Izrael je nádherná a rozmanitá krajina, ktorá nás dokonale očarila. Určite môžeme povedať, že je pre nás jednoznačne najväčšie cestovateľské prekvapenie tohto roka, ak nie aj vôbec. Hory, púšte, tri moria, nádherný podmorský svet, kus histórie – toto všetko a ešte oveľa viac ponúka táto dychberúca krajina blízkeho východu. Čo sme v Izraeli navštívili a určite odporúčame?

Jeruzalem

Sväté mesto. Mesto troch náboženstiev. Dávidovo mesto. Najväčšie a najľudnatejšie mesto Izraela. Jedno z najstarších miest na svete. Návšteva Jeruzalema je úžasný zážitok, ktorý v nás zanechal úžasný dojem. Hneď ako sme prešli múry mesta, mali sme pocit, že sme sa teleportovali do minulosti. V tomto meste sa totiž prítomnosť prelína s minulosťou. Človek tu má pocit, akoby tu zastal čas a žiadny moderný svet neexistoval. Dokonale sme si užívali prechádzky starovekými úzkymi uličkami, ktoré je tak veľmi milujem a vôbec sa nám nechcelo odísť naspäť do toho uponáhlaného moderného sveta. V Jeruzaleme sa nachádza najposvätnejšie miesto židov a aj kresťanov a tiež tretie najposvätnejšie miesto moslimov.

Jedno z najdôležitejších miest v tomto svätom meste je Chrámová hora so Skalným dómom, ktorého zlatá kupola dominuje mestu a s mešitou al-Aksá, odkiaľ údajne Mohamed vstúpil do neba. Je to najposvätnejšie miesto judaizmu a jedno z najposvätnejších miest islamu. Vstup pre turistov je v súčasnosti veľmi obmedzený – možno ju navštíviť iba 3 hodiny doobeda (7-11 alebo 8-12 podľa toho či je zimný alebo letný čas) a hodinu poobede. Dôležité je aj oblečenie – je potrebné mať oblečené dlhé nohavice alebo sukňu a zakryté ramená. Neplatí sa tu žiadne vstupné.

Vedľa Chrámovej hory sa nachádza Múr nárekov alebo Západná stena a pre Židov je to najposvätnejšie miesto. K múru prichádzajú ľudia s motlidbami a prosbami, ktoré napíšu na papier a potom ich vsúvajú pod kamene múru. Múr je rozdelený na časť pre ženy a časť pre mužov. Toto miesto v nás vyvolalo veľmi silné emócie.

Od Múru nárekov sme zamierili k najposvätnejšiemu miestu kresťanov k Bazilike Božieho hrobu, ktorá sa nachádza vnútri stavieb starého mesta na Golgote. K bazilike sme prišli cez Via Dolorosa alebo Krížovú cestu, kde sa nachádza 14. zastavení.

Ďalšou zastávkou bola krásna starobylá pevnosť Dávidova veža alebo Citadela, kde sa v súčasnosti nachádza múzeum dejín Jeruzalema, kde sa človek dozvie veľa zaujímavých informácií. Z veže je tiež nádherný výhľad na celý Jeruzalem. Toto bolo jediné miesto, kde sme v Jeruzaleme platili vstupné 10€/osoba.

Do starého mesta sa vchádza cez sedem brán, pričom najznámejšia je Jaffa gate, ktorá sa nachádza práve v blízkosti Dávidovej veže.

Odtiaľto sme zamierili cez nádherné úzke uličky k Bazilike Uspania Panny Márie, ktorá je dominantou hory Sion.

Ak si chcete užiť najkrajší výhľad na Jeruzalem, musíte zamieriť na Olivovú horu. Na jej úpätí sa nachádza Getsemanská záhrada, v ktorej sa nachádzajú olivovníky, ktoré patria k najstarším na svete.

Nachádza sa tu aj Hrobka Panny Márie a Kostol všetkých národov, ktoré tiež stoja za návštevu.

A ak budete v Jeruzaleme, nemôžete obísť ani miestne trhy starého mesta. Tovar od výmyslu sveta, tóny arabskej hudby, vône, zápachy a rôzne pokriky – toto všetko vytvára miesto s jedinečnou atmosférou. Treba sa obrniť obrovskou dávkou trpezlivosť a vždy zjednávať a zjednávať.

Eilat

Z Jeruzalema nás čakala dlhá cesta do najjužnejšieho mesta Izreala do Eilatu. Toto mesto je považované za prekrásnu oázu a je to obľúbené letovisko, kde je po celý rok krásne slnečné počasie. V lete sú tu teploty pomerne vysoké až okolo 40 stupňov a zima je tu naozaj príjemná, kedy je cca 20 stupňov. V čase našej návštevy tu bolo veľmi príjemných 28-30 stupňov, takže koniec októbra a začiatok novembra skutočne ideálny čas na návštevu.

Čím je Eilat taký obľúbený? Dôvodov je viacero. Má veľmi výhodnú polohu, pretože sa nachádza iba na skok od jordánskeho mesta Akaba a tiež od egyptskej Taby. Ak nechcete z Eilatu nikam chodiť, nudiť sa tu určite nebudete. Samotné mesto síce nemá nejaké pamiatky, ale môžete tu navštíviť Delfinárium, Koralové podvodné observatórium alebo si len vychutnávať sladké ničnerobenie na niektorej pláži a úžasný podmorský život Červeného mora. My sme si užívali pláž a podmorský svet.

Čo sa týka pláži, tak sme boli veľmi milo prekvapení. Na základe recenzií sme si vybrali pláž HaDekel, ktorá je síce súkromná, ale neplatí sa tu žiadne vstupné. Pri vstupe je SBS-kár, sú tu sprchy a WC, plážový bar a ochranná plachta pred slnkom. Môžem povedať, že naozaj na úrovni a za toto všetko sa tu vôbec nič neplatí. (áno, nie je to panenská pláž, ale tu sme takú ani neočakávali :)) Mňa ale úplne najviac dostal ten podmorský svet. Pôvodne som ani nechcela brať šnorchel, neviem, kto ma nakoniec osvietil, ale ďakujem mu za to :D. Máme toho pochodeného naozaj dosť a vždy, keď je možnosť, tak šnorchlujeme, takže len tak niečo nás už neprekvapí. Ale toto Červené more je naozaj neskutočné. Tie koraly a rybky – naozaj wauw.

Red Canyon

Red Canyon sa nachádza 15 km od Eilatu a jeho návštevu určite odporúčame. Poznáte svetoznámy Antelope Canyon v USA? Red Canyon mu je veľmi podobný. Jednoznačne patrí medzi najkrajšie turistické trasy v Izraeli. Má dĺžku okolo 200 metrov, výšku asi 30 metrov a široký je 2 až 3 metre. Cesta z Eilatu ku kaňonu je veľmi dobrá a vďaka navigácii sme k nemu dorazili bez problémov. Nachádza sa tu bezplatné parkovisko a neplatí sa tu žiadny vstup

Z parkoviska je to asi kilometer k saotnému kaňonu. Nachádzajú sa tu dve trasy – zelená a čierna.  Zelená je kratšia, menej obtiažna, kedy sme sa dostali k vyschnutému riečnemu korytu. Čierna trasa je náročnejšia a pomáhali sme si úchytkami a rebríkmi. Trasa celkovo trvá cca 75 minút a je dobré zobrať si zo sebou vodu. Prechádzať sa medzi krásne sfarbené a tvarované skaly bolo niečo úžasné.

Mŕtve more

Najlepší zážitok z Izraela? Jednoznačne Mŕtve more. Videli sme veľa videí a čítali veľa článkov, ale aj tak sme tomu neverili. Že si človek len tak ľahne a voda ho nadnáša ako na nafukovačke. Prečo je to vlastne tak? Pretože voda je tu 9-krát slanšia ako v mori. A kvôli tomu tu neprežije žiadny živý organizmus. Dĺžka izraelskej časti Mŕtveho mora má približne 65 kilometrov, pričom turisticky najrozvinutejšia je južná časť okolo letoviska Ein Bokek. Tu sme zamierili aj my. Táto oblasť je skutočne rozvinutá – nachádzajú sa tu hotely, obchody či reštaurácie.

Vstup na pláž je zadarmo, platí sa tu iba za parkovanie, avšak záleží od toho, kde zaparkujete. V areáli sa platí 6 € na deň, ale my sme našli parkovisko mimo areálu (nebolo hneď pri pláži, ale aspoň sme sa trošku prešli) a to bolo zadarmo. Na pláži sú sprchy a toalety a tiež slnečné plachty – a to všetko zadarmo. Voda je tu naozaj extrémne slaná a treba si dávať pozor na oči. Keď sme neležali na hladine a podarilo sa nám postaviť sa, tak sme sa prechádzali po hrudkách soli. Po každom čľapkaní vo vode je sprcha ako vykúpením 🙂 Povestné bahno z Mŕtveho mora tu ale nenájdete, ale musíte si kúpiť. Nájdete ho v obchodíkoch pri pláži a najmenšie balenie vychádzalo 3€.

Tel Aviv

Tel Aviv je vnímaný ako rebelské a kozmopolitné mesto. Porovnať Jeruzalem a Tel Aviv je úplne nemožné, pretože sú to dva úplne rozdielne svety. A pritom ich delí tak malá vzdialenosť. Tel Aviv to sú moderné mrakodrapy, piesočnaté pláže, dlhé promenády či bohatý nočný život. My sme zamerali na ospevované pláže a starobylé prístavné mesto Jaffa, ktoré je súčasťou Tel Avivu.

Jaffa nás dokonale očarila svojimi starobylými uličkami, starým prístavom a tiež unikátnym blším trhom. Jednoducho na človek tu dýcha kus histórie. Užili sme si aj prechádzku po krásnej a skutočne dlhej promenáde, ktorá má cca 5 km. A samozrejme oddýchli sme si aj na jednej z mnohých pláži, ktoré Tel Aviv ponúka. Každá jedna pláž je bezplatná, čistučká a udržiavaná.

Čo sa týka dopravy po mesta, tak sme sa presúvali autom. Treba tu rátať so zápchami, ale nie je to nič strašné. Pri Jaffe sme našli parkovisko, ktoré bolo bezplatné, ale odporúčame prísť čo najskôr ráno – jednak aby ste chytili miesto a jednak kvôli množstvu turistov, ktorí tu prichádzali okolo 11 hod. Parkovať sa dá aj pri plážach, kde je obrovské parkovisko, ale my sme si našli miesto v uličke hneď pri promenáde a neplatili sme nič 🙂 Ďalej tu treba počítať s vyššími cenami a inde v Izreaeli (aj keď táto krajina je sama o sebe drahá). Ak si chcete užiť ruch moderného veľkomesta a zároveň zablúdiť do historických uličiek, tak Tel Aviv je správna voľba.

Čo je potrebné vedieť pred návštevou Izraela? Prečítajte si náš článok

Prečítajte si tiež články o našich ďalších cestách a inšpirujte sa 🙂

Čo sme zažili na Kube? – Cayo Coco, Cayo Guillermo a Viňales

Dubaj..rozprávka tisíc a jednej noci

Thajsko…jedna krajina, stovky ostrovov, tísícky Budhov

USA trip 1. časť New York