Celý tento náš výletík sa začal v mojej hlave. Asi pred dvoma rokmi som niekde na internete našla stránku, ktorá ponúkala zájazdy do Ameriky na mieru. Jednou z možností bol trip New York – Los Angeles – Havaj. Hovorím si waaauw, to chcem aj ja. Najskôr som bola rozhodnutá, že do USA pôjdeme prostredníctvom tejto stránky. Postupne som svoj názor menila a nakoniec sme na náš TOP trip išli len prostredníctvom vlastných síl. Ale samozrejme to by som nebola ja, keby som ho neprispôsobila podľa vlastných predstáv. New York, Los Angeles a Havaj som chcela vidieť určite, ale lákalo ma tiež Las Vegas. No a tak sa aj toto mesto hriechu stalo súčasťou našej cesty.

New York

Mesto, ktoré priťahuje ako magnet. Mesto, ktoré vás očarí a úplne si vás podmaní. Mesto, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť. To je New York. Pri spoznávaní tejto úžasnej metropoly máte pocit, že ste sa ocitli v niektorom z mnohých filmov či seriálov, ktoré sa tu natáčali. New York je presne taký, ako sme o ňom počuli a čítali – úžasný, neodolateľný, očarujúci. My sme tu strávili 4 perfektné dni, počas ktorých sme získali množstvo nezabudnuteľných spomienok.

Letenky

Približne rok predtým ako sme chceli vyraziť na náš USA trip som začala checkovať letenky hlavne na portáloch Momondo a Skyscanner a zisťovala som, ako sa pohybujú ich ceny. Za dobrú cenu letenky do New Yorku možno považovať cca 400 €, samozrejme ak nie sú nejaké chybné tarify. Nám sa podarilo nakoniec zabookovať obojsmernú letenku za super 350€.

Odlet sme mali z Viedne, čo som sa skutočne potešila, pretože toto letisko mám fakt rada. Najskôr sme mali krátky let do Amsterdanu a odtiaľ už smer Amerikaaa. Z Viedne do Amsterdamu sme leteli spoločnosťou KLM, pričom ako občerstvenie sme dostali sendvič a nápoj. Z Amsterdamu do Viedne sme leteli Deltou a dostali sme dve jedlá, ktoré boli chuťovo veľmi dobré, samozrejme nápoje a kávičku. Neviem či priateľovi naozaj tak chutilo alebo bol taký hladný, ale nenormálne ho chválil :). Takže čo sa týka hladu, nie je sa čoho báť :).

Do USA sú potrebné víza, ktoré stoja 14$. Na ich vybavenie nie je potrebné nikam chodiť, požiadate o ne jednoducho cez internet, kde vyplníte žiadosť a už len čakáte na schválenie – estavisa.sk

Ubytovanie

Pri plánovaní cesty bolo najhoršie práve ubytovanie. Hotely sú v USA skutočne drahé a vedie hlavne New York. Po zistení, v akých sumách sa pohybujú hotely som túto možnosť jednoznačne zamietla. A tak som sa namiesto hotelov zamerala na ubytovanie stále populárnejšieho Airbnb, kde sa ceny pohybovali v úplne iných číslach. Chceli sme bývať na Manhattane, aby sme to k hlavným atrakciám nemali ďaleko. A nájsť tu ubytovanie za rozumnú cenu dalo celkom zabrať. Ale podarilo sa. Bývali sme v časti East Village a za ubytovanie pre dvoch na 4 noci sme zaplatili 280€, čo bola fakt parádna cena. Bytík bol síce maličký, ale mali sme všetko, čo sme potrebovali – posteľ, sprchu, WC a kuchyňu. A čo ma úplne dostalo bola terasa na streche – to bolo úúúžasné. Každé ráno si vychutnávať kávičku s výhľadom na ranný New York. No neopísateľné.

Doprava

Čo sa týka dopravy, tak to je jednoznačne metro. My sme sa presúvali len metrom a veľa sme nachodili aj pešo.

Z letiska JFK sme išli na ubytovanie metrom. Z letiska ide Airtrain, ktorý vás dopraví na zastávku metra a odtiaľ sa už metrom dostanete, kam potrebujete. Za cestu sme zaplatili 7,75$, pričom kartička na metro stála 2,75$ a cesta 5 $. Na letisku sa ale nedá karta kúpiť, jednoducho nastúpite do Airtrain a kartu si kúpite až na zastávke metra v automate, pričom tých 5$ sa vám z karty strhne, keď prejdete turniketom. Ďalšou možnosťou dopravy z letiska je taxík, prenájom auta či Airport shuttle bus.

Metro v New Yorku je najlepší, najpohodlnejší, najrýchlejší a tiež najlacnejší spôsob dopravy a môžem vám povedať, že aj bezpečný. Ani jeden jediný raz som nemala v metre pocit strachu. My sme sa v rámci mesta presúvali len metrom, pričom sme si prešli celý Manhattan a časť Brooklynu. Zastávky metra sú pri všetkých hlavných atrakciách, treba si prejsť skutočne iba kúsok. Radi sme chodili peši, pretože sme si tak mohli vychutnať samotné mesto, pretože každá časť mesta je niečím iná a zaujímavá, či už je to Upper East Side, China town, Little Italy, East Village, Time Square, Central Park či Soho. Jedna cesta metrom stojí 2,75$ a mapu newyorského metra si môžete pozrieť na stránke mta.

Z New Yorku sme leteli do Las Vegas z letiska Newark, ktoré sa už nachádza v New Jersey, kde už metro nepremáva. V tomto prípade sme využili autobus, ktorý ide z New Yorku priamo na letisko Newark. Metrom sme sa doviezli k stanici Port Authority Bus Terminal odkiaľ išiel autobus a lístok stál 18$ pre jedného.

Jedlo a nápoje

Čo sa týka stravy je potrebné si uvedomiť, že je to USA a tiež že je to New York, čo znamená pomerne vysoké ceny. Reštaurácie a rýchle občerstvenia sú tu skutočne na každom kroku, pričom tu nájdete jedlá z celého sveta a tak je len na vás, akej svetovej kuchyni dávate prednosť. Ja som si spravila zoznam, čo som chcela v New Yorku ochutnať.

Hamburger sme ochutnali vo vychýrenej hamburgerárni Shake Shack, ktorá mala veľmi dobré ohlasy a zistili sme, že sú naozaj opodstatnené, pretože bol brutálne dobrý. K hamburgeru sme si dali hranolky so syrovou omáčkou (mňamka :)). Hamburger stál 8$ a hranolky 4$, čo ani nebolo také hrozné.

Ochutnala som prechválený lobster sandwich u Luka, ktorý sa nachádza na zozname jedál, ktoré musíte ochutnať. Bol síce nekresťansky drahý, stál 16$, ale výborný a asi si ho už len tak niekde nedám. Pred vstupom do Central parku sme si kúpili pravý newyorský hot dog u Nathana (samotný cheese hot dog 4,25$ a chilli cheese hot dog s hranolkami 8,25$). Výzorovo som čakala niečo ako z amerických filmov, ale nedočkala som sa (rožok, párok, tekutý syr a kečup), no chutil dobre.

Výborná bola aj newyorská pizza (cca 4-8$ jeden trojuholník) či donutky (1-3$), všadeprítomné praclíky (2-4$) neboli bohviečo a určite odporúčam bagel (4-6$), no nie v pouličných stánkoch, ale v potravinách. Jednak chutia diametrálne odlišne (čiže lepšie) a jednak sú lacnejšie.

Cez deň sme fungovali najmä vďaka káve a najčastejšie to bola tá zo Starbucksu (4-5$),  nakoľko bola fakt všade a mala som pocit, že kávu zo Starbucksu pijú v New Yorku aj malé deti. Na našom zozname bol aj drink Manhattan pre mňa a pivo pre Maja. Tak sme vošli do pravej americkej krčmy s pravou americkou čašníčkou a objednali si Manhattan a čapované pivo (5$). Na ten drink som sa tak tešila a s takou chuťou som sa napila a potom som zistila, prečo bol taký drahý (12$). Čistý alkohol, žiadny sladký a osviežujúci nápoj, len čistý alkohol. Po tomto glgu mi oči skoro vybehli z jamôk a ja nepička 🙂 som mala čo robiť, aby som to predýchala.

Čo sme si pozreli

V deň príletu sme sa vybrali pozrieť si okolie. Kukli sme samotné East Village a tiež Union Square. Keďže sme boli unavení z cesty, tak sme zaspali medzi 20-21. Samozrejme ráno sme boli hore už o 6. Tak sme sa prichystali a išli spoznávať krásy Veľkého Jablka.

Ešte pred samotnou cestou do USA sme si zarezervovali CityPass na tri atrakcie v New Yorku – naozaj super vecička, určite odporúčam, pretože to vyjde jednak lacnejšie a hlavne nikde nemusíte čakať v rade. My sme si kúpili okružnú jazdu loďou okolo Manhattanu, vyhliadku z Rockefellerovho centre a z Empire State Building. City pass si môžete kúpiť na stránke smartdestination, pričom výber atrakcií je podľa toho, čo si chcete pozrieť.

Prvý deň sme mali najskôr naplánovanú okružnú jazdu na lodi okolo celého Manhattanu. Skutočne odporúčam, videli sme celý New York, tzn. Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx. Samozrejme nemohla chýbať najznámejšia teta NY – Socha slobody. A videli sme aj New Jersey. Na lodi sme strašne premrzli, nakoľko hrozne fúkalo, ale stálo to za to. Z prístavu sme sa presunuli do Central Parku, po ktorom sme sa prešli, pričom je fakt strašne veľký, ale oplatí sa ho vidieť. Skutočne je to oáza pokoja v strede betónovej džungle. Dokonca sa tam nachádza aj hrad, o ktorom som netušila. V parku sa nachádzajú ihriská pre rôzne športy. Keď sa ním prechádzate, máte pocit , že sa ste niekde úplne inde, len nie v New Yorku. Je to obrovský kontrast – obrovské mrakodrapy a potom táto zelená krása s veľkou možnosťou rôznych športov. Prechádzka trvala dosť dlho a dala nám zabrať. Ďalej sme mali naplánovanú večernú vyhliadku na Rockefellerovom centre. Tak sme sa trošku pomotkali po meste tými ich Avenue a Street a čakali na hodinu nášho vstupu. Pred vyhliadkou sme samozrejme absolvovali kontrolu (v Amerike nás kontrolovali úplne všade, ale zase je to pochopiteľné). Ten pohľad na nočný New York je nezabudnuteľný. Stále som chodila dookola a pozerala si tú nádheru. Krásna panoráma s množstvom maličkých svetielok. Tento výhľad sa skutočne oplatí vidieť. Tento deň sme ešte plánovali pozrieť si nočný Time Square, ale únava a najmä naše nohy nám to nedovolili. Tak sme sa pobrali na ubytko, oddýchnuť si a nabrať sily na ďalší náročný deň.

Ďalší deň sme mali naplánovanú prechádzku po Brooklynskom moste, ktorý je fakt nádherný. Úžasné je vidieť na jednej strane obrovské budovy Manhattanu a na druhej Brooklyn. Vychutnali sme si tu krásne výhľady na East river a okolité mosty. Výlet po Brooklyn Brigde určite odporúčam. Ďalej sme sa z Brooklynu metrom presunuli k parku High Line, ktorý je výnimočný tým, že je to vlastne park na vytvorený na bývalej železničnej trati. Newyorčania sa snažia vytvoriť v betónovom meste čo najviac zelene a toto je veľmi zaujímavý výsledok. New York sme si chceli pozrieť z výšky aj cez deň a tak sme zamierili k  Empire State Building. Po ceste sme si ešte pozreli Katedrálu sv. Patrika, pričom je veľmi zaujímavé vidieť neogotickú stavbu medzi tými obrovskými mrakodrapmi. Čo sa týka Empire State Building tak môžem konštatovať, že aj denný New York je veľmi pekný. Poslednou zastávkou v tento deň bolo vysvietené Time Square s obrovským množstvom svetelných obrazoviek, ktoré sa stále menia a vy neviete, kam sa pozerať skôr. Znova unavení, ale plní zážitkov sme sa pobrali na ubytovanie.

Ďalší deň nebola predpoveď veľmi dobrá, malo celý deň pršať a bohužiaľ sa predpoveď potvrdila. Hoci sme neplánovali ísť na ostrov, kde sa nachádza Socha slobody, ale tak, keď už ste v New Yorku, tak to sa musí :). Tak sme v tento krásny daždivý deň išli navštíviť tetušku Libertu, spravili sme si pod ňou foto a boli sme spokojní a celí, ale fakt celí zmoknutí. Ešte sme sa šli pozrieť na Ellis Island, na ktorom boli prichýlení imigranti putujúci do Ameriky. Takto pekne mokrí sme ešte zamierili k pamätníkom 9/11, World Trade Center a na povestné Wall Street aj s jeho býkom.

Posledný deň sme si chceli pozrieť kaviareň Central Perk známu zo seriálu Priatelia, avšak je už zatvorená. Poprechádzali sme sa po Soho a Little Italy a vychutnávali si posledné chvíle v tomto úžasnom meste.

New York určite nesklamal. Je presne taký, ako ho vidieť v amerických filmoch, ako o ňom hovoria v dokumentoch. Je presne taký ako som si predstavovala, a preto to bola láska na prvý pohľad.

Plánujete ďalšiu cestu? Inšpirujte sa našimi článkami:

Dubaj..rozprávka tisíc a jednej noci

Orientálna rozprávka menom Maroko

Čo sme zažili v Mexiku? – od Cancúnu po Tulum 🙂