Čo je malé, to je pekné. A pri Malte to jednoznačne platí. Ostrov medzi Sicíliou a Afrikou je síce naozaj maličký, ale ponúka toho tak veľa. Miesta dýchajúce históriou, svojská kultúra s esenciou celého Stredomoria, pláže obklopené útesmi, tyrkysové more, rybárske dedinky s miestnymi loďkami Luzzu. Maltu sme síce neplánovali, ale keďže človek mieni a korona mení, tak z krajín, ktoré sme mali povolené (zelené), sme si vybrali práve tento ostrov. A veru spravili sme dobre, pretože sa nám táto krajina dostala pod kožu.

Letenky na Maltu

Letenky sme kupovali na poslednú chvíľu, keďže v čase korony sme nevedeli, čo bude na druhý deň. Napriek tomu sme v hlavnej sezóne kúpili letenky za 80 € spiatočne. Leteli sme z Viedne cez Ryanair a let trval cca 2,5 hodinky.

Ubytovanie na Malte

Miest, kde sa dá ubytovať, je na Malte veľa. My sme sa rozhodovali medzi mestami Valletta, Sliema, St. Julians a severom ostrova, kde sú piesočnaté pláže. V užšom výbere bola nakoniec Valletta a Sliema a vyhrala to Sliema. Presvedčil ma nakoniec krásny výhľad na Vallettu, ktorý si možno vychutnať práve zo Sliemy. Kedže je to najrušnejšie letovisko na Malte, je tu na výber veľa hotelov. Vybrali sme si nakoniec hotel Sliema Hotel by ST Hotels. Noc s raňajkami nás stála 67€.

Doprava po Malte

Keďže sme na Malte nakoniec strávili o deň kratšie, ako sme chceli (v tom čase bola Malta na SR zaradená medzi červené krajiny) najlepšou možnosťou ako spoznať ostrov nám vyšlo požičanie auta. Mali sme ho celý čas, vyzdvihli aj vrátili sme ho na letisku a zaplatili sme 37 €/3 dni. Ako všade inde aj tu sme používali navigáciu a dorazenie do cieľa bolo vždy bez problémov. Cestná sieť je tu veľmi dobre rozvinutá. Pri každej atrakcií je bezplatné parkovisko. Čo je dôležité, tak jazdí sa tu vpravo. Niektoré úseky ciest sú veľmi uzučké aj keď sú pre dve autá. Ale ak ste aspoň trochu skúsený vodič, tak by ste nemali mať problém. Majo už má čo to odšoférované a pre neho to nebol žiadny problém (ale on zvládol úplne v pohode aj Zanzibar :)).

Ak máte viac času, tak určite odporúčame využiť autobusovú dopravu, ktorá vás spoľahlivo dopraví na každé známe miesto. Na každom mieste, ktoré sme navštívili bola aj autobusová zastávka. Viac info – https://www.publictransport.com.mt/en/

Strava na Malte

Maltská národná kuchyňa v sebe ukrýva vplyvy mnohých kultúr, ktoré žili na území Malty. V súčasnej dobe je veľmi evidentný vplyv talianskej kuchyne. Jedlá sa odlišujú podľa ročného obdobia. Národným jedlom na Malte je fenek – krásli dusený na víne so zeleninou a zemiakmi. Toto jedlo ani jeden z nás neochutnal. Ďalším typickým jedlom, ktoré ochutnal Majo a chválil,  je bragioli – hovädzia roláda na víne plnená kaparami, olivami, vajcom alebo inými prísadami. K typickým jedlám patrí aj aljotta – rybacia polievka s cesnakom a ftira – plnený maltský chlieb.

Pri prechádzke po uličkách určite natrafíte na pastizzerie, kde určite ochutnajte pastizzi – taštičky z lístkového cesta plnené ricottou alebo hráškom (mňam:)) Ak máte chuť na sladké, určite si dajte maltský nugát. A keď vás chytí smäd siahnite po maltskom nápoji Kinne z horkých pomarančov a byliniek alebo po maltskom pive Cisk. Z reštaurácií s tradičnou maltskou kuchyňou odporúčame určite Ta Kris v Slieme a tiež Tiffany´s bistro, kde sme mali burger a rizoto s morskými plodmi.

Čo sa týka cien tak v reštaurácií sa ceny pohybujú okolo 10-15€/jedlo, pivo 4,5€/0,5l, Kinnie 0,3l/2,5€. V pouličných stánočkoch kúpite pastizzi za 2€.

Miesta, ktoré sme navštívili

Blue Grotto – ide o označenie pre komplex morských jaskýň. Ikonou je jednoznačne obrovský slaný oblúk, pod ktorým sa nachádza vstup do jaskyne. Do jaskyne sa robia aj plavby. My sme si ju vychutnali z výšky a veru bol to nádherný pohľad. Ak prídete autom nachádza sa tu parkovisko, a ak sa rozhodnete ísť autobusom, tak zastávka je hneď pri jaskyni.

Marsaxlokk – nádherná rybárska dedinka s autentickou atmosférou. Prechádzka popri mori a po uličkách je tu skutočným zážitkom. Prístav je plný farebných lodiek Luzzu, ktoré sa spokojne pohojdávajú na hladine. Ak tu prídete v nedeľu, môžete si užiť aj “vôňu” rybieho trhu. Nachádza sa tu parkovisko, takže bez problémov sa dá zaparkovať.

St. Peter´s pool – v blízkosti Marsaxlokk sa nachádza ďalšie krásne miesta a to St. Peter´s pool. Ide o jeden z najkrajších prírodných bazénov na ostrove s krištáľovo čistou vodou azúrovej farby. Na svoje si tu prídu hlavne nadšenci skákania. Je to veľmi príjemné miesto, ak hľadáte oddych a osvieženie počas horúčav.

3 cities – oproti Vallette sa nachádzajú tri mestá, ktoré sa aj označujú ako “3 cities” – Vittoriosa, Senglea a Cospicua a tvoria jeden celok. Z každého mesta sú pekné výhľady na Valletu a a určite sa oplatí poprechádzať sa po uličkách a móle. Má to určite svoje čaro.

Valletta – bez návštevy hlavného mesta by dovolenka na Malte nebola úplná. Ide o kultúrne centrum Malty a patrí medzi najstaršie mestá Európy. Valletta si aj napriek turizmu zachovala pôvodnú atmosféru. Prechádzať sa týka krásnymi úzkymi uličkami, kde každá budova má arkiere, ktoré sú pre Vallettu poznávacím znamením a ak sa k tomu pridali aj typické farebné dvere, tak to bol skutočný vizuálny zážitok. Navštívili sme aj St. John’s Co-Cathedral, ktorá síce zvonku vyzerá jednoducho, ale vnútri je majestátna. Predstavuje symbol úspechu maltských rytierov. Vstupné na osobu je 15 €. Navštívili a prešli sme sa aj po Upper a Lower Barrakka Gardens, ktoré sú takou oázou zelene medzi budovami a ponúkajú krásny výhľad na Grand Harbour. Do Valletty sme prišli loďou zo Sliemy, ktorá chodí každú pol hodinu a obojsmerný lístok stojí 5,80 €. Bonusom je krásny výhľad na mesto, ktorý možno vidieť len z lode.

Mdina – prekrásne historické mestečko mazývané aj “mesto ticha” je bývalým hlavným mestom. Skutočne sme mali pocit, akoby sme tu boli sami – prázdne uličky zdobené ružovými kvetmi a žiadny ruch áut. Symbolom mesta je vstupná brána, ktorá nás vtiahla za stredoveké hradby. Hlavnou dominantou mesta je Katedrála Sv. Pavla. Odporúčame navštíviť kaviareň Fontanella Tea Garden, kde si môžete dať kávičku, koláčik alebo niečo pod zub, ale hlavne si to vychutnáte s nádherným výhľadom na ostrov. Mdina je maličké mesto, ale o to viac sme si ho zamilovali.

Dedinka Pepka Námorníka – v zálive Anchor na severozápade ostrova sa nachádza skutočne unikátne miesto dedinka Pepka Námorníka 🙂 Dedinka bola vybudovaná ako kulisa pre natáčanie filmu Pepek námorník z roku 1980. Nachádza sa tu 19 drevených budov, ktoré sú  v rovnakom stave ako počas natáčania. V súčasnosti sa tu nachádza múzeum a realizujú to vystúpenia. Vstupné je 10 €. My sme si dedinku vychutnali iba z výšky – na opačnej strane je vyhliadka. Ak prídete autom, tak pri dedine sa nachádza bezplatné parkovisko.

Golden bay – patrí k najznámejším plážam na ostrove, čo sa odzrkadľuje aj na množstve návštevníkov. Aj v čase korony tu bolo pomerne veľa ľudí. Pláž obklopuje tyrkysové modré more, obklopujú ju útesy a má svoje čaro. Pri pláži je parkovisko, ale môže sa stať, že bude plné.

Riviera bay – hneď vedľa Goldan Bay sa nachádza podľa nás najkrajšia pláž na ostrove Malta. Tiež je obklopená útesmi a dá sa tu užiť krásny západ slnka. Tiež sa tu nachádza parkovisko, ale nájsť voľné miesto je pomerne ťažké.

Blue Lagoon – na najmenšom maltskom ostrove Comino sa nachádza nádherná zátoka s krásnou tyrkysovou vodou. Nie je tu ale žiadna piesková pláž, takže s miestom na ležanie je tu trošku problém. Hneď pri vode sa ležať nedá, pretože sú tam skaly. Určite sa oplatí ísť sa prejsť po ostrove a pozrieť si aj iné pekné miesta. My sme sa boli prejsť ku Crystal lagoon a určite odporúčame. Pozreli sme si aj tzv. Blue lagoon 2 a tiež sa nám veľmi páčilo. Na ostrov sa možno dostať buď ako výlet alebo loďou z prístavov Marfa alebo Cirkewwa. Ak idete autobusom, tak z Cirkewwa a ak autom, tak z Marfa. Obojsmerný lístok stojí 13 €. Čo sa týka cesta, tak treba byť pripravený na vlny a trošku adrenalínu. 

Sliema – jedno z najznámejších letovísk na Malte, kde sme boli ubytovaní. Čarovná je tu prechádzka po promenáde s výhľadom na Vallettu. Nachádza sa tu aj pláž, aj keď nie klasická piesková.

Máte otázky ohľadom Malty?

Prečítajte si aj o našich ďalších cestách:

Orientálna rozprávka menom Maroko

Čo sme zažili na Kube? – Havana

Gili Meno – prečo navštíviť indonézsky raj na zemi?

Slovinsko – z majestátnych hôr ku krištáľovo čistému moru