Latinskú Ameriku som chcela navštíviť už veľmi dávno. Bol to vlastne jediný kontinent, ktorý sme ešte nenavštívili. A tak sme to museli napraviť. 🙂 Prvou krajinou, ktorú sme tu navštívili, bola práve Kolumbia. Majestátne hory, jedinečná príroda Amazonky, krásne farebné historické mestá, dažďové pralesy, krásne pláže, kávové plantáže, vášnivá a temperamentná atmosféra. Kolumbia je tak nádherne rozmanitá. Hneď ako sme prekročili letiskové dvere a vstúpili na jej pôdu, bola to láska. A po postupnom spoznávaní sa nám táto krajina poriadne vryla pod kožu.

Letenky do Kolumbie

Pôvodne sme plánovali v rámci jedného tripu navštíviť Kolumbiu, Peru a Brazíliu. A tak sme si aj kúpili letenku. Ale keďže situácia s covidom v Brazílii nebola ešte veľmi dobrá, tak sme si letenku prebookovali. Pôvodne sme mali letieť do Bogoty a odlet sme mali mať z Rio de Janeiro. Odlet sme si ale zmenili na Limu. Leteli sme so spoločnosťou KLM, ktorá má veľmi dobré spojenia do južnej Ameriky. Letenka nás pôvodne stála 600 €. Prebookovanie bolo síce zadarmo, ale letenka Vieden-Bogota-Lima-Viedeň bola o 200 € drahšia.

Víza do Kolumbie

Do Kolumbie nie sú potrebné víza. Samozrejme je potrebný cestovný pas, ktorého platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Bezvízový vstup sa týka turistických, obchodných a služobných ciest, ktorých dĺžka v jednom polroku neprekročí 90 dní.

Očkovanie do Kolumbie

Do Kolumbie sa nevyžaduje žiadne povinné očkovanie. Ak sa ale chystáte do národného parku Tayrona, tak je potrebné mať očkovanie proti žltej zimnici. Pri vstupe môžu od vás potvrdenie vyžadovať, od nás ale nikto nič nechcel. Odporúčané je očkovanie proti besnote, zimnici, týfusu, žltačke, tetanu.

Mena v Kolumbii

V Kolumbii sa platí kolumbíjskym pesom, pričom 1 peso je 0,00022 €. Čo sa týka platieb, tak kde sa dalo, tam sme platili kartou. A tou sa tu dalo platiť takmer všade. Hneď po prílete sme si ale ešte na letisku zmenili väčšiu čiastku, aby sme mali na taxi a prípadne veci, ktoré sa kartou platiť nedajú. A veru často nás to zachránilo, pretože s bankomatmi sme mali niekedy problém – jednoducho neakceptovali našu kartu. Takže mať so sebou vždy aj nejakú hotovosť sa určite oplatí.

Ubytovanie v Kolumbii

V Kolumbii sme boli ubytovaní v Cartagene, na ostrove Isla Grande, v Santa Marte, v parku Tayrona, v pohorí pri Mince a v Medellíne a vždy sme boli spokojní. V každom ubytovaní sme mali raňajky a tie nás tu aj najviac prekvapili, pretože nikde (iba s výnimkou Medellínu) neboli švédske stoly. Vždy sme dostali ovocie, kávu, nápoj a jedlo z ala carte, ktoré sme si vybrali. No ale poďme si ku každému ubytovanie niečo napísať.

V Cartagene sme bývali v hoteli Akel House Hotel, ktorý sa nachádza v krásnej štvrti Getsemaní. Izba bola veľmi útulná a čistá, mali sme aj mini balkónik. Hotel mal aj vlastný hotel, čo človek veľmi ocení, pretože v Cartagene je veľmi ale naozaj veľmi teplo a dusno. Bývali sme tu dve noci, pričom noc s raňajkami stála 37 €.

Na ostrove Islade Grande, ktorý patrí pod ostrovy Rosario, sme bývali v nádhernom rezorte Gente de Mar. Nejde však o rezort, na aký sme zvyknutí v Egypte či Turecku. Tento je zžitý s miestnou prírodou, asi aj kvôli tomu, že ostrovy Rosario sú národným parkom. Čo sa týka stravy, tak na výber sú tu iba raňajky. Sú tu ale potraviny, síce menšie, ale základné potraviny tu nájdete. Ja som bola z tohto hotela úplne unesená. Cena je tu v porovnaní s inými časťami Kolumbie vyššia, ale stálo to za to. Strávili sme tu tri noci, pričom jedna noc s raňajkami vyšla na 100 €.

Santa Marta bola iba prestupná stanica na ceste do parku Tayrona. Bývali sme v hoteli Boutique Marboré, ktorý bol veľmi pekný. Jedna noc s raňajkami nás vyšla na 38 €.

Ubytovanie v národnom parku Tayrona možno označiť za zážitkové. Bývali sme v hoteli Ecohotel Yachay Tayrona uprostred džungle, obklopení iba prírodou. Bolo to niečo nádherné. Ale príroda bola všade :), takže v izbe sme mali rôznych návštevníkov v podobe chrobákov či jašteričiek. No k tej džungli to jednoducho patrí. No a pod balkónom sa nám tiež premávali zaujímavé tvory :). Noc s raňajkami v tomto jedinečnom ubytovaní stála 58 €.

Ďalšie zážitkové ubytovanie sme mali v pohorí Sierra Nevada de Santa Marta. Bývali sme v hosteli Hostal Sierra Minca a bolo to úžasné. Mali sme svoju vlastnú chatku v korunách stromov a vôkol nás len samé hory. Och to boli výhľady hneď ráno. Napriek tomu, že išlo o hostel, tak všetko bolo super. Na chatke sme mali vlastnú sprchu a wc. A tie hojdačky, vyhliadky a hamaky, čo tu majú. Naozaj krása. Noci s raňajkami tu stála 47 €.

Posledné ubytovanie sme mali v Medellíne a tu sme si teda dopriali niečo fakt dobré 🙂 Bývali sme v štvrti Poblado, ktorá sa pre turistov považuje za najbezpečnejšiu a zároveň je to raj pre nomádov. Bývali sme v hoteli Dann Carlton Belfort, a keď sme ho bookovali, tak museli mať strašne veľkú zľavu, pretože noc s raňajkami nás v tomto luxusnom hoteli vyšla iba 39 €.

Doprava v Kolumbii

V Kolumbii sme cestovali loďou, taxíkom, lietadlom, minibusom, autobusom, motorkou a metrom.

Najčastejšie sme využívali taxík a to predovšetkým na presuny medzi mestami. Konkrétne sme ho využili na presun zo Santa Marty do Tayrona (27 €), z Tayrony do Mincy a na hostel v horách (72 €), z Mincy na letisko v Santa Marte (54€). Taxík sme využili aj v Cartagene na presun z letiska na hotel, z hotela do prístavu a v Medellíne na cestu z letiska na hotel a opačne.

Loďou sme išli na ostrov Isla Grande. Cestu nám zabezpečilo ubytovanie, pričom sme odchádzali z prístavu v Cartagene a presne nám napísali odkiaľ budeme odchádzať. Išli sme rýchločlnom a cesta stála 27 €. Naspäť sme išli loďou na Playa Blanca a odtiaľ do Cartageny. To nám tiež zariadil hotel a vyšlo to 40 €.

Z Cartageny sme sa presúvali do Santa Marty minibusom, ktorý sme si zarezervovali dopredu online a cena na osobu bola 28 €. Cesta trvala cca 5 hodín, minibus bol taký priemer, ale v tom teple by sme uvítali silnejšiu klimatizáciu.

Autobus sme využili na výlet z Medellínu do Gautapé. Išli sme s miestnou agentúrou a autobus bol nový a moderný.

Motorku sme využili v pohorí Sierra Nevada. Pôvodne sme si chceli požičať iba motorku, ale keď sme zistili, aké sú tu cesty, tak sme si to veľmi rýchlo rozmysleli. Našťastie tu ponúkajú prenájom motorky aj s vodičom a teda niekedy mali aj skúsení chlapci problém so zablatenými cestami. A výhodou bolo, že presne vedeli kam majú ísť a my sme tak nemuseli blúdiť. Za nás super spôsob na spoznanie tohto krásneho miesta.

Metro sme využili v Medellíne, keďže súčasťou metra sú aj lanovky do horšie dostupných častí mesta tzv. komún. Začínali sme na zastávke v časti Poblado a išli podľa cestovného poriadku. Za nás super rýchly spôsob dopravy v tomto obrovskom meste. Kartičku sme si kúpili na informáciách a potom sa dá na jednotlivých zastávkach dobíjať. Určite odporúčame jazdu lanovkou a užiť si výhľady na komuny postavené v kopcoch. Pre miestnych bežná nudná cesta, pre nás zážitok.

No a keďže Kolumbia je naozaj obrovská krajina a miesta sú od seba poriadne vzdialené, tak sme využili aj lietadlo a to z Bogoty do Cartageny a zo Santa Marty do Medellínu. Z Bogoty sme leteli spoločnosťou Wingo a letenka stála 47€ a zo Santa Marty Viva Air a letenka vyšla na 77 €. Letenky sú tu fakt lacné, ale my sme si ešte museli doplácať podpalubnú batožinu, takže sme ich mali drahšie.

Strava v Kolumbii

Kolumbijská kuchyňa v sebe zaujímavo mieša španielske, karibské a indiánske vplyvy. Dvoma základnými potravinami sú kukurica a ryža. Vegetariáni si tu veľmi nepochutia, lebo obsahuje veľa mäsa. Takmer na každom rohu sa tu predávajú populárne Arepas, čo sú kukuričné placky plnené mäsom a zeleninou, ale i ovocím či čokoládou. Najtypickejším jedlom, ktoré sa v Kolumbii musí ochutnať je Bandeja Paisa, čo je všetko v jednom – mäso, chorizo klobásy, slanina, ryža, fazuľa, vajce, avokádo, platán, kukuričná placka.

Ochutnali sme aj polievku Ajiaco, čo je kuracia polievka s rôznymi druhmi zemiakov, kukuricou, smotanou, avokádom a bylinou guasca (typická pre latinskú Ameriku). Ďalším jedlom, ktoré sa musí vyskúšať je Ceviche – čerstvé marinované rybičky a morské plody s limetkovou šťavou, cibuľou a chilli. A veľmi sme sa tu namotali na platanové hranolky. Inak veľmi nás tu prekvapila veľkosť porcií, ktoré sú obrovské. A ceny sa pohybujú od 2 – 8 €, podľa toho, čo a kde si dáte.

Jazyky v Kolumbii

Och prečo som sa ja tú španielčinu prestala učiť. Povedala som si vždy, keď sme sa potrebovali s niekým dorozumieť. Angličtinou tú totiž veľmi nepochodíte. Takže našou záchranou bol google translator a niekedy to bola veru sranda. Ale dorozumeli sme sa vždy – či už akou takou angličtinou, rukami, nohami alebo translatorom.:) A keďže južná Amerika mi učarovala, aspoň mám motiváciu opäť oprášiť hodiny španielčiny 🙂

Internet v Kolumbii

Wifi sme mali v každom hoteli, ale keďže sme vedeli, že internet budeme potrebovať aj mimo hotelov, kúpili sme si SIMku. Podľa odporúčaní, ktoré sme si prečítali na rôznych fórach, sme sa rozhodli pre operátora Claro, ktorý je v Kolumbii najpoužívanejší. SIMka s 12 GB nás vyšla cca 12 € a kupovali sme ju hneď na letisku v Bogote. Pokrytie bolo veľmi dobré, signál sme mali dokonca aj v pohorí Sierra Nevada.

Zaujímavé miesta v Kolumbii, ktoré sme navštívili

Cartagena

Jedno z najkrajších miest južnej Ameriky a najnavštevovanejšie v Kolumbii. Farebná, temperamentná, vášnivá, nádherná, plná života. Presne taká je Cartagena. Viac o tomto krásnom meste v našom článku – Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Cartagena a ostrov Isla Grande

Isla Grande,ostrovy Rosario

Ostrovy Rosario predstavujú 27 ostrovov neďaleko Cartageny s nádhernými karibskými plážami a morským národným parkom, ktorý ochraňuje ekosystém koralových útesov obklopujúcich ostrovy. Okolo útesov sa sústreďuje bohatý podmorský život. Viac o tomto krásnom mieste v našom článku – Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Cartagena a ostrov Isla Grande

Národný park Tayrona

Tayrona je jedným z najpopulárnejších a najkrajších oblastí Kolumbie. Pobrežie obklopuje džungľa a pohorie Sierra Nevada de Santa Marta. Ide o najvyššie pobrežné hory na svete. Viac o tomto krásnom mieste v našom článku – Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Národný park Tayrona a Minca

Minca

Malá podhorská dedinka, len 20km od prímorského letoviska Santa Marta, príjemným osviežením oproti horúčavám karibského pobrežia. Pýši sa nádhernou prírodou a tiež kávovými plantážami. Viac o tomto krásnom mieste v našom článku – Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Národný park Tayrona a Minca

Medellín

Kedysi najnebezpečnejšie miesto na svete, keď v uliciach zúrila drogová vojna medzi Pablom Escobarom a jeho protivníkmi, dnes výkladná skriňa Kolumbie a jedno z najbezpečnejších miest v Latinskej Amerike. Medellín je živelný, divoký a zároveň atraktívny. Viac o tomto krásnom meste v našom článku – Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Medellín a Guatapé

Guatapé a hora Piedra del Peňón/Peñón de Guatapé

Guatapé je nádherné malé mestečko, ktoré sa pýši titulom jedného z najfarebnejších miest sveta. Každá rodina v Guatapé má svoje špecifické odtiene, rôzne farby domov vyjadrujú profesie ich obyvateľov a niektoré vzory majú aj náboženskú tematiku. V blízkosti mestečka sa nachádza skutočný unikát – 200 m vysoká a 70 mil. rokov stará kamenná homoľa Peñón de Guatapé. Viac o týchto krásnych miestach v našom článku – Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Medellín a Guatapé

V Kolumbii sme samozrejme navštívili aj ďalšie krásne miesta. Prečítajte si naše články:

Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Národný park Tayrona a Minca

Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Medellín a Guatapé

Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Cartagena a ostrov Isla Grande

Inšpirujte sa našimi článkami na vaše ďalšie cesty:

Orientálna rozprávka menom Maroko

Prekrásny romantický raj menom Santorini

Kuala Lumpur – mesto svetiel, dvojičiek a rozmanitosti

USA trip 1. časť New York