Nádherná, nespútaná, divoká a dychberúca – presne taká je Keňa. Jedinečné safari s množstvom zvierat, tradiční masajovia a exotické pláže. Úžasná kombinácia spoznávania miestnej prírody a kultúry a relaxu na krásnom pobreží.  Navštíviť Keňu a nezažiť safari je ako navštíviť Slovensko a nevidieť Tatry. Možnosť vidieť zvieratá v ich prirodzenom prostredí a pocítiť tú neopakovateľnú atmosféru je niečo neopísateľné. Niečo, čo sa dá zažiť iba tu a spomienky si uchováme skutočne celý život. Cesta do Kene bola síce neplánovaná, ale užili sme ju naozaj naplno. Po tom, ako sme si užili národné parky Amboseli, Lake Naivasha a Lake Nakuru sme sa vrhli na ďalšie dobrodružstvá – jedinečný park Masaai Mara, rozkošné žirafy v Giraffe center a skutočná exotika na pláži Diani. 

Masaai Mara

Z národného parku Lake Nakuru sme sa presunuli do Masaai Mara – jedného z najznámejších a najväčších parkov Kene, ktorý je prepojený so svetoznámym národným parkom Serengeti. Tieto dva národné parky sú od seba tiež dosť vzdialené a tak nás opäť čakal dlhý presun – cesta trvala cca 6 hodín. Masaai Mara je výnimočné svojím prírodným bohatstvom a jedinečnou kultúrou masajských kmeňov.  A taktiež je to miesto, kde možno vidieť tzv. big 5 – leva, leoparda, byvola, slona a nosorožca.

Hneď ako sme vstúpili do parku, už nás vítali zebry. Potom nám cestu skrížila žirafa, ktorá si vychutnávala listy zo stromu. A za ňou si ďalší žirafí párik vyznával lásku:) Po chvíľke sme si všimli geparda, ktorý okolo nášho auta prešiel, akoby sme tam ani neboli. V tento deň sme ešte videli gazely, topi, impaly.

Okolo 19 hod. sme sa presunuli na ubytovanie. Trochu som sa bála, pretože malo ísť o kemp – Lenchada camp a mali sme spať v stane priamo v parku. Ale hneď ako sme vošli do areálu, obavy zmizli a ja som bola nadšená. Bolo to jedno z najúžasnejších ubytovaní, na ktorých sme doteraz boli. Nebol to síce žiadny luxus, ale ten úžasný zážitok. Naozaj to bol stan, ale s vlastnou sprchou a wc. Adrenalín to bol trošku v noci, keď sme počuli zvonku rôzne zvuky :). Ale mali sme strážcov – miestnych masajov a dokonca si pred náš stan ľahla aj sučka psíka a strážila nás aj tá.

Ráno sme opäť vyrážali skoro a tento deň sme celý strávili v parku. Ako prvé sme videli pri raňajkách stádo byvolov a potom aj žirafky. Našimi cieľmi bolo v tento deň vidieť leoparda a leva. Sprievodca Paul zahliadol v diaľke na strome leoparda (nechápem ako ho mohol vidieť, ja som mala problém ho vidieť na foťáku :D) Hneď sme k nemu zamierili, ale keďže je to veľmi plaché zviera, keď nás zbadal, zliezol zo stromu a ušiel.

Mali sme ale šťastie a našli ďalšieho. Sedel na ceste priamo pred nami, keď nás zbadal, tak sa išiel schovať, ale ešte sme ho pozorovali v kríkoch. Krásne zviera, ktoré sa pohybuje vznešene ako mačka :). Ďalej sme narazili na sloniu rodinku. Snažili sme sa nájsť leva, jazdili sme krížom krážom po jeho území, ale neukázal sa. Ale videli sme tu čierneho nosorožca, keď papal a potom hŕstku supov. Tí si tu pochutnávali na zdochline pakoňa, ktorý sa stal pravdepodobne potravou pre leva, keďže sme boli na jeho území.

Potom sme sa presunuli k rieke Mara, kde sa odohráva v období júl až september veľká migrácia pakoňov a zebier medzi parkami Masaai Mara a Serengeti. Žijú tu veľké rodinky hrochov, ktorí si tu užívajú kúpeľ a šlofíka. Okrem hrochov sú tu aj krokodíly a teda celkom veľké :). Odtiaľto sme si išli pozrieť hranicu parkov Serengeti a Masaai Mara a potom sme si užili obed priamo v buši pod stromom. To bol opäť jeden z tých wauw momentov. Ale aj wc sme mali priamo v buši so slovami “keď uvidíš leva, tak utekaj” 🙂 – no to je Afrika. Po obede sme pokračovali v game drive a cieľ bol jasný – nájsť leva. A podarilo sa. Našli sme rovno tri levice, ako si vychutnávali relax v tieni pod stromom. Boli sme pri nich naozaj blízko, ale oni nás úplne ignorovali. Spokojne si ležali ďalej 🙂 Ako poslednú sme videli hyenu aj s mláďatkom. Na ubytovanie sme prišli okolo 18 hod. a boli sme veru z celého dňa unavení.

Posledný deň sme mali naplánovanú návštevu masajskej dediny. Toto môžem označiť za jeden z najsilnejších zážitkov celej Kene. Hneď ako sme zaparkovali k nám prišli asi všetci muži z dediny. Po privítaní nám ukázali ich tanec pri zdolaní leva, ktorý bol miestami až desivý, najmä keď sa k nám približovali. Predviedli nám tiež súťaž, kto vyskočí vyššie. Potom nám ukázali dedinu. A to bol teda šok. Žijú v malých hlinených domčekoch bez vody a elektriny. Masajovia sú polygamní a môžu mať až desať žien. Každá žena musí ale bývať vo vlastnom dome, no ten si musí postaviť sama 🙂 V strede dediny je trávnatá časť, na ktorej sa konajú oslavy a zvyšná časť je blato a hovienka zvierat 🙂

Ukázali nám, ako robia oheň a Majo si to aj musel vyskúšať. Videli sme aj dom zvnútra – ťažko sa to opisuje, treba to vidieť na vlastné oči. V dome je tma, svetlo tam vytvára iba oheň z ohniska v kuchyni, a vďaka tomu je tam aj teplo. Okrem kuchyne je tam ešte spálňa, detská izba, izba pre hostí a miestnosť pre zvieratá. Základ potravy Masajov tvorí mlieko miešané z hovädzou krvou. Mäso, obilniny a zelenina sú zriedkavé. Asi každého človeka tu chytia za srdce detičky, ktoré sa potešia všetkému, čo dostanú. Nemajú toho veľa, ale vyzerali šťastné. Navštevujú aj školu – chlapci študujú od 7 do 14 rokov a dievčatá od 6 – 18 rokov.

Ženy tu vyrábajú rôzne suveníry, ktoré ponúkajú turistom a z toho majú značnú časť príjmov. My sme si nekúpili nič, ale nechali sme im peniaze. Inak sú veľmi milí, odpovedali nám na všetky otázky, neboli dotierní. Odchádzala som odtiaľto so zmiešanými pocitmi, že skutočne v tejto dobe ľudia žijú a dokážu žiť takýmto spôsobom. Veľmi dobrá skúsenosť, pretože človek si aspoň uvedomí, čo všetko má.

Giraffe Center

Hlavnou úlohou Žirafieho centra je rozmnožovanie a vypúšťanie do voľnej prírody ohrozené žirafy Rothschieldové. Park je výnimočný tým, že sa tu možno stretnúť tvárou v tvár s krásnymi dlhokrkými žirafami a dokonca ich môžete aj nakŕmiť. Centrum je otvorené od 9 do 17. My sme tu prišli pred 16 a báli sme sa, že si to tu nestihneme pozrieť. Hodina je absolútne postačujúca, my sme tu dokonca ani neboli tak dlho. Vstupné je 15 $, čo za takýto zážitok nie je určite veľa. Od pracovníka sme dostali misku s krmivom a keď žirafy zazreli, že máme jedlo, tak hneď boli pri nás. Kŕmiť ich bolo naozaj zábavné a milé, ale pohladkať ich nebolo len tak 🙂 Pozreli sme si aj múzeum, kde sme sa o týchto krásnych zvieratkách dozvedeli veľa zaujímavých info. Z centra sme sa Uberom presunuli na náš Easy hotel Kenya.

Diani beach

Z Nairobi sme sa letecky presunuli do Mombasy. Leteli sme spoločnosťou Kenya airways, let trval cca hodinku a letenka stála 53 €. Z Nairobi sa dá letieť aj do mesta Ukunda – Diani beach, ale letenky tu už boli veľmi drahé. Na letisku sme si zavolali Uber, ktorý nás zaviezol na Diani beach. Tu treba rátať, že vzdialenosť je síce iba nejakých 40 km, ale trvá to tak 2,5 – 3 hod. Sú tu zápchy a veľké zdržanie je hlavne kvôli trajektu. Na Diani sme boli ubytovaní v jednom z najlepších hotelov Diani Reef Beach Resort. Pôvodne sme chceli niečo lokálnejšie, ale nič také sme tu žiaľ nenašli. Rezort je pekný, veľký a bezpečný. Na pláži treba počítať s miestnymi beach boys, ktorí sú veľmi otravní a stále vám budú chcieť niečo predať. Hotel má ale svoju vlastnú časť pláže, kde boys nemôžu ísť.

Diani beach má cca 17 km, takže ten kto miluje prechádzky po pláži tak ako my, príde si tu na svoje. Pláž je krásne exotická, biely piesok a tyrkysové more. Miestami bola morská tráva, ale pôsobilo to naturálne. Býva tu veľký odliv, z čoho sme najskôr neboli veľmi nadšení. Nakoniec sa nám to ale zapáčilo, pretože keď bol príliv mohli sme si zaplávať a keď bol odliv ležali v malých bazénikoch 🙂

Počas odlivu sa odhalilo morské dno, a tak sme sa vybrali ho preskúmať. Pridal sa k nám aj miestny beach boy, že nám musí robiť sprievodcu. Niekoľkokrát sme mu povedali, že ho nepotrebujeme, ale on si stále išiel svoje. A nakoniec sme aj boli radi, že išiel, ale teda zadarmo to nebolo 🙂 Videli sme obrovské množstvo ježkov, rôzne koraly, hviezdice, morských pavúkov a ďalšie zaujímavé tvory, ktorých názov neviem 🙂 Najviac nás ale zaujala stone fish – ryba, ktorá naozaj vyzerá ako kameň a je ľahko prehliadnuteľná. Keď na ňu ale človek stúpi, tak cez žihadlo vypustí jed a stačí 5 minút a človek je mŕtvy. A dokonca sme tu v diaľke zahliadli aj delfíny.

V blízkosti Diani beach sa nachádza koralový útes, ktorý sme si nemohli nechať ujsť. Zajednali sme si teda výlet loďkou s preskleným dnom (to nám bolo povedané, ale teda bolo to skôr na africký spôsob :)) Výlet stál 20 $/osoba a môžem povedať, že to stálo za to. Podmorský je tu naozaj bohatý. Videli sme množstvo rôznych hviezdic a rybičiek. Po šnorchlovaní sme sa zastavili na veľmi peknom sandbanku. Po ceste späť nám chlapci ešte aj zaspievali jambo bwana. Veľmi príjemný výlet.

Navštívili sme aj mesto Ukunda a teda v porovnaní s rezortom to bol poriadny kontrast. Ale práve ten pravý život je to, čo mám rada. Boli sme na miestnom trhu a to bolo niečo fascinujúce. Ten chaos, bordel, všetko sa predávalo na jednom mieste. Do toho trúbenie  áut a kozy pri ceste. Niekto povie preboha, ja hovorím wauw 🙂 Sú tu  samozrejme aj klasické obchody a obchodné domy, kde sme nakúpili suveníry.

V hoteli sme mali iba raňajky, na obed sme len niečo prehryzli a na večeru sme vždy boli v inej reštaurácií – The Oasis restaurant, CopaCabana – obidve sa nachádzajú na pláži, v talianskej Jolly Bar Pizzeria, v Chinese Diani restaurant a na Valentína sme boli u nás v hoteli.

Inak sme oddychovali a vychutnávali si pláž a prechádzky po nej, najmä tie podvečerné. 🙂

Plánujete návštevu Kene? Prečítajte si, čo by ste mali vedieť pred cestou – Nádherná a nespútaná Keňa – čo je potrebné vedieť pred cestou?

Navštívili sme aj národné parky Amboseli, Lake Naivasha a Lake Nakuru. Prečítajte si náš článok – Nádherná, divoká, nespútaná – čím si nás Keňa získala? Amboseli, Lake Naivasha, Lake Nakuru

Prečítajte si aj naše ďalšie články a inšpirujte sa:

Maurícius..malý veľký kúsok raja

Čo sme zažili v Mexiku? – od Tulumu po Chichen Itza 🙂

Dubaj..rozprávka tisíc a jednej noci

Hallstatt – pôvabné rakúske mestečko ako z rozprávky