V oblasti Salzkammergut sa okrem jazera Hallstatt nachádza veľa ďalších krásnych jazier a tak bolo celkom ťažké rozhodnúť sa, ktoré dve ďalšie navštívime. Hallstatt bola samozrejmosť a po dlhom zvažovaní sme sa nakoniec rozhodli pre jazero Gosausee a Traunsee.

Gossausee

Cesta k jazeru Gosausee trvá od Hallstattu približne 30 minút. Ide v podstate o dve jazerá Vorderer a Hinterer. My sme zamierili k Vorderer. Jazero je výnimočné krištáľovo čistou vodou a krásnymi výhľadmi na hory a okolitú prírodu. Predovšetkým výhľad na Dachstein je dych berúci. Okolo jazera vedie chodník dlhý 4 km, ktorý je ľahko prechodný a ideálny na krásnu prechádzku.

Pri jazere sa nachádza bezplatné parkovisko, kde sme zaparkovali aj my. Mali sme šťastie, nakoľko parkovisko už bolo plné, ale práve keď sme prišli, tak odchádzalo auto. Parkovisko je síce dosť veľké, ale chodí tu aj veľa ľudí. Od parkoviska je to k jazeru už iba kúsok. My sme sa okolo jazera vybrali z jeho pravej strany. Nie je tu kde zablúdiť, stačí ísť po ceste. Trasa začína aj končí pri reštaurácii.

Keďže sme jazero navštívili v lete a bolo dosť teplo, tak sme sa rozhodli aj osviežiť sa. Voda bola pomerne svieža, ale keďže bolo naozaj teplo, tak to bolo príjemné. Bolo úžasné kúpať sa s výhľadom na tie krásne hory. Po kúpaní sme si ešte chvíľku poležali a potom už smer ďalšie jazero.

Traunsee

Z Gosausee sme zamierali navštíviť posledné jazero Traunsee, ktoré je situované v Hornom Rakúsku, v oblasti Soľnej komory. Cesta z Gosausee nám trvala približne hodinku. Jazero je vďaka svojej hĺbke 191 metrov  najhlbším jazerom v Rakúsku.  My sme si tu spravili zastávky v dedinke Traunkirche a mestečku Gmunden.

Ako prvé sme navštívili Traunkirche – malá ale veľmi pekná dedinka, ktorá sa nachádza na jeho ľavom brehu približne v strede.  Dedinka je známa svojím kostolíkom, ktorý vďaka svojej polohe vysoko na skale na poloostrove pôsobí skôr ako hrad. Zaparkovali sme priamo v dedine, kde sa nachádza bezplatné parkovisko. Spravili sme si prechádzku ku kostolíku, ale bol zatvorený a ani výhľad odtiaľto nie je bohvieaký, teda skôr žiadny. Poprechádzali sme sa po dedinke, ktorá je naozaj malinká. Svoje čaro má ale prechádzka po brehu jazera s výhľadom na okolité hory.

Na záver dňa sme zavítali do mesta Gmunden, ktoré sa nachádza v severnej časti jazera. Mesto je známe predovšetkým svojím vodným zámkom Orth. A ten bol aj cieľom našej cesty. Poloha zámku na jazere a dlhý drevený most, ktorý k nemu vedie, sú užasne fotogenické. Navyše je obklopený horami, takže obraz je to naozaj dokonalý. Zámok možno aj navštíviť, vstupné je 5 €. My sme si boli pozrieť iba nádvorie, keďže už bolo zatvorené. Nachádza sa tu ale reštaurácia. Určite odporúčame prejsť sa aj okolo zámku – nájdete tu dve kovové srdcia, kde možno zanechať zámok :).

Prečítajte si aj o našej návšteve krásneho Hallstattu – Hallstatt – pôvabné rakúske mestečko ako z rozprávky

Prekrásny romantický raj menom Santorini

Slovinsko – z majestátnych hôr ku krištáľovo čistému moru

Györ a Pannonhalma – dva klenoty medzi Bratislavou a Budapešťou

Malta – ostrov pretkaný históriou