Nádherné pláže s obrovskými žulovými balvanmi, bielo biely piesok a tyrkysové more. Toto bol hlavný dôvod, prečo som túžila navštíviť Seychely – prekrásne súostrovie v Indickom oceáne. Priznávam, som plážofil 🙂 a tak tu moje srdce naozaj zaplesalo. Ale pri tomto raji nemožno hovoriť iba o plážach (aj keď tie sú hlavným lákadlom). Krásny podmorský svet, unikátna palma a jej ešte unikátnejšie kokosové orechy, národné parky, gigantické korytnačky či jedinečný gekon a samozrejme teplé počasie – aj toto robí zo Seychel skutočne výnimočné miesto. A určite je to miesto, na ktoré sa ešte vrátime. Veď zo Slovenska to naozaj nie je až tak ďaleko.
La Digue
Z ostrova Praslin sme sa presunuli loďou na vedľajší La Digue, pričom cesta tu trvá iba okolo 15-20 minút. Keďže z prístavu sme to na ubytovanie nemali ďaleko, išli sme pešo. V prípade vzdialenejšieho ubytovania je možné tu využiť miestnu dopravu, nie však autá 🙂 Na La Digua totiž nenájdete žiadne autá. Jediná možnosť ako sa presúvať je teda bicykel alebo vlastné nohy.
Ubytovanie som hľadala v blízkosti hlavného mesta/prístavu. Mala som vyhliadnuté jedno s výhľadom na more, ale počas nášho pobytu bolo voľné iba na dve noci. Je to ubytovanie Marie-France Beach Front Apartments. A tak sme ďalšie tri noci bývali v inom hoteli – Chez Marston. V obidvoch prípadoch sme mali v cene aj raňajky. V Chez Marston bolo aj take away a často sme ho využívali.
Na presuny po ostrove sme si na celý pobyt požičali bicykle a určite to odporúčame. Prešli sme na nich všetky dostupné miesta a počas jazdy sme si užívali nádherné výhľady. V tom teplo to ale niekedy bola makačka 😀 Hlavné centrum mesta je prístav, kde sú aj potraviny, obchody so suvenírmi, reštaurácie a take away. No a ak niekde chcete ísť po zotmení, určite si treba vziať čelovku alebo si svietiť mobilom. Nie je tu totiž moc lámp.
Praslin bol krásny, ale La Digue je niečo prenádherné. Úplne som sa do neho zamilovala. A čo sme tu navštívili?
Plážové trojičky – Grand Anse, Petite Anse a Anse Cocos
Pri prvom výlete sme zamierili na juh, kde sa nachádzajú tri plážové krásky. Ako prvú sme navštívili pláž Grand Anse, pri ktorej končí cyklotrasa a tak je na bicykli ľahko dostupná. Kúpanie na tejto pláži je na vlastné riziko, keďže tu bývajú veľké a silné vlny. Keď sme tu boli my, tak sa tu dalo osviežiť. Nie je tu ale veľa miest, kde sa dá schovať pred slnkom. Pláž je ale nádherná – tyrkysová voda, žulové kamene a biely piesok.
Na druhú pláž Petite Anse sa dá dostať iba pešo, pričom sa ide cez džungľu. Nie je to veľmi náročné, ale treba vyliezť po pár skalách. Pláž je opäť nádherná – žulové kamene, divoké vlny, tyrkysová voda, biely piesok a minimum ľudí. Keď sme tu boli my, tak práve na tejto pláži boli najsilnejšie a najväčšie vlny. Pred slnkom sa tu dá schovať v malých prístreškoch z palmových listov. A dokonca je tu aj mini obchodík s občerstvením.
Na poslednú pláž Anse Cocos sa dá dostať tiež iba pešo a cesta na ňu je o niečo náročnejšia. Tiež sa ide cez džungľu a po skalách, pričom najskôr sa stúpa hore a potom sa ide dolu. Táto pláž sa nám z týchto troch páčila najviac. Voda tu bola pokojná, takže sa tu dalo aj kúpať a plávať. A samozrejme je nádherná – biely piesok, tyrkysová voda, žulové balvany. Pláž pôsobí úplne nedotknuto a tiež je tu minimum ľudí. Je tu aj obchodík s občerstvením a dokonca aj hojdačka. Aj keď sú pláže ťažšie dostupné, jednoznačne sa oplatí ich navštíviť.
Severná cyklotrasa – Anse Severe, Anse Patates, Anse Grosse Roche, Anse Banane, Anse Fourmis
Severnú cyklotrasu sme začali od konca a ako prvú pláž sme teda navštívili Anse Fourmis, kde sa celá cyklotrasa aj končí. Je to pekná plážička, taká typická seychelská, ale nie je ničím zaujímavá. A keď sme tu boli my, nebol tu absolútne nikto.
Pokračovali sme na ďalšiu pláž Anse Banane, kde sme si poleňošili na hojdacej sieti. Výhodou tejto pláže je vďaka stromom dostatok tieňa. Aj na tejto pláži boli minimum ľudí. Väčšinou sa tu ľudia zastavia a zameria rovno do plážového baru Chez Jules, odkiaľ je krásny výhľad. Po leňošení sme sa tu zastavili aj my a občerstvili sa pivkom a kokosovou vodou. 🙂
Cyklotrasa pokračuje na pláži Anse Grosse Roche, ktorej dominuje obrovský žulový balvan. Dá sa tu príjemne oddýchnuť pod palmami, voda tu bola pokojná a bez vĺn, a tak sa tu dalo aj okúpať.
Z tejto časti ostrova sa nám najviac páčila pláž Anse Patate. Je to taká menšia plážička obkolesená palmami a žulovými balvanmi. No nádhera. 🙂 Počas našej návštevy tu ale boli veľké vlny, takže do vody sa veľmi nedalo ísť.
Našou poslednou plážou v tejto časti ostrova, ale prvou na cyklotrase je Anse Severe. Pláž je najdostupnejšia, a preto je tu aj najviac ľudí. Je to dlhá pláž väčšinou s pokojnou vodou, takže sa tu dá aj kúpať. A tiež je tu dostatok stromov, kde sa možno pred slnkom schovať do tieňa. Pri tejto pláži je možné vidieť obrovské korytnačky, ktoré sa tu len tak prechádzajú alebo spia. 🙂
Anse Source d’Argent
To najkrajšie, čo ostrov La Digue a Seychely ponúkajú je nádherná pláž Anse Source d’Argent. K najfotografovanejšej pláži sveta sa ide cez L’Union Estate Park, do ktorého sa platí vstupné. Ide o bývalú kokosovú plantáž, kde je toho možné veľa vidieť, takže by bola škoda zamieriť hneď na pláž. Nachádza sa tu kreolský cintorín, koloniálny dom Plantation House, gigantická žulová skala, starý prístav, vanilkové plantáže a výbeh s obrovskými suchozemskými korytnačkami.
A nakoniec to najlepšie – prekrásny raj, ktorý je kombináciou žulových balvanov, tyrkysovej vody a vysokých paliem. Očakávania boli pri tejto pláži vysoké, ale skutočnosť ich prevýšila. Pláž má nádhernú scenériu, je tu pokojná voda, ktorá je ideálna na kúpanie a aj na šnorchlovanie. Odporúčame prejsť si ju celú, pretože čo pohľad, to nádhera. Nachádza sa tu aj bar, kde si možno dať džús z čerstvého ovocia – je to tu veľmi obľúbené.
Robinson Crusoe tour
Na ostrove sme si dopriali jeden výnimočný zážitok – ekologickú Robinson Crusoe tour so spoločnosťu Crystal Water Kayaks. Z kajaku sme mali krásny výhľad na pobrežie a keďže bol transparentný, tak niečo bolo vidieť aj z podmorského sveta. Počas tour sme navštívili pláž Anse Pierrot, na ktorú sa dá dostať iba loďou alebo teda kajakom. Na tejto pláži sa natáčal film Robinson Crusoe z roku 1988. Na pláži sme sa naučili ako rozbiť a ošúpať kokosový orech 😀 Prešli sme sa aj na vyhliadku, odkiaľ vidieť Anse Pierrot a tiež najjužnejšiu pláž ostrova Anse Marrot. Videli sme tu aj dôsledky globálneho otepľovania – množstvo mŕtvych koralov, ktoré v roku 2016 zničil teplý prúd El Niňo. A nakoniec sme si tu užili krásny západ slnka. Tour jednoznačne odporúčame.
Belle Vue
Aby sa nepovedalo, že sme tu chodili iba po plážach, tak sme si tu dali aj túričku k reštaurácii Belle Vue, ktorá je zároveň aj vyhliadkou. Cesta je v tom teple celkom náročná, ale veľmi pekná. Videli sme množstvo zaujímavých rastín a tiež obrovské korytnačky. Túrička sa ale oplatí pretože je odtiaľto naozaj krásny výhľad, ktorý si možno vychutnať s vychladeným drinkom v ruke 🙂
Čo treba vedieť pred cestou na Seychely a aký je ostrov Praslin?
Seychely – najkrajšie pláže, gigantické korytnačky a unikátna palma – čo treba vedieť pred cestou?
Seychely, ostrov Praslin – najkrajšie pláže a unikátna palma
Prečítajte si aj ďalšie naše články a inšpirujte sa, kam to bude najbližšie:
Malta – ostrov pretkaný históriou
Cappadocia – rozprávková mesačná krajina plná balónov a komínov
Peru – klenot Južnej Ameriky – Islas Ballestas, oáza Huacachina a Lima
Zanzibar – čo sa oplatí vidieť?