Z Ostrihomu sme sa presunuli do ďalšieho krásneho mesta Györ, ktoré je známe najmä kvôli kúpeľom, ale to nie je zďaleka všetko, čo ponúka. Hneď ráno sme sa z nášho pekného ubytovania v penzióne Petö vybrali na hlavné námestie Széchenyi tér. Jeho hlavnými dominantami je Kostol sv. Ignáca z Loyoly a Mariánsky stĺp. Okrem toho sa tu nachádza veľmi pekná fontána a veľa útulných kaviarní a reštaurácií.

Z námestia sme sa cez útulné uličky dostali k ďalšej dominante mesta k Bazilike Nanebovzatia Panny Márie, ktorej história siaha až do 11. storočia. Hneď oproti bazilike je ďalšie významné miesto Püspökvár, z ktorého je nádherný výhľad na mesto. Výhľad ale nie je zadarmo, treba si vyšľapať  dosť schodov a platí sa tu aj vstupné.

Odtiaľto sme sa pobrali na prechádzku po nábreží, ktorá sa v tomto meste priam pýta. Vlieva sa tu rieka Raba do Mošonského Dunaja. Je tu veľa zaujímavých mostov.

Ako poslednú sme si pozreli asi najznámejšiu budovu v Györi radnicu s vyvýšenou strednou vežou.

Obed sme si vychutnali na nábreží, konkrétne na lodi. Síce sme chceli sedieť vonku, ale zastihla nás búrka a tak vnútri bolo lepšie. 🙂

Z Györu sme sa presunuli do 23 km vzdialeného mestečka Pannonhalma. Priznám sa, že som o tomto meste vôbec netušila. Až keď som si hľadala info o Györi, tak som našla toto nádherné miesto. Hlavnou dominantou mesta je jednoznačne benediktínsky kláštor, ktorý sa hrdo týči nad mesto. Jeho história sa začala písať pred viac ako tisíc rokmi. Určite odporúčame návštevu. Otváracie hodiny sú od 9 hod. do 17.hod. a vstupné je 2400 HUF. Pozreli sme si katedrálu, nádvorie, pisáreň a nakoniec knižnicu, ktorá je jednoznačne najkrajšou miestnosťou kláštora. Nachádza sa tu zbierka vzácnych exemplárov, ktoré majú mimoriadnu historickú hodnotu.

V blízkosti kláštora sa nachádzajú ďalšie významné stavby – pamätník oslavujúci 1000. výročie usadenia Maďarov a kaplnka Panny Márie. Po návšteve kláštora sme zamierili do arboréta, ktoré sa nachádza pod kláštorom. Arborétum má viac ako 400 druhov stromov a kríkov. Najviac som sa ale potešila levanduľovým poliam s ich úžasnou vôňou.

Našou poslednou zastávkou bol chodník korunami stromov s výhľadom na nádherné široké okolie. Vstup naň je zdarma. Pri ňom sa nachádza aj rozhľadňa.

Po takto krásne strávenom dni sme sa plný zážitkov pobrali domov.

Prečítajte si aj článok o našej návšteve mesta Ostrihom – Ostrihom – historický klenot blízko našich hraníc

Inšpirujte sa aj na vaše ďalšie cesty:

Prekrásny romantický raj menom Santorini

Malta – ostrov pretkaný históriou

Gili Meno – prečo navštíviť indonézsky raj na zemi?

Zanzibar – čo sa oplatí vidieť?