Nádherné pláže s obrovskými žulovými balvanmi, bielo biely piesok a tyrkysové more. Toto bol hlavný dôvod, prečo som túžila navštíviť Seychely – prekrásne súostrovie v Indickom oceáne. Priznávam, som plážofil 🙂 a tak tu moje srdce naozaj zaplesalo. Ale pri tomto raji nemožno hovoriť iba o plážach (aj keď tie sú hlavným lákadlom). Krásny podmorský svet, unikátna palma a jej ešte unikátnejšie kokosové orech, národné parky, gigantické korytnačky či jedinečný gekon a samozrejme teplé počasie – aj toto robí zo Seychel skutočne výnimočné miesto. A určite je to miesto, na ktoré sa ešte vrátime. Veď zo Slovenska to naozaj nie je až tak ďaleko.

Letenky na Seychely

Na Seychely lieta veľa leteckých spoločností, takže skôr tu ide o cenu a preferenciu. My sme leteli Emirates, pretože sme si spravili stopover v Dubaji, keďže akurát prebiehalo Expo. Akciové letenky sa pohybujú okolo 500-550 €, ale taká bežná cena sa pohybuje od 650 € a viac. Leteli sme z Viedne a nás letenky aj so stopoverom vyšli 650 €/osoba.

Víza na Seychely 

Na Seychely víza nie sú potrebné, ak je pobyt kratší ako 90 dní. Pre vstup je potrebný cestovný pas s platnosťou aspoň 6 mesiacov po návrate, spiatočná letenka, zajednané ubytovanie a mali by ste byť schopní preukázať dostatočný obnos financií cca 150USD/deň. Musí sa ale vyplniť online formulár, kde je potrebné priložiť kópie pasu, potvrdenie o rezervácii leteniek a ubytovania na celú dobu pobytu, fotografiu.

Ubytovanie na Seychelách

Na Seychelách sme bývali v troch ubytovaniach – na ostrove Praslin sme mali jedno a na ostrove La Digue sme mali dve. Dá sa tu zohnať cenovo prijateľné ubytovanie a tiež veľmi luxusné drahé hotely. My sme zvolili takú zlatú strednú cestu. Na ostrove Praslin sme bývali v nádhernom Palm Beach Hotel priamo na pláži Grand Anse. Ja som sa do tohto hotelíku úplne zamilovala. Noc raňajkami nás stála 134 €.

Na ostrove La Digue sme mali dve ubytká – to, ktoré sme mali vybraté, nebolo možné objednať na celú dobu pobytu, keďže bolo vybookované. 3 noci sme boli v hoteli Chez Marston – taký jednoduchší, ale veľmi pekný hotel. Noc s raňajkami nás tu stála 80 €.

A zvyšné dva dni sme bývali v krásnom apartmáne s výhľadom na oceán v Marie-France Beach Front Apartments. Veľmi pekný, čistý, novučičký apartmán s veľkou terasou. Tu nás noc s raňajkami stála 140 €.

Mena na Seychelách

Miestnou menou je seychelská rupia, pričom 1 € = cca 15 rupií. Čo sa týka cien, tak v obchodoch sú ceny porovnateľné alebo o niečo vyššie ako na SR. Kde sa dalo, tam sme platili kartou, ale keďže sa nedalo všade, museli sme vyberať z bankomatu. Na Prasline ich je málo, ale zase v tých hlavných turistických častiach, a preto je lepšie vybrať si viac naraz. Na La Digue je ich tiež málo a to iba v hlavnom meste.

Doprava na Seychelách

Navštívili sme tri ostrovy – Mahé, Praslin, La Digue a medzi nimi sme sa presúvali loďou. Išli sme spoločnosťou Cat Cocos, lístky sme museli bookovať dopredu online (https://www.seychellesbookings.com/) a lístky sme museli mať vytlačené. Trochu sme sa obávali cesty, keďže som čítala rôzne historky o vlnách a strašných skúsenostiach, ale my sme mali úplne kľudné more a plavbu. Išli sme z Mahé – Praslin – La Digue – Mahé. Druhou možnosťou je lietadlo, tu ale treba počítať s vyššou cenou.

Na Prasline sme si na celú dobu pobytu rezervovali auto a rezerváciu nám zabezpečil náš hotel, ktorý nám ponúkol aj dobrú cenu 50 €/deň. Na Seychelách sa jazdí na ľavej strane, cesty sú tu celkom úzke, takže miestami to bolo zaujímavé 🙂 Cesty sú tu ale na veľmi dobrej úrovni.

Na La Digue nechodia autá a najlepšou možnosťou ako spoznať ostrov je bicykel. Mali sme ich požičané celý pobyt a pobehali sme celý ostrov. Požičali sme si ich v našom hoteli Chez Marston a cena bola 12 €/deň.

Čo sa týka taxíkov, tak tie sú tu dosť drahé. My sme taxík využili dvakrát – z prístavu v Prasline na ubytovanie (zabezpečil nám hotel) a z prístavu v Mahé na letisko. Po prílete na Mahé sme si pri bookovaní lístka na loď zajednali aj transfer z letiska do prístavu – bolo to o dosť výhodnejšie ako taxík.

Strava na Seychelách

Jedlo v reštauráciách je na Seychelách pomerne drahé – vychádza okolo 20 € a viac. Alternatívou sú take away reštaurácie, ktoré sú tu veľmi obľúbené nielen turistami ale aj miestnymi.  Typické jedlá sú fish & chips, chicken & chips, pražená ryža, karí kuracie a podobne. Výber je celkom veľký a jedlá sú chutné. Čo sa týka cien, tak stáli okolo 5 – 8 €. Jedinou nevýhodou je, že nemajú sedenie, ale aspoň sme si mohli užívať dobré jedlo priamo na pláži. Často sme navštevovali aj potraviny, ktorých je tu dosť, výber je veľmi dobrý a ceny sú o niečo vyššie ako u nás.

Jazyk na Seychelách

Oficiálnymi jazykmi na Seychelách sú kreolčina, angličtina a francúzština. S angličtinou sme sa teda dohovorili všade.

Internet na Seychelách

Pôvodne sme si chceli SIM kartu kúpiť na letisku, nakoľko sme sa ale ponáhľali na transfer do prístavu, nestihli sme. Predpokladám ale, že je tam predajňa. Nakoniec sme si ju kúpili hneď po príchode na ostrov Praslin v časti Grand Anse. Internet nám fungoval veľmi dobre a teda aj na ubytovaní sme vždy mali wifi. SIM karta stála 300 SCR/20 €.

Ostrovy a zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Ostrov Praslin

Ako prvý sme navštívili druhý najväčší ostrov Seychel Praslin. Ide o hornatý ostrov s nádhernou prírodou, koralovými útesmi, skvelými možnosťami na potápanie a šnorchlovanie, tými najkrajšími plážami a jedinečnými palmami Coco de Mer. Viac o našej ceste po tomto prekrásnom ostrove si prečítate v článku – https://cestujakokral.sk/seychely-ostrov-praslin-najkrajsie-plaze-a-unikatna-palma/

Ostrov La Digue

Z Praslinu sme sa presunuli na maličký ostrov La Digue, ktorý je plný divokých a romantických pláží, je domovom obrovských suchozemských korytnačiek a možno tu jazdiť iba na bicykli. Viac o našej ceste po tomto prekrásnom ostrove si prečítate v článku – https://cestujakokral.sk/seychely-ostrov-la-digue-tropicky-raj-ako-z-pohladnice/

Ostrov Mahé

Ako posledný sme sme navštívili ostrov Mahé a aj to iba na chvíľku. Nejako nás tento ostrov nezaujal natoľko, aby sme tu strávili viac času. Ide o najväčší a najľudnatejší zo všetkých Seychelských ostrovov. Na ostrove leží hlavné mesto Victoria, ktoré je centrom miestneho života. Keďže na Mahé sa nachádza aj medzinárodné letisko, je tento ostrov akousi vstupnou bránou pre väčšinu turistov, ktorí prichádzajú na Seychely.

My sme tu strávili posledný deň našej dovolenky. V podstate keby sme nemuseli, tak by sme tu neboli ani ten posledný deň. Transfer z La Digue na Mahé nám ale išiel ráno a odlet z Mahé sme mali až večer. Keďže prístav je hneď pri hlavnom meste Viktória, tak sme si ho išli pozrieť. Mali sme ale batožinu, hm a čo s ňou? V prístave majú úschovňu, len sa treba opýtať. A teda samozrejme, že sa za ňu platí a nie málo. Myslím, že chceli 10 € za ks, ale závisí od toho aká je batožina veľká. My sme za 1 veľký kufor a 2 príručné platili  20 €.

Viktória patrí k najmenším hlavným mestám na svete, no napriek tomu sa tu dá niečo vidieť 🙂 Najznámejšou pamiatkou je hodinová veža, v kreolčine známa ako Lorloz, ktorá je replikou londýnskych hodín na križovatke ulíc Victoria street a Vaxhall Bridge Road. Nachádza sa tu aj jediný hinduistický chrám na Seychelách – Arul Mihu Navasakthi Vinayagar postavený v roku 1992. Ďalšími zaujímavými miestami sú Prírodovedné múzeum, Štátne historické múzeum, Katedrála Nepoškvrneného počatia a Botanická záhrada. Miestom s jedinečnou atmosférou je tiež tržnica, ktorú sme chceli navštíviť, ale keďže sme prišli poobede, tak stánky už pomaly balili.

Z prístavu sme išli na letisko taxíkom – tam, kde sme mali uschovanú batožinu, tak tí nás aj odviezli na letisko. Treba ale počítať s tým, že za taxík si tu človek priplatí.

Aké sú ostrovy Praslin a La Digue?

Seychely, ostrov Praslin – najkrajšie pláže a unikátna palma

Seychely, ostrov La Digue – tropický raj ako z pohľadnice

Prečítajte si aj ďalšie naše články a inšpirujte sa, kam to bude najbližšie:

Omán – podmanivo omamný orient – čo treba vedieť pred cestou?

Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Cartagena a ostrov Isla Grande

Zanzibar – čo sa oplatí vidieť?

Jazerá Gosausee a Traunsee – dva jedinečné rakúske klenoty