Nádherný ostrovný raj, ktorý vás svojou krásou dokonale opantá. Hlavným lákadlom sú jednoznačne dychberúce pláže, ktoré možno označiť za jedny z najkrajších na svete. Ale nie len pláže robia tento ostrov výnimočným. Podmorský život, farmy s korenín, výnimočné zvieratká, jedinečná atmosféra – aj to robí zo Zanzibaru okúzľujúce miesto, na ktoré sa budete chcieť stále vracať.

Počasie na Zanzibare

Zanzibar má krásne počasie počas celého roka. Síce sa tu striedajú obdobia dažďov a sucha, ale tropická klíma prináša relatívne stabilné počasie. Obdobie dažďov je od októbra do januára a od marca do mája. Dážď je ale v tomto období iba krátky a po ňom je opäť krásne. My sme tu boli práve počas monzúnového obdobia a iba prvý deň bolo mierne zamračené, inak stále krásne slnečno.

Letenky na Zanzibar

Na Zanzibar môžete letieť z Bratislavy alebo z okolitej Viedne, Budapešti či Prahy. Čo sa týka ceny leteniek, tak dobrá akciová cena je okolo 400€ (samozrejme, cena môže byť pri mimoriadnych akciách aj nižšia). Normálne sa cena pohybuje okolo 500 – 650€. My sme na Zanzibare chceli stráviť aj Silvestra a to znamenalo aj vyššiu cenu letenky. Ale napriek tomu, že sme leteli špičkovou spoločnosťou Qatar airways a práve v tomto čase, tak cena letenky sa nám nezdala až taká vysoká. Okrem Qataru tu lieta aj Emirates, Air France, Ethiopian, FlyDubai a ďalší. Qatarom sme leteli prvýkrát a nevieme si ho vynachváliť a jednoznačne odporúčame. Letenky sme kupovali cez portál Skyscanner.

Víza na Zanzibar

Na Zanzibar sú potrebné víza. Dajú sa vybaviť aj online, ale túto možnosť sme neskúšali, pretože je to vraj pomerne zdĺhavé. Vybavili sme si ich po prílete a bola to chvíľočka. Po tom ako sme prešli kontrolou, tak nás poslali k inému okienku, tam vypýtali 100 $ (50$ za každého) a to bolo všetko. Oficiálne sme boli na Zanzibare. 🙂

Po prílete sa nezľaknite – vyjdete z lietadla a do príletovej haly pôjdete peši. V príletovej hale nie je klimatizácia a je tam skutočne teplo (viete si predstaviť, akí sme tam prišli naobliekaní, keď bol u nás december :)) V tom strašnom teple vás postavia do rady, dajú vám vypísať vstupný papier a čakáte, kým vás vybavia. No vitajte na Zanzibare. Hakuna Matata 🙂

Ubytovanie na Zanzibare

Na Zanzibare si môžete vybrať, či máte záujem o luxusnejšie ubytovanie v rezorte alebo uprednostníte lacnejšiu variantu v guesthouse. My sme si zvolili zlatú strednú cestu. Nemali sme a ani sme nechceli hotelový rezort, ale nechceli sme ani najlacnejšiu možnosť. Predsa len, je to Afrika, kde úroveň bývanie nie je práve najlepšia. Nepotrebovali sme nič luxusné, ale našou podmienkou bola vlastná kúpeľňa a klimatizácia a chceli sme, aby bolo ubytovanie pri pláži (v Nungwi a Jambiani). V Nungwi tieto podmienky dokonale splnilo ubytovanie Baraka Beach Bungalows, kde sme mali krásnu izbu zariadenú v ich štýle. Úplne nás dostala terasa, na ktorej bolo kreslo aj pohovka. K ubytovaniu patrila aj veľmi obľúbená reštaurácia, kde sme si vychutnávali vynikajúcu večeru priamo na pláži. Za toto ubytovanie sme zaplatili 80€/noc aj s raňajkami, pričom sme ho bookovali priamo cez ich stránku, nakoľko na bookingu ho ukazovalo ako vypredané.

V Jambiani sme mali tiež pekné ubytovanie – bungalow, ale nebolo priamo na pláži, ale tá bola blízko, stačilo prejsť jednu uličku a tiež nemalo klimatizáciu, ale iba ventilátor, takže v noci nám bolo pekne teplo. Podľa nás bolo ubytovanie aj pomerne malé. Za toto sme zaplatili 70€/noc s raňajkami a bookli sme ho cez booking.com

Posledné ubytovanie sme mali priamo v Stone Town. Bolo veľmi pekné a očarili nás hlavne prvky arabskej kultúry na budove aj v izbe. Ubytovanie sme rezervovali cez expedia.com a vyšlo nás 50€/noc aj s raňajkami. Hotel mal krásnu rooftop jedáleň, kde sme si vychutnávali skvelé raňajky.

Kontakty na ubytká:

Baraka Beach Restaurant – http://www.barakabeachbungalows.com/

Yellow Card – https://yellow-card-apartment-bungalows-zanzibar.booked.net/

Zenji hotel – https://www.zenjihotel.com/

Mena na Zanzibare

Pred cestou sme často čítali odporúčania, že na Zanzibar je najlepšie brať americké doláre. Počas nášho pobytu sme sa ale presvedčili, že táto informácia už nie je veľmi užitočná. Brali sme si so sebou ako doláre, tak aj eurá a nenašli sme zmysel, prečo meniť na Slovensku eurá na doláre. Jediný poplatok, ktorý je splatný len v dolároch, sú víza na vstupe po prílete (čiže stačí mať v dolároch hotovosť vo výške počet osôb x 50$, ostatné viete pokryť eurami). Oficiálnym platidlom na Zanzibare je tanzánsky šiling. Za 1€ sme dostali 2490 tzs, za 1$ 2280 tzn (kurz platí len pri 50 a 100$ bankovkách, nižšie hodnoty majú nižší kurz a treba mať na pamäti, že na Zanzibare sú akceptované doláre od roku 2006 – staršie nikde neberú). Sieť bankomatov sa pomaly rozširuje, my sme našli 4 – v Nungwi, Paje a 2 v Stone towne. Poplatok za výber z bankomatu zanzibarskej banke je ale astronomických 6,50€! Zámena peňazí za šilingy je bezproblémová a dá sa spraviť takmer všade, my sme raz dokonca menili v obchode so suvenírmi. Na Zanzibare sa pomaly rozširuje možnosť platiť kartou, ktorá je zväčša akceptovaná v hoteloch a väčších reštauráciách a obchodoch. Možnosť platiť kartou bola vždy dostatočne zvýraznená nálepkami na vstupe.

Doprava na Zanzibare

Po ostrove sme sa dopravovali len autom. Po prílete sme sa potrebovali dostať na sever ostrova do Nungwi a išli sme taxíkom. Tak ako všade, aj tu je potrebné zjednávať a stáť si za svojou sumou. “Oficiálne” stojí cesta do Nungwi 65 $, ale my sme ju zjednali na 35$. Taxíkom sme išli tiež z Nungwi na pláž Kendwa a ten stál 15000 tzn (7$) jedna cesta. Je to veľa, ale s cenou už nechceli ísť dolu a nám sa v tom teple nechcelo ísť 3,5 km pešo. A nakoniec sme taxík využili aj pri ceste zo Stone Town na letisko a táto cesta nás stála 10$.

Na presuny po ostrove sme si požičali auto. Veľa sme si čítali, či je to bezpečné a názory boli rôzne. Za nás môžem povedať, že je to úplne v poriadku, ale skôr by sme to odporučili skúsenejším vodičom. Jazdí sa tu napravo a cesty sú tu celkom zaujímavé. Hlavné ťahy majú dobré cesty, ale cesty k plážam sú skôr poľné, ktoré boli veľmi hrboľaté a museli sme ísť po nich veľmi pomaly. Trošku adrenalínové cesty sú v centrálnej časti v okolí Jozani forest, kde sú obrovské (ale naozaj obrovské) výmoly, pričom niektoré boli hlboké aj 30 cm. Tu treba byť naozaj veľmi opatrný. My sme mali požičanú Toyotu Rav4 a vyšla nás 35$/deň. Auto sme si dali doviezť do Nungwi a bol za to poplatok 25$. Ak si chcete na Zanzibare požičať auto, je potrebné si tu vybaviť ich vodičák. Nám ho vybavili priamo v požičovni a stál 10$. Vodičák nám ale nikdy nekontrolovali a to nás počas cesty viackrát zastavili policajti, ale iba sa spýtali, či je všetko v poriadku a či nepotrebujeme s niečím pomôcť. A čo sa týka benzínu, tak liter tu stál 2189 tzn (necelé 1€).

Jedlá a nápoje na Zanzibare

Ak ste na Zanzibare, určite musíte ochutnať jednak morské plody a určite aj ich kuchyňu. Čo sa týka morských plodov, tak vedie ich pripraviť naozaj výborne – ochutnali sme tu krevety, chobotnice, kraba, kalamáre, homára a tiež ryby a všetko chutilo výborne.

Večera v reštaurácií sa pohybovala od 12000 do 35000 tzn za porciu v závislosti od jedla. Ak budete v Nungwi, tak určite odporúčame reštauráciu Baraka Beach. Treba prísť ale okolo 19, inak si nesadnete. Morské plody sme ochutnali aj v Stone Town na food markete v záhradách Forodhani, ktorý začína každý deň od 18 hod. Ponuka je naozaj široká a mali sme celkom problém si vybrať. Tu sme platili za dve večere 17000 tzn. A práve tu sme ochutnali miestnu špecialitu Mishkake, čo je vlastne mäso na špajdli (kuracie, hoväzie, krabie, chobotnica…) a stálo to od 4000 do 8000 tzn. Ďalšou miestnou pochúťkou sú hranolky, ktoré chutia úplne inak ako tie naše a úplne úžasne. Podávajú ich so šalátom a omáčkou (paradajkovou alebo pili pili) a stoja okolo 1000 – 2000 tzn.

Určite odporúčame ochutnať aj zanzibarskú pizzu, ktorá nám skôr pripomína palacinku. Možno si ju dať na slano (hovädzie, cibuľa, paradajky, vajce) alebo na sladko a vychádza 4000 tzn.

Ochutnali sme tu aj miestnu polievku zanzibar mix. Je to naozaj mix všetkého :). Úprimne neviem poriadne, čo všetko nám tam pani dala, ale každý, koho sme sa pýtali, to odporúčal. Skúsili sme a odporúčame aj my :). Veľká porcia polievky stála 3000 tzn.

Z miestnych nápojov nesmiete obísť vynikajú nápoj Mua, čo je vlastne vylisovaná cukrová trstina s limetkou a zázvorom. Mňaam. Na trhu stále 5000 tzn, pri našom hoteli 1000 tzn. Chodili sme aj do potravín, kde sme kupovali hlavne vodu, ktorá tu vychádzala 5000 tzn/9 litrov. Ďalej sme si vždy kúpili opäť zázvorový nápoj Stoney (odporúčame) – 1000 tzn.

Majko samozrejme musel ochutnať miestne pivo, ktoré v obchode vychádzalo 4000 tzn a v reštaurácií 5000 tzn všetky značky (Serengeti, Kilimanjaro, Safari, Ndovu a vraj sú všetky veľmi dobré). Parkrát sme sa zastavili aj v stánkoch pri ceste, kde sme si dali hranolky, miestnu placku chapati, slané aj sladké pečivo (sladké chutí ako donut) – všetko stojí od 500 do 1000 tzn. Ponúkajú aj mishkake (mäso na špajdli), ale vo vitríne na slnku, tak to sme sa naozaj neodvážili.

Jazyky na Zanzibare

Na Zanzibare sa rozpráva po svahilsky, ale veľmi dobre sme sa dohovorili aj po anglicky. Miestni ovládajú okrem angličtiny tiež taliančinu, keďže väčšinu turistov tvorili práve Taliani. Taký menší svahilský slovník, čo sme sa naučili:

Jambo – ako sa máš (odpovedá sa Mambo)

Karibu – vitajte

Hakuna Matata – bez problémov

Pole pole – pomaly, pomaly

Nakupenda – ľúbim ťa

Asante – ďakujem (asente sana – ďakujem pekne)

Zopár tipov na záver:

  • všade musíte zjednávať a zjednávať – domáci vám vždy povedia obrovskú sumu a skúšajú, potom sa chcú dohadovať na cene. Ja som si vždy povedala sumu a viac som nedala. Keď videli, že odchádzam, tak mi dali takú cenu, ako som chcela 🙂
  • v Nungwi treba byť opatrní, čo sa týka vecí a peňazí – nám sa síce nič nestalo, ale samotní domáci nás upozornili, že si máme dávať pozor
  • v plavkách sa pohybujte najlepšie len na pláži – väčšina ľudí sú moslimovia a tí nemajú radi odhalené ženy
  • čo sa týka detí, tak turisti ich veľmi zle naučili – pýtajú peniaze a sladkosti. Akonáhle deti vidia, že máte tašku, tak bežia k vám a ak ju náhodou otvoríte, môže sa stať, že vám z nej všetko vyberú – im je jedno, že tam máte prázdnu fľašku, okuliare a šnorchel – pre nich je to niečo nové a zábavné. Boli sme svedkom toho, ako im jeden pán niečo dal z tašky (o ktorú pri tom skoro prišiel) a následne sa tie deti o to celkom slušne pobili.

Čo sa na Zanzibare oplatí vidieť a zažiť? Prečítajte si náš článok

Láka vás niečo iné? Inšpirujte sa:

Čo sme zažili na Kube? – Cienfuegos, El Nicho a Trinidad

Kuala Lumpur – mesto svetiel, dvojičiek a rozmanitosti

Ostrov ako žiadny iný…Srí Lanka

Thajsko…jedna krajina, stovky ostrovov, tísícky Budhov