Latinskú Ameriku som chcela navštíviť už veľmi dávno. Bol to pre mňa taký magnet, ktorý má veľmi priťahoval. Išlo vlastne o jediný kontinent, ktorý sme ešte nenavštívili. A tak sme to museli napraviť. 🙂 Prvou krajinou, ktorú sme tu navštívili, bola práve Kolumbia. Majestátne hory, jedinečná príroda Amazonky, krásne farebné historické mestá, dažďové pralesy, krásne pláže, kávové plantáže, vášnivá a temperamentná atmosféra. Kolumbia je tak nádherne rozmanitá. Hneď ako sme prekročili letiskové dvere a vstúpili na jej pôdu, bola to láska. A po postupnom spoznávaní sa nám táto krajina poriadne vryla pod kožu. Po nádherne farebnej Cartagene a skutočnom raji Isla Grande, sme navštívili kolumbijsky klenot Tayronu a následne sme zamierili do hôr do mesta Minca.

Národný park Tayrona

Z ostrova Isla Grande sme zamierili do mesta Santa Marta. Cesta tu trvala cca 5 hodín, pričom sme mali objednaný minibus. Santa Marta bola iba prestupná stanica, pretože na druhý deň nás čakala cesta do Národného parku Tayrona. V Santa Marte sme sa boli aspoň poprechádzať po centre mesta a prekvapilo nás, ako to tu žilo. Neviem, či tam mali nejaké slávnosti, ale všade bolo veľa ľudí a množstvo stánkov. Ubytovaní sme boli v hoteli Boutique Marbore, ktorý odporúčame. Bola tu veľmi milá recepčná, ktorá nám aj zabezpečila transfer do Tayrony.

Do parku sa dá vstúpiť niekoľkými vstupmi. My sme išli cez vstup El Zaino, ktorý je hlavný. Ak idete taxíkom, tak ten môže prísť iba po vstupnú rampu. Potom je možné ísť buď pešo alebo tu chodí minibus. My sme ale mali šťastie, lebo autom išiel akurát majiteľ nášho ubytovania a tak nás zobral. Vstupné do parku stojí 24 €. A teda naše ubytovanie, to bolo niečo nádherné. Bývali sme uprostred džungle, všade kde sme dovideli bola iba príroda. Ale teda príroda bola naozaj všade, aj u nás v izbe :). Chrobáčiky, jašteričky a pod balkónom nami nepoznané zvieratká. Celkovo bolo toto ubytovanie zážitok.

Tayrona je jedným z najpopulárnejších a najkrajších oblastí Kolumbie. Pobrežie obklopuje džungľa a pohorie Sierra Nevada de Santa Marta. Ide o najvyššie pobrežné hory na svete. A toto sme si predsa nemohli nechať ujsť. Ľudí tu najviac lákajú jedinečné pláže, ale ich návšteva nie je taká jednoduchá, resp. človek si to pekne odchodí. Najlepšie je, ak sa ubytujete na pláži Cabo San Juan a to buď v chatke alebo v hamaku (áno, dobre čítate :)) My tým, že sme mali kufre, tak táto možnosť neprichádzala do úvahy. Naozaj sa nám nechcelo tieto kufre ťahať cez džungľu 🙂

Od vstupu je možné ísť minibusom, ktorý ide k prvej pláži Caňaveral (je to cca 5 km) Minibus stál aj pri našom hoteli, tak sme ho samozrejme využili. Od zastávky Caňaveral sa už ide iba po vlastných, prípadne sa dá ešte využiť kôň. Cesta k obľúbeným plážam by mala trvať 2-3 hodiny, nám trvala 1,5 hodiny, čiže závisí od vašej kondičky. Treba mať dobré topánky, nie ako ja sandále :).

Najskôr idete cez džungľu, potom popri pobreží, ale nečakajte žiadne asfaltové chodníky. Po ceste sme stretli pôvodných obyvateľov, ktorí predávali pomarančový džús a kokosy. Kúpili sme si od nich aj aj a aspoň takto sme ich trošku podporili. A čo sa týka pláži, tak nie na každej sa dá kúpať, keďže sú tu veľmi silné vlny. Veľmi dôležitá info je, že vstup do parku je možný iba medzi 7-12 hod. Park sa zatvára o 17 hod. a vtedy ide aj posledný minibus zo zastávky Caňaveral.

Prvý deň sme navštívili pláž La Piscina, ktorá patrí k najobľúbenejším práve kvôli tomu, že sa dá na nej kúpať. Je to tiež obľúbené miesto na šnorchlovanie, ale my sme tu toho veľa nevideli. Pláž je ale naozaj veľmi pekná – na jednej strane more a na druhej hory. Nádhernú scenériu dotvárajú obrovské balvany, ktoré pláž ohraničujú.

Druhý deň sme sa vybrali na najznámejšiu a najobľúbenejšiu pláž – ikonickú Cabo San Juan. Vyhriaty biely piesok a všadeprítomné balvany rozprávkových tvarov sú obmývané drobnými vlnkami priezračne modrej vody a k tomu palmy nakláňajúce sa nad pláže. Je to tu naozaj nádhera. Napriek tomu, že dostať sa sem nie je ľahké, tak veľa ľudí si dá tu námahu, aby si túto krásu vychutnali na vlastné oči. A teda nečudujeme sa. Plusom je tiež to, že aj tu sa dá kúpať. Ide v podstate o dve pláže predelené malým ostrovčekom, na ktorom sa nachádza chatka. A výhľad z tejto chatky na pláž v pozadí s horami je dychberúci.

Po ceste na pláže La Piscina alebo Cabo San Juan sa ide okolo ďalších, tiež veľmi pekných, pláži, na ktorých sa ale nedá kúpať kvôli veľmi silným prúdom. Ide o pláž Caňaveral a Arrecifes.

Minca a pohorie Sierra Nevada de Santa Marta

Z parku Tayrona sme išli taxíkom do mesta Minca. Taxík nám zabezpečil recepčný v hoteli (inak veľmi milý chalan) a cesta trvala cca hodinu. Minca je malá podhorská dedinka, v ktorej sme ale neostali. Vybrali sme si totiž prekrásne ubytovanie v horách v hosteli Sierra Minca. Ale dostať sa tam z Mincy veru nebolo len tak.

Pôvodne sme si chceli požičať auto, ale pre istotu som napísala ubytovaniu, či sa tam ním v pohode dostaneme. Síce by sa dalo, ale veľmi veľmi ťažko. Tak sme si transfer objednali u nich a lepšie sme spraviť nemohli. Išli sme Toyotou landcruiser a ten chalan, ktorý nás viezol, má u nás obdiv. Cesty sú tu plné blata, plus do toho nám ešte poriadne pršalo, takže cesta bola naozaj zaujímavá. Z Mincy do hostela je to 7 km a trvalo to viac ako hodinu. Celkovo nás cesta z Tayrony až na ubytovanie vyšla 36 €.

Boli sme ubytovaní v chatke v korunách stromov obklopení prírodou. Ten výhľad na hory bol odtiaľto úžasný. Opäť jedno z tých ubytovaní, ktoré boli obrovským zážitkom. Najkrajšie boli rána, keď nad horami nebol ani obláčik. Ale samozrejme, neboli sme iba v našej chatke :).

Pohoria v sebe skrýva veľa nádherných miest a my sme si pozreli aspoň zopár z nich. Pôvodne sme si chceli prenajať motorku a pobehať to sami. Ale keď sme videli tie cesty, rýchlo sme si to rozmysleli. Našťastie je možné si tu prenajať motorku aj s vodičom a to sme neváhali. A dokonca aj chalani mali často problém a neraz sme zapadli. Výlet s nimi nás stál 20 €, čiže takmer nič.

Našou prvou zastávkou boli dvojstupňové vodopády Marinka. Už cesta k nim je zážitok. Ide sa cez džungľu s množstvom zaujímavých rastlín. Vo vodopádoch sa dá aj okúpať. My sme aj chceli, ale voda je tu veľmi osviežujúca. Najlepšie ale bolo, že sme tu boli úplne sami. Platí sa tu vstupné asi 1 €. Je tu aj občerstvenie, kde si možno oddýchnuť na obrovskom hamaku. Druhou zastávkou bol ďalší vodopád Polo Azul ukrytý hlboko uprostred hôr. Ten je asi známejší, pretože tu bolo viac ľudí. Aj tu sa dá kúpať a voda je tu asi ešte sviežejšia 🙂

V pohorí Sierra Nevada de Santa Marta sa nachádza jedna z najväčších a najstarších kávových fariem v Kolumbii La Victoria. Je možné si tu len posedieť na káve alebo absolvovať hodinovú prehliadku. Majo ako milovník kávy si prehliadku nenechal ujsť. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií. Napríklad, že v Kolumbii si dáte iba kávu 2. alebo 3. triedy, tá 1. triedy sa totiž vyváža (nedáte si ju v kaviarne a nekúpite ani v obchode). Tu sa našťastie prvotriedna káva kúpiť dala a tak sme išli trošku nabalení 🙂 Chvíľku sme boli aj na plantáži, ale dosť pršalo. Prehliadka stojí cca 5 € a v cene sú aj dve kávy.

Keďže naše ubytovanie bolo samo o sebe zážitok, museli sme si ho poriadne užiť. A teda je tu čo robiť. Nachádza sa tu obrovský hamak, nádherná vyhliadka v tvare ruky, niekoľko rôznych hojdačiek a tiež bazén. A pri všetkom si možno vychutnávať ten epický výhľad na hory. Neskutočné. Ani sa nám odtiaľto nechcelo ísť. Aj cestou naspäť sme išli Toyotou a v Mince nás už čakal taxík, ktorý nás zaviezol na letisko. Táto cesta stále 24 €.

V Kolumbii sme samozrejme navštívili ďalšie krásne miesta. Prečítajte si naše články:

Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Medellín a Guatapé

Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Cartagena a ostrov Isla Grande

Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – čo treba vedieť pred cestou?

Inšpirujte sa na vaše ďalšie cesty našimi článkami:

Izrael – krajina, ktorá nás očarila

Je Island skutočne rozprávkový? Za nás určite

Nádherná, divoká, nespútaná – čím si nás Keňa získala? Masaai Mara, Giraffe center, Diani beach

USA trip 3. časť Los Angeles