Po krásnych miestach na pobreží Mayskej riviéry a dychberúcej histórií mayských ruín sme mali namierené na dva nádherné ostrovy Holbox a Mujeres. Ostrov Holbox je malebný piesočný ostrov bez áut a všedného zhonu, kde sme si užili dokonalý oddych. Mujeres je malý ostrov, ktorý je dlhý cca 7 km, a tak jeho krásy možno spoznať doslova za chvíľku.

Isla Holbox

Holbox je naša mexická srdcovka. Je to miesto absolútneho pokoja a pohody, kde sme si vychutnávali oddych na prekrásnych plážach a tiež preskúmali jeho panenskú prírodu. Na ostrov sme sa dopravili loďou, ktorá premáva z prístavu v meste Chiquila a lístok stál pre jednu osoba 150 pesos/osoba. Lístky sme si zakúpili priamo v prístave a keďže sme mali auto, ktoré sme nechávali v prístave, tak sme si tu platili aj parkovné 100 pesos/deň. Parkovanie nám ponúkali už pri vstupe do mesta, ale odporúčame prísť až k samotnému prístavu a tam si ho zajednať. Cena je všade rovnaká . Trošku sme sa o auto báli, ale vrátili nám ho úplne v poriadku.

Cesta loďou na ostrov trvá cca pol hodinku. V prístave sme si počkali na taxík, ktorým bol v tomto prípade golfový vozík (na ostrove nie sú žiadne autá) a ten nás odviezol do nádherného hotela Holbox Dream Beachfront, ktorý sa nachádzal priamo na pláži. Tento hotel bol krásny a naozaj sme si ho zamilovali. Holbox doslova láka k sladkému ničnerobeniu, ale bola by škoda, keby sme tento ostrov nepreskúmali. Pretože niektoré miesta nám tu vyrazili dych.

Ostrov je síce rozlohovo veľký (je dlhý 42 km), avšak veľkú časť jeho územia tvoria prírodné rezervácie, do ktorých je vstup zakázaný.  My sme si požičali bicykel na celý deň a úplne nám to stačilo. Prenájom od 9.00 do 20:00 stál 200 pesos. Inak ísť na bicykli v tom teple teda vôbec nebola sranda. Ďalšou možnosťou bol prenájom golfového vozíka, ale s tým sa nedalo dostať všade.

Navštívili sme odľahlú pláž Punta Coco na západnom cípe ostrova. Prišli sme pomerne skoro a tak tu bolo máličko ľudí. Túto nádheru sme si tak mohli dokonale užiť. Okrem nádhernej pláže sme tu našli aj hamaky a tiež krásne fotogenické drevené mólo.

Z Punta Coco sme zamierili na východ. Po ceste sme našli odbočku a len tak sme sa šli pozrieť, čo tam je. A objavili sme nádhernú pláž, na ktorej nikto nebol. Krásu pláže ešte umocnila romantická hojdačka.

Odtiaľ sme zamierili k Playa de los Flamengo. Išli sme popri plážach, na ktorých boli tiež hamaky a samozrejme, že sme neodolali a chvíľku si v nich poležali. Pláže sú tu fakt prekrásne. Keď sme dorazili k pláži Playa de los Flamengo, tak tu sme museli bicykle nechať a ďalej sme šli pešo. Spravili sme si prechádzku po nádherných sandbankoch, pričom sme prišli až na miesto, kde začínala prírodná rezervácia a tam už vstup nebol povolený. Stretli sme tu minimum ľudí a tak sme tú krásnu panenskú prírodu mohli dokonale užiť len vo dvojici.

Pozreli sme si tiež centrum mesta Holbox – je to vlastne jedno malé námestie, kde sa nachádzajú obchody, požičovne bicyklov a golfových vozíkov, bary a reštaurácie. Cez deň nie je ničím výnimočné, ale večer sa mení na miesto plné gastronomických zážitkov. Zo street foodových stánkov tu možno ochutnať všetky mexické špecialitky na slano aj na sladko. Jedlo tu pre dvoch vychádzalo cca 100 pesos. Ak by ste uprednostnili reštauráciu, tak pre jedného vychádzala porcia 150-200 pesos.

Ostrov Holbox je okrem nádherných pláži a prírody známy aj tým, že tu možno vidieť svietiaci planktón. Výlet sme si zajednali v jednom stánočku v meste a stál 250 pesos a bol to naozaj výnimočný zážitok. O 23 hod. pre nás prišiel golfový vozík a išli sme smer Punta Coco. Chodí sa vždy v noci, kedy tu je úplná tma a vtedy je planktón najlepšie vidieť. Stačí spraviť akýkoľvek pohyb rukou či nohou vo vode a zrazu vidieť modré svetielka. Takto sme sa čvachtali asi hodinu a ani nevieme, ako nám ubehla, lebo sme sa toho nevedeli nabažiť. Bláznili sme sa pri tom ako malé deti :).Určite sa oplatí niečo takéto zažiť.

Čo je dôležité – na Holbox je dobré mať so sebou hotovosť. Na celom ostrove je len jeden bankomat na pesos a stalo sa nám, že nešiel. Dokonca sme boli pri čakaní na výber svedkami, že bankomat na pesos bol pokazený a Francúzom, ktorí práve z neho chceli vyberať, zožral 4 karty.

Isla Mujeres

Našou poslednou zastávkou v Mexiku bol ostrov Mujeres. Nachádza sa asi polhodinku loďou od Cancúnu, pričom obojsmerný lístok stál 300 pesos. Loď na ostrov premáva z prístavu Puerto Juarez už od 6 hod. do 23 hod.  My sme tu strávili jeden deň a kľudne by sme si vedeli predstaviť aj viac. Na ostrov  sme prišli skoro ráno a najskôr sme zamierili do mestečka, ktoré sa nachádza kúsok od známej pláže Playa Norte. Požičali sme si skúter, ktorý stál 150 pesos/hodina a prešli si ostrov od severu na juh.

Pozreli sme si najjužnejšie miesto ostrova Punta Sur, kde sme si vychutnali dokonalý pohľad na nádherne tyrkysovú vodu narážajúcu na útesy. Nachádza sa tu aj Garrafon Reef park, kde sú ruiny starých Mayov s chrámom bohyne Ixchel. Pre nás bolo Punta Sur najkrajším miestom na ostrove. Obišli sme celý ostrov, pozreli sme si pláže, v meste sme navštívili miestny pivovar Isla Brewing, kde sme pouchutnávali rôzne druhy a samozrejme sme aj čosi kúpili :).

Po prehliadke ostrova sme si dopriali zaslúžený oddych na známej pláži Playa Norte. Pláž je síce vyhlásená ako jedna z najkrajších v Karibiku, avšak my sme ňou až takí veľmi nadšení neboli. Veľa barov a reštaurácií, množstvo slnečníkov, ľudí a aby toho nebolo málo ešte aj jachty zaparkované blízko pri brehu. Pláž sama o sebe je pekná – palmy, biely piesok, tyrkysová voda. Avšak pre nás bola pláž príliš preplnená. Plusom je, že za vstup na pláž sa neplatí a nie je potrebné si kupovať lehátko ani slnečník. Po vyvaľovaní a čľapkaní sme si dopriali výbornú mexickú večeru v jednej z miestnych reštaurácií, pochodili po obchodoch a potom už loď smer Cancún. Na ďalší deň ráno sme mali namierené na letisko, kde sme odovzdali autíčko, ktoré nás sprevádzalo celým naším mexickým tripom. A čo nás čakalo ďalej? Kubánska Havana 🙂

Čo sme ešte zažili v Mexiku? Prečítajte si aj naše ďalšie články:

Čo sme zažili v Mexiku? – Od Cancúnu po Tulum

Čo sme zažili v Mexiku? – Od Tulumu po Chichen Itza

Plánujete cestu do Mexika? Prečítajte si článok – Čo potrebujete vedieť pred cestou Mexika

Plánujete cestu do iného kúta sveta? Prečítajte si aj naše ďalšie články:

Thajsko…jedna krajina, stovky ostrovov, tísícky Budhov

USA trip 1. časť New York

Kuala Lumpur – mesto svetiel, dvojičiek a rozmanitosti