Maldivy patria k najkrajším miestam na svete, a nie nadarmo sa o nich hovorí ako o raji na zemi. Slnečné lúče, jemný biely piesok, kokosové palmy, pestro kvitnúce a krásne voňajúce kríky a podmorský svet prekypujúci životom. To sú hlavné lákadlá tejto krásnej krajiny v Indickom oceáne. My sme veľmi dlho premýšľali, či tu ísť alebo nie. Maldivy sú krásne o tom potom, ale skôr sme sa báli, či sa tu neunudíme. Nechceli sme ostať len na jednom ostrove, lebo tie sú maličké a pre nás by boli dva dni na jednom veľa. A potom som narazila na plavbu loďou po ostrovoch a ešte aj so slovenskou cestovkou Fulmaya. 7-dňová plavba po troch atoloch s množstvom šnorchlovania? Na toto sa veru nehovorí nie 🙂

Lokálny či rezortný ostrov na Maldivách?

Ak plánujete ísť na Maldivy, treba si hneď na začiatku ujasniť, či chcete ísť na lokálny alebo rezortný ostrov. Áno, Maldivy sú teraz už cenovo oveľa dostupnejšie práve vďaka lokálnym ostrovom.

Ale!! Ak si predstavujete, že strávite dovolenku ako na fotkách s vodnými vilkami, tak na lokálnych ostrovoch na to určite zabudnite. Ide o bežné ostrovy, na ktorých žijú miestni svoj klasický život. Áno, pláže sú tu krásne – tyrkysová voda a biely piesok. No opäť ALE!! Je veľmi dôležitý správny výber ostrova, aby sa nestalo, že namiesto krásnej pláže bude smetisko. Na lokálnych ostrovoch nie sú všetky pláže bikini, tzn. že na tých, ktoré nie sú, sú naše plavky zakázané. A takisto, čo sa týka spoločenského vyžitia, nemožno mať na týchto ostrovoch veľké očakávania. Ak vám nič z tohto nevadí, tak hor sa na lokálny ostrov.

Rezortný ostrov znamená, že na celom ostrove je jeden obrovský rezort. A práve tu nájdete tie nádherné vodné vilky. Okrem nich sú tu aj ďalšie typy ubytovania napr. plážové vilky, niekoľko reštaurácií, bary, vodné športy, jednoducho sa dá povedať, že všetko, čo si zákazníci zaželajú. Celý ostrov je krásne upravený a čistý. No tu si treba pripraviť oveľa viac financií ako pri lokálnych ostrovoch predovšetkým, čo sa týka ubytovania.

My sme chceli zažiť aj lokálny aj rezortný ostrov – čiže skutočné a umelé Maldivy. A nemohli sme spraviť lepšie, pretože ten rozdiel je obrovský. Prvé dva dni sme boli v rezorte Paradise Island resort & spa a boli sme nadšení. Dokonca sme si dopriali aj vodnú vilku a teda za nás môžeme povedať, že je to obrovský zážitok. Vychutnali sme si tu presne to, čo vidieť na fotkách z Maldív. Ale dva dni nám bohato stačili, keďže sme obidvaja pomerne aktívni, tak dva dni oddychu boli až až :). Počas plavby loďou sme navštívili tri lokálne ostrovy a tiež nám stačilo stráviť na každom časť dňa. Ostrovy sú naozaj malé a prejdenie väčšiny trvá max hodinku. Všetky boli krásne a každý z nich bol iný. Baby z Fulmaya naozaj vedia 🙂

Letenky na Maldivy

Na Maldivy lietajú všetky dobré letecké spoločnosti ako Emirates, Qatar, Turkish a dokonca aj Austrian s priamym letom z Viedne. My sme nakoniec leteli Emirates, ale pôvodne sme mali letieť Qatarom a potom Austrianom. No ale korona :). Dvakrát sme našu dovolenku v tomto ostrovnom raji museli presunúť, ale do tretice všetko dobré :). Čo sa týka ceny leteniek, tak taká dobrá je okolo 500 € s prestupom a priamy let tak 650 €.

Víza na Maldivy

Na Maldivy nie sú pre občanov SR potrebné víza. Turistom sa udeľuje na letisku pri prílete 30 denné turistické vízum na základe spiatočnej letenky. Podmienkou je platný cestovný pas ďalších 6 mesiacov po návrate z Maldív.

Ubytovanie na Maldivách

Maldivy sú známe svojimi vilkami nad vodou, ktoré sú iba na rezortných ostrovoch. V podstate na ostrove sa vždy nachádza jeden veľký rezort, kde okrem vilky nad vodou sú aj ďalšie možnosti ubytovania ako plážová vila a pod. Tu si za ubytovanie človek priplatí. Na lokálnym ostrovoch sú to väčšinou malé hotelíky alebo guesthousy, kde sú ceny jednoznačne prijateľnejšie. No a potom je ešte tretia možnosť a to ubytovanie na mori, ktoré sme si vybrali my 🙂 Ak by som sa mala opäť rozhodnúť ohľadom ubytovania, tak by som volila rovnako a to kombinácia rezort a loď.

Očkovanie na Maldivy

Na Maldivy nie sú povinné žiadne očkovania.

Mena na Maldivách

Na Maldivách sa platí v mene maldivská rufiyaa, pričom 1 € je cca 16,50 maldivských rufii. Čo sa týka platenia, tak na lodi sme platili v eurách, ale nejakú sumu sme si zmenili na letisku a na ostrovoch platili ich menou. Na lokálnych ostrovoch sa nachádzajú aj bankomaty a v rezorte sa dalo samozrejme platiť kartou.

Strava na Maldivách

Ak sa rozhodnete ísť na rezortný ostrov, určite odporúčame all inclusive, nakoľko sú tu naozaj vysoké ceny, či už jedál alebo nápojov. Nie sú tu samozrejme žiadne potraviny ani lokálne reštaurácie, takže ste odkázaní iba na rezort. Na lokálnych ostrovoch nájdete potraviny, kaviarničky aj lokálne reštaurácie, pričom ceny sú tu prijateľné. My sme mali na lodi plnú penziu, čiže raňajky, obed a večeru, ktoré nám pripravoval Maldivčan a teda vždy to bolo výborné. Na lokálnych ostrovoch sme navštívili kaviarničky, ktoré boli štýlové. Tradičným a národným pokrmom je Maashuni čiže zmes údeného tuniaka, cibule a kokosu bohato okorenená chilli, čo je síce zvláštna kombinácia, ale chutí to výborne. A k tomu pita chlieb roshi. Najbežnejším jedlom na Maldivách je kari a jeho viacero variant. Keďže Maldivy sú moslimská krajina, tak alkohol je tu zakázaný. Na lokálnych ostrovoch ho nikde nezoženiete, ale v rezorte áno.

Jazyky na Maldivách

Pôvodným jazykom maledivského obyvateľstva je maledivčina zvaná divehi. Ide o indoárijský jazyk príbuzný so starou formou sinhálčiny, ktorou sa hovorí na Srí Lanke. Veľmi dobre sa ale dá dohovoriť aj po anglicky.

Internet na Maldivách

Čo sa týka internetu, tak v rezorte sme mali samozrejme wifi. Na lodi bol s internetom problém, a preto sme si už po prílete kúpili na letisku sim kartu so 17 GB (menšia nebola), ktorá stála cca 35 €.

Prečítajte si tiež o našich dobrodružstvách na Maldivách:

Maldivy – naša cesta po exotickom raji v Indickom oceáne