Nádherný ostrovný raj, ktorý vás svojou krásou dokonale opantá. Hlavným lákadlom sú jednoznačne dychberúce pláže, ktoré možno označiť za jedny z najkrajších na svete. Ale nie len pláže robia tento ostrov výnimočným. Podmorský život, farmy s korenín, výnimočné zvieratká, jedinečná atmosféra – aj to robí zo Zanzibaru okúzľujúce miesto, na ktoré sa budete chcieť stále vracať. Čo sme na tomto krásnom ostrove navštívili my, čo nás očarilo a čo naopak mierne sklamalo?

Pláže na Zanzibare

Zanzibarské pláže sú označované za jedny z najkrajších na svete. A skutočne to môžeme potvrdiť. Čo sa týka pláží, máme už veru veľa prejdeného a pláže na Zanzibare patria naozaj k tým naj. Presne tu platí, voda je tak krásne tyrkysovo modrá a piesok tak neskutočne biely, že to až vypaľuje oči. Veľkým plusom bol aj fakt, že pláže nie sú také preplnené, ako v niektorých iných destináciách. A súčasťou každej pláže sú Massaiovia, ktorí tu predávajú svoje výrobky. Ktoré pláže sme navštívili my?

Nungwi beach – nádherná pláž na severe ostrova. Jej veľkou výhodou je, že odliv tu vôbec nie je taký silný a kúpať sa tu dá celý deň. Voda je tu príjemne osviežujúca, čo určite oceníte, keďže tunajšie slnko je naozaj silné. Človek sa tu cíti ako v bazéne. Táto pláž patrí k najobľúbenejším, a preto tu treba rátať aj s turistami, ktorých je tu viac ako na východe a práve tu je aj najviac hotelov a ubytovacích zariadení. Ak budete v Nungwi určite si vychutnajte večeru priamo na pláži s nohami v piesku – odporúčame reštauráciu Baraka Beach Bungalows. Jediným negatívom sú tu krádeže – treba si dávať pozor, neukazovať, či už peniaze alebo šperky, pretože je tu riziko, že o tom prídete. Upozornili nás tu na to viacerí domáci.

Kendwa beach – ďalšia nádherná pláž na severe. Nachádza sa hneď veľa Nungwi cca 3,5 km a dá sa tu prejsť aj peši. My sme si tu spravili celodenný výlet a určite odporúčame buď sa tu ubytovať alebo ju aspoň navštíviť. Odliv sme tu ani nepocítili, čiže človek sa tu môže pokojne čľapkať celý deň. Aj tu je voda príjemne osviežujúca a oceníte to najmä pri dlhej prechádzke po pláži, pretože táto pláž si to priam žiada. Keďže aj Kendwa je veľmi obľúbená, aj tu treba rátať s turistami. Je tu dostatok reštaurácií a barov. Ak by sme si mali po našej skúsenosti vybrať, bolo by to asi vyrovnané, no možno by sme sa skôr priklonili ku Kendwe.

Kiwengwa beach – pláž, ktorá sa nachádza na severovýchode Zanzibaru a tu sme prvýkrát zistili, čo znamená zanzibarský odliv. Je to krásna pláž, kde je v porovnaní so severom, oveľa menej hotelov a turistov. My sme sa vydali na časť pláže mimo hotelov a mali sme to skoro len pre seba. Zopár domácich a sem tam nejaký turista na prechádzke. Pláž bola posiata tisíckami mušličiek. Tu to bol skutočný neporušený raj. Kúpanie si tu ale treba užiť najmä doobeda a naobed, lebo potom už začína odliv, a vtedy si už nezaplávate a ani sa neosviežite. Pre nás boli na tejto pláži takým vtipným prekvapením obchodíky s nápismi v poľštine a názvami obchodov ako Biedronka, IKEA a podobne 🙂 Asi tu chodí veľa poľských turistov. V časti, kde sa nachádzajú hotely, si môžete užiť výborný obed či večeru v niektorej z reštaurácií alebo navštíviť niektorý z barov.

Pingwe beach – táto pláž je síce veľmi pekná, ale nie je to piesok a voda, čo ju robí takou zaujímavou. Je to svetoznáma reštaurácia Rock, ktorá sa nachádza na skale. Zaujímavá je aj tým, že v čase prílivu je okolo nej voda. My sme tu boli dvakrát a vždy sme videli len odliv. Ale toto miesto má naozaj svoje čaro. Je naozaj krásne. Ak by ste si chceli užiť večeru v reštaurácií, tak treba počítať s tým, že rezervácie sú tu na niekoľko dní dopredu. Väčšina turistov navštívi túto pláž práve kvôli tomu, aby si pozreli reštauráciu a to začali využívať miestni. Ak máte tašku, hneď vás obklopia deti a pýtajú doláre, šilingy alebo sladkosti. Na tom by nebolo nič zlé, ale keď náhodou otvoríte tašku, doslova sa vám do tej vrhnú.

Paje beach – ďalšia krásna pláž, ktorá sa nachádza na juhovýchode Zanzibaru. Je to raj pre kitesurferov, kde si tiež môžete vychutnať časť pláže len pre seba. Je tu málo hotelov a turistov. Vodu je najlepšie si užiť doobeda, kedy si aj zaplávate, pretože aj tu poobede pocítite silu odlivu. Nie je taká osviežujúca ako na severe, ale napriek tomu, že tu fúka, je pomerne pokojná. V časti, kde sú hotely, si môžete aj vy môžete vyskúšať kitesurfing, osviežiť sa drinkom či vychutnať si obed alebo večeru.

Jambiani beach – ak chcete zažiť autentický Zanzibar, zamierte na pláž Jambiani na juhovýchode. Pokojne sa môže stať, že na pláži budete vy a už len miestni. Sem tam to môže byť dobrodružné, ale na túto pláž spomíname asi najviac. Tu sme videli ten skutočný život, ktorý tu rozhodne nie je ľahký. Inak je to typická východná pláž – vodu si treba užiť doobeda a naobed a podvečer si možno vychutnať prechádzku po pláži, kde bola predtým voda – a možno nájdete aj niečo zaujímavé.

Baraka Natural aquarium

Jedná sa o záchranné centrum pre morské korytnačky v meste Nungwi, ktoré boli poranené od rybárov. Akvárium je výnimočné tým, že s korytnačkami si možno zaplávať a kŕmiť ich. Platili sme tu vstupné 10€/osoba, pričom v cene je aj kŕmenie. Akvárium sme navštívili počas nášho pobytu v Nungwi a vybrali sme sa tu peši, keďže od nášho ubytovania to bolo cca 20 minút. Pre nás veľmi pekný zážitok, kedy sme si mohli zblízka pozrieť tieto krásne tvory, pohladkať a nakŕmiť ich a človek tu nie je nijako časovo obmedzený.

Po ceste späť na ubytovanie sme si kupovali šmakocinky od miestnych a prišli k nám štyri dievčatká, ktoré sa na nás strašne usmievali 🙂 Tak sme im kúpili miestnu pochúťku z plodov baobabu a boli také šťastné prešťastné 🙂 a veru aj my s nimi.

Šnorchlovanie pri Mnemba Island

Výlet, ktorý my neodporúčame. Avšak všade, kde sme si o ňom čítali, tak si ho nevedeli vynachváliť a tiež páru, s ktorým sme sa zoznámili, sa páčil. Takže rozhodnutie je len na vás. Výlet nás stál 25$, pričom pôvodne ho ponúkali za 35$, pretože išlo o “VIP” výlet. VIP bol v tom, že sme na loďke išli iba šiesti, išli sme pozorovať delfínov a mali sme občerstvenie – ovocie a vodu. Mali sme vyrážať 8:30 a vyrážali sme asi 9:30 (to je jednoducho Zanzibar – hakuna matata a pole pole :)) Doviezli nás na miesto blízko ostrova Mnemba (ide o súkromný ostrov a dá sa tu ísť, len ak si zaplatíte noc v hoteli), kde je vraj krásny podmorský svet. Jednak sme boli znechutení množstvom lodí, ktoré tu boli a potom ten podmorský svet nás ničím neohúril (neviem, či to bolo tým, že už sme toho videli viac a máločo nás už dokáže prekvapiť) Po tomto “super” zážitku sme išli pozorovať delfíny. Och joj tá cesta k nim bola teda naozaj dobrodružstvo – ďalší týždeň som mala svalovicu z toho, ako som sa držala, aby som z lode nevypadla. Ale videli sme ich, plávali blízko pri našej lodi a bolo to fakt krásne. Majko si s nimi aj trošku zaplával, ale čuduj sa svete, tie delfíny strašne rýchlo plávali 🙂 Tak aspoň jeden pozitívny moment v tomto výlete. Ale určite to nemalo hodnotu 25$.

Jozani forest

Jediný národný park na Zanzibare, v ktorom sa nachádzajú opičky Red Colobus. Opičky sú výnimočné tým, že sa nenachádzajú nikde inde na svete. Do Jozani sme prišli autom, ale miestne cestovky tú realizujú výlety (cena je okolo 35$, ale cena závisí, či máte výlet spojený aj s niečím iným napr. Spice farm či Stone Town). Ak idete individuálne tak, vstupné 12$/osoba) Prehliadku sme absolvovali so sprievodcom (nikdy vás tu nepustia samých) a bolo to veľmi zaujímavé. Najskôr sme navštívili mahagónový les a prales, kde nám sprievodca poukazoval rastliny, ktoré tu rastú a porozprával nám, na aké medicínske účely ich používajú.

Ďalej sme sa presunuli do lesa, v ktorom žijú opičky. Nie sú nijako nebezpečné, práve naopak. Úplne vás ignorujú, sú lenivé a takmer celý deň spia a často sa stáva, že počas spánku spadnú zo stromu 🙂

Poslednou zastávkou prehliadky bol mangrovníkový les. Mangrovníky sú zaujímavé tým, že majú rozvetvené korene, ktoré rastú nahor. Sú veľmi dôležité, pretože chránia pred hurikánmi a tsunami. V lese žijú rôzne vtáky, ryby, hmyz a čierne kraby.

Spice farm

Tak toto bolo pre nás asi najväčšie prekvapenia na Zanzibare v pozitívnom zmysle. Návšteva farmy bola fakt super. Konkrétne sme navštívili farmu Kidichi, ale nachádza sa ich tu veľa, takže stačí si len vybrať. Všetky farmy sa v podstate nachádzajú v jednej oblasti a za nás určite odporúčame Kidichi spice farm. Opäť sme išli individuálne a spoliehali sme sa na navigáciu a navigačné tabule. Ešte pri vstupe nás navigoval jeden pán (náš budúci sprievodca :)) a povedal nám, kam máme ísť a že tam bude office. Zaparkovali sme a hľadali sme office – tým bola myslená plechová búda. Tak sme si povedali, že keď už sme tam, tak teda uvidíme. Hneď na začiatku sme sa opýtali na cenu a bolo to 10 $/osoba. Na rôznych fórach sme sa dočítali, že vždy sa najskôr treba opýtať, pretože na konci vám povedia pomerne vysokú sumu.

Sprievodca bol veľmi vtipný chlapík, ktorý nám veľa porozprával o rastlinách a ich plodoch, ktoré tu pestovali – korenie (čierne, zelené, biele – keďže je to ten istý plod len s odlišným spracovaním), škorica, lemon grass, zázvor, tumeric, tapioka, vanilka, liči, chilli, káva, klinčeky, lipstick fruit. Mnohé z nich sme mohli ovoňať či ochutnať. Následne nám ďalší chlapík vyliezol na palmu pre dva kokosy, ktoré nám hneď očistil a mali sme tak čerstvú kokosovú vodu. Ďalej nám ponúkli vynikajúci čaj z lemon grass, čerstvé mango, pomaranč či banány. Kým sme sa my napchávali, tak nám vyrobili množstvo úžasných vecí z palmových listov. Nakoniec sme si mohli koreniny aj zakúpiť – najskôr nám dával cenu 10 $ za štyri sáčky, ale nakoniec sme odchádzali so siedmymi :). Celá tour trvala niečo vyše dvoch hodín a ani nevieme ako nám to ušlo. Takže spice farm určite odporúčame.

Prison Island

Prison island alebo Changuu island alebo Turtle island je súkromný ostrov cca 20 minút od Stone Townu. Na ostrove sa nachádza väzenie, ktoré ale ako väzenie nikdy neslúžilo. Kým tu stačili väzňov poslať, stal sa Prison island karanténou a prestupným miesto pre ľudí so žltou zimnicou. Ostrov ale nie je známy pre väzenie, ale pre obrovské korytnačky, ktoré tu chovajú. Korytnačky sa môžu dožiť až 200 rokov a vážiť môžu aj 200 kg. Boli darom zo Seychell, pôvodne boli štyri a dve z nich umreli. A dnes je ich tu okolo 200, pričom najstaršia má 194 rokov.

Na Prison Island môžete ísť v rámci tour a to buď samostatne alebo to môžete spojiť s Nakupenda island. My sme si vybrali celodenný výlet na Prison island a Nakupendu, ktorý nás vyšiel 35 $/osoba a odchádzali sme zo Stone Town (z Nungwi stál tento výlet 50 $) Na ostrove sme boli niečo vyše hodiny – najskôr sme si prešli ostrov, pozreli si väzenie a potom sme šli ku korytnačkách. Platí sa tu vstupné 4 $. Korytnačky tu majú dostatočne veľký areál a bolo ich naozaj veľa. Niektoré boli menšie a niektoré naozaj obrovské. Mohli sme ich aj kŕmiť či pohladkať. Vozenie sa na nich je samozrejme zakázané, ale niektorí to aj napriek tomu skúšali. Prosím, nerobte to! Pozorovať a pohladkať si tieto krásne tvory je úžasný zážitok.

Nakupenda Island

Nakupenda island sme navštívili v rámci tour na Prison island. Samostatná tour na tento ostrov nie je možná. Nakupenda island vznikol naplavením piesku, čiže ide skôr o piesočný nános resp. sandbank. Nie sú tu žiadne budovy, palmy ani iné stromy.

Iba bielo biely piesok a nenormálne tyrkysová voda. Voda tu je naozaj nádherná, až som nechápala, ako môže byť tak krásne tyrkysovo modrá. Hneď po príchode nám tu spravili prístrešok, aby sme sa mohli schovať pred slnkom. My sme si to hneď namierili do vody, ktorá bola príjemne osviežujúca. Dá sa tu aj šnorchlovať, ale na strane, kde boli najkrajšie koraly, boli celkom silné vlny, tak sme to vzdali. Opačná strana bola pokojná, ale veľa sme tam z podmorského sveta nevideli.

Počas toho ako sme si užívali pláž a vodu, tak sa nám robil obed a teda bol skutočne výborný – morské plody ako krevety, kalamáre, chobotnice, langusty a tiež ryba a k tomu ich výborné hranolky a kokosová ryža – no gastroorgazmus.

Po obede sme si ešte užili vodu, poopaľovali sa a naozaj úžasný deň za nami. Výlet Prison island + Nakupenda určite stojí za to.

Stone Town

Našou poslednou zastávkou na Zanzibare bol Stone Town – 2000 tisíc rokov stará mestská časť hlavného mesta Zanzibar city. Po nádherných plážach, pralese, farme s korením, bolo toto miesto opäť niečo iné. Stone Town má svoju nezameniteľnú atmosféru, nádherné úzke uličke, ktoré mám tak rada, množstvo vôní a množstvo pamiatok. My sme si mesto pozreli bez sprievodcu, ale ak by ste si netrúfli, tak tu sa vám sprievodcovia budú ponúkať sami :). Mali sme stiahnutú offline mapu a veľmi dobre nás navigovala. Prehliadku mesta sme začali pri prístave, kde sa nachádza krásna budova starej nemocnice – Old Dispensary, pokračovali sme cez veľmi peknú promenádu k Palace Museum, kde si možno pozrieť ako žil sultán (vstupné je tu 3$). Prešli sme sa po záhradách Forodjani odkiaľ sme si vychutnali výhľad na najznámejšiu pamiatku Beit-al-Ajaib, bývalé sídlo osmanského sultána, ktoré je momentálne v rekonštrukcii.

Navštívili sme tiež pevnosť Ngome Kongwe, ktorá slúžili na obranu proti Portugalcom (neplatí sa vstupné). Nemohli sme obísť ani hádam najznámejší dom na Zanzibare a to Freddie Merkury House – dom, kde sa narodila a vyrastala star. Počas toho ako sme sa presúvali k jednej z hlavných dominánt mesta – Katedrále sv. Jozefa (ktorá je ale zatvorená), som obdivovala prekrásne masívne vyrezávané dvere s prvkami arabskej alebo indickej kultúry – naozaj nádherné a ja som si musela každé dvere odfotiť, takže mám asi 50 fotiek len dverí :).

Okrem dverí som sa nevedela vynadívať ani na obrazy miestnych umelcov a tiež som si vychutnávala tie nádherné uličky. Pozreli sme si aj perzské kúpele Hamamni (vstupné  2$) Chceli sme si pozrieť aj mesto z výške a na radu od chlapíka, ktorý nám robil sprievodcu v kúpeľoch, sme zamierili na rooftop hotela Maru Maru. Nachádza sa tu krásna terasa aj s bazénom a celé mesto máte ako na dlani. Občerstvenie nám prišlo vhod a ak by ste si mysleli, že ceny sú tu vysoké, tak veru nie – presne také ako inde. Za seba určite odporúčam drink Dawa (miestny alkohol konyagi, limetka a med) – MŇAM!

Takto oddýchnutí sme si ešte išli pozrieť ďalšiu dominantu mesta Anglikánsku katedrálu, pričom v areáli sa nachádza aj Múzeum otroctva a pamätník otrokov. Múzeum aj pamätník v človeku zanechajú veľmi silné emócie a dozvie sa veľa zaujímavých a žiaľ aj smutných informácií (vstupné 6000 tzs ). Našou poslednou zastávkou bol trh Darajani market, kde nájdete korenie, ovocie, zeleniny a ďalšie veci od výmyslu sveta. Pripomínal nám trh v Maroku či Izreali.

Forodjani gardens sa podvečer menia na gastro raj, kde môžete ochutnať miestné jedlá a tiež rôzne morské plody. Treba tu ale rátať s vyššími cenami ako inde na Zanzibare. My sme tu boli na večeru dvakrát a ochutnali sme – Zanzibar pizza (naslano aj nasladko), kuracie a krabie mishkake, samozrejme hranolky, cesnakový chlieb, polievku Zanzibar mix, Shawarmu a náš obľúbený drink Mua.

Čo by ste mali vedieť pre cestou na Zanzibar? Prečítajte si náš článok

Chceli by ste skôr niečo iné? Inšpirujte sa našimi článkami:

Čo sme zažili v Mexiku? – od Tulumu po Chichen Itza 🙂

Ukrajina – posledný nenavštívený sused

Havajské dobrodružstvo – 4.časť nášho USA tripu

Je Island skutočne rozprávkový? Za nás určite

Maurícius..malý veľký kúsok raja