Jedno z najkrajších miest Poľska, ktorého súčasťou je aj 117 mostov. Aj preto dostalo pomenovanie „Benátky severu“. Vroclav je hlavné mesto Dolnosliezskeho vojvodstva a tiež nádherné mesto plné historických pamiatok. Toto malebné mesto je preslávené svojimi mostami, kostolmi, historickými aj modernými architektonickými skvostami a romantickými parkami. A práve preto sme sa rozhodli ho navštíviť a poriadne si ho vychutnať.

Len máloktoré mesto v Poľsku má takú bohatú históriu ako Vroclav. Hlavné mesto Sliezska ležalo počas svojej histórie na území niekoľkých štátov – České kráľovstvo, Rakúsko-Uhorsko, Prusko, Nemecko a nakoniec Poľsko, čo na vzhľade mesta zanechalo svoje stopy. Dnes je Vroclav štvrté najväčšie mesto v Poľsku.

Cesta zo Žiliny tu trvá cca 4 hodiny autom. Vyrazili sme v piatok poobede a po príchode sme sa hneď ubytovali, pričom ubytovanie sme riešili v ten deň 🙂 (kvôli korone boli ceny ubytovaní podstatne nižšie) V sobotu sme hneď po raňajkách vyrazili spoznávať krásy mesta. A čo sme si pozreli?

Rynek

Jedno z najkrajších miest vo  Vroclavi je podľa nás Rynek s nádhernými farebnými budovami. Keď sme prišli na námestie, nevedela som, kde sa mám pozrieť skôr. Nachádza sa tu jedna krajšia budova ako druhá. Námestie sme obehli asi trikrát a stále som sa nevedela vynadívať. Nachádza sa tu aj zaujímavá sklenená fontána, cez ktorú preteká voda.

Ikonickou stavbou námetia je Bazilika sv. Alžbety. Z jej veže si možno vychutnať krásny pohľad na mesto. Vstupné je tu 5 zl, pričom na vežu je potrebné si to odšľapať. Ale ten výhľad stojí naozaj za to.

Ďalšou významnou a krásnou stavbou, ktorá sa nachádza v strede námestia, je radnica pochádzajúca zo 14. storočia. Táto stavba sa môže pochváliť niekoľkými architektonickými štýlmi vrátane rôznych gotických období. V zadnej časti radnice sa nachádza mestské múzeum, kde sa platí vstupné 10 zl.

Tumský ostrov

Z námestia Rynek sme si spravili prechádzku cez mesto k Tumskému ostrovu, ktorý je považovaný za najstaršiu časť mesta Vroclav. Ide o bývalý ostrov, ktorý v minulosti obklopovali obidve vetvy rieky Odra. Na ostrov sa ide cez dva mosty – Mlynski a Tumski. Most Tumski je symbolom mesta a býva označovaný ako most zamilovaných. Na zábradlie tu totiž zamilovaní umiestňujú zámok s menami.

Na ostrove sa nachádza množstvo historických pamiatok. Hlavnou dominantou je jednoznačne katedrála sv. Jána Krstiteľa, ktorá pochádza z 13.-14. storočia. Určite odporúčame pozrieť si katedrálu aj zvnútra, pretože je naozaj nádherná. Nachádzajú sa v nej najväčšie varhany v meste. Okrem katedrály sa tu nachádza aj niekoľko kostolov – kostol sv. Bartolomeja, kostol sv. Kríža a kostolík sv. Martina.

Podľa nás je tak ako námestie Rynek, tak aj Tumský ostrov povinnou zastávkou pri návšteve Vroclavu.

Pomník anonymného prechodu

Pomník sa nachádza na križovatkách ulíc Świdnická a Piłsudskiego. Pomník tvoria ľudia, ktorých mená sú neznáme. Žena s kočíkom, dáma s dáždnikom, muž s kabátom cez ruku, pani so sieťovkou, ktorej pri chôdzi pomáha palička. Na jednej strane chodníku sa tieto postavy boria do zeme, pričom chodník sa pod nimi prepadá a ľudia miznú v podzemí. Na druhej strane sa zase vynárajú.  Ak budete vo Vroclavi, tak tento pomník si určite nenechajte ujsť.

Pomník odkazuje na udalosti z roku 1981, kedy zmizlo a bolo zabitých viacero obyčajných ľudí, bojovníkov proti komunizmu, hľadajúcich svoje útočisko údajne práve v podzemí.

Trpaslíci “Krasnale”

Vo Vroclavi si ich jednoducho nemôžete nevšimnúť, pretože sú naozaj všade. A ako sa tak prechádzate po meste, ich hľadanie sa postupne stane závislosťou 🙂 Ide o sošky roztomilých škriatkov, ktorých sa tu nachádza viac ako 300 a objavujú sa stále ďalšie a ďalšie. Sedia na okenných rámoch, zapaľujú lampy, napodobňujú rôzne remeslá či vyberajú z bankomatu. Vroclav je jednoznačne mestom trpaslíkov.

Po prvýkrát sa „krasnale“ objavili v 80. rokoch. Boli súčasťou protikomunistických protestov hnutia Oranžová alternatíva. Tie viedli k vzniku hnutia Solidarita a neskôr k pádu komunizmu v Poľsku. Ako pocta hnutiu vyrástol na veľkom placi, na mieste, kde demonštrácie začínali, Papa Krasnal. K 1. vroclavskému trpaslíkovi dalo mesto postaviť ďalšie, čím spustili mániu.

Prečítajte si aj o tom, čo sa oplatí vidieť v okolí Vroclavu –

Inšpirujte sa na ďalšie cesty našimi článkami:

Györ a Pannonhalma – dva klenoty medzi Bratislavou a Budapešťou

Jazerá Gosausee a Traunsee – dva jedinečné rakúske klenoty

Ukrajina – posledný nenavštívený sused