Naše mexické dobrodružstvo sme začali v preslávenom Cancúne. Po kratučkom lete z Havany a po tom, čo sme si vystáli poriadny rad na pečiatku do pasu, sme si konečne išli vyzdvihnúť nášho tátoša na nasledujúcich 10 dní. Office autopožičovne bol hneď na letisku, kde nás už čakal pán, ktorý nám vysvetlil, kam máme ísť. Následne nás odprevadil  k autu, ktoré nás zaviezlo do požičovne vzdialenej asi 5 minút autom od letiska.

Cancún

Hneď ako sme nasadli do nášho mexického spoločníka, sme zamierili do hotela, ktorý sa nachádzal v hotelovej zóne. Bývali sme v hoteli , kde bolo ubytovanie veľmi pekné, ale neodporúčame ho, pretože chceli, aby sme im zaplatili dvakrát.  Čo sa týka hotelovej zóny, tak pomenovanie je úplne presné – je tu postavený jeden hotel vedľa druhého. Od Cancúnu sme neočakávali veľa, keďže je to skôr Mexiko na americký spôsob, no napriek tomu som bola sklamaná. Navštívili sme aj samotné mesto, ale ani to nás veľmi neoslovilo.

Ale užili sme si relax na jednej z najpopulárnejších a najkrajších pláži v Cancúne – Playa Delfines. Pri tejto pláži je aj známy nápis “Cancun”, pri ktorom sa všetci fotia a áno aj my sme sa odfotili :). Samotná pláž je veľmi pekná a čistá a je veľmi široká. Nachádzajú sa na nej slamené slnečníky, ktoré sú zadarmo, čo sa nám veľmi páčilo. Pre nás bol ale najväčší zážitok možnosť vidieť leguány vo voľnej prírode, ako sa len tak vyhrievajú na piesku či na kameni. Relax na pláži som si chcela spríjemniť margaritou, no ale keďže tu predávali iba litrovú, tak som naozaj mala krajší deň :). A čo bolo najlepšie – litrová margarita stála iba 7$.

Playa del Carmen

Z Cancúnu smerovali naše ďalšie kroky do ďalšieho prímorského mestečka Playa del Carmen, kde sme si tej mexickej atmosféry užili trošku viac. Z miestneho prístavu chodia pravidelné trajekty na ostrov Cozumel. My sme ale zostali tu a pochodili sme tu viacero pláží – Playa Fundadores, Playacar a Playa Mamitas. Všetky tri majú rovnaký problém – veľké množstvo morskej trávy. Najznámejšia je Playa Fundadores, ktorá sa nám páčila najviac hlavne kvôli atmosfére. Pred touto plážou sa tiež nachádza nápis Playa del Carmen – tak sme mali ďalší do zbierky 🙂

Playacar je pokojnejšia pláž, kde si možno užiť trošku oddychu. A Playa Mamitas je presný opak- preplnená a hlučná. Po tejto pláži sme sa len prešli a museli sme hneď odísť. Po západe slnka začína byť veľmi zaujímavá ulica La Quinta (5th Street) – nákupná ulica plná obchodov, ktorá má viac ako kilometer a tiahne sa popri pobrežiu. Človek tu nájde všetko – umelecké diela, suveníry, obchody s oblečením, občerstvenie, reštaurácie, bary..

Pláž Xpu Ha

Po rušnom Cancúne a Playa del Carmen sme si užili pokoj a ticho na krásnej pláži Xpu Ha. Pláž sa nachádza v smere od Playa del Carmen do Tulumu  a vedú k nej navigačné tabule. Platí sa tu vstupné   80 pesos. Prišli sme hneď ráno, keď tu bolo ešte minimum ľudí a tak sme si užili dokonalý pokoj. Na pláži sme si vychutnali jemnučký biely piesok a priezračnú tyrkysovú vodu. Skúsili sme sa aj šnorchlovať a ani podmorský svet tu nie je na zahodenie. Jediným negatívom boli vyplavené morské riasy, ktoré tu ale poctivo odpratávali a teda bola to namáhavá práca. Na pláži sa nachádza veľmi príjemná reštaurácia (netreba čakať žiadny super luxus; ide skôr o taký drevený prístrešok), kde si možno objednať morské plody či rôzne osviežujúce šťavy. Pláž Xpu Ha určite odporúčam, hlavne ak sa chcete vyhnúť preplneným plážam.

Cenote Dos Ojos

Po ceste do Tulumu sa nachádza ďalšie zaujímavé miesto a to cenote Dos Ojos, ktoré sa skladá z dvoch jaskýň, ktoré pripomínajú oči. A podľa toho dostalo aj pomenovanie Dos Ojos – Dve oči. V čase nášho príchodu tu nebolo veľa ľudí, a tak sme si mohli vychutnať cenote viac menej sami. Voda je tu skutočne osviežujúca, ale priezračne čistá.

Určite odporúčame zobrať si šnorchel a pozorovať tú podmorskú nádheru. V cene vstupného je aj vesta, ktorú sme si síce požičali, ale nepoužili. V prípade, že nemáte šnorchel, tak dá tu požičať za poplatok 100 pesos. Čo sa týka vstupného, tak sme kupovali na mieste (neviem, či sa dá kúpiť online; nenašla som) a možností je viacero. Možno si zakúpiť vstup len na Cenote Dos Ojos alebo Dos Ojos + ďalšie menej známe cenotes alebo Dos Ojos + potápanie. My sme si zakúpili vstup do Cenote Dos Ojos a Nicte Ha a to stálo 450 pesos. Samotné Dos Ojos stálo 350 pesos. Bolo veľmi zaujímavé, ale podľa nás celkom komerčné.

Pláž Akumal

Ďalším zaujímavým miestom Mayskej riviéri je pláž Akumal, známa aj ako Turtle beach. Pláž je unikátna tým, že cca 20 metrov od brehu sa vyskytujú korytnačky a kŕmia sa tu riasami. Mexičania vedia, že je to pre ľudí veľká atrakcia a tak si z toho spravili biznis. Pláž je síce verejná, ale za vstup sa platí a to 100 pesos/osoba. Aby sa korytnačkám neublížilo, človek musí mať na sebe vestu a jej požičanie stojí 100 pesos. Bez vesty sa môže človek pohybovať vo vode iba pri brehu. No a snažia sa vás presvedčiť, že korytnačky sami neuvidíte, že si musíte zakúpiť tour so sprievodcom a on vás zavedie na miesta, kde sú. Takáto tour vychádzala 650 pesos, čo nám prišlo naozaj veľa.

A samozrejme, že sme korytnačky videli aj bez sprievodcu. Len Majovi tento deň nebolo veľmi dobre z choriza, takže ten sa pošnorchloval chvíľu a potom si šiel ľahnúť na pláž. A ja som sa šnorchlovala, pokiaľ som vládala. Bol to úžašný zážitok opäť vidieť tieto prekrásne tvory v ich prirodzenom prostredí, ako si len papajú a plávajú. Dúfam, že to tu raz nedospeje k tomu, že do vody sa bude môcť vstupovať už len so sprievodcom. Inak aj pláž je sama o sebe veľmi pekná (bohužiaľ aj tu bola vyplavená morská tráva). A kedy je najlepšie ju navštíviť? My sme tu prišli okolo tretej, kedy tu už nebolo tak veľa ľudí a vo vode sa dalo normálne pohybovať. Super je určite aj hneď ráno. Ale počas dňa tu musí byť veľa ľudí – čiže preplnená pláž a vo vode samá oranžová vesta. A skoro som zabudla – boli sme tu autom a za parkovanie sa tu platí 50 pesos/deň.

Cenote Calavera

Blízko pri Tulume sa nachádza druhá cenote, ktorú sme navštívili počas nášho mexického tripu a to cenote Calavera.  Má veľmi zaujímavý názov, keďže v preklade je to lebka :). Táto cenote sa nám páčila viac ako Dos Ojos, pretože nebola taká skomercializovaná. Aj tu sa platilo vstupné a to 100 pesos. Prišli sme tu skoro ráno  a tak sme si ju mohli vychutnávať skoro sami (predbehol nás len jeden párik).

Calavera je obľúbená najmä kvôli skákaniu – nachádzajú sa tu tri diery – jedna veľká a dve menšie a dosť úzke. Majo si tu to skákanie fakt užíval a ja som mala hrôzu už len z toho, že sa pozerám. Ale teda povedala som si, že sa prekonám a skočila som (z tej veľkej samozrejme). No čo vám poviem, kým som skočila, tak mi to trvalo a teda ten wau efekt po skoku akosi neprišiel. Takže ja som asi nejaká divná 😀 Ale aspoň som si tu v kľude zaplávala (voda tu nebola až taká studená), Majo si tu užil rybičkovú masáž zadarmo, nakoľko sa jeho koža veľmi pozdávala miestnym rybičkám 🙂 a veľmi dôležité bolo nevystrčiť sa z vody, inak sme sa stali terčom komárov.

Čo sme ešte zažili v Mexiku? Prečítajte si aj naše ďalšie články:

Čo sme zažili v Mexiku? –  Od Tulumu po Chichen Itza

Čo sme zažili v Mexiku? –  Isla Holbox a Isla Mujeres

Plánujete cestu do Mexika? Prečítajte si článok – Čo potrebujete vedieť pred cestou Mexika

Inšpiruje sa aj našimi ďalšími cestami:

USA trip  2. časť Las Vegas

Dubaj..rozprávka tisíc a jednej noci

Je Island skutočne rozprávkový? Za nás určite

Zanzibar – čo sa oplatí vidieť?