Latinskú Ameriku som chcela navštíviť už veľmi dávno. Bol to vlastne jediný kontinent, ktorý sme ešte nenavštívili. A tak sme to museli napraviť. 🙂 Prvou krajinou, ktorú sme tu navštívili, bola práve Kolumbia. Majestátne hory, jedinečná príroda Amazonky, krásne farebné historické mestá, dažďové pralesy, krásne pláže, kávové plantáže, vášnivá a temperamentná atmosféra. Kolumbia je tak nádherne rozmanitá. Hneď ako sme prekročili letiskové dvere a vstúpili na jej pôdu, bola to láska. A po postupnom spoznávaní sa nám táto krajina poriadne vryla pod kožu. Ako prvú sme navštívili krásne farebnú Cartagenu a potom sme si užili oddych v kolumbijskom raji – na ostrove Isla Grande.

Cartagena

Jedno z najkrajších miest južnej Ameriky a najnavštevovanejšie v Kolumbii. Farebná, temperamentná, vášnivá, nádherná, plná života. Presne taká je Cartagena. Toto nádherné mesto bolo našou prvou zastávkou v Kolumbii a vlastne v celej Južnej Amerike. A teda bola to láska na prvý pohľad. Tá energia, ktorá z tohto mesta ide, je neskutočná.

Pri výbere ubytovania sme si nechali poradiť a vybrali si najviac odporúčanú časť Getsemaní. Ubytovanie sme hľadali cez booking a nakoniec sme sa rozhodli pre hotel Akel House Hotel. Je to menší, veľmi pekný a útulný hotel v tradičnej budove, čo už samo o sebe bol zážitok.

Doprava po Cartagene vie byť poriadne šialená. Kvôli zápcham sme takmer zmeškali minibus do Santa Marty. A zápchy sú tu teda poriadne. V Cartagene sme sa presúvali pešo, keďže pamiatky a atrakcie tu nie sú od seba veľmi vzdialené. Taxík sme využili iba na cestu z letiska na hotel a z hotela do prístavu.

Počas spoznávania mesta určite neumriete hladom. Na každom kroku sú tu stánočky s miestnou špecialitou arepas a je len na vás, akú príchuť si dáte. V Cartagene je naozaj veľmi teplo, a preto príde vhod akékoľvek osvieženie – my odporúčame výbornú čerstvú limetkovú šťavu a tiež rôzne ovocné šťavy, ktoré vám miestne tetušky odšťavia priamo pred vami. Na večeru sme si pochutnali na ďalšej špecialite – ceviche a k tomu sme si dali platanové hranolky.

A čo sme si v Cartagene pozreli?

Časový posun robí svoje, a tak sme s poznávaním Cartageny začali skôr, ako sme plánovali 🙂 Našou prvou zastávkou bol hrad San Felipe de Barajas – pevnosť navrhnutá holandským inžinierom Richardom Carrom v roku 1657, ktorá mala chrániť mesto pred pirátmi. Dnes je v nej umiestnené múzeum. Hrad sme navštívili hneď po otvorení a tak sme tu boli takmer sami. Človek sa tu dozvie nielen zaujímavé informácie, ale môže si tiež vychutnať pekný výhľad na mesto. Platí sa tu vstupné 25 tis. COP.

V blízkosti hradu sa nachádza ďalšia zaujímavá atrakcia a to bronzová socha topánok Los Zapatos Viejos. Pamätník je poctou Luisovi Carlosovi Lopezovi, slávnemu básnikovi z Cartageny.

Z pevnosti sme sa presunuli do štvrti Getsemaní, čo je bývalá štvrť chudobných obyvateľov. Táto časť mesta nás dostala najviac. Nádherné graffiti, malebné farebné uličky, rôzni umelci, hudba, tanec a tá energia a afmosféra. Má to tu jednoducho svoj život, ktorý si získa každého.

Z Getsemani viedli naše kroky k hodinovej veži Torre del Relaj, ktorou sa vchádza do historického centra a je takým symbolom mesta. Je postavená v štýle španielskej koloniálnej architektúry a zaraďuje sa medzi najkrajšie mestské budovy. V historickom centre sa nachádzajú nádherné námestia. Jedno z najkrajších je Plaza San Pedro Claver s farebnými budovami, kostolom sv. Petra a zaujímavými sochami. Na ďalšom nádhernom námestí Plaza Santo Domingo sa nachádza socha La Gorda Gertrudis (Tučná Gertrúda). Ide o dielo najznámejšieho kolumbíjskeho umelca súčasnosti Fernanda Boteru. Známe je aj námestie Plaza de Bolívar.

Okolo historického centra sú zachovalé hradby, vďaka ktorým je Cartagena na zozname UNESCO. Prechádzka po hradbách je veľmi príjemná, pretože je z nich pekný výhľad a celkovo to tu má veľmi dobrú atmosféru. Pri hradbách sa nachádza budovy Las Bóvedas, ktoré boli pôvodne postavené ako žaláre. V súčasnosti sú v nich obchodíky so suvenírmi.

Určite odporúčame aj prechádzku po móle vedľa Kongresového centra – Muelle de los Pegasos. Ide o pamätník pomenovaný po okrídlených koňoch z gréckej mytológie. Toto miesto má svoje kúzlo aj večer, kedy je mesto krásne vysvietené.

Najkrajší západ slnka je tu vraj z hradieb a konkrétne z baru Cafe del Mar. Marketingový ťah? Možno, ale západ bol odtiaľto naozaj krásny. My sme k nemu vychutnali aj čapované pivko a miešaný drinčík. Ide o veľmi žiadané miesto, takže sa netreba čudovať, ak si tu postojíte v rade.

Milujem presne také mestá ako Cartagena – s úžasnou atmosférou, plné farieb, temperamentu a jedinečnej energie. Ak budete v Kolumbii, tak toto mesto musíte navštíviť.

Ostrov Isla Grande (Rosario Islands)

V Kolumbii sme si chceli aj trošku oddýchnuť pri mori, ale otázka bola kde. Všade som čítala o Playa Blanca, ako o najkrajšej pláži v Kolumbii. Úprimne nás ale veľmi nelákala, pretože tu býva veľa ale naozaj veľa ľudí. Chceli sme skôr niečo kľudnejšie. A tak som hľadala a hľadala a nakoniec našla skutočný raj. Asi hodinku loďou od Cartageny sa nachádza krásny prírodný klenot – ostrovy Rosario. Pod tieto ostrovy patrí aj Isla Grande, kde sme strávili nádherné štyri dni. Vybrali sme si tu krásne ubytovanie, ktoré môžeme len odporučiť – rezort Gente de Mar.

Na ostrov sme išli rýchloloďou, ktorú nám zabezpečilo ubytovanie. Je tu možné  ísť aj na jednodňový výlet alebo klasickou verejnou loďou. Jedna cesta vychádza cca 13 €. Ostrovy Rosario sú národný park a platí sa tu vstupné  cca 4,50 €. V hoteloch ponúkajú iba raňajky, ale hotely ponúkajú aj obed aj večeru. Voda je v hoteloch drahá, ale dá sa kúpiť v 5 l fľaši v potravinách.

Priznám sa, že som mala trošku obavy, či sa tu nebudeme veľmi nudiť, keďže na ostrove v podstate nič nie je. Teda aby som neklamala, je tu pár rezortov, hotelíkov, reštaurácií a aj obchodov s potravinami. Ale nie sú tu žiadne cesty, iba chodníky a aj to často cez džungľu. Po zotmení je to ale mimo hotela celkom sranda. Nie je tu totiž žiadne osvetlenie. A hľadať reštauráciu po tme bol celkom adrenalín 🙂

Ale teda nuda tu rozhodne nebola. Veľa času sme trávili v rezorte, kde sme si užívali oddych a pokoj tohto nádherného miesta. Boli sme sa prejsť do hlavného mesta Orika. Je to mini mestečko, ale skôr dedinka, s pár ulicami, kde žijú všetci miestni z ostrova. Je tu zopár obchodíkov, krčma/bar a tiež reštaurácie. Prechádzka po dedinke trvá max pol hodinku, ale bolo fajn vidieť, ako si tu miestni nažívajú. Ale už samotná cesta do Orika bola zážitok.

Išli sme okolo mangrovníkov, cez džungľu, pomedzi palmový háj, okolo krásnych pláží.

Okrem pláže, ktorá patrila k nášmu rezortu, sme navštívili ďalšiu krásnu pláž Playa Libre. Čítala som o nej, že je krásna, ale teda prekonala všetky očakávania. Napriek tomu, že ide o verejnú pláž, je čistá a voda je tu krásne modrá. Dá sa tu kúpiť aj nejaké občerstvenie.

Je možné si tu zarezervovať aj rôzne výlety napr. šnorchlovanie, loďou okolo ostrova, mangrovníky a pod. Čítali sme ale, že za tie peniaze to nestojí. Návštevu tohto ostrova určite odporúčame. Väčšinou sme čítali, že v Kolumbii nie sú také tie typické gýčové pláže ako v Karibiku, ale tento ostrov nám ukázal opak. A ak sa tu vyberiete, strávte tu viac ako iba poldňový výlet.

V Kolumbii sme samozrejme navštívili aj ďalšie nádherné miesta. Prečítajte si aj články:

Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – čo treba vedieť pred cestou?

Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Medellín a Guatapé

Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Národný park Tayrona a Minca

Inšpirujte sa aj našimi ďalšími článkami:

Transylvánia – po stopách grófa Drakulu a zastávka v šarmantnom Temešvári

Zanzibar – čo sa oplatí vidieť?

Čo sme zažili na Kube? – Cayo Coco, Cayo Guillermo a Viňales

Istanbul – orientálna kráska na dvoch kontinentoch