Izrael je nádherná a rozmanitá krajina, ktorá nás dokonale očarila. Určite môžeme povedať, že je pre nás jednoznačne najväčšie cestovateľské prekvapenie tohto roka, ak nie aj vôbec. Hory, púšte, tri moria, nádherný podmorský svet, kus histórie – toto všetko a ešte oveľa viac ponúka táto dychberúca krajina blízkeho východu.

Letenky do Izreala

V súčasnosti sa dajú letenky do Izreala zohnať naozaj za veľmi dobré ceny.  Letenky od Ryanair a Wizz airu do Eilatu sa dajú zohnať už od 20 €, pričom sa lieta z Bratislavy, Viedne a Budapešti a s nízkonákladovkami  Lieta sa tiež do Tel Avivu a to z Viedne a Budapešti. S nízkonákladovkami sa dajú zohnať letenky aj od 50€. My sme chceli využiť sviatok (1. novembra) a tak sme mali termín viac menej fixný. Napriek tomu sa nám podarilo zohnať letenky za naozaj dobrú cenu a to 112€/osoba, pričom sme mali veľmi dobrý odlet aj prílet čo sa týka času. Leteli sme izraelskou spoločnosťou El Al a môžeme len odporučiť. Čo sa týka kontrol na letisku, tak čítala som, že Izreal má veľmi prísne kontroly a ľudia na letiskách sú nepríjemní. S ničím takým sme sa nestretli. Kontroly boli úplne bežné a ľudia boli naozaj veľmi milí a príjemní.

Prenájom auta v Izreali

Keďže sme počas našich 5 dní v Izreali chceli toho vidieť celkom dosť, ako najlepšia možnosť na presuny nám vyšlo jednoznačne auto. Hneď po prílete do Izreala, ktorý sme mali v noci, sme si prevzali auto z požičovne Cal auto, ktorá mala pobočku priamo na letisku. Za 5 dní prenájmu sme zaplatili 104€,  pričom sme mali požičaný Hyundai i10 a úplne nám to stačilo. Auto bolo nové a vo veľmi dobrom stave. Prvýkrát sme sa stretli s tým, že pri štartovaní sme museli najskôr zdať 4-miestny kód. Auto bolo vybavené aj asistenčnými systémami, ktoré začali pípať v prípade, že sme prešli do iného pruhu alebo sme sa priblížili bližšie k autu pred nami.

Čo sa týka ciest, tak boli udržiavané a na veľmi dobrej úrovni, môžeme povedať, že určite lepšie ako u nás. Počas našich presunov sme chodili aj po diaľnici, ale neplatili sme žiadnu známku ani mýto, pretože to už bolo v cene prenájmu. Pri prenájme auta v Izraili je dôležité vedieť, že s prenajatým autom je zakázané ísť do pásma Gazy a tiež do pásma West Bank. Mrzelo nás hlavne West Bank, pretože tu sa nachádzajú mestá Betlehem, Nazareth a Jericho. Dajú sa navštíviť len verejnou dopravou alebo ako zájazd. Jeruzalem sa navštíviť dá, ale aj tu sme prechádzali cez izraelsko-palestínske hranice.

Ubytovanie v Izreali

Ubytovanie v Izraeli nie je lacné. Mali sme zajednané tri ubytovania – v Eilate, pri Mŕtvom mori a v Tel Avive. V Eilate sme mali nádherný apartmán – krásny zrekonštruovaný trojizbový byt, ktorý bol aj blízko do centra aj k moru. Apartmán nás vyšiel na 56€ a našli sme ho na airbnb. Z Eilatu sme zamierili do Jordánska, kde sme bývali v mestečku Wadi Musa priamo pri známej Petre – viac sa dozviete v tomto článku.

Z Wadi Musa sme sa presunuli späť do Izraela do dedinky Neve Zohar, ktorá sa nachádza pri Mŕtvom mori. Práve tu sme mali zarezervované ubytovanie cez Booking, kde nás noc stála 69€. Jednalo sa tiež o apartmán a s majiteľom sme boli v kontakte. Check in mali uvedený do 24:00 a my sme sa dohodli na 22:00. Na hraniciach sme sa ale trochu zdržali, a preto sme ubytovaniu hneď písali, že tam budeme do 23:00. No keď sme tam prišli, nikto tam nebol a ani nedvíhal telefón. Takže ubytovanie Zimmer Dora určite neodporúčame.

Posledné a môžeme povedať, že najlepšie aj najkrajšie ubytovanie sme mali v Tel Avive, ktoré sme rezervovali cez Booking a vyšlo nás na 80€. Tiež sa jednalo o apartmán, ktorý mal úžasnú polohu, keďže sa nachádzal blízko pri promenáde. Na ubytovaní nás čakala nespresso kávička, fľaše s vodou či sladká pozornosť. Celkovo boli apartmány super, jedinou nevýhodou bolo, že nám inštrukcie k self checkinu poslali pár dní pred príchodom alebo dokonca až v deň príchodu, čiže museli sme hľadať wifi. Pri ubytovaní v Neve Zohar sme sa ale poučili, že apartmány už iba so self checkinom.

Jedlo v Izraeli

Medzi typické izraelské jedlá možno jednoznačne zaradiť falafel a hummus. A keďže ich máme obaja radi, tak sme si ich tu poriadne dopriali aj s arabským chlebom 🙂 A k tomu nemohol samozrejme chýbať mätový čajík.

Počasie v Izreali

Najvhodnejší čas na návštevu Izraela je október-november a marec-máj. V mesiacoch júl a august sú teploty veľmi vysoké. My sme boli na prelome októbra/novembra a počasie sme mali naozaj ukážkové. Bolo príjemných 25-30 stupňov, kedy sme mohli chodiť po pamiatkach bez toho, aby sme potom žmýkali veci a taktiež sme sa mohli príjemne osviežiť v mori. Treba si ale uvedomiť, že aj tu sa v tomto období začína skôr stmievať a to cca o 17 hod.

Bezpečnosť v Izraeli

Pred odchodom sme sa trošku obávali, aké to bude v Izraeli s bezpečnosťou kvôli konfliktom medzi Izraelom a Palestínou. Naše obavy ale boli zbytočné.  Áno, v Izraeli je veľa vojakov, čo môže byť trošku nepríjemné, hlavne keď ich vidíte so samopalmi, ale na druhej strane si treba uvedomiť, že je to práve kvôli bezpečnosti. Veľa policajtov bolo hlavne v Jeruzalame, kde boli aj veľmi prísne kontroly pri vstupe do pamiatok. Zvýšené kontroly boli už aj pri vstupe na letisko. A trošku nepríjemné boli prelety stíhačiek, keď sme boli pri Mŕtvom mori.

Víza do Izraela

Slovenská republika a Izrael majú v platnosti obojstrannú bezvízovú dohodu. Slovenskí turisti môžu s platným cestovným pasom (minimálne 6 mesiacov do konca platnosti) zostať v Izraeli 90 dní.

Izrael a peniaze

V Izraeli sa platí menou Šekel (ILS), pričom 1€ je cca 3,85 ILS. Bankomaty a zmenárne boli k dispozícii všade. Pri výbere z bankomatu sme za výber neplatili len na letisku, inak sme pri výbere platili od 5,90-13,90 ILS.

Izrael a sviatok Šabat

Šabat je v judaizme siedmy sviatočný deň v týždni sobota. Je to deň odpočinku a modlitby. Začína sa v piatok tesne pred západom slnka a končí v sobotu po západe slnka. Znamená to, že v krajine je takmer všetko zatvorené, nechodí na hromadná doprava. Treba si nakúpiť a vybaviť v piatok pred západom slnka.

Čo sa oplatí navštíviť v Izraeli? Prečítajte si náš článok

Prečítajte si aj naše ďalšie články a inšpirujte sa na ďalšiu cestu 🙂

Je Island skutočne rozprávkový? Za nás určite

Ostrov ako žiadny iný…Srí Lanka

USA trip 3. časť Los Angeles

Zanzibar – čo sa oplatí vidieť?