“Krajina krásnych koní”, krajina snov a fantázie, tajuplná, očarujúca, dychberúca. Presne taký je jeden z najkrajších kútov Turecka – Cappadocia. Keď som videla tie krásne fotky plné balónov nad krajinou s rôznymi útvarmi, bolo rozhodnuté – toto jednoducho musíme vidieť. Začala som hľadať a gúgliť informácie o tomto jedinečnom mieste a Cappadocia nie sú len balóny, ale množstvo nádherných údolí, jedinečných mestečiek a tiež unikátnych hotelov. Ale tie balóny, to je niečo magické. Tu sa jednoducho oplatí vstať skoro ráno a užívať si tú neskutočnú nádheru.

Letenky do Cappadocie

Do Cappadocie sme leteli z Istanbulu, kde sme si spravili jednodňový výlet.  Z Cappadocie sme leteli do Budapešti. Táto multicity letenka stála 250 € a leteli sme s Turkish airlines. Priame lety sa tu dajú z Viedne zohnať aj za 70 €, ale to je naozaj super akcia.

Ubytovanie v Cappadocii

Ubytovanie v Cappadocii je zážitok sám o sebe. Tak ako je pre Santorini typické ubytovanie v bielo-modrých domčekoch, tak pre Cappadociu sú typické jaskynné hotely. Ubytovanie v týchto hoteloch je jednoducho niečo, čo tu človek musí zažiť. A za nás môžeme povedať, že tie hotely sú neskutočné. Jednoznačne jedno z najkrajších a najzaujímavejších ubytovaní, v akých sme kedy boli. Najkrajšie hotely sú v dedinkách Göreme a Uchisar. My sme boli ubytovaní v Göreme. Najskôr sme boli 2 noci v hoteli Local Cave House, ktorý môžeme maximálne odporučiť – krásna izba, vynikajúce raňajky, veľmi dobrá dostupnosť a jedna obrovská výhoda – bazén.

Druhý hotel, v ktorom sme boli ubytovaní, bol Koza Cave Hotel. Ide asi o jeden z najznámejších hotelov v Cappadocii. A ani sa nečudujeme. Nádherné izby, úžasný výhľad (hotel má najvyššie položenú terasu v dedine), vynikajúce raňajky, veľmi milý personál. Odporúčame všetkými desiatimi. Z terasy je ráno neskutočný pohľad na lietajúce balóny a práve odtiaľto sú krásne insta fotky. A úplne super je, že na terasu môžu ísť ráno iba ubytovaní hostia. My sme mali dokonca šťastie a dostali sme bezplatný upgrade na izbu.

Prenájom auta v Cappadocii

Do Cappadocie sme leteli v júli, čiže v období, kedy tu býva najviac ľudí. Avšak boli sme tu v čase korony, čiže turistov tu bolo minimum. Napriek tomu bol prenájom auta celkom drahý. Hľadala som na rôznych stránkach autopožičovní aj na vyhľadávačoch, ale ceny sa mi zdali vysoké. Nakoniec som našla miestnu autopožičovňu , kde bola aj cena prijateľná. Štyri dni aj s poistením stáli . Pani z požičovne nás čakala na letisku, zaviezla nás do Göreme a tam sme si prevzali auto. Všetko prebehlo bez problémov, aj prebratie aj odovzdanie. Jedinou nevýhodou bolo platenie – dalo sa platiť iba v hotovosti v tureckých lírach, pričom sa platila aj záloha a tú nám tiež vrátili v lírach. Čiže ešte sme museli zháňať zmenáreň.

Strava v Cappadocii

Stravu sme si tu naozaj užili. Raňajky sme mali v rámci ubytovania a môžem povedať, že boli jedny z najlepších, aké sme kedy mali. Rôzne ovocie, vynikajúce džemy, sladké pečivo, slané syrové pečivo, rôzne druhy syrov – naozaj mňam. Ostatné jedlá sme riešili v miestnych reštauráciách, ktorých je tu dostatok a s kuchyňami od výmyslu sveta. My sme skúšali iba turecké a ochutnali sme miestne špeciality – pottery kebab (pripomínalo to náš guláš a bolo to veľmi dobré), tureckú pizzu, šošovicovú polievku a názvy ďalších jedál si nepamätám, ale boli výborné. 🙂 Samozrejme, nemohol chýbať turecký čajík a kávička. A jasné aj kebab 🙂

Čo vidieť a zažiť v Cappadocii

Love Valley 

Nádherné údolie, ktorého názov bol odvodený od tvaru skál, ktoré pripomínajú mužskú pýchu. Nachádzajú sa tu rôzne hojdačky, evil eye trees, stromy s keramickými hrnčekmi – všetko veci, s ktorými si možno spraviť milú fotku. Love Valley sme si vybrali aj na ranné pozorovanie balónov a teda bolo to naozaj magické. Balóny odtiaľto aj vzlietajú. Je tu aj obchodík, kde si možno kúpiť suveníry alebo občerstvenie. Podľa nás je toto údolie najkrajšie.

Pasabag Valley

Ďalšie zaujímavé údolie preslávené prírodnou unikátnosťou. Ide o vysoké vežovité skaly s kužeľovitým ukončením. Pripomínajú obrátené zmrzlinové kornútky  alebo kamenné hríbiky. V minulosti bola v tejto časti vinica, o ktorú sa starali mnísi. Podľa nich dostalo Pasabag prezývku Údolie mníchov. Skaly dosahujú výšku až 15 m a majú rôzne tvary.  Platí sa tu aj vstupné 25 TL. Nachádza sa tu množstvo obchodíkov so suvenírmi a tiež občerstvením.

Zelve open air museum 

Blízko Pasabag Valley sa nachádza opäť niečo výnimočné. Zelve je opustená dedina, ktorej sa hovorí Múzeum pod šírim nebom. Dedina bola obývaná do roku 1952, kedy sa jej obyvatelia presťahovali do inej dediny, pretože údolie začalo byť príliš nebezpečné pre život. Možno tu vidieť príbytky, mešitu, kostoly vytesané do skál. Aj tu sa platí vstupné, ale sme mali lístok z Pasabag Valley a ten nám platil aj tu.

Red Valley

Údolie, ktoré pripomína mesačnú krajinu. Ako už napovedá názov, ide o na červeno sfarbené skaly, ktoré lemujú dominantu Cappadocie – stolovú horu tufu. Nejde ale o údolie v pravom slova zmysle, ale o červenými skalami tvorené úpätie stolovej hory. My sme tu boli na západ slnka, kedy sa červená farba skál ešte zvýraznila. Aj tu sa nachádzajú rôzne foto friendly veci a tiež kaviarnička.

Uchisar

Dedinka Uchisar je od Göreme vzdialená 7 km. Predstavuje najvyšší bod Cappadocie a ponúka panoramatické výhľady. Jej dominantou je už z diaľky viditeľná vysoká skalná vyvrelina Kale, ktorá je pretkaná mnohými tunelmi, otvormi a jaskyňami. Z tejto 60 m vysokej vyhliadky sú nádherné výhľady na okolité údolia a krajinu Cappadocie. Platí sa tu vstupné 6 TL.

Pigeon Valley

Toto krásne údolie leží medzi dedinkami Göreme a Uchisar. Je pomenované podľa množstvo holubníkov vytesaných do tufových skál. V minulosti sa tu holuby chovali najmä ako nositelia správ, neskôr boli zdrojom potravy a hnojiva. Z view pointu je krásny výhľad na Uchisar. Holuby sa tu nachádzajú aj teraz, ale je to už skôr taká atrakcia, pričom chlapík ich tu umelo udržiava vďaka potrave. Aj tu sa nachádzajú krásne foto friendly veci, ale najmä je tu podľa nás najkrajší Evil eye tree. Nachádza sa tu aj kaviareň, takže sa tu dá aj posedieť a vychutnať si kávu s nádherným výhľadom.

Tri krásky/Three Beauties

Ide o najznámejšie rozprávkové komíny v Cappadocii, ktoré sa nachádzajú v meste Ürgüp. Tieto tri vysoké skaly predstavujú podľa legendy skamenenú princeznú, jej milovaného pastiera a ich spoločné dieťa.

Rose Valley

Skaly v tomto údolí vyzerajú, akoby vyrastali zo zeme a pripomínajú zdrobnené horské štíty. Najkrajšiu farbu skál si tu možno užiť podvečer, kedy sa krásne sfarbia na ružovo. My sme tu prišli skoro ráno, keďže aj odtiaľto odlietajú balóny. A aj toto miesto je úžasné na ich pozorovanie. Práve po tomto údolí sa najčastejšie robia jazdy na štvorkolkách a na koňoch.

Galerie Ikman

Jedná sa o najznámejší obchod s kobercami v dedinke Göreme. Je to celkom vtipné, ale obchod je známy nie pre svoje koberce, ale kvôli krásnym fotkám. Možno čudné, ale keď vojdete do obchodu, máte pocit, že ste sa ocitli v úplne inom svete. Doslova v orientálnej rozprávke. Alebo máte vedľa seba niekoho, kto to nevie tak úplne oceniť a nazve toto nádherné miesto rároháreň 🙂 Ak si ale chcete spraviť foto, tak sa za to platí. Vedia vám tu spraviť profesionálne fotky, ktoré sú samozrejme drahé alebo si tu môžete spraviť fotky svojou technikou.

Let balónom

Najväčším zážitkom pri návšteve Cappadocie je možnosť užiť si let balónom. V Göreme je veľa cestovných kancelárií, ktoré lety ponúkajú. Ceny sa pohybujú od 150 € vyššie, pričom cena závisí od počtu ľudí v koši. Čím menej ľudí, tým vyššia cena, pričom let trvá približne hodinu. My sme tu boli v júli a lety začínali o 5 hod., pričom vyzdvihnutie na hoteli bolo o 4 hod.

Jazero Tuz

Asi 2 hodinky autom od Göreme  sa nachádza jedinečné jazero Tuz alebo tiež ružové jazero. Ide o druhé najväčšie jazero v Turecku. Je jedným z najväčších jazier s vysokým obsahom soli. Aj napriek veľkej ploche je väčšinu roka veľmi plytké. V suchých letných mesiacoch sa voda odparuje a jazero sa pokrýva hrubou soľnou vrstvou. Jedna časť jazera je skutočne výnimočná, pretože soľ je sfarbená na ružovo. Ale teda poriadne sme tu poblúdili, kým sme našli, čo sme hľadali. Ako hlavný bod je uvedené mieste, kde je kaviareň/reštaurácia/obchod. Pochopiteľne je tu aj veľa ľudí a okrem pekný nápisov s názvom jazera tu nič iné pekné nie je. Ľudia sa tu prechádzajú po špinavej plytkej slanej vode. Táto časť nás vážne nezaujala. Nechtiac sme zašli aj k miestam, kde sa ťaží soľ a tak nejako sa nám podarilo nájsť krásne miesto, kde bolo jazero pokryté bielou soľou. Bolo to očarujúce. Ale to najlepšie nakoniec. Až keď sme sa vracali, som na google maps našla miesto s označením “Lake Tuz access”. A to bolo ono. Netreba sa zľaknúť – ide sa cez prašnú cestu. Ale ten pohľad. Niečo neskutočné. Jazero pokryté ružovou soľou. Cítili sme sa ako na inej planéte.

Pred cestou do Cappadocie alebo po ceste z nej si môžete urobiť výlet v jednom z najkrajších miest na svet v Istanbule. A možno vám pri plánovaní cesty pomôže náš článok – Istanbul – orientálna kráska na dvoch kontinentoch.

Ak sa vám náš článok páčil, inšpirujte aj vašich známych a kamarátov, a prepošlite im ho. Viac informácií o krajinách z našich ciest nájdete na našom blogu, na sociálnych sieťach instagram a facebook.

Inšpirujte sa na vaše ďalšie cesty našimi článkami:

Havajské dobrodružstvo – 4.časť nášho USA tripu

Bali – čo sme zažili na indonézskom ostrove Bohov?

Orientálna rozprávka menom Maroko

Je Island skutočne rozprávkový? Za nás určite