 hod., keďže sme sa ešte predtým boli okúpať v cenote Calavera. A môžeme potvrdiť, že je to jedna z najnavštevovanejších atrakcií v Mexiku. Už pred vstupom bolo množstvo ľudí a tak sme sa báli, ako to bude vyzerať v samotnom areáli. Ešte sme len prichádzali k starobylému mestu a už na nás mávali chlapíci, aby sme zaparkovali na ich parkovisku.  Ukazovali a hovorili nám, že ďalej sa už parkovať nedá, ale samozrejme, že sa dalo. Len chceli, aby sme parkovali u nich a oni tak mohli zarobiť. Zaparkovali sme čo najbližšie k ruinám, pričom parkovanie stojí 100 pesos. Ďalej sme už museli ísť peši, čo bolo cca 2 km.

Báli sme sa, že budeme dlho čakať v rade na lístky, ale išlo to veľmi rýchlo. Vstupné stálo 75 pesos/osoba. Napriek tomu, že tu bolo veľa ľudí, tak tým, že komplex je rozsiahly, tak to nebolo také zlé. Ľudia sú roztrúsení po celom areáli, takže žiadne mačkanice ani strkanice sa nediali. 🙂 Nachádza sa tu veľa ruín, pričom pri každej pamiatke je tabuľka s informáciami. Najväčšou dominantou je Castillo alebo hrad, ktorý stojí na okraji 12-metrového útesu.

Celkovo sú tulumské ruiny veľmi zaujímavé, avšak najlepšie je navštíviť ich skoro ráno, kým ešte nie je tak teplo. My sme boli po hodine totálne vyšťavení. A veru neboli sme sami, keďže veľa ľudí tu posedávalo v tieniku. 🙂 Takže odporúčame zobrať si dostatok vody.V komplexe sú aj dve pláže, pričom jedna bola v čase našej návštevy zatvorená kvôli nakladeným korytnačím vajíčkam. Tešili sme sa teda, že sa okúpeme aspoň na tej druhej. No… strašne veľa ľudí a  obrovská kopa morskej trávy, cez ktorú bol vôbec problém dostať sa do mora, nás od tohto nápadu dokonale odhovorili.

Počas spoznávania ruín sme stretli veľa leguánov, ktorí sa tu prechádzali a vyhrievali na slniečku. A pri vstupe sme natrafili aj na rozkošnú medvedíkovitú šelmičku – nosáľa červeného. Bol veľmi prítulný a rád sa nechával od ľudí kŕmiť.

Playa Paraíso

Na Playa Paraíso sme sa veľmi tešili, pretože pláž je hodnotená ako jedna z najkrajších v karibskej oblasti a čítali sme o nej samé superlatívy ako napr. že ide o skutočný raj, pláž plná ligotajúceho sa piesku a s nádhernou priezračnou vodou. My sme boli nemilo prekvapení. Ani jedno z toho by sme o tejto pláži nepovedali.

Ako na celej mayskej riviére aj tu bola na pláži morská tráva, avšak tu to bol skutočný extrém a nemali sme pocit, že by ju odpratávali. Z toho dôvodu nebola ani voda priezračná, ale kvôli tráve zakalená. Avšak pláž ako taká pekná bola, nebyť tej trávy. Krásne ju lemovali palmy rôznych tvarov a piesok bol naozaj biely. Jedinečnú atmosféru tejto pláže dotvárali bary, kde sme si mohli vychutnávať a užívať relax aj v tuli vakoch. Za vstup na pláž sa vraj platí, no my sme neplatili nič. Trošku bol ale problém nájsť miesto na parkovanie. A ešte treba byť pripravený na pomerne veľké množstvo ľudí.

Cobá

Po tulumských ruinách na nás čakali ďalšie. Ako prvé sme navštívili mayské ruiny v meste Cobá. Vstup do ruín je 75 pesos a ak tu prídete autom ako my, tak sa platí aj parkovné 50 pesos.

Ruiny sú postavené okolo skupiny jazier a nachádza sa tu jedna z najvyšších pyramíd na Yucatáne – Nohoch Mul, ktorá má 42 metrov. Na pyramídu je možné aj vyliezť a vychutnať si nádherný výhľad na okolitú džungľu. Pyramída je celkom strmá a vyjsť hore po vychodených schodoch dalo celkom zabrať. No zísť dole bola ešte väčšia sranda :). Ale ten výhľad stál naozaj za to.

Okrem tejto pyramídy sa tu nachádzajú aj ďalšie stavby, pretože Cobá je jedno z najrozsiahlejších mayských miest. Všetky stavby sa nachádzajú v lese, pričom asi 10 z nich je očistených a zreštaurovaných a zvyšok sú len kamene. Mesto sa rozprestiera v okruhu asi 4 km a hlavné dva komplexy sú od seba vzdialené asi 2 km. Keďže komplex je pomerne rozsiahly, odporúčame požičať si bicykel. My sme tak neurobili, lebo sme si mysleli, že to hravo dáme. Dali sme, ale bolo to naozaj dosť. Prenájom bicykla stojí 50 pesos a požičiava sa priamo na mieste.

Chichen Itza

Z ruín Cobá sme mali namierené na jednu z najvýznamnejších a najznámejších pamiatok v Mexiku. Išli sme si pozrieť jeden zo siedmych novodobých divov sveta – mayské ruiny Chichen Itza. Keďže sa jedná o veľmi obľúbenú turistickú zastávku, tak jednak tu býva veľa ľudí a jednak je tu naozaj vysoké vstupné a to 481 pesos. Platí sa tu aj parkovné a to 80 pesos. Ak sa chcete vyhnúť masám ľudí, je potrebné prísť buď skoro ráno alebo neskôr poobede. My sme tu dorazili cca o 14 hod. a ten najväčší nápor už bol fuč. Ale stále tu bolo na nás pomerne veľa ľudí. Už na parkovisku som prevrátila oči, keď som videla, koľko tam bolo autobusov. Našťastie je areál skutočne rozsiahly, takže to množstvo ľudí sme tu tak nepocítili. Z vlastnej skúsenosti odporúčame zobrať si so sebou dostatok tekutín, pretože je tu veľmi teplo.

Chichen Itza je staroveký náboženský komplex Bohov, ktorý sa nachádza medzi mestami Cancún a Mérida. Rozprestiera sa na území 6,5 km2, čím je najväčším náleziskom mayskej kultúry. Najväčšou a najvýznamnejšou stavbou v komplexe je El Castillo alebo Kukulkánova pyramída, ktorá je hlavným chrámom. Nachádza sa v samotnom srdci komplexu. Celkovo je vysoká 30 metrov a na jej vrchole stojí 6-metrový chrám. Pyramída je zasvätená hlavnému božstvu – operenému hadovi. Je úzko spojená s mayským kalendárom, má 356 schodov a 18 terás, ktoré zobrazujú 18 mayských mesiacov. Ďalšími významými stavbami je observatórium a chrám bojovníkov.

Valladolid

Z Chichen Itza sme zamierili do nádherného koloniálneho mestečka Valladolid, ktoré je pretkané mexickou kultúrou a tradíciami. Pôvodne sme návštevu tohto mestečka vôbec neplánovali, ale našťastie sme zmenili plány, pretože skutočne stojí za návštevu. Hlavnou dominantou mesta je nádherná katedrála San Servacio. Hneď pri katedrále je hlavné námestie, kde sa nachádza park s krásnou fontánou a množstvom tradičných aj menej tradičných lavičiek.

V čase našej návštevy tu mali vystúpenie miestni tanečníci a tak sme si pozreli aj tradičný mexický tanec a užili si aj mexickú hudbu. A ak si chcete doniesť domov tradičný mexický suvenír, tak práve tu si môžete kúpiť vyšívanú blúzku huipiles. Valladolid nás tiež upútal svojimi farebnými uličkami. Prechádzka po nich je must aktivita 🙂 Práve v tomto mestečku sme našli skutočnú atmosféru a chuť Mexika. Nádherný deň sme tu zakončili v reštaurácií Las Campanas, ktorá sa nachádza priamo na námestí. Pochutili sme si tu na výborných yucatánskych jedlách – poc-chuc, panuchos, limetkovej polievke a samozrejme nachos a k tomu nemohla chýbať skvelá margarita. Za večeru pre dvoch sme tu platili 400 pesos.

Ik Kil

Našou poslednou cenote, ktorú sme v Mexiku navštívili, bola cenotej Ik Kil. A ako sa hovorí “to najlepšie nakoniec” platilo v tomto prípade doslova. Od Ik Kil sme boli ubytovaní asi 5 minút autom, takže sme tu boli nastúpení hneď ráno. A mali sme šťastie, pretože okrem nás tu bol už iba jeden párik, takže sme si mohli túto nádheru vychutnať takmer sami. Vstupné do tejto cenote je na osobu 80 pesos.

Ik Kil vzniklo zrúčením stropu jaskyne. Nachádza sa cca 25 metrov pod povrchom, hĺbka vody dosahuje až 35 metrov a bazén má priemer 60 metrov. Jaskyňa je výnimočná a zároveň krásna visiacimi koreňmi stromov. Dá sa tu aj kúpať, pričom voda je tu príjemne osviežujúca. Najväčšou atrakciou je tu ale skákanie do vody, pričom sa skáče z výšky 6 metrov. Majo si to tu užíval a skákal jedna radosť :), ale ja sa výšok bojím a skočiť zo 6 metrov do hlbokej a tmavej vody bolo pre mňa niečo nepredstaviteľné. Napriek tomu som sa tam postavila, prekonala svoj strach a skočila (nebolo to hneď, asi minútu som sa odhodlávala, či vôbec idem, ale dala som to :)) Pre nás bola táto cenote jednoznačne najkrajšia.

Čo sme ešte zažili v Mexiku? Prečítajte si aj naše ďalšie články:

Čo sme zažili v Mexiku? – Od Cancúnu po Tulum

Čo sme zažili v Mexiku? – Isla Holbox a Isla Mujeres

Plánujete cestu do Mexika? Prečítajte si článok – Čo potrebujete vedieť pred cestou Mexika

Prečítajte si aj naše ďalšie články a inšpirujte sa na ďalšie cesty:

Slovinsko – z majestátnych hôr ku krištáľovo čistému moru

Jordánsko – návšteva starobylého mesta Petra

Čo sme zažili na Kube? – Havana

Ostrov ako žiadny iný…Srí Lanka