Máj “lásky čas” sa pre nás tohto roku začal pravým exotickým dobrodružstvom, počas ktorého bolo našou prvou zastávkou nezabudnuteľné a úžasne pulzujúce malajzijské veľkomesto Kuala Lumpur. Do tejto modernej a stále sa rozvíjajúcej metropoly sa zaľúbil nejeden cestovateľ a my sme neboli výnimkou.

Počasie

Počasie v Kuala Lumpur vie prekvapiť. V jeden okamih sa idete “uvariť” a o minútu neskôr vás zastihne búrka s hrozivými bleskami. Náš tím navštívil Kuala Lumpur 2.-4. mája a za ten čas nás schladil dážď, ale aj rozpálilo slniečko, ktoré malo nastavený termostat na 30-32 stupňov. V skratke, miestna klíma je teplá a vlhká.

Letenky

Naše exotické dobrodružstvo sme sa rozhodli absolvovať začiatkom mája, kedy sú dva sviatky a tým pádom dva ušetrené dni dovolenky. Letenky sme vyhľadávali v dostatočnom predstihu už v januári na stránke momondo.cz. Letenka na osobu vyšla 511€. Leteli sme so spoločnosťou Emirates, vďaka ktorým bolo dostatočne postarané o náš komfort. Let bol prestupný, pričom sme stáli v Dubaji a po 3 hodinovom čakaní sme nasadli naspäť do lietadla a pokračovali sme smer Kuala Lumpur.

Leteli sme z Budapešti, pričom auto sme nechali na parkovisku jedného hotela, ktorý sa nachádza blízko letiska a poskytuje možnosť parkovania. Za 1 deňsme platili približne 3,50€, pričom v cene je aj transfer na letisko a z letiska.

Ubytovanie

Ubytovanie v Kuala Lumpur sme hľadali na stránke Booking.com, kde sa nám podarilo nájsť 3* hotel City Central Hotel. Pri vyhľadávaní toho správneho ubytovania bola pre nás kľúčová poloha hotela, pričom City Central Hotel (ako napovedá už jeho názov) sa nachádza v centre mesta a len minútku chôdze (max. dve) od vlakovej stanice KL Sentral a od stanice metra. Jedna noc nás v tomto hoteli vyšla niečo málo cez 12€ na osobu. V cene sme mali zahrnutý iba nocľah.

Po príchode do hotela nás privítali prívetiví zamestnanci na recepcii so širokým úsmevom na tvárach a téglikom balenej vody. Zaviedli nás do izieb, ktoré boli síce maličké, ale čisté a na prenocovanie nám to úplne stačilo a mohli sme zase vyraziť do sveta a spoznávať Kuala Lumpur.

Doprava

Doprava v Kuala Lumpur je veľmi dobre organizovaná. Z letiska sme nasadli na KLIA Express (vlaky premávajúce na dvoch linkách KLIA a KLIA2), ktorým sme sa dostali na stanicu KL Sentral, hlavný tranzitný uzol, ktorý sa nachádza v centre Kuala Lumpur. Jednosmerný lístok z letiska stojí necelých 12€ a spiatočný vychádza takmer 21€. My sme si kúpili spiatočný dvojdňový prestupný lístok KL TravelPass, ktorý platí aj na metro aj na nadzemku a mohli sme tak využívať neobmedzený počet jázd za necelých 25€.

Priamo po Kuala Lumpur sme sa prepravovali metrom, ktoré premávalo v častých intervaloch. Dokonca sme si vyskúšali nadzemku. Ale ak sme to nemali ďaleko, tak sme sa radi prešli a z blízka si poobzerali mesto.

Jedlá a nápoje

Všehochuť!!! To je to správne slovíčko, ktoré dokonale sedí na Kuala Lumpur. Keďže je to metropola, v ktorej sa mieša množstvo národností, odrazilo sa to aj na kuchyni. Rezance a ryžu tu nájdete na milión rôznych spôsobov, stánky s čerstvým nakrájaným ovocím, grilované mäso (dokonca aj zo žaby), pražené arašidy, stánky s čerstvým sójovým mliekom, ale aj “západnú” klasiku. Všetko dobre dochutené a pálivé.

Zaujímavé miesta a atrakcie

Po príchode na hotel sme mali približne 10 minút na to, aby sme zhodili kufre, trochu sa osviežili, prezliekli a utekali na metro, pretože nás už čakali očarujúce Petronas Twin Towers. Keďže je to miesto, ktoré jednoducho v Kuala Lumpur musí každý navštíviť (a taktiež sme mali už kúpené lístky) museli sme sa naozaj veľmi snažiť, aby sme všetko stihli.

Odporúčame každému, kto chce navštíviť Petronas Twin Towers, aby si rezervoval vstupenky vopred, tak ako sme to spravili aj my na stránke eticket.petronastwintowers.com

Návšteva je možná od utorka do nedele od 9:00 do 21:00, pričom posledný vstup je o 20:30. Cena vstupenky pre dospelú osobu je 80 RM, čo vychádza necelých 17€.

Po príchode nás vyviezli v super rýchlom výťahu na 83. poschodie, kde sme mali minútku dve na prechádzku prechodom medzi dvojičkami a niekoľko selfie s úchvatným výhľadom. Nasledovala krátka prehliadka, ďalšie fotenie, selfičky a mohli sme zase frčať dole, kde sme strávili hodnú chvíľu fotením sa so samotnými dvojičkami. Pripravte sa na početné skupiny ľudí, ktorí prišli s rovnakým cieľom ako vy, a preto si treba chvíľku počkať na to, kým sa dostanete na správne miesto so správnym uhlom. Veľkým pomocníkom bol pre nás objektív na mobil, vďaka ktorému máme skutočne vydarené fotky a ktorý ponúkali mnohí predajcovia hneď pred vežami. Nezabúdajte, že cenu treba zjednávať!

Po nekonečnom fotení sme sa rozhodli, že prázdne žalúdky treba nejako zaplniť a vyrazili sme pešo smer Chinatown. Počas cesty sme si poobzerali časť mesta, prechádzali sme aj okolo veže Menara Tower, ktorá hrala dúhovými farbami až sme nakoniec dorazili do čínskej štvrte. Priznám sa, čakala som možno viac bistier alebo stánkov s jedlom, ale táto štvrť bola viac zameraná na predaj tovaru od výmyslu sveta – oblečenie, kozmetika, dekorácie, dokonca drobná elektronika.

Nakoniec sme zakotvili v zastrčenom etnickom bistre, kde nás opäť vrelo uvítali. Usadili sme sa a z (našťastie) obrázkového menučka sme si objednali. To sme ešte netušili, že okrem večere budeme mať v cene aj kultúrny program. Najskôr jednej z nás doniesli zlé jedlo, potom doniesli extrémne pikantné (požiadavka bola, aby moc neštípalo), príbor sme mali so zvyškami jedla od predchádzajúcich hostí, dokonca sa k nám chcel pridať potkan… Ale viete čo? Bol to skvelý a zábavný zážitok a skutočne naň spomíname s nadšením. Navyše sme za plný tanier a fľašu vody platili necelé 2 eurá.

Po zaujímavom zážitku z Chinatown sme sa rozhodli, že sa poberieme naspäť na hotel. Boli sme predsa len už unavení a ráno sme zase skoro vstávali na naše ďalšie dobrodružstvo.

Nasledujúci deň sme vyrazili smer Batu Caves. Nasadli sme na autobus, ktorý nás ďalej zaviedol na vlakovú stanicu odkiaľ odchádzal vlak smerujúci do Batu Caves. Po príchode nás hneď očarila obrovská zlatá socha Murugana, ktorá stráži vstup do jaskýň. Na to, aby sme sa dostali do jaskýň sme si najskôr museli vyšliapať presne 272 schodov. Verte mi, bola to riadna makačka v tunajšej klíme. Jednoznačne to však stálo za to. Keď sme vstúpili do prvej jaskyne ohúril nádherný pohľad na prenikajúce slnečné lúče cez otvory v jaskynnom strope. Počas našej návštevy rekonštruovali chrámiky resp. svätyne. Nasledovala však druhá časť schodov, za ktorými sa nachádzala ďalšia svätyňa a desiatky malých opičiek, ktoré vám veľmi rady a ochotne zobkali z ruky. Batu Caves určite stojí za vašu návštevu. Ak sa niekedy ocitnete v Kuala Lumpur a nepôjdete do Batu Caves, môžete ľutovať. Navyše ľudia sú tu skutočne milí, nielen miestni ale aj cudzinci. Toto miesto malo svojskú pokojnú atmosféru, ktorá vplývala na všetkých.

Po úžasnom zážitku v Batu Caves sme sa ešte pomotali po okolí, nakŕmili sme si rybky, navštívili neďalekú jaskyňu vzdialenú asi 300 metrov a pobrali sa naspäť do centra Kuala Lumpur, kde bol našou ďalšou zastávkou chrám Sri Mahamariamman Temple. Je to najstarší fungujúci hinduistický chrám v Kuala Lumpur. Vstup do chrámu je zadarmo, no pri vchode do chrámu je potrebné odložiť si topánky a opásať sa šatkou, ktorú vám požičajú. Ak si budete chcieť robiť fotky s podobizňami bohov, neotáčajte sa im chrbtom, ani nenapodobňujte ich postoje. V opačnom prípade vás veľmi rýchlo vyženú.

Po prehliadke hinduistického chrámu sme sa pobrali na prehliadku veže Menara Tower/KL Tower, telekomunikačnú vežu vysokú 421 metrov. Na Menare ponúkajú dva typy lístkov. Prvý je na Observation Deck, ktorý stojí približne 11€ a máte možnosť vidieť Kuala Lumpur z výšky 276 metrov. Alebo je možné zakúpiť si lístok na Sky Deck, ktorého cena je približne 22€, ale v cene lístka je zahrnutá a vyhliadka z Observation Deck a navyše sa môžete pofotiť v tzv. Sky boxe. Ide o vysutú sklenenú kocku, z ktorej je úžasný výhľad na veci pred vami, vpravo, vľavo a dokonca pod vami. Pripravte sa však na pomerne dlhé čakanie, nakoľko do Sky boxu môžu vstúpiť maximálne 3 ľudia. Ale aj keby ste mali čakať hodinu, určite choďte.

Našou poslednou zastávkou v Kuala Lumpur na ten deň, ale aj celkovo bola Jalan Alor, ulica plná rozmanitého street foodu od výmyslu sveta. Čerstvé nakrájané ovocie, rôzne pečivo, množstvo reštaurácií a stánkov s jedlom ako napríklad stánok so závitkami s desiatkami náplní. Najviac nás asi zaujal stánok s grilovaným mäsom, kde ponúkali aj žaby. No nedaj si! Museli sme skúsiť… hlavne jedna z nás 🙂

Zopár tipov na záver

– ak je možné vstupenky na atrakcie si rezervujte vopred online

– zistite si trasy, ktorými sa chcete pohybovať

– ak náhodou zablúdite alebo sa nebudete vedieť zorientovať, opýtajte sa okoloidúcich. Vo väčšine prípadov sú ochotní vám pomôcť

– zjednávajte ceny

– nezabúdajte na pitný režim