Peru je klenotom Južnej Ameriky a tiež jednou z najkrajších, najzaujímavejších a najfascinujúcejších krajín, ktoré sme navštívili. Bodaj by nie – farebné indiánske kultúry, vysoké pohoria, amazonský prales, tajomné obrazce, pláže pri oceáne, najvyššie položené jazero a samozrejme Machu Picchu. Veľmi som túžila navštíviť túto juhoamerickú krajinu a to predovšetkým resp. iba kvôli jednému zo siedmych divov sveta. Ale postupne, ako som našu cestu plánovala, som zistila, že táto krajina toho ponúka oveľa oveľa viac a skrýva tak veľa nádherných miest. Síce sme ich nestihli navštíviť úplne všetky, ale aspoň máme dôvod sa tu vrátiť. A miesta, ktoré sme navštívili, nám každé rad za radom vyrážali dych. Po tom ako sme videli Machu Picchu, Dúhovú horu, posvätné údolie a jazero Titicaca sme si už nemysleli, že nás dokáže niečo ohúriť. Aký omyl. Najskôr to boli ostrovy Bellastas a tučniaky a tulene, ktoré na nich žijú a potom jedinečná oáza Huacachina uprostred púšte. Celý výlet sme zaklincovali v hlavnom meste Lima, ktoré síce nepatrí k najkrajším mestám, ktoré sme naštívili, ale určite sa oplatí ho vidieť.

Ostrovy Bellastas

Na koniec nášho peruánskeho výletu sme sa presunuli do Limy, ale dlho sme v nej neostali. Čakal nás totiž opäť výnimočný výlet, ktorý sme si zajednali cez agentúru Peru Hop. Prvou zastávkou boli ostrovy Bellastas, ktorým sa hovorí aj chudobné Galapágy. O ostrovoch sme predtým vôbec nepočuli a boli sme fakt radi, že sme ich navštívili. Jednoznačne išlo o najväčšie prekvapenie tejto krajiny. Autobusom sme sa z Limy premiestnili do mesta Paracas, odkiaľ sa loďou chodí na výlet k týmto ostrovom. Možno tu vidieť tučniaky, tulene, veľryby, delfíny a tristo druhov morských vtákov. Prvou zastávkou počas plavby bol obrazec v piesku v tvare svietnika, ktorého význam je veľkou záhadou. Najpravdepodobnejšou možnosťou je, že slúžil ako orientačný bod pre moreplavcov. Keďže ostrovy sú chránené, nie je možné na ne vkročiť, ale iba sledovať z lode. My sme videli tučniaky a tulene a bol to fakt zážitok. Vidieť tučniaky ako si cupkajú a tulene ako sa vyvaľujú a slnia bol neopísateľný zážitok.

Oáza Huacachina

Z Paracasu sme sa presunuli do púšte, konkrétne do oázy, ktorá je odtiaľ vzdialená približne hodinu. Huacachina leží v srdci púšte Atacama, ukrytá medzi zvlnenými piesočnými dunami. Je to jedna z mála skutočných púštnych oáz v Amerike. Centrum Huacachiny tvorí lagúna a tú obklopujú palmy a promenáda plná hotelov, reštaurácií a predajcov suvenírov. Určite odporúčame pozrieť si nielen samotnú oázu, ale vyjsť na niektorú okolitú piesočnú dunu a vychutnať si nádherný výhľad na oázu z výšky. Je to skutočne nádherný pohľad. Avšak hlavnou adrenalínovou zábavou je tu jazda špeciálne vybavenými džípmi “tubulares” po dunách. No a to teda bola jazda, horská dráha sa môže schovať. Našťastie som nebola jediná, ktorú bolo veľmi hlasno počuť 🙂 Okrem jazdy na džípe si tu možno vyskúšať ďalší adrenalín a to sandboarding na pieskových dunách. Kým ja som sa odhodlávala, tak Majo sa boardoval, kým to šlo 🙂 Ja som to nakoniec skúsila aspoň raz a opäť to museli všetci počuť 🙂 A ako celkom sranda to bola. No a nakoniec sme sa zastavili na mieste, kde sme si vychutnali západ slnka. A veru západu slnka v púšti sa nevyrovná nič. Po jazde sme sa ešte poprechádzali po krásne vysvietenej Huacachine, vychutnali si drink v jednom miestnom bare a potom už sme Lima.

Lima

Posledným miestom, ktoré sme v Peru navštívili bolo hlavné mesto Lima. Keby bolo na nás, tak tu nezostaneme, ale keďže sa odporúča byť v Lime aspoň deň pred odletom (keďže tu bývajú často štrajky), tak sme tu aj my strávili deň. Lima má prívlastok sivé mesto kvôli oparu, ktorý sa nad mestom často vznáša a dodáva mu takú zvláštnu atmosféru. A zase to nebolo také zlé :), aj keď Peru má určite veľa iných krajších miest. Ale keď sme tu už boli, tak sme si aj niečo pozreli. Jedným zo symbolov Limy a najobľúbenejším miestom na oddych pre miestnych je promenáda v štvrti Miraflores. V tejto štvrti sme boli aj ubytovaní, takže sme to mali na skok. Na promenáde sa nachádza viacero parkov na útesoch nad oceánom. Jedným z parkov je Parque del Amor inšpirovaný Gaudím, v ktorom je známa socha El Beso od peruánskeho sochára a maliara Victora Delfína. Promenáda sa nám z celej Limy páčila najviac, pretože útesy sú úchvatné a je z nich nádherný výhľad na oceán. Z promenády sa dá dostať k oceánu, a tak sme išli skúsiť, aká je voda. No studená, keďže v Peru začínala jar 🙂 Ale je odtiaľto pre zmenu pekný výhľad na útesy. Verejné pláže sú v Lime kamienkové, sú tu veľké vlny a veľa surferov. No nič pre mňa 🙂

Z Miraflores sme sa presunuli do centra mesta. Najskôr sme zamierili na najstaršie námestie v Lime Plaza Mayor známe aj ako Plaza Armas, ktoré je historickým centrom mesta. V čase našej návštevy bolo námestie zatvorené kvôli možným protestom. No Peru 🙂 Strážnik sa ale nado mnou zľutoval a mohla som si námestie pozrieť v jeho sprievode 😀 Dominantou námestia je katedrála a vládny palác. Neďaleko od Plaza Mayor je kláštor sv. Františka, ktorého súčasťou sú aj katakomby s pozostatkami viac ako 25-tisíc ľudí.

Poprechádzali sme sa aj po ďalších námestiach a našu návštevu sme ukončili v Circuito Magico del Aqua (fontánový park). Ide o najväčší fontánový komplex vo verejnom parku. Ako je to pekné, ale ak by sme tu nešli, nič sa nedeje. Poprechádzali sme sa tu a potom už smer letisko.

Prečítajte si aj ďalšie články o našej ceste po Peru:

Peru – klenot Južnej Ameriky – čo treba vedieť pred cestou

Peru – klenot Južnej Ameriky – jazero Titicaca a Puno

Peru – klenot Južnej Ameriky – Rainbow Mountain a Posvätné údolie

Peru – klenot Južnej Ameriky – Cuzco a Machu Picchu

Inšpirujte sa na cesty našimi ďalšími článkami:

Maurícius..malý veľký kúsok raja

Čo sme zažili na Kube? – Cayo Coco, Cayo Guillermo a Viňales

Ostrov ako žiadny iný…Srí Lanka

Slovinsko – z majestátnych hôr ku krištáľovo čistému moru