Na hranici s našimi južnými susedmi leží neveľké maďarské mestečko Ostrihom. Ide síce o menšie mesto, ale má veľmi bohatú históriu a patrí k najkrajším mestám v Maďarsku. A tak sme sa rozhodli ho navštíviť a preskúmať jeho krásne miesta.

Prvé čo uvidíte, keď prídete do mesta, bude jednoznačne klasicistická Bazilika Panny Márie a sv. Vojtecha, ktorá je hlavnou dominantou mesta a zároveň najväčšou cirkevnou stavbou v celom Maďarsku. Pochádza z 19. storočia a jej výstavba trvala viac ako 30 rokov. Katedrála je otvorená celoročne. Ak chcete navštíviť iba kostol, tak vstup je bezplatný. Okrem kostola si možno pozrieť aj zvonicu, kupolu, kryptu, klenotnicu a miestnosť panorámy. Tu sa ale už platí vstup. My sme si kúpili kombinovaný lístok za 1500 ft (cca 4€), v ktorom bola zahrnutá návšteva krypty, klenotnice, kupoly aj panoramatickej miestnosti. Katedrála je naozaj prekrásna a určite sa oplatí vyjsť aj na kupolu a užiť si nádherný výhľad na Ostrihom aj susedné Štúrovo. Po návšteve katedrály sme si pozreli palác Esterházyovcov, ktorého priestory dnes slúžia ako múzeum. Aj tu je vstupné 1500 ft.

Potom sme odbehli na obed do reštaurácie Csulok csarda a dali sme si typické maďarské jedlá – paprikáš a pikantnú panvicu.

Po výbornom obede sme sa išli prejsť po moste Márie Valérie, ktorý spája Ostrihom a Štúrovo. Je dlhý 509 metrov a vybudovaný bol v roku 1895. V roku 1944 bol ale vyhodený do vzduchu a až po 50-tich rokoch bol zrekonštruovaný. Ak si chcete spraviť pekné fotečky, tak najkrajší pohľad na Ostrihom je práve zo Štúrova.

Nakoniec sme sa vybrali na hlavné námestie – Széchenyiho námestie. Nachádzajú sa tu budovy v štýle baroky, rokoka a klasicizmu, z ktorých najviac vyniká jednoposchodová baroková budova radnice. Oproti nej sa vyníma súsošie sv. Trojice. Námestie je veľmi pekné a príjemnú atmosféru tu vytvárajú aj útulne kaviarne, pričom v jednej sme si aj my vychutnali chutnú kávu.

A potom sme zamierili do ďalšieho krásneho maďarského mesta Györ.

Prečítajte si aj článok o našej návšteve mesta Györ – Györ a Pannonhalma – dva klenoty medzi Bratislavou a Budapešťou

Alebo sa inšpirujte na vaše ďalšie cesty:

Prekrásny romantický raj menom Santorini

Malta – ostrov pretkaný históriou

Ukrajina – posledný nenavštívený sused

Slovinsko – z majestátnych hôr ku krištáľovo čistému moru

Je Island skutočne rozprávkový? Za nás určite