Ostrov, ktorý je považovaný za najpôvabnejší, najromantickejší či najkrajší z ostrovov Kykladského súostrovia.  Santorini je vo svete preslávené vďaka svojej jedinečnej architektúre v bielej a modrej farbe. Ostrov sme už dlho mali na našom bucket liste, len akosi naň popri iných destináciách nebol čas. Ale prišla korona a nikam sa nedalo ísť iba do pár vybraných krajín v Európe. A tak bolo rozhodnuté – splníme si náš santorínsky sen o trošku skôr. Samozrejme tak ako asi každého očarili tie nádherné fotky bielomodrých domčekov a nádherných výhľadov a tak som bola veľmi zvedavá, či to má aj niečo spoločné s realitou. A teda naše očakávania boli splnené na 100% a dokonca môžem povedať realita bola ešte krajšia.

Letenky na Santorini

Letenky sme kupovali počas korony, keď prišiel Wizz s veľkými akciami. Podarilo sa nám zohnať letenky za 50€/osoba na koniec septembra. Keďže sa ale situácia zhoršovala, tak sme ich prebookovali na skorší dátum (polovica septembra) a na naše veľké prekvapenie, neplatili sme nič naviac, hoci v čase, keď sme menili termín už bola cena dosť vysoká. Leteli sme z Viedne a let trvá cca 2,5 hodinky. Letisko na Santorini je malé a vybavaní sme boli hneď, či už pri prílete alebo odlete.

Ubytovanie na Santorini

Prvé ubytovanie, ktoré sme riešili na poslednú chvíľu. Leteli sme v utorok a ubytovanie sme riešili v nedeľu. Storno pri ubytkách nebolo možné a tak sme sa báli, že nakoniec nebudeme môcť z nejakého dôvodu letieť a peniaze by nám prepadli. Ubytovanie na Santorini môže byť lacné aj veľmi drahé, závisí, čo od neho očakávate. Ak chcete výhľad na kalderu a tie krásne domčeky, tak v tom prípade sa musíte zamerať na stranu, kde sa nachádzajú mestá Thira, Oia, Imerovigli či Firostefani. A práve v týchto mestách sa nachádzajú tie krásne izby medzi bielomodrými domčekmi. Tu treba určite počítať s vyššími cenami a zároveň s menším súkromím, keďže pomedzi domčeky sa často prechádzajú turisti a to dokonca aj pri najluxusnejších a najdrahších ubytovaniach. Znamená to napr. že si ležíte vo vírivke a pred vami sa prechádzajú ľudia. A dokonca sme videli ubytko, kde boli tri vírivky vedľa seba, pričom každá patrila inej izbe.

Keďže sme ubytovanie vyberali naozaj na poslednú chvíľu, tak tie pekné a cenovo dostupné už boli viac menej vychytané, ale podarilo sa nám naozaj nádherné ubytovanie v hlavnom meste Thira s krásnym výhľadom na kalderu. Dve noci sme mali v izbe superior a dve v štandarde, keďže superior bol vypredaný. Pri checkine sme zostali veľmi milo prekvapení, keď nám recepčný oznámil, že máme na všetky noci tú istú izbu a to dokonca v najvyššej triede executive. A izba bola naozaj krásna a čo bolo najlepšie, mali sme úplne súkromie, žiadni turisti okolo terasy. Za izbu sme platili 101 €/noc, pričom upgrade izba stála 160 €/noc. No oplatilo sa. Bývali sme v jednom z najstarších hotelov v Thire, ktorý je pekne zrekonštuovaný – Loucas on the Cliff.

Prenájom auta na Santorini

Pred cestou na Santorini sme vedeli, že určite si chceme prejsť celý ostrov, pretože ponúka naozaj krásne miesta. Rozmýšľali sme nad požičaním auta, štvorkolky a skútra a nakoniec sme sa rozhodli pre auto. Aj auto sme riešili na poslednú chvíľu. Chceli sme niečo malé, keďže cesty sú tu úzke a je aj problém s parkovaním. Rezervovali sme si, ale aj v požičovni sme dostali upgrade na lepšie auto a tak sme dostali Nissan Micra. Na deň sme platili 25€ + poistenie. Na cestách sme nemali najmenší problém. Ani parkovanie nebol problém a to dokonca ani v Oii a Thire. Nikde sme za parkovanie neplatili. Ku všetkým miestam, ktoré sme navštívili, bol dobrý prístup čo sa týka ciest.

Strava na Santorini

So stravou je to ako s ubytovaním – sú tu lacné aj drahé reštaurácie. My sme si tu veľmi ulietavali na gyrose, ktorý sme mali každý deň aspoň raz. Normálne ho doma nejedávame, ale tu sme sa ho nevedeli dojesť 🙂 Pita gyros vychádzal od 2,50-5€. Okrem gyrosu si mohol človek vybrať aj všeličo iné napr. pizzu, palacinky, burgre, souvlaky a pod. Večera v reštaurácií vychádzala okolo 15-20€. Ja som mala tanier s morskými príšerkami – chobotnica, kalamáre, krevety a stál 20€. Vodu sme kupovali v supermarkete, keďže tu nie je pitná.

Čo sme na Santorini navštívili a určite odporúčame? Prečítajte si náš článok – Prekrásny romantický raj menom Santorini

Prečítajte si aj naše ďalšie články a inšpirujte sa na budúce cesty:

Maurícius..malý veľký kúsok raja

Havajské dobrodružstvo – 4.časť nášho USA tripu

Bali – čo sme zažili na indonézskom ostrove Bohov?

Malta – ostrov pretkaný históriou