Ostrov, ktorý je považovaný za najpôvabnejší, najromantickejší či najkrajší z ostrovov Kykladského súostrovia.  Santorini je vo svete preslávené vďaka svojej jedinečnej architektúre v bielej a modrej farbe. Ostrov sme už dlho mali na našom bucket liste, len akosi naň popri iných destináciách nebol čas. Ale prišla korona a nikam sa nedalo ísť, iba do pár vybraných krajín v Európe. A tak bolo rozhodnuté – splníme si náš santorínsky sen o trošku skôr. Samozrejme, tak ako asi každého, aj nás očarili tie nádherné fotky bielomodrých domčekov a nádherných výhľadov, a tak som bola veľmi zvedavá, či to má aj niečo spoločné s realitou. A teda naše očakávania boli splnené na 100% a dokonca môžem povedať realita bola ešte krajšia.

Čo sme si na Santorini pozreli

Megalochori 

Asi 10 km od hlavného mesta Thira sa nachádza tzv. traditional village Megalochori. Mestečko je obklopené vinicami a obľúbené je aj vďaka degustáciám, ktoré sa tu konajú. Pri potulkách mestom sme aj my cítili vôňu hrozna v sudoch. Centrum mesta tvorí nádherné námestie s tavernami a reštauráciami. Prechádzali sme sa tu krásnymi kľukatými uličkami, pričom nad jednou z nich sa týči nádherná zvonica. Pred vstupom do mestečka sa nachádza bezplatné parkovisko.

Akrotiri lighthouse

Maják sa nachádza na najjužnejším cípe ostrova v rovnomennej dedinke Akrotiri. Je považovaný za jeden z najkrajších majákov na kykladských ostrovoch. Budova s bielymi stenami stojí osamotená na okraji vysokého útesu priamo nad morom. Predstavuje naozaj idylické miesto, ktoré ponúka krásne výhľady na okolité ostrovy. Maják je obzvlášť krásny večer, kedy jeho okolie zaleje teplo zapadajúceho slnka. Aj tu sa nachádza parkovisko.

Red beach

Červená pláž patrí k najznámejším a najkrajším plážam na ostrove. Nachádza sa neďaleko zrúcanín mestečka Akritori.  Je výnimočná svojím červeným pieskom. Pláž je pomerne malá a je obklopená obrovskými červenými skalami. K pláži vedú dve cesty a prístup je trošku zložitejší. My sme išli podľa navigácie, ale aj tak sme sa trošku zamotali. Napriek tomu, že boli korona časy, tak tu bolo celkom dosť ľudí a tak si to tu neviem predstaviť za normálnych okolností.

Oia

Určite najznámejšia a pre mnohých aj najkrajšia dedinka na Santorini. Nachádza sa na severozápadnom cípe ostrova asi 12 km od hlavného mesta Thira. Tradičné biele domčeky vytesané terasovito do skál a kostolíky s modrými strechami sa síce nachádzajú na celom ostrove, ale tie v Oii sú najznámejšie. Oia je naozaj nádherná a romantická, má úžasnú atmosféru a prechádzky medzi domčekmi boli nezabudnuteľné, avšak my sme si ju takto užili práve kvôli korona časom, kedy tu bolo minimum turistov. Oia je vyhľadávaná aj kvôli prekrásnemu západu slnka, ktorý je tu jeden z najkrajších na ostrove. No celú tú nádhernú atmosféru ničí to neskutočné množstvo turistov. Dokonca aj počas korony ich tu bolo pomerne dosť, asi tu prišli turisti z celého ostrova 🙂

Amoudi Bay

Hneď pod mestečkom Oia sa nachádza ďalšie krásne miesto – prístav Amoudi Bay. Je to malý prístav s úžasnou atmosférou, obklopený červenými skalami, more tu má nádherný modrý odtieň a pôvabný výhľad vás určite nesklame. Výnimočné sú tu najmä reštaurácie, kde si možno dať výborné morské plody. Určite sa oplatí prejsť popri reštauráciám a vybrať si tú, ktorá vás najviac zaujme a vychutnať si tu obed či len kávičku s krásnym výhľadom. Ak vám je príliš teplo a chcete sa okúpať zájdite ešte trošku ďalej k malej plážičke 🙂

Imerovigli

Ďalšia krásna dedinka, ktorá ponúka výhľad na kalderu. Nachádza sa asi 1 km od Firostefani. Unikátna je predovšetkým tým, že leží 330 m nad morskou hladinou.  Domy v Imerovigli sú, tak ako vo väčšine miest v kykladskom štýle, vytesané do skál.  Výhľad na more je z tejto nadmorskej výšky dechberúcí. Aj tu je prechádzka pomedzi biele domčeky zážitok. Najzaujímavejšou stavbou je tu kostol Panaghia Malteza. Dedinka patrí k tým nádherne fotogenickým 🙂

Thira

Thira je hlavné mesto Santorini, kde sme boli aj ubytovaní. Je veľmi podobné mestu Oia, a preto patrí k tým najobľúbenejším. Aj tu nájdete biele domčeky, krivolaké uličky, kostolíky a námestia a samozrejme prekrásne výhľady. Ak sa tu vyberiete autom, nachádza sa tu veľké bezplatné parkovisko.

Firostefani

Dedinka Firostefani sa nachádza na sever od hlavného mesta Thira a je v podstate jeho predmestím. Keďže sme bývali v Thire, tak sme to tu mali naskok, a tak sme si tu spravili prechádzku. Aj z Firostefani je krásny výhľad na kalderu, a taktiež sa tu nachádzajú tradičné biele domčeky a úzke uličky. Je to naozaj malá dedinka, ktorej dominantou je opäť modro biely kostolík.

Skaros rock

Pri dedinke Imerovighli sa nachádza unikátna skala Skaros. V minulosti sa tu nachádzalo mesto a tiež hrad, ktorý bol jedným z piatich hradov na ostrove. Z vrchu skaly je úchvatný výhľad na priľahlé ostrovčeky Palea Kameni, Nea Kameni a Therasia. A tak sme sa rozhodli pozrieť si to na vlastné oči. V tom teple to veru nebolo najľahšie, pretože najskôr sme museli zdolať veľa schodov nadol a potom nahor. Ale zvládli sme a to dokonca v šľapkách, aj keď to veru vyzeralo už všelijako 😀 Ale ten výhľad bol naozaj očarujúci. Na druhej strane skaly sa dá zísť ku osamotenému modro bielemu kostolíku a má to tu magickú atmosféru. Nikde nič, iba krásny kostolík a nádherné výhľady. No dokonalé.

Perissa beach

Pláž Perissa je pomerne veľká pláž na juhovýchode ostrova. Výnimočná je tmavým pieskom a obrovskou skalou Mesa Vouna, na ktorú je z pláže pekný pohľad. Čierny piesok má svoje čaro a nám sa pláž veľmi páčila. Zaujímavý je ale vstup do mora, pretože sa síce chvíľku ide po piesku ale potom je už len nejaký veľký kameň, na ktorom sa naozaj šmýka. Takže každý, kto ide do mora, robí naozaj vtipné kreácie. A my sme neboli výnimkou :). Pri pláži je opäť bezplatné parkovisko. Nachádza sa tu veľa rôznych reštaurácií a tiež si možno zakúpiť slnečník a lehátka. My sme si dali obed v jednej reštaurácií a automaticky sme mohli využiť lehátka aj so slnečníkom.

Pyrgos

Posledným miestom, ktoré sme na Santorini navštívili, bolo bývalé hlavné mesto Pyrgos. Z mesta sú veľmi pekné výhľady na celý ostrov, pretože sa nachádza na najvyššom bode. Pyrgos je naozaj magické miesto. Navštívili sme tu zrúcaninu hradu Kasteli, kláštor Profilis Ilias, vychutnali si tradičnú architektúru, úzke kľukaté cestičky vedúce do kopca, biele domčeky, kostolíky. Toto mesto bolo krásnou bodkou tejto rozprávkovej cesty.

Chystáte sa na Santorini? Čo je dobré vedieť pred cestou? Prečítajte si náš článok – Romantické Santorini. Čo je dobré vedieť pred cestou?

Prečítajte si aj ďalšie naše články a inšpirujte sa, kam to bude najbližšie:

Zanzibar – čo sa oplatí vidieť?

Čo sme zažili na Kube? – Cayo Coco, Cayo Guillermo a Viňales

Ostrov ako žiadny iný…Srí Lanka

Slovinsko – z majestátnych hôr ku krištáľovo čistému moru