Maldivy patria k najkrajším miestam na svete, a nie nadarmo sa o nich hovorí ako o raji na zemi. Slnečné lúče, jemný biely piesok, kokosové palmy, pestro kvitnúce a krásne voňajúce kríky a podmorský svet prekypujúci životom. To sú hlavné lákadlá tejto krásnej krajiny v Indickom oceáne. My sme veľmi dlho premýšľali, či tu ísť alebo nie. Maldivy sú krásne o tom potom, ale skôr sme sa báli, či sa tu neunudíme. Nechceli sme ostať len na jednom ostrove, lebo tie sú maličké a pre nás by boli dva dni na jednom veľa. A potom som narazila na plavbu loďou po ostrovoch a ešte aj so slovenskou cestovkou Fulmaya. 7-dňová plavba po troch atoloch s množstvom šnorchlovania? Na toto sa veru nehovorí nie 🙂

Maldivy a rezortný ostrov – ako sa nám páčilo?

Keď sme sa nakoniec rozhodli ísť na Maldivy, okrem plavby loďou sme chceli zažiť aj pobyt na rezortnom ostrove. Ako som tak hľadala ubytovanie v našom rozpočte, narazila som na rezort Paradise Island resort & spa, kde mali celkom fajn ceny a dokonca aj na vilku nad vodou. A tak bolo rozhodnuté. Dva dni sme strávili v nádhernom maldivskom rezorte.

Na letisko pre nás prišiel hotelový transfer, ktorý sme si rezervovali dopredu. Transfery sú na Maldivách celkovo veľmi drahé, takže s tým treba počítať. My sme za cca 20 minútovú jazdu loďou zaplatili okolo 70 €/jedna cesta. Po príchode sme mali veľmi milé privítanie s welcome drinkom. Pridelili nám zamestnanca, ktorý sa o nás čelý čas staral. Zaviezol nás do vilky, poukazoval a vysvetlil nám, kde sa čo nachádza a dal nám svoje číslo s tým, že mu máme napísať, keby sme hocičo potrebovali. A potom sme si konečne mohli užívať našu vilku. Och, to bol zážitok. Celý deň sme strávili len tu, iba čo sme vybehli na obed, večeru a pozrieť si kŕmenie žralokov. Vôbec sa nám odtiaľ nechcelo nikam ísť, veď načo aj, keď sme tam mali všetko :).

Druhý deň sme si už povedali, že musíme preskúmať aj ostrov. Rezort ponúka množstvo vodných aktivít, ale treba si pripraviť poriadny balík peňazí. My sme si vychutnali podmorský svet, ktorý je tu skutočne krásny, užívali si prechádzky, oddýchli si pri bazéne. Ostrov je maličký a jeho prejdenie netrvá dlho, ale každá jeho časť je krásna. Perfektne sme si tu oddýchli, vypli od všetkého a pohľad na oceán a jeho zvuk nás dokonale dobili.

Maldivy a plavba loďou – najlepší spôsob ako spoznať exotický raj

Z rezortu sme sa transferom vrátili na letisko, kde nás už čakali baby z cestovky Fulmaya. Počkali sme na našich ďalších spolucestujúcich a potom už smer naša loď. Prvý deň bol skôr taký aklimatizačný, kedy sme sa ubytovali, naobedovali, zoznámili s ostatnými. Potom bola v pláne šnorchlovačka, ale zastihla nás poriadna búrka, a tak sme mysleli, že sa nič nebude konať. Ale nič také. Keď búrka trochu utíchla, išlo sa. Síce sme si to nevedeli predstaviť, no nakoniec to bola jedna z najkrajších šnorchlovačiek za celú plavbu. Videli sme množstvo rôznych farebných rybičiek, ale najviac nás dostali raje. Veľa rají, ktoré boli všade. Jednoducho úžasné podmorské akvárium.

Druhý deň sme navštívili náš prvý ostrov Rashoo. Najskôr sme ale zakotvili na sandbanku, ktorý sa nachádza v jeho blízkosti. Ráno bolo počasie také nijaké, bolo zamračené a aj popršalo. Ale neskôr aj slnko vyšlo 🙂 Kedže sa tu nachádzajú koraly, tak sme pošnorchlovali, chillovali na pláži a užili si prechádzku na vedľajší menší sandbank. A teda v tom teple to bola celkom makačka 🙂 Určite si tu treba zobrať niečo na prekrytie ramien, keďže tu nie je žiadny tieň a samozrejme sa stále natierať. Po oddychu na sandbanku sme si užili poriadnu šnorchlovačku, kde sme opäť videli úžasný podmorský svet. Dokonale unavení sme sa vrátili na loď. Po večeri sme navštívili aj samotný ostrov Rasdhoo, kde sme pobehali po obchodíkoch a pokúpili nejaké suveníry. Je to maličký ostrov, ktorého “centrum” je prejdené za pol hodinku. Boli sme si sadnúť na drink a kaviareň/bar ma veľmi príjemne svojím štýlovým zariadením. Samozrejme drink sme mali iba nealko, keďže na lokálnych ostrovoch sa alkohol nepredáva.

Tretí deň sme strávili na krásnom ostrove Ukulhas, ktorý sa nachádza na atole Alifu Alifu. Je prezentovaný ako ako jeden z najčistejších a najekologickejších ostrovov na Maldivách. Okolo ostrova sa nachádza koralový útes a vyskytujú sa tu korytnačky. Neváhali sme a pustili sme sa do spoznávania podmorského sveta. Mali sme šťastie a okrem krásnych rybičiek sme aj na korytnačky. Po šnorchlovačke sme vychutnali zaslúžený oddych na pláži a potom sme si museli prezrieť aj zvyšok ostrova. Určite odporúčame prejsť sa po pláži okolo ostrova a pozrieť si aj “vnútrozemie” ostrova. Treba si dať ale pozor, že mimo pláží treba byť zahalený. Podvečer sme išli na kávu do opäť veľmi štýlovej kaviarničky, odkiaľ sme pozorovali divadlo miestnych kaloňov. A na záver dňa sme sa išli pozrieť na papagájov, ktorých tu miestni majú ako domácich miláčikov a každý večer ich venčia 🙂 No a večer nás čakala tradičná rybačka. A teda bola to sranda 🙂 Niektorí chytili fakt veľa rýb, niektorí nič, no a ja som vytiahla už iba hlavu ryby (zvyšok zožralo niečo väčšie) a Majo zase “chytil” koral 🙂

Štvrtý deň sme sa od rána presúvali a tak sme si užívali sundeck na našej jachtičke 🙂 Chill bol dokonalý, keďže po ceste neboli žiadne vlnky. No ale tento deň náš čakalo jedno z najväčších dobrodružstiev našej plavby – šnorchlovanie s mantami. Pred samotnou šnorchlovačkou som sa celkom obávala, jednak či tieto majestátne zvieratá uvidíme a jednak ich samotných 🙂 A podarilo. A nešnorchlovali sme iba s jednou, ale bolo ich dokonca niekoľko. Ten pocit bol neskutočný, vidieť toto nádherné zviera tak zblízka. No tento deň zďaleka nekončil. Mali sme namierené na neobývaný ostrov, ktorý na chvíľku patril iba nám. Keď už som si myslela, že Maledivy nemôžu byť krajšie, každý další ostrov ma presvedčil o opaku. Ostrov bol malinký, dookola sa dal prejsť za 15 minút a dominovala mu ohnutá palma. Aj v jeho okolí sa nachádza koralový útes, ktorý sme preskúmali a opäť to bola nádhera. Ale najväčší highlight mal ešte len prísť. Na ostrove priamo na pláži sme si užili barbecue večeru s nohami v piesku. Tá atmosféra pri sviečkach bola wauw. A dokonca sme tu videli aj svietiaci planktón 🙂 Opäť raz dokonalý deň.

Plavba doslova utekala a zrazu sme mali piaty deň. Hneď ráno sme nabrali smer na náš ďalší cieľ, ktorým bol ostrov Dhigurah. Ostrov sa nachádza na Ari Atole a jeho názov znamená v maledivskom jazyku dlhý ostrov, čo je naozaj príznačné. Je totiž dlhý viac ako 3 km. Na ostrove sa nachádza najdlhšia a vraj aj najkrajšia pláž na celom Ari Atole. Na pláži bolo minimum ľudí a tak sme ju mali takmer pre seba. Najskôr sme sa poriadne osviežili v oceáne a potom sme sa išli prejsť na cíp ostrova. Je to tu veľmi pekné, naturálne, bez zásahu ľudskej ruky. Nakoniec sme si oddýchli pod palmami. Večer sme mali ísť pozrieť aj centrum ostrova a zájsť na drink, ale keďže sa tam zhoršila covid situácia, tak ho dali do karantény. Nakoniec to bolo aj dobre, pretože sme si užili divadlo manty, ktorá nás navštvila 🙂 Keďže sme v noci chceli prilákať whale sharka, zapli sme vo vode svetlo a to prilákalo planktón a ten zase mantu, ktorá úžasne predvádzala. Niektorí z posádky zostali hore do tretej v noci a čakali na whale sharka, ale ten sa nakoniec aj tak neukázal.

Ani sme nevedeli ako a už bol šiesty deň. A opäť bol nádherný. Najskôr sme navštívili nádherný sandbank uprostred ničoho. Iba biely pás piesku obklopený azúrovo modrým oceánom. Dokonalosť. Opäť sme tu boli úplne sami. Tieto pohľady boli balzam na dušu a nikdy neomrzia. Po tom ako sme si užili túto nádheru, čakala nás ešte úžasná šnorchlovačka. Opäť sme videli korytnačku a tiež “nafukovaciu” rybu. Táto šnorchlovačka patrila spolu s tou v prvý deň k tým najlepším. A večer mal byť highlight celej plavby (ale bolo ich tu určite viac :)) Čakala nás totiž kúpačka so žralokmi. Išlo o nurse sharks, ktoré sú neškodné. Zakotvili sme loď, zapli svetlá do vody a čakali sme. Dlho sa nič nedialo a potom prišiel. A keby jeden, ale rovno päť. No ale zrazu sa nikomu nechcelo do vody 🙂 Najskôr teda vošiel do vody “vedúci” posádky Samy. A potom sme už boli hrdinovia všetci. Ale teda vojsť do vody, kde plávali žraloky, nebolo len tak. Hlava síce vie, že sa nemôže nič stať, ale presvedčiť o tom telo bolo ťažšie. Ale potom, to bolo niečo úžasné. Plávať tak blízko pri týchto úžasných tvoroch bolo niečo neopísateľné. Neskutočný zážitok.

Siedmy deň sme vstávali veľmi skoro, pretože nás čakala ranná šnorchlovačka so žralokmi. Vstávať o šiestej sa nám veru nechcelo, ale stálo to za to. Žraloky sme totiž videli ešte spať a boli také rozkošné. Spokojne si odfukovali a boli také rozkošné. Po šnorchlovačke a raňajkách sme nabrali smer Malé. Ale počas cesty sme mali ešte jednu aktivitu. A keď som si už myslela, že som videla všetko a nič ma už neprekvapí, tak okolo našej lode začali plávať delfíny. Bolo to také krásne. No a delfínov sme iba nepozorovali, ale aj sa s nimi okúpali. Bol to síce riadny adrenalín, keďže sú veľmi rýchle. Naša šnorchlovačka vyzerala asi tak, že zbadali sme delfínov, naskákali sme do vody a oni už boli fuč 🙂 S Majom sa nám ale podarilo odpojiť sa od skupinky (nechtiac) a delfíny sme videli v plnej kráse, pretože plávali popred nás a naozaj zblízka. Do prístavu v Male sme dorazili poobede a išli sme na prehliadku Hulhulmale, čo je umelo vytvorený ostrov administratívne patriaci Male. Po tej bielej a modrej to bol ale šok. Vysoké budovy a veľa ľudí. Najkrajšia tu bola asi promenáda pri oceáne. Bolo fajn to vidieť, ale ak by sme to nevideli, tak sa nič nedeje.

Posledný deň sme išli na prehliadku hlavného mesta Malé. Navštívili sme tu tzv. rybársku dedinku, kde doslova žijú miestni rybári, zašli sme na lokálny trh, kde sme nakúpili miestne suveníry, pozreli sme si symbol mesta Friday Grand Mosque, poprechádzali sa po Sultanovom parku a vychutnali si obed v tradičnej reštaurácií, kde sme ochutnali ich curry. Malé sa veľmi ťažko hodnotí, keďže sme takmer desať dní videla prekrásne scenérie, No a potom sa smer loď, dobaliť sa a letisko.

Maledivy sú naozaj prekrásne a sme veľmi radi, že sme na ich spoznávanie zvolili práve túto kombináciu – oddych na rezortnom ostrove a adrenalínové spoznávanie na plavbe loďou.

Čo treba vedieť pred cestou na Maldivy? Prečítajte si náš článok:

Maldivy – miesto, kde slová exotika a raj dávajú zmysel – čo treba vedieť pred cestou?

Inšpirujte sa na cesty aj našimi ďalšími článkami:

Malta – ostrov pretkaný históriou

Kolumbia – latinskoamerická kráska s poriadnou dávkou temperamentu – Medellín a Guatapé

Jordánsko – návšteva starobylého mesta Petra

Maurícius..malý veľký kúsok raja