Po nádherných dňoch na Bali sme sa presunuli na menší vedľajší ostrov Nusa Lembongan. Cesta loďou zo Sanuru tu trvá cca 30 minút. Ostrov sa pýši sa panenskou prírodou, ideálnymi podmienkami na potápanie, bielym pieskom, tyrkysovou vodou a pohodovou atmosférou. A práve to nás presvedčilo, že aj toto miesto má byť súčasťou našej cesty. Bali je síce krásne, avšak kvôli cestovnému ruchu sa z neho stalo niečo…ako by som to pomenovala – komerčné. Ak by ste náhodou boli z Bali sklamaní, tak ostrov Nusa Lembongan vám všetko vynahradí. Ostrov si totiž zachováva (zatiaľ) svoju autentickú prirodzenosť, ktorá nás nadchla.

Aké sú ostrovy Nusa Lembongan a Nusa Ceningan?

Nusa Lembongan sa nachádza juhovýhodne od Bali a je skutočne maličký – na šírku má len 3 km a na dĺžku iba 4 km. Nachádzajú sa tu len dve dedinky. Tento malebný ostrovček, obklopený palmami, nás prekvapil svojimi plážami, ktoré sú tu naozaj očarujúce.

Nusa Ceningan s ostrovom Nusa Lembongan spojený ikonickým žltým mostom. Ceningan je pokojný a maličký ostrov dlhý 4 km a široký 1 km. Na ostrove sa nachádza len jedna pláž, ale na druhej strane je tu niekoľko krásnych vyhliadok z útesov.

Kde sme boli na Nusa Lembongan ubytovaní?

Nusa Lembongan ponúka množstvo krásnych miest na ubytovanie. My sme sa nakoniec rozhodli pre veľmi dobre hodnotený hotel Song Bintang Villas. Pre tento hotel sme sa rozhodli najmä kvôli jeho polohe, pretože v blízkosti sa nachádzala Mushroom beach, Sunset či Devil´s tear. Bývali sme v krásnom bungalove, pričom aj samotné prostredie hotela bolo očarujúce. Noc aj s raňajkami nás vyšla na 30 €.

Ako sme sa po ostrovoch prepravovali? 

Peši a na golfovom vozíku :). Na blízke miesta sme samozrejme chodili pešo, ale keďže sme si chceli pozrieť aj ostatné časti ostrova, museli sme hľadať aj iné riešenie. Najjednoduchšou možnosťou je samozrejme požičať si skúter, ale po tom, ako mali baby na Bali nehodu, už sa skútra pochopiteľne báli. Našli sme možnosť objednať si golfový vozík, no cena za požičanie veru nebola malá – 50 €/ 10 hodín. Inú možnosť sme nemali. Ako naschvál sme tesne po objednaní zistili, že skúter si možno požičať aj s vodičom. No čo už. A k tomu všetkému sme ešte zistili, že na Ceningan sa s vozíkom nedostane. Takže ten sme si museli pekne odšlapať peši a teda v tom teplo to nebola moc sranda. Cesty sú na obidvoch ostrovoch v nie veľmi dobrom stave, niekde je asfaltka a niekde len prašná cesta.

Čo sa týka prepravy z prístavu na ubytovanie, tak tá je v cene lístka na trajekt. Po príchode sme len nahlásili meno ubytovania a taxík v podobe golfového vozíka nás tam zaviezol. Keď nás priviezli na ubytovanie, nahlásili sme im, kedy odchádzame, aby vedeli, kedy pre nás majú prísť.

Čo sa dá na ostrovoch Nusa Lembongan a Nusa Ceningan robiť? 

Aj keď sa zdá, že veľa sa toho robiť nedá, keďže ostrovy sú maličké, opak je pravdou. 🙂

Nusa Lembongan

Po príchode na ostrov sme sa rýchlo ubytovali a išli si užívať krásy ostrova. Najskôr sme zamierili na pláž Mushroom beach, pričom nájsť ju podľa navigácie nám dalo celkom zabrať :D. Išli po nejakých zašitých chodníkoch, čo sa nám veľmi nezdalo, ale nakoniec sme boli úspešní. Pláž je veľmi pekná s čistou priezračnou vodou. Kotvilo tu niekoľko lodí, ale ľudí to nebolo veľa. Popri pláži bolo niekoľko ubytovaní a reštaurácií. Strávili sme tu nejaký čas, pričom sme sa okúpali a chvíľku si oddýchli.

Z Mushroom beach sme peši prešli na najväčšie lákadlo ostrova, na pláž Dream beach. Pláž sa nachádza v malom zálive a schádza sa k nej po schodoch z reštaurácie, z ktorej je nádherný výhľad. Treba si tu dať ale pozor na vlny.

Len pár minút od Dream beach sa nachádza ďalšie výnimočné miest Devil´s tear. Drsný útes sa tu spája s divokým oceánom a spolu vytvárajú úžasné prírodné divadlo. Pri veľkých vlnách si treba dať pozor, aby ste aj vy nezostali mokrí :).

Hneď pri Devil´s tear sa nachádza Sunset point, odkiaľ si jednoducho musíte aspoň raz užiť prekrásny západ slnka. My sme tu boli až dvakrát. Popri tom ako sme sledovali ako slnko zapadá, vlny sa rozbíjali o útesy a napĺňali vodné bazéniky nad morom. A tie farby. No niečo nádherné.

Na úplnom severe ostrova sa nachádza krásna pláž Mahagiri beach. Tyrkysové pokojné more, biely mäkkučký piesok, minimum ľudí. Určite sa oplatí navštíviť.

Šnorchlovanie s mantami je veľmi obľúbeným výletom na Nusa Lembongan. Výlet vychádza cca 20€. My sme ho mali tiež v pláne ale v čase našej návštevy neboli dobré podmienky.

V severnej časti ostrova sa nachádzajú mangrovníkové lesy, ktoré si možno vychutnať počas jazdy na loďke či kajaku.

Nusa Ceningan

Z Lembonganu na Ceningan vedie len jedna cesta a to cez ikonický žltý most – Yellow bridge, ktorý má smutný históriu. V roku 2016 sa zrútil a zomrelo 9 ľudí. Cez most sa dá ísť peši alebo na motorke.

Aj Ceningan ponúka vďaka útesom nádherné výhľady. Jedným z nich je bezpochyby Dream point, kde si môžete výhľady vychutnávať aj na hojdačke.

Pri návšteve ostrova Ceningan musíte navštíviť Driftwood Bar, kde si drink vychutnáte s neopísateľným výhľadom z infinity bazéna. Pre tých odvážnejších je tu aj zipline (Abbys zipline) ponad útesy. My sme samozrejme vyskúšali 🙂

Blue lagoon je zátoka s útesmi, kde je voda neuveteriteľne modrá. Môžete si tu užiť nádherné výhľady, posedieť si na okraji útesu a obdivovať tú prírodnú krásnu.

Ak máte radi adrenalín alebo si chcete pozrieť parádne skoky z útesov, nemôžete vynechať Mahana point cliff jump. Radi tu tiež chodievajú surfisti, ktorí čakajú na vlny a pri tej pravej skočia priamo z útesu. My sme neskákali, iba sme si týchto odvážlivcov pozreli a teda klobúk dolu.

Secret beach nie je až taká tajná :), skôr naopak. Pri pláži sa nachádza rezort s infinity bazénom. Ak si tu niečo zakúpite, môžete si vychutnať výhľad na pláž z bazéna. Alebo si len užiť samotnú pláž s mäkkým bielym pieskom.

Čo sme zažili na prekrásnych Gili Islands? Prečítajte si náš článok

Čo sme zažili na ostrove Bohov Bali? Prečítajte si náš článok

Inšpirujte sa na ďalšie cesty našimi článkami:

Čo sme zažili v Mexiku? – od Cancúnu po Tulum 🙂

Slovinsko – z majestátnych hôr ku krištáľovo čistému moru

Zanzibar – čo sa oplatí vidieť?

Izrael – krajina, ktorá nás očarila