Hrá farbami moderného sveta aj tradičnej tureckej kultúry. Je mostom medzi Európou a Áziou. Istanbul je dynamický, chaotický, živelný, obrovský, kontrastný – spája moderné so starodávnym, luxusné s chudobným. Toto mesto je jedinečné a človek sa do neho veľmi ľahko zamiluje. Istanbul je obrovský a miest, ktoré tu možno navštíviť a obdivovať, je tu skutočne veľa. My sme tu strávili jeden deň a tak sme si na návštevu vybrali miesta, ktoré nás zaujali najviac. Ale s určitosťou vieme, že sa sem ešte vrátime, aby sme preskúmali ten zvyšok. 🙂

Letenky do Istanbulu

Nekupovali sme samostatnú letenku iba do Istanbulu, ale multicity – z Budapešti do Istanbulu a z Cappadocie do Budapešti. Dobrá cena spiatočných leteniek do tohto mesta je od 130 €.

Ubytovanie v Istanbule

Keďže sme do Istanbulu prileteli o 23 hod. a odlietali sme z neho skoro ráno, tak sme hľadali ubytovanie, čo najbližšie pri letisku. Naša voľba padla na hotel Acar Airport Hotel, kde nás noc s raňajkami vyšla 20 €. Boli sme spokojní – hotel bol moderne zariadený, čistý, veľmi pekný.

Doprava v Istanbule

V Istanbule sme sa presúvali iba taxíkmi. Kúpili sme si tureckú simku a stiahli sme si aplikáciu Bitaksi (turecký Uber). Ceny za taxi sú tu veľmi dobré, napr. hodinová cesta z hotela do štvrte Ortaköy nás vyšla cca 17 €, zo štvrte Ortaköy do centra 3-4 €. V rámci mesta sme sa presúvali pešo. Chceli sme ísť aj autobusom, avšak v čase našej návštevy (keď ešte zúrila korona) to bolo veľmi komplikované s kúpou kartičky na autobus – vychádzalo to dokonca aj drahšie ako taxi.

Strava v Istanbule

Keď sa povie Turecko, tak pri jedle si každý predstaví kebab. A áno, dali sme si ho aj my 🙂 Veď pri prechádzka Istanbulom na nás všade vyskakoval a keď sa ozval hlad, tak bolo rozhodnuté, čo si dáme. Počas dňa sme sa osviežili tureckou zmrzlinou, ktorá je preslávená skôr spôsobom podávania ako chuťou. Ale bola dobrá. Vychutnali sme si tu aj niekoľko tureckých čajov z ich roztomilých pohárikov. No a na záver dňa sme zamierili do štvrti Eminonü ku Galantkému mostu, kde sme ochutnali veľmi obľúbenú rybu v rožku :). Chlapíci tu smažia čerstvé rybky na lodi, pri brehu. Neviem, či mi tá ryba chutila kvôli tomu, že bola dobrá alebo kvôli tej atmosféru a výhľadu na Galatskú vežu. Ceny sú tu celkovo veľmi nízke, či už nápojov alebo jedál.

Čo sme v Istanbule navštívili

Ortaköy

Prvé miesto, ktoré sme v Istanbule navštívili, bola štvrť Ortaköy, ktorá sa nachádza mimo centra. Štvrť sa rozprestiera na brehoch Bosporu. Nachádza sa tu množstvo kaviarní a reštaurácií. Bolo úžasné vychutnávať si kávu a tradičný turecký čaj v nádhernej reštaurácií hneď na brehu, odkiaľ bol krásny výhľad na jeden z mnohých istanbulských mostov.

Najväčšou atrakciou štvrte je mešita Ortaköy z 18. storočia, ktorú sme aj navštívili. Je menšia, ale veľmi pekná. Ako pri každej mešite, aj v tejto musí byť žena zahalená. Pri prechádzke štvrťou je nemožné si nevšimnúť miestnu špecialitu – kumpir. Ide o pečený zemiak naplnený rôznymi ingredienciami podľa želania. Je tu skutočne veľa stánkov s touto pochúťkou. My sme ju chceli ochutnať, ale hovoríme, že si ju dáme inde. Chyba! Kempir sme totiž nikde inde nenašli.

Veža Galata

Zo štvrte Ortaköy sme sa taxíkom presunuli do centra mesta. Tu naše kroky viedli k veži Galata, z ktorej sú krásne výhľady na mesto a rieku Bospor. Veža je vysoká necelých 70 metrov a bola postavená v roku 1348 janovskými kolonistami. V minulosti slúžila ako väzenie alebo ako požiarna veža. Platí sa tu vstupné, ktoré stojí 10 €/osoba.

Galatský most

Blízko pri veži sa nachádza Galatský most, ktorý spája štvrte Galata a Eminonü. Most má dve poschodia – na hornom je diaľnica a na spodnom je promenáda s reštauráciami a barmi. Z mostu sú prekrásne výhľady na štvrť Galata a jej vežu a tiež na štvrť Eminonü a jej mešity. Z mosta tu chytajú rybári rybky a tie tu aj priamo na lodiach smažia. Jednou z miestnych pochúťok je práve ryba v rožku 🙂

Hagia Sofia

Čo by to bola za návšteva Istanbulu, keby sme nenavštívili najznámejšiu pamiatku. Vyniká inovatívnou architektúrou, bohatou históriou, náboženským významom a nevídanou krásou. Hagia Sofia slúžila najskôr ako kresťanský chrám takmer 1000 rokov.  Ďalších 500 rokov fungovala ako mešita a v roku 1935 sa zmenila na múzeum. V roku 2020 sa ale situácia opäť otočila a dnes je Haghia Sofia považovaná za mešitu. V čase, keď bola ešte múzeum, tak sa tu platila vstupné, čo už ale dnes neplatí a tak si túto krásku možno vychutnať zadarmo.

 Modrá mešita

Hneď oproti Hagia Sofia sa nachádza ďalšia známa stavba – Modrá mešita. Je výnimočná tým, že má šesť minaretov. Hoci má názov modrá, tak zvonku sa žiadna modrá farba nenachádza. Avšak po vstupe dovnútra každý pochopí jej názov – nachádza sa tu 21 043 modrých obkladačiek. V čase našej návštevy sa ale mešita rekonštruovala, takže vnútri sme toho veľa (teda skoro vôbec) nevideli. Ale podľa fotiek, ktoré som videla, je skutočne krásna. Vstup je tu tiež zadarmo.

Grand Bazaar

Srdcom Starého mesta je chaotický, farebný a voňavý Grand Bazaar, ktorý patrí k najstarším a najväčším krytým trhom na svete. Bazár je obrovské bludisko, kde je 61 ulíc a okolo 4000 obchodov, v ktorých sú veci od výmyslu sveta – koreniny, rôzne suveníry, šatky, koberce, porcelán, lampy, ovocie, no jednoducho takmer všetko 🙂 Atmosféra je tu úžasná, ak si aj nič nekúpite, tak už len prechádzka po bazáre je zážitok. A samozrejme, ide o Turecko, takže zjednávanie je tu povinná jazda 🙂

Süleymanova mešita

Suleymanova mešita stojí na jednom zo siedmich pahorkov a je jedným z najtypickejších istanbulských symbolov. Jej autorom je Mimar Sinan, dvorný architekt Sülejmana Nádherného. V komplexe sa okrem mešity nachádzala aj nemocnica, kuchyňa, turecké kúpele a islamská škola. V mešite je pochovaný sám Süleyman, jeho dcéra Mihrimah a neskorší sultáni Süleyman II. a Ahmed II. Jeho manželka Roxelana-Hašek Hürrem Sultan má samostatnú hrobku. Do mešity, ktorá je pýchou Istanbulu, je vstup bezplatný.

Na budúcu návštevu sme si nechali ďalšie krásne miesta ako palác Topkapi, Cisterna Yerebatan, štvrť Balat či plavbu loďou po Bospore.

Ak sa vám náš článok páčil, inšpirujte aj vašich známych a kamarátov, a prepošlite im ho. Viac informácií o krajinách z našich ciest nájdete na našom blogu, na sociálnych sieťach instagram a facebook.

Inšpirujte sa na vaše ďalšie cesty našimi článkami:

Nádherná, divoká, nespútaná – čím si nás Keňa získala? Masaai Mara, Giraffe center, Diani beach

Čo sme zažili v Mexiku? – Isla Holbox a Isla Mujeres

Nusa Lembongan a Nusa Ceningan – ostrovní susedia slávneho Bali

Vroclav – sliezsky klenot s bohatou históriou