Nádherná, nespútaná, divoká a dychberúca – presne taká je Keňa. Jedinečné safari s množstvom zvierat, tradiční masajovia a exotické pláže. Úžasná kombinácia spoznávania miestnej prírody a kultúry a relaxu na krásnom pobreží.  Navštíviť Keňu a nezažiť safari je ako navštíviť Slovensko a nevidieť Tatry. Vidieť zvieratá v ich prirodzenom prostredí a cítiť tú neopakovateľnú atmosféru je niečo neopísateľné, niečo, čo sa dá zažiť iba tu a spomínať na to budeme skutočne celý život. Cesta do Kene bola síce neplánovaná, ale užili sme ju naozaj naplno. 

Letenky do KENE

Do Kene sme cestovali v dobe covidu, takže cena bola pravdepodobne ovplyvnená dobou. Letenky som pozerala asi mesiac pred cestou a nakoniec sme ich kúpili dva týždne pred. Najlepšiu cenu mala spoločnosť Lufthansa a najviac nám vyhovovali aj ich časy odletov. Letenka nás vyšla 520 €, pričom sme leteli z Viedne cez Frankfurt do Nairobi (Lufthansa) a naspäť z Mombasy cez Addis Abeba do Viedne (Ethiopian). Dobré ceny leteniek a tiež dĺžky letov mali tiež Ethiopian.

Víza do KENE

Do Kene potrebuje občan SR víza. Je potrebné ich vybaviť online na webe – http://evisa.go.ke/evisa.html a stáli $51.  Schválenie by malo byť do 96 hodín, nám prišli hneď druhý deň po vypísaní. Je potrebné ich mať vytlačené a odovzdať ich na imigračnom oddelení.

Očkovanie do KENE

Do Kene nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúča sa ale očkovanie proti žltej zimnici, hepatitíde A a B, brušnému týfusu. Keďže v Keni je aj možný výskyt malárie, tak sa odporúča aj užívanie antimalarík a to predovšetkým ak plánujete navštíviť vnútrozemie. My sme užívali antimalariká – nemali sme žiadne vedľajšie účinky a našťastie sa nám malária vyhla 🙂

Mena v KENI

Oficiálnou menou je kenský šiling, pričom 1 € je približne 131 KES. Okrem šilingu sa dá všade platiť dolármi, niekde dokonca iba dolármi. Nám sa stalo, že sme minuli doláre aj šilingy a mali sme len eurá a zobrali aj tie 🙂 Ceny v Keni sa vo väčšine prípadov zjednávajú. Prvotnú cenu dávajú poriadne vysokú, ale netreba sa nechať odbiť. Prinajhoršom sme povedali nie a odišli sme, a čuduj sa svete už aj naša cena bola ok 🙂 Priamo na letisku sa nachádzajú zmenárne s pomerne dobrým kurzom, takisto sa na frekventovaných miestach v krajine nachádza aj sieť bankomatov. Treba však myslieť na to, že kenské banky si za výber účtujú poplatok 434 KES, čo je v prepočte 3,30 €. Preto je vhodnejšie vyberať radšej väčšie sumy menej často. V Keni je takisto veľmi dobrá akceptácia platobných kariet, či už v obchodoch alebo baroch/reštauráciách.

Internet v KENI

Podľa referencií najlepší mobilný internet, čo sa pokrytia týka, ponúka operátor Safaricom. Prileteli sme však večer a ich stánok na letisku už bol zatvorený. Preto sme si zakúpili SIM kartu druhého najväčšieho operátora – Airtel. Za SIM kartu s 10GB internetom na mesiac sme zaplatili  $15 a pracovníčka v stánku nám všetko ochotne nastavila. Internet nám fungoval takmer všade v 4G sieti, výraznejšie problémy sme mali len v národnom parku Masaai Mara, kde fungoval len EDGE, tým pádom bol takmer nepoužiteľný.

Ubytovanie v KENI

Pri hľadaní ubytovania si treba uvedomiť, že ide o Afriku, čiže to čo je pre nás trojhviezda hotel je u nich tak štvor až päťhviezda. My sme mali s ubytovaním iba dobré skúsenosti. V priemere ceny za ubytovanie nie sú vysoké, ale samozrejme za superluxusné ubytovanie si priplatíte. V Nairobi sme bývali v Easy Hotel Kenya, kde noc s raňajkami stála 53 €/noc (tu sme boli sme pred a po safari). Hotel môžeme len odporučiť – pekné a čisté izby, raňajky jednoduché ale chutné. Hotely v Nairobi sú kvôli bezpečnosti ohradené a strážené. Veľkou výhodou bolo aj to, že hotel sa nachádza blízko pri letisku.

Na safari sme bývali v národnom parku Amboseli v hoteli AA Lodge. Prekrásny hotel uprostred prírody. Bývali sme v nádhernej chatke a zaspávali za zvukov zvierat. Súčasťou komplexu bola reštaurácia, bar, bazén.

V Nakuru sme bývali v hoteli Lanet Mat Farm resort. Bol to taký jednoduchší hotel, ale pekný. A nakoniec to najlepšie. V parku Massai Mara sme mali jedno z najúžasnejších ubytovaní vôbec – bývali sme v stane v kempe priamo v národnom parku. Išlo o kemp Lenchada camp, pričom každý stan mal svoju vlastnú kúpeľňu a wc. Bol to naozaj úžasný zážitok, aj keď to nebol žiadny luxus. Tu už boli tie zvuky niekedy aj adrenalín. Cez noc kemp strážili masajovia, keby sa tam náhodou dostalo nejaké zviera. Všetky ubytovania sme mali v cene safari.

Nakoniec sme bývali na pobreží a vybrali sme si jednu z 5-tich najkrajších pláži Afriky – Diani beach. Rozhodli sme sa pre hotel priamo na pláži Diani Reef Resort & Spa. Ide o typický veľký rezort. Chceli sme síce niečo lokálnejšie, ale nič také sme tu nenašli. Hotel má vlastnú pláž, čo sme ocenili najmä, čo sa týkalo beach boys, ktorí boli naozaj extrémne otravní (a to teda my sme už zvyknutí na všeličo). Za king izbu s výhľadom na more a s raňajkami sme zaplatili  85 €/noc.

Doprava v KENI

Och, doprava je tu naozaj zaujímavá 🙂 Nekonečné zápchy, kravy na ceste, časté dopravné nehody…presne toto charakterizuje dopravu na cestách. Úprimne, máme toho najazdeného veľa a v rôznych krajinách, ale neviem, či by sme si tu trúfli šoférovať, resp. nevieme, ako by to dopadlo No našťastie sme nemuseli. V rámci safari sme mali šoféra, s ktorým sme najazdili trasu Nairobi – Amboseli – Nakuru – Masaai Mara – Nairobi. A inak sme na presuny využívali Uber – hneď po príchode sme si totiž na letisku kúpili miestnu simku. Uber určite odporúčame, šoféri sú spoľahliví a cesta v porovnaní s taxíkom vychádza o polovicu lacnejšie. Z Nairobi do Mombasy sme cestovali lietadlom so spoločnosťou Kenya airways, pričom cestá trvá cca hodinku a letenka nás vyšla 53€. Dá sa letieť aj priamo do Ukundy (Diani beach), ale nám nevyhovovali časy, keďže sme chceli letieť skoro ráno. Na Diani beach možno využiť aj tuk-tuk.

Strava v KENI

Kenská strava je veľmi jednoduchá. Počas safari sme sa stravovali v miestnych reštauráciách. K najčastejším jedlám patril kenský guláš, chapati placky, ugali, kenské pečené zemiaky, prílohy ako fazuľa, špenát, hrášok, kukurica.  Najčastejšie druhy mäsa sú hovädzie a kozie, kuracie mäso je skôr vzácnosť. Vo veľkom sa tu pestuje paprika, zemiaky, cibuľa. K typickým jedlám patria aj mandazi (kenské donutky), samosas, Nyama Choma (pečené mäso) . Na moje veľké prekvapenie nám jedlá obidvom veľmi chutili. Kenská kuchyňa je nielen chutná, ale aj zdravá a ľahká. Čo sa týka cien jedál, tak závisí to samozrejme od oblasti a úrovne reštaurácie, takže cenové rozpätie je veľké – 2 – 15 €/porcia.

Jazyky v KENI

Úradným jazykom je v Keni angličtina, čiže ak viete po anglicky, tak sa dohovoríte všade. Miestni ale skôr používajú svahilčinu.

Zaujímavé miesta v KENI, ktoré sme navštívili

Hlavným dôvodom, prečo sme chceli navštíviť Keňu, bolo safari. A práve Keňa je známa svojimi prekrásnymi národnými parkami. Vedeli sme, že ich chceme navštíviť viac, ale výber bol celkom ťažký. Nakoniec sme sa rozhodli pre národný park Amboseli, Lake Nakuru a Masaai Mara.

Národný park Amboseli

Rozprestiera sa na juhu Kene v provincii Rift Valley, len pár kilometrov od hraníc s Tanzániou. Ide o park s menšou rozlohou, ktorý je populárny najmä výskytom početných rodín slonov a tiež výhľadom na vrch Kilimandžáro. Viac o našej návšteve parku v článku – Nádherná, divoká, nespútaná – čím si nás Keňa získala? Amboseli, Lake Naivasha, Lake Nakuru

Lake Naivasha

Ide o sladkovodné jazero, v ktorom sa nachádzajú hrochy. Nachádza sa tu aj ostrov, na ktorom sa nachádza park. Je možné sa tu prechádzať medzi zvieratami – zebrami, žirafami, pakoňmi, antilopami. Viac o našej návšteve parku v článku – Nádherná, divoká, nespútaná – čím si nás Keňa získala? Amboseli, Lake Naivasha, Lake Nakuru

Národný park Lake Nakuru 

Národný park sa nachádza neďaleko mesta Nakuru, v juhozápadnej časti Kene. Rozprestiera sa na ploche cca 200 km². Jazero je známe predovšetkým výskytom bielych a čiernych nosorožcov a plameniakov. Viac o našej návšteve parku v článku –  Nádherná, divoká, nespútaná – čím si nás Keňa získala? Amboseli, Lake Naivasha, Lake Nakuru

Národný park Masaai Mara 

Ide o najpopulárnejší národný park Kene. Rozkladá sa na trávnatom území o rozlohe 1510 km2 s miernymi pahorkami a agátovými hájmi na severnom výbežku rezervácie Serengeti, ktorá už patrí k územiu Tanzánie. Rezerváciou pretekajú rieky Mara a Talek. Pri troche šťastia tu možno vidieť veľkú päťku – leva, leoparda, nosorožca, byvola a slona. Viac o našej návšteve parku v článku – Nádherná, divoká, nespútaná – čím si nás Keňa získala? Masaai Mara, Giraffe center, Diani beach

Giraffe Center

Hlavnou úlohou tohto centra je rozmnožovanie a vypúšťanie do voľnej prírody ohrozené žirafy Rothschieldové. Žirafy je možné kŕmiť a nachádza sa tu aj múzeum, kde sa možno dozvedieť zaujímavé informácie o týchto krásnych zvieratách. Viac o našej návšteve parku v článku – Nádherná, divoká, nespútaná – čím si nás Keňa získala? Masaai Mara, Giraffe center, Diani beach

Diani beach 

Pláž, ktorá patrí medzi top 5 pláží v Afrike, sa nachádza na južnom pobreží 60 km od Mombasy. Je dlhá 17 km a plná úchvatných koralových útesov. Tyrkysové more, biely piesok, krásne koraly, obrovské palmy – presne to je Diani beach. Viac o našej návšteve parku v článku – Nádherná, divoká, nespútaná – čím si nás Keňa získala? Masaai Mara, Giraffe center, Diani beach

Čo zažiť a vidieť v Keni? – Prečítajte si náš článok Čím si nás Keňa získala? Amboseli, Lake Naivasha, Lake Nakuru

Čo zažiť a vidieť v Keni? – Prečítajte si náš článok Čím si nás Keňa získala? Giraffe center, Masaai Mara, Diani beach

 

Inšpirujte sa na cesty aj našimi ďalším:

Prekrásny romantický raj menom Santorini

Gili Meno – prečo navštíviť indonézsky raj na zemi?

Havajské dobrodružstvo – 4.časť nášho USA tripu

Orientálna rozprávka menom Maroko