Krajina grófa Drakulu, tajomných hradov a príbehov, krajina temných roklín a nádherných hôr. Taká je Transylvánia. Nádherný kút Rumunska, ktorý sa nám natoľko zapáčil, že jeden predĺžený víkend sme sa zbalili a vyrazili na roadtrip. Ľudia majú na túto krajinu dva názory. Tí, ktorým sa Rumunsko veľmi páči a tí, ktorí ho stále považujú za chudobnú a zanedbanú krajinu. A my sme chceli zistiť, kde je teda pravda.

Cesta autom do Rumunska a v rámci neho

Zo Žiliny sme zvolili síce dlhšiu, ale najpohodlnejšiu cestu a vybrali sme sa po diaľnici cez Bratislavu, popod Budapešť do prvej zastávky, ktorou bolo maďarské mesto Segedín. Cesta dlhá 560 km nám so zastávkami trvala necelých 5 hodín. Poplatok za diaľničnú známku v Maďarsku je 3 640 HUF (cca. 10€). Zo Segedínu je to na rumunské hranice už len kúsok, zhruba 50km po diaľnici. Na hraniciach sme sa kvôli kontrole chvíľu zdržali a pokračovali ďalej na rumunské zastávky. Poplatok za využívanie diaľnic v Rumunsku nás veľmi prekvapil, platili sme 14,84 RON (3€). Jedná sa tak o jednu z najlacnejších, ak nie vôbec najlacnejšiu diaľničnú známku v Európe. Ďalšia vec, ktorá nás veľmi prekvapila, bola úroveň cestnej infraštruktúry v Rumunsku – nové široké diaľnice spájajúce veľkú časť našich zastávok by mohla byť príkladom aj našim diaľničiarom 🙂 Samozrejme nie všetky body sú spojené diaľnicami alebo rýchlostnými cestami a tak sme cestovali aj po bežných cestách nižších tried. Musíme však skonštatovať, že všetky cesty boli v dobrom stave a vôbec sa cestovania autom po Rumunsku netreba obávať.

Ubytovanie v Rumunsku

V Rumunsku boli ubytovaní v mestách Sebes, Brašov a Temešvár. Snažila som sa vyberať s väčším počtom hviezdičiek a čo najlepším ubytovaním. S každým ubytovaním sme boli spokojní. Jednoznačne najlepší bol hotel v Brašove – Hotel Rainer. Izba bola veľmi pekná, čistá, personál veľmi milý, raňajky vynikajúce. Obavy som mala trochu z penziónu Pensiunea RYN v Sebesi, keďže išlo o malé mestečko a veľa ubytovaní v ňom nebolo. Boli sme ale príjemne prekvapení 🙂 Naopak sklamaní sme boli z hotela Imperial Premium v Temešvári, ktorý mal až 4 hviezdičky, ale zhodnotili sme ho tak, že najväčšiu slávu má už za sebou. Hotelu v podstate nič nechýbalo, ale teda na 4 hviezdy to nebolo.

Strava v Rumunsku

Rumunská kuchyňa nám veľmi chutila. Je to taká zmes a vplyv okolitých štátov – Turecko, Bulharsko, Maďarsko ale napríklad aj Nemecko. V meste Sebes sme navštívili reštauráciu Metropol. Dali sme si ich miestnu polievku Ciorbă, pričom ja som mala s kuracím mäsom a Majo si dal tradičnú Ciorbă de burta, ale to sme nevedeli, že je s držkami 🙂 Ako druhé som si dala miestny dezert Papanaşi (ktorý som potom musela mať aj každý ďalší deň :)) a Majo mal krkovičku so šampiňónovou omáčkou na toaste 🙂 Reštaurácia bola priemerná, takže netreba čakať žiadny extra gastro zážitok. Niečo iné už ale bolo v Brašove, kde sme navštívili reštauráciu Casa Romaneasca. Išlo o typickú rumunskú reštauráciu, ktorá má krásny drevený interiér a naozaj vynikajúce jedlá. Samozrejme, že sme si dali ich miestne špeciality – tochitură moldovenească (dusené bravčové mäso servírované so syrom, cesnakom, volským okom a kukuričnou kašou mămăliga), sarmale (kapustové alebo vínne listy plnené korenenou zmesou mletého mäsa a ryže servírované so opraženou slaninou a kukuričnou kašou mămăliga), miestnu zemiakovú polievku a samozrejme papanasi :). V Brašove sme tiež museli ochutnať miestny fastfood Cartofisserie – vynikajúce hranolky, ktoré si možno dať s rôznymi syrmi alebo kuriatkom. Za nás to bolo veľmi chutné.

Čo sa v Rumunsku oplatí navštíviť?

Hrad Hunedoara/Korvínov hrad

Našou prvou zastávkou bol majestátny hrad Hunedoara, ktorý sa tiež nazýva Korvínov hrad. Ide o najväčšiu rumunskú gotickú stavbu. Bol postavený v 14. storočí, resp. vytesaný do skaly tureckými zajatcami na mieste bývalého rímskeho opevnenia. V polovici 15. storočia výrazne prispel k obnove hradu uhorský regent Jan Hunyadi so svojim synom Matejom Korvínom. Do hradu sa ide cez dlhý úzky most nad vodnou priekopou. Celá stavba je zdobená množstvom veží a vežičiek, avšak interiér je jednoduchší. Z hradu je tiež pekný výhľad na okolie. Do hradu sa platí vstupné 36 lei.

Rapa Rosie

Z Hunedoary sme sa presunuli k Rapa Rosie, ktorému sa hovorí aj rumunský Grand Canyon. A oprávnene. Ide o zemné kulisy, ktoré sú súčasťou prírodnej rezervácie Rezervaţia Naturală Râpa Roşie. Pôda na tunajších svahoch bola postupne odplavená a odhalila tak vrstvy červeného ílu, mastenca a zlepenca, ktoré sa v okolí nachádzajú. A tak si tu teraz možno pozrieť červené skalné steny vysoké 80-100 m, ktoré pripomínajú krajinu akoby z iného sveta. Len tak sme sa tu prechádzali a obdivovali tú krásu. A úplne najlepšie bolo, že sme tu prišli pred západom slnka a posledné lúče na skalách boli skutočne magické. Autom sa dá dosť priamo k týmto jedinečným skalám, pričom sa ale ide cez poľnú cestu. Rezervácia sa nachádza blízko mesta Sebes, kde sme sa aj ubytovali.

Castelul de Lut Valea Zanelor

Ďalší deň sme začali návštevou skutočne rozprávkového miesta. Medzi mestami Sibiu a Brašov totiž doslova vyrástol zámok. Manželský pár Razvan a Gabriela Vasile si jednoducho povedali, že už majú dosť veľkých miest a ušli do prírody, kde si postavili rozprávkový eko-zámok. Je totiž vytvorený iba z hliny, slamy a kameňov. A čo je najlepšie, bude to hotel s desiatimi izbami. Hostia si tak budú môcť vychutnávať nádhernú okolitú prírodu. V čase našej návštevy už bol zámok hotový, ale nebol ešte otvorený, keďže na interiéri sa ešte stále pracuje. V areáli bude aj reštaurácia, na ktorej sa momentálne už pracuje. Nachádza sa tu aj malá kaviarnička. Určite sa oplatí toto miesto navštíviť. Platí sa tu vstupné 10 lei.

Zámok Peleš

Z rozprávky sme sa presunuli do ďalšej rozprávky. Zámok Peleš sa považuje za jeden z najzachovalejších a najkrajších zámkov v Európe. Táto majestátna stavba je výnimočná svojimi bohato vyrezávanými vežičkami. Zámok je zvonku naozaj úchvatný, ale keď vstúpite dovnútra, tak vám jednoducho “padne sánka”. Neskutočná nádhera. Má 160 komnát, ktoré zdobia významné európske umelecké diela, krišťáľové lustre z Murano skla či farebné nemecké okná. Človek nevie, kam sa má pozerať skôr. Toto miesto musí byť povinnou zastávkou počas návštevy Rumunska. Do zámku sa samozrejme platí vstupné 40 lei prízemie a 80 lei prízemie + prvé poschodie.

Hrad Bran

Keď sa povie Rumunsko, hneď si každý ako prvý predstaví legendárny Drakulov hrad. Práve hrad Bran je historicky spätý s hlavnou postavou románu írskeho spisovateľa Brama Stokera, neslávne známym grófom Drakulom. Predlohou bola autorovi pravdepodobne skutočná postava, valašské knieža Vlad Tepeš „Dracula“, ktorý sa zapísal do histórie Rumunska krvavým písmom. Hrad sa nachádza medzi Transylvániou a Valašskou, asi 28km juhozápadne od mesta Brašov, na vysokom skalnom masíve obklopenom hustými lesmi.

V súčasnosti je v hrade múzeum, kde sa nachádza nábytok a ďalšie predmety z rodových zbierok Habsburgovcov. Ide o jednu z najkrajších hradných kompozícií, aké sme doteraz videli. Vstupné do hradu je 45 lei. No nielen interiér hradu je krásny, ale aj jeho exteriér. V okolí sa nachádzajú záhrady, ktoré priam lákajú na prechádzku a tiež skanzen s ukážkami ľudovej architektúry.  Možno tu navštíviť aj kaviareň či si nakúpiť suveníry.

My sme si chceli pozrieť hrad aj z diaľky, a keďže oproti hradu cez cestu sa nachádza vyhliadka, nenechali sme si ju ujsť. Výhľad je odtiaľto naozaj veľmi pekný.

Brašov

Hlavným mestom Transylvánie je Brašov, na ktoré sme síce nemali tak veľa času, ale keďže je tu takmer všetko pokope, tak sme toho stihli dosť. Centrom starého mesta je námestie Piaţa Sfatului. Práve tu sa nachádzajú dominanty mesta – radnica a Čierny kostol. Okrem toho sú tu rozkošné domčeky saských kupcov. Námestie je plné reštaurácií a kaviarní a celkovo na nás veľmi príjemne pôsobilo. Z námestia je vidieť ďalšiu atrakciu mesta – nápis Brašov, ktorý sa nachádza na hore Tâmpa. Je vysoká 987 metrov a na jej vrchol vedie lanovka. Brašov sa môže pýšiť aj jednou z najužších ulíc v Európe – ulica Strada Sforii, ktorá je dlhá 83 m a široká iba 111 až 135 cm. Viac sme nestihli, ale dá sa tu ešte pozrieť Čierna a Biela veža, štvrť Schei, mestské hradby.

Sighisoara

Ide o jedno z  najzachovalejších stredovekých miest v  Európe. Do tohto mesta som sa zamilovala na prvý pohľad. Úplne si ma získalo svojou farebnosťou, atmosférou, malebnými budovami. Prechádzky po ňom som si naozaj užívala. Takmer všetky jeho hlavné atrakcie si pozriete počas prechádzky mestom. Prejdete sa cez hodinovú vežu s orlojom, pričom sa tu nachádza múzeum, ktoré možno navštíviť a z veže je aj pekný výhľad na mesto. Ďalšia významná atrakcia je rodný dom Drakulu. Postupne sa dostanete na hlavné námestie Piaţa Cetaţii. Po zabočení z námestia doľava je Schodisko študentov, ktoré má 172 schodov. Po ich vyšliapaní prídete ku Kostolu na kopci. Ďalšou dôležitou pamiatkou mesta je citadela na kopci nad mestom. Citadelu obopínajú hradby, v rámci ktorých sú dve bašty a deväť veží. Okrem hlavných atrakcií určite odporúčam prejsť sa aj uličkami mimo hlavného centra. Ak by som si mala vybrať len jedno miesto v Rumunsku, ktoré by som mohla navštíviť, bola by to práve Sighisoara.

Temešvár

Našou poslednou rumunskou zastávkou bolo mesto Temešvár. Ide o hlavné mesto Banátu a vraj najkozmopolitnejšie mesto Rumunska. Temešvár je pekné mesto, ale neočarilo nás viac, ako predchádzajú miesta. Najznámejšou a najkrajšou atrakciou mesta je pravoslávna katedrála, ktorá je rovnako krásna zvonku ako aj vnútri. Nachádza sa na námestí Piata Victoriei, ktoré okrem nej hostí ďalšiu dôležitú budovu – Múzeum revolúcie. Zaujímavým je aj námestie Piata, ktoré je starým centrom mesta. Nachádza sa tu rímskokatolícka katedrála sv. Juraja, srbský pravoslávny kostol, stĺp Najsvätejšej trojice, ale najznámejšou budovou je jednoznačne Casa Brück. Nakoniec sme si ešte vychutnali prechádzku popri rieke Bega. A potom už smer domov. 🙂

Prečítajte si aj naše ďalšie články a inšpirujte sa:

Čo sme zažili na Kube? – Havana

Cappadocia – rozprávková mesačná krajina plná balónov a komínov

Nádherná, divoká, nespútaná – čím si nás Keňa získala? Amboseli, Lake Naivasha, Lake Nakuru

Je Island skutočne rozprávkový? Za nás určite