Z Nusa Lembongan sme sa presunuli na ostrovný raj. Čakali nás krásne dni na ostrovoch Gili. Ostrovy Gili sú tri malé ostrovčeky v tesnej blízkosti ostrova Lombok v Indonézii. Každý z troch ostrovov je výrazne odlišný. Gili Trawangan je najväčší a najnavštevovanejší z ostrovov a ponúka bujarý nočný život a množstvo ubytovacích zariadení. Gili Air je druhý najväčší z ostrovov a má niečo aj z Gili Trawangan aj z Gili Meno – nájdete tunočné podniky a tiež kľudné miesta pre nerušený odpočinok. Gili Meno je najmenší zo všetkých troch ostrovov a nachádzajú sa tu najkrajšie pláže. Predstavuje skutočnú romantickú oázu. My sme si pre náš pobyt vybrali práve ten najromantickejší – Gili meno. Ale chvíľku sme strávila aj na Gili Air.

Aký je ostrov Gili Meno?

Ostrov je skutočne maličký a peši sa dá prejsť za hodinku. Na ostrove nenájdete žiadne autá či motorky, ale iba bicykle a vozy s koníkmi. Aj cesty by ste tu hľadali márne, akože sú, ale sú to skôr chodníky. Je to jednoducho dokonalý exotický raj – biele pieskové pláže, palmy, tyrkysová priezračná voda a šťastní a usmievaví ľudia.

Ako sa dostať na Gili Meno?

Na Gili Meno sme prišli z ostrova Nusa Lembongan. Lístky sme si kúpili ešte na Bali s trasou Sanur-Nusa Lembongan-Gili Meno a boli obojsmerné. Túto možnosť ponúkala len jedna spoločnosť Scoot a celá cesta stála 49,50€. Z Lembonganu na Gili Meno trvala cesta cca 3,5 hodiny, pričom je ešte zastávka na Lomboku. Cesta bola naozaj zaujímavá, pretože na lodi nebola klimatizácia a bolo tam strašne teplo. Na ostrove Gili Meno nechodí loď priamo. Loď príde na Trawangan, na ktorom sa prestupuje na menšiu loď. V čase nášho príchodu bol veľký odliv a loď nemohli prísť až k brehu. A tak sme ešte museli prestupovať na plošinu, ktorá nás doviezla na ostrov. No cesta to bola zábavná, hlavne keď sme videli, ako si prehadzujú našu batožinu :).

Kde sme boli na Gili Meno ubytovaní?

Ostrov si stále zachováva veľmi lokálny ráz. Nachádza sa tu len zopár hotelov, reštaurácií a ochod a inak sú tu miestni rybári a chovatelia dobytka. My sme boli ubytovaní v hoteli Mallias bungalows, kde sme bývali v krásnom bungalove rovno pri pláži. Niečo nádherné. Noc v tomto nádhernom ubytovaní vychádzala 60€ aj s raňajkami. Keďže raňajky nám extrémne chutili, jedávali sme už len tu. V porovnaní s Bali je to tu drahšie, ale vynikajúce. Vybrať si možno z miestnej kuchyne, ale na výber boli aj napr. cestoviny a jedlá tu vychádzali okolo 5-7€. Počas nášho pobytu tu mali dokonca aj šťastnú hodinku na miešané drinky :).

Čo možno na Gili Meno robiť?

Okolo celého ostrova sa nachádzajú pláže s nádherným tyrkysovým morom, čo je ideálne k sladkému nič nerobeniu a leňošeniu na pláži. Ale napriek tomu, že ostrov je maličký, tak okrem oddychu na pláži, ponúka oveľa viac.

Práve na Gili Meno je najkrajšie šnorchlovanie a potápanie. A to sme si nemohli nechať ujsť.  Veľmi nás zaujali sochy pod vodou, ktoré sa nachádzajú práve pri Meno. Aby sme sa vyhli množstvu turistov, vybrali sme sa tu hneď ráno. Sochy sa nachádzajú od brehu asi 100 metrov a sú v hĺbke cca 4 metre. Dostať sa k nim nám síce trošku dalo zabrať, ale ten pocit, keď sme ich zazreli a mohli obdivovať veru stál za to. Síce to nie je žiadna historická pamiatka, ale skôr lákadlo pre turistov, ale naozaj sa oplatí vidieť. Vedľa sôch, kde ľudia stoja, sa nachádza ešte jedna menej známa socha, kde ľudia ležia.

V blízkosti sa nachádzajú aj krásne koraly a tak sme opäť nasadili šnorchle a užívali si nádherný podmorský svet. Po šnorchlovaní sme sa rozhodli prejsť sa po ostrove a vychutnali sme si tak krásne pláže okolo celého ostrova.

Gili Meno je tiež známy tým, že tu možno vidieť korytnačky. Ani my sme neodolali a skúsili sme šťastie. Ale úspešní sme neboli. Keď sme prišli na miesto, kde možno korytnačky vidieť, zistili sme, že tam je tzv. koralový múr, ktorý bolo potrebné prekonať. A ja som topánky nemala, takže to celkom bolelo. Majo mal topánky a dostal sa ďaleko, ale žiadnu korytnačku nezazrel.

Pri vytúženom oddychu na pláži sme neododali miestnym ženám, ktoré tu predávali čerstvé ovocie a pochutnali sme si na výbornej pitayi či ananáse. Ženy tu tiež ponúkali masáž a tak sme si ju dopriali, a veru padla veľmi dobre 🙂

Uprostred ostrova sa nachádza veľké slané jazero. My sme pri ňom síce neboli, pretože som čítala, že je vyschnuté.

Keď nastal časť odísť, veru vôbec sa nám z tohoto raja nechcelo. Aj keď nie sme veľmi na leňošenie, no tu sa by nám to aj celkom páčilo :). Po ceste naspäť sme sa ešte zastavili aj na ostrove Gili Air, po ktorom sme sa trošku prešli. Veľmi sme sa potešili najmä hojdačke v mori :). Air bol naozaj rušnejší ako Meno.

Cesta loďou naspäť bola skutočne adrenalínová, pretože sme si sadli na strechu a nejako nás prekvapili väčšie vlny. Úprimne mi vtedy nebolo všetko jedno.

Čo sme zažili na Bali? Prečítajte si náš článok

Čo sme zažili na Nusa Lembongan? Prečítajte si náš článok

Hľadáte inšpirácie na ďalšie cesty?

Zanzibar – čo sa oplatí vidieť?

Čo sme zažili v Mexiku? – Isla Holbox a Isla Mujeres

Ostrov ako žiadny iný…Srí Lanka