Formálny názov: Talianska republika
Hlavné mesto: Rím
Úradný jazyk: taliančina
Mena: euro
Suveníry: lahôdky, luxusné prádlo, čipky, výrobky z ľanu, topánky, peňaženky, tašky a šperky, kvalitné víno.
Očkovanie: nie je povinné očkovanie
Taliansko sa tiahne na Apeninskom polostrove na juhu Európy od talianskych Álp, čiže Dolomitov na severe až po špicu „Talianskej čižmy“ a ostrov Sicília na juhu. Severu Krajiny vládnu majestátne Dolomity, ako sa nazývajú talianske Alpy a zo všetkých ostatných strán je Taliansko obmývané morom. Na východe je to Jadranské a Iónske more, na západe Ligúrske, Tyrhénske a Stredozemné more. Taliansko to je krajina ako stvorená na prežitie akejkoľvek dovolenky. Lyžovačka v zime, poznávanie nesmierneho množstva historických pamiatok a úchvatných miest na jar a jeseň, dovolenka pri mori v lete a k tomu všetkému skvelé jedlá, vynikajúce víno a pokoj a pohoda na jednej strane, alebo aktívna dovolenka a čulá zábava na strane druhej, všetko podľa chuti.
Talianske jedlá a nápoje
Najznámejšie sú samozrejme na celom svete talianske cestoviny a pizza. V talianskej kuchyni sa vo veľkej miere využívajú aj plody mora, ryby, mäso, syry a zeleninu. Rôzne plnky, dezerty a samozrejme zmrzlina tiež preslávili taliansku kuchyňu. Známa je Parmská šunka, Parmský syr – parmezán, či výborný syr z okolia Milána – Gorgonzola, či Mozarella z Neapola. Taliansko je preslávené svojimi vínami a len málo kto nepozná Vermouth, Chianti, Ischia a mnohé ďalšie talianske vína.
Talianske podnebie
Taliansko má podnebie zodpovedajúce svojej polohe mierneho až subtropického pásma. Letá sú horúce a zimy spravidla mierne. Výnimkou je severné Taliansko, ktoré má zimy studenšie vďaka kontinentálnemu podnebiu a horskému masívu Álp. Počasie pri mori býva väčšinou pekné a príjemné. Priemerná teplota vzduchu v lete dosahuje až 31°C a teplota mora 23 až 26°C.
Talianske top destinácie
Sicília – najväčší ostrov Talianska, ktorý bol už pred stáročiami nazývaný, “Ostrovom slnka” pre svoje subtropické podnebie. Teploty sa pohybujú od 23 °C v máji až do 38°C v auguste. Symbolom Sicílie je doteraz v Európe najväčšia činná sopka Etna. Pre jedinečnú krásu krajiny, pekné pláže a množstvo cenných antických pamiatok je Sicília vyhľadávaným turistickým miestom po celý rok. S Talianskom ostrov spája pravidelná lodná doprava z prístavu Reggio Calabria a Villa S.Giovanni do Messiny. Hlavným mestom Sicílie je Palermo.
Sardínia – druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori je nazývaný “božskou šlapajou”, podla legendy, že keď Boh vkročil do nekonečných vôd sveta po prvý krát, na mieste jeho prvej šlapaje vystúpila z mora tichá pevnina – dnešná magická Sardínia. Rôzne národy obývajúce Sardíniu v minulosti zanechali na otrove architektonické pamiatky z ktorých niektoré sú skutočným skvostom. K takýmto patria typické sardínske stavby nuragi. Sú roztrúsené po celom ostrove a miestami sa zachovali aj celé dediny ako Su Nuraxi. Ostrov má aj ďalšiu devízu, prekrásne morské pobrežie. Sardínia má právom prívlastok “európsky Karibik”. Piesčitých pláži s oslnujúcim pieskom, skalnatých útesov a podmorských jaskýň je tu plné priehrštie. Ak hľadáte to najkrajšie z tohto i tak nádherného ostrova, navštívte severo – východné pobrežie Sardínie. Územie v okolí cca 50 km od prístavu Olbia je známe prekrásnymi bielymi plážami, tyrkysovo – zeleným morom hrajúcim všetkými odtieňmi, priehľadnými plytčinami ale aj príjemnými strediskami ožívajúcimi najmä večer pri večerných vychádzkach.
Ischia – je so svojou rozlohou 4633 km2 najväčším ostrovom v Neapolskom zálive a je vzdialená od Neapola len 1 1/2 hodiny plavby loďou. Ostrov je sopečného pôvodu a uprostred ostrova sa dodnes týči nečinná sopka Epomeo. Sopečná činnosť priniesla ostrovu jeho dnešné bohatstvo, vyše 300 horúcich a studených termálnych prameňov. Termálne pramene ponorené do stredomorskej vegetácie a okolité more a pamiatky urobili z Ischie ostrov turistov. Okrem rôznorodých piesčitých či skalnatých morských pláží, má väčšina hotelov na Ischii svoje kúpeľné oddelenia, kde je možné absolvovať rôzne liečebné procedúry a tiež skrášľovacie kozmetické kúry.
Kalábria – najnižšia časť Apeninského poloostrova s krásnou prírodou a s prevažne hornatou krajinou, v ktorej sa prakticky nevyskytuje priemysel. Vyznačuje sa teplým a príjemným podnebím od apríla až do októbra, s teplotami okolo 30 °C v máji, júni a v septembri. V júli a v auguste teplota dosahuje okolo 40 °C. Odmenou pre každého návštevníka Kalábrie sú nádherné prírodné scenérie.
Rimini – kraj Emilia Romagna – turisticky najznámejšia Jadranská kúpeľná oblasť, ležiaca na niekoľko km dlhej slnečnej riviére tiahnucej sa od oblasti Ravenny až po Cattolicu. Najväčšie turistické stredisko tejto oblasti RIMINI je bohaté na množstvo historických pamiatok z dôb antických i stredovekých, jeho severné prímestské časti Rivabella, Viserba, Viserbella a Torre Pedrera sú známe a vyhľadávané skôr ako prímorské kúpele podobne ako Cervia, Misano Adriatico, Cesenatico alebo Milano Marittima. V tejto oblasti odporúčame navštíviť najmä blízke San Marino, Taliansko v miniatúre vo Viserbella, delfinárium v Rimini, alebo niektorý z množstva zábavných parkov a aquaparkov.
Lignano – najväčšie a najnavštevovanejšie stredisko na severe Adriatickej riviéry, výborná dopravná dostupnosť, dlhé pieskové pláže s pozvoľným vstupom do mora, obchody, reštaurácie, pizzerie. Letovisko sa člení na rušnejšiu časť SABBIADORO a tichšiu, neskôr vybudovanú časť PINETU.Veľkou atrakciou pre deti a mládež je vodný park známy pod menom Aquasplash. K dispozícii sú: bazény, tobogan, tenisové kurty, športoviská… Neďaleko vodného parku je letné kino s programom pre deti aj dospelých.
Eraclea Mare – presne v strede medzi Lido di Jesolo a Caorle sa nachádza menšie prímorské letovisko – zelená lagúna Benátskeho zálivu – mestečko Eraclea Mare. Stredisko je mimoriadne vhodné pre rodiny s malými deťmi vzhľadom na veľmi dobrý prístup k vode a malú vzdialenosť od ubytovania na pláž. Z apartmánových domov, viliek, bungalovov a hotelov sa na 8 km dlhú pieskovú pláž prejdete píniovým hájom, ktorý lemuje celé pobrežie strediska. Niekoľko pizzerií, kaviarní, reštaurácií a zmrzlinárni uspokojí vaše nároky na príjemné posedenie po horúcom dni na pláži. Pre malých ale i veľkých návštevníkov strediska sú pripravené rôzne atrakcie – bicykle pre celú rodinu, zájazdový cirkus, hracie automaty, autíčka, jazda na koni, diskotéka a mnohé ďalšie lákadlá.
Lido di Jesolo – najväčšie stredisko Benátskej riviéry s vyše desaťkilometrovou plážou, 3 km vzdialené od mestečka Jesolo. Lido di Jesolo má základné časti – Zona Pineta, Zona Centro a Zona Faro. Naprieč celým Lidom vedie promenáda s obrovskou koncentráciou reštaurácii, kaviarní , cukrární, obchodníkov, barov a diskoték. V centre na Piazza Drago je autobusová stanica (so spojením do Benátok), ďalej je tu Luna Park Jesolandia, turistická informačná centrála a krytá plaváreň Palestra. Stredisko ponúka jedinečné možnosti pre milovníkov športu. Najbližšia trasa vedie po rakúskej autostráde A2, popri Tarvisiu a Udine, so zjazdom S. Dona di Noventa.
Benátska riviéra – prímorské letovisko BIBIONE si za posledné roky obľúbilo veľa slovenských i zahraničných turistov. Jeho rozľahlé pláže, kľudné a bezpečné more, bohaté borovicové háje a pohostinnosť tunajších ľudí poskytuje plné uspokojenie každému návštevníkovi tohto letoviska. Bibione leží na pobreží, asi 80km severne od Benátok, ktorých krásu nie je nutné zdôrazňovať. Okrem Benátok máte však možnosť navštíviť i ďalšie blízke kultúrne a umelecké strediská ako je Verona, Vicenza, Padova, Treviso a Terst. Neďaleko od letoviska sa nachádzajú i slávne zámky v Passariano alebo v Alvisopoli. K životu v letovisku neodmysliteľne patrí i množstvo reštaurácií, pizzerií, barov a cukrární, ktoré ponúkajú turistovi nielen výborné jedlá, vybrané vína a ryby, ale tiež špargľu a jahody, ktoré nemôžu chýbať ani na žiadnom tunajšom miestnom trhovisku. K športovému vyžitiu je v Bibione k dispozícii tenis, kolky, volejbal, windsurfing, kánoe a tiež jazda na koni alebo na horskom bicykli alebo návšteva miestneho kúpaliska. Príjemné večerné rozptýlenie Vám umožní návšteva niektorého z množstva nočných podnikov, diskoték, kaviarní, Lunaparku, alebo jednoducho prechádzka po morskom pobreží, odkiaľ je počuť rytmus, v ktorom mestečko žije. Bibione tvoria časti Lido dei Pini, Spiaggia, Lido del Sole a Pineda.
Agrigento archeologická oblasť – helénska kolónia Agrigento bola založená v 6. stor. p.n.l. a dodnes sa tu nachádzajú pozostatky neskoršieho helenistického a rímskeho obdobia. Na zoznam UNESCO bola archeologická oblasť zapísaná roku 1997
Araba – atraktívne Lyžiarske stredisko v Taliansku. Svojou polohou v lone najvyšších masívov Dolomit ponúka pre návštevníkov rad možností pre dokonalú dovolenku
Assisi – stredoveké mesto je rodiskom Františka z Assisi, takže sa tu nachádza mnoho františkánskych pamiatok. K nim patrí napríklad bazilika sv. Františka, obrazy od maliarov Simone Martini, Pietro Lorenzetti, Cimabue a iné. Na zoznam UNESCO bolo mesto Assisi zapísané roku 2000
Benátky – mesto kanálov. Skladá sa zo 118 tesne vedľa seba ležiacich plochých ostrovov. V meste sú krásne kostoly, paláce z mramoru a kameňa. Typické sú gondoly plávajúce romantickými vodnými kanálmi. Medzi hlavné lákadlá patrí námestie a bazilika sv. Marka, Dóžov palác alebo hodinová veža
Bologna – krásne historické mesto so sieťou elegantných arkád v dĺžke 35 km
Courmayeur – lyžiarske stredisko ležiace pod masívom Mont Blanc. Disponuje 23 upravovanými zjazdovkami so stredne a ťažko náročnými traťami o celkovej dĺžke cez 100 km
Florencia – hlavné mesto romantického Toskánska. K významným atrakciám patrí námestie della Signoria so Starým palácom (Palazzo Vecchio) a jeho 95 m vysokou vežou. Za zmienku taktiež stojí starý most Ponte Vecchio s obchodíkmi pôvodne z 13. storočia. Nad obchodíkmi vedie chodba známa ako Corridorio Vasarino, ktorú používala florentská šlachta, aby pri prechode rieky neprišla do styku s obyčajnými ľuďmi. Skvostom je katedrála Santa Maria del Fiore, či gotická bazilika Santa Groce na námestí Croce Piazza. Predstavuje skupinu kláštorných budov. Dnes slúži ako múzeum obrazov a náboženských sôch. Bazilika ukrýva hrobky a pamätníky Galilea a Michelangela, kríže Donatella a Cimabueho, Brunelleschiho kaplnku Pazzi a kaplnku Bardi, s freskami od Giotta Siena – prekrásne stredoveké mesto v Toskánsku, s prevládajúcimi gotickými prvkami z 12. – 15. storočia. K najzaujímavejším miestam patrí Mušľové námestie alebo katedrála postavená v rokoch 1215 a 1263. Na zoznam UNESCO bolo historické centrum mesta Siena zapísané roku 1995
Hrad del Monte – na juhu Talianska stojí gotický hrad pochádzajúci z 13. storočia. Kombinuje prvky staroveku, gotiky a islamského orientu. Bol postavený s ohľadom na okolitú krajinu, s astronomickou a matematickou presnosťou. Na zoznam UNESCO bol hrad zapísaný v roku 1996
Klausberg – lyžiarske stredisko Klausberg síce nepatrí k tým najväčším, avšak ponúka kvalitné lyžiarske trate ako i najdlhšiu bobovú dráhu v Taliansku
Marmolada – táto lyžiarska oblasť patrí medzi najkrásnejšie miesta Talianskych Dolomit, ktorých steny boli a stále sú rajom pre horolezcov. V oblasti Marmolada existuje možnosť celoročného lyžovania Livigno
Miláno – mesto je jedným z hlavných finančných centier v Európe. Miláno je známe módnymi firmami, modernými obchodmi a môžeme ho považovať aj za jedno zo svetových centier módy. Je tu aj množstvo historických skvostov, ku ktorým možno zaradiť Milánsky Dóm na námestí Piazza Duomo, ktorý je druhou najväčšou katedrálou v Taliansku. Chrám bol postavený v 14. až 16. storočí. K iným atrakciám patria Hrad Sforzesco, Bazilika Sv. Lorenza, Santa Maria delle Grazie, či viaceré múzeá a divadlá. Svetoznámym je napríklad divadlo La Scala. Určite by bolo škoda vynechať prechádzku popri rímskych stĺpoch pred San Lorenzo Maggiore a mnohé iné
Modena – mesto sa pýši svojou katedrálou s radnicou, bránou Torre Civica a námestím Piazza Grande. Katedrála je postavená v rano románskom štýle a pochádza z 12. storočia. Na zoznam UNESCO bolo mesto Modena s vyššie spomenutým atrakciami zapísané v roku 1997
Neapol – zaujímavé mesto lokalizované priamo pod mohutnou sopkou Vezuv. V meste je mnoho pamiatok ako Dóm (Duomo di S. Gennaro), múzeum Archeologico Nazionale, kde sa ukrýva jedna z najväčších zbierok antického sveta na svete, Castel Nuovo – pôvodne hrad, dnes zámok – postavený v štýle rannej renesancie. Medzi najdôležitejšie stredoveké pamiatky patrí Kláštor Santa Chiara, či pevnosť Castel S. Elmo
Pisa – mesto známe šikmou vežou na Piazza dei Miracoli (námestie Zázrakov). Výška šikmej veže v Pise dosahuje 55.86 metrov. V meste sa však nachádza taktiež mnoho ďalších historických budov a chrámov
Pompeje – starorímske mesto, ktoré bolo zničené erupciou sopky Vezuv. Dnes sa tu nachádza nádherný archeologický areál. Okrem jeho prehliadky je však možný aj výstup na samý vrchol sopky. Vezuv je jedna z najznámejších a najnebezpečnejších sopiek na svete. Nachádza sa nad neapolským zálivom, cca 15 km od Neapola. Je jedinou činnou sopkou v Európe. Vrchol dosahuje výšku 1.281 m. K veľkej erupcii došlo v roku 79 n.l., keď boli zničené mestá Pompeje, Stabia a Herkulaneum
Rím – mesto miest, s množstvom historických pamiatok. K hlavným atrakciám patrí Vatikánske múzeum, ktoré je najväčším komplexom umeleckých zbierok na svete. K významným lokalitám patrí aj Pantheon, Koloseum s kapacitou 55 tis. miest. Denne sa tu konali gladiátorské predstavenia, pričom v priebehu dňa bolo zabitých až 5.000 zvierat. Vedľa sa nachádza Fórum Románum, ktoré predstavovalo centrum politického i spoločenského rímskeho života. V súčasnosti je tu možné obdivovať zrúcaniny či pozostatky chrámov a nádvorí. Anjelský hrad je mohutnou stavbou týčiacou sa nad riekou Tiberia. Najskôr bol cisárskou hrobkou, potom pápežskou citadelou. Hrad slúžil v stredoveku ako vezenie. Dnes sa tu nachádza múzeum venované jeho histórii. V meste je samozrejme aj množstvo iných pamiatok, ktoré určite stoja za návštevu
San Gimignano – mesto je typické svojimi domami s 50 metrov vysokými vežami. Tieto domy predstavujú symboly bohatstva a moci miestnych patricijských rodín. Na zoznam UNESCO bolo historické centrum mesta San Gimignanozapísané roku 1990
Siena – prekrásne stredoveké mesto v Toskánsku, s prevládajúcimi gotickými prvkami z 12. – 15. storočia. K najzaujímavejším miestam patrí Mušľové námestie alebo katedrála postavená v rokoch 1215 a 1263. Na zoznam UNESCO bolo historické centrum mesta Siena zapísané roku 1995
Skalné kresby v doline Valcamonica – významné nálezisko petroglyfov, jedno z najvýznamnejších na svete. Počas 8 tisíc rokov tu bolo znázornených viac ako 140 tisíc figúr a symbolov z bežného života. Lokalita Valcamonica sa nachádza taktiež na zozname UNESCO
Syrakúzy a skalnatá nekropola Pantalica – v starovekých Syrakúzach sa nachádza chrám bohyne Atény z 5. stor. p.n.l., grécke divadlo, či rímsky amfiteáter. Nekropola Pantalica obsahuje cez 5.000 hrobiek vytesaných do skaly, pochádzajúcich väčšinou z 13. – 7. stor. p.n.l., čím obe lokality si vyslúžili miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO
Val Gardena – jedno z najlepších lyžiarskych stredísk v krajine i na svete. Val Gardena je súčasťou najväčších talianských lyžiarských stredísk, ktoré sú spoločne zaradené do systému Dolomiti SuperSki
Talianske pláže
San vito lo capo, Sicília – sicílska pláž San Vito lo Capo sa rozprestiera neďaleko Palerma a Trapani. Okrem dlhej piesočnatej pláže a priezračnej vody je pri pláži aj zaujímavá skala Mount Cofan s jaskyňami. Vstup do mora je bezpečný, veľmi mierny, voda výrazne sfarbená, ľahko pozorovať farebné rybky. V hlavnej sezóne je preplnená.
Spiaggia di poetto, Sardínia – jedna z najdlhších talianskych pláži s dĺžkou až 13 km sa nachádza pri meste Cagliari na Sardínii. Piesok je snehobiely a more tyrkysové. Podla legendy sa tu odohrala bitka anjelov a démonov. Anjeli záliv ochránili a na ich počesť ho pomenovali Záliv anjelov. Z pláže vidno horu, podľa legendy diablovo sedlo, ktoré padlo do mora a skamenelo. Aktívnym dovolenkárom odporúčame nevynechať návštevu samotného mesta.
Lido di jesolo, Benátky – rozľahlá pláž mestečka Jesolo, čistý piesok a plytké teplé more s bezpečným vstupom do mora. Lákadlo pre rodiny s deťmi. Miesto priam preplnené turistami. To všetko je Lido si Jesolo v Benátkach.
Rabbit beach, Lampedusa – kúsok od Sicílie nájdeme ostrov Lampedusa. Nachádza sa tu pláž Rabbit, ktorá neraz obsadila priečky v zoznamoch najkrajších pláží sveta. Svoje pomenovanie získala podľa veľkého výskytu zajacov v minulosti. Dnes ju poznáme aj ako Spiaggia dei Conigli. Pláž je len približne 200 metrov dlhá, more azúrové a pláž tvorí biely piesok. Lákadlom je podmorský svet a neďaleko pobrežia je možné vidieť delfínov.
San teodoro, Sardínia – San Teodoro na severovýchodnom pobreží Sardínie ponúka ďalšie z krásnych talianskych pláží. Turisti navštevujú rušnú pláž La Cinta, ale odporúčame aj pláž v lagúne, ktorá má dĺžku až 3 kilometre. Za najkrajšiu je považovaná piesočnatá pláž s dokonalo čistou vodou Cala Brandinchi, ktorú často porovnávajú s Tahiti.
Attolica, Rimini – je pláž pri Jadranskom mori so zlatožltým pieskom, ktorú poznajú skôr miestni. Ak vás láka pláž Cattolica, treba sa vydať na východné pobrežie provincie Rimini. Neďaleko je San Marino.
Riccione, Rimini – ďalšou plážou provincie Rimini je dlhá piesočnatá pláž Riccione. Prichádza sem oveľa viac turistov ako na Cattolicu, život je rušnejší s množstvom atrakcií pre deti, vodnými atrakciami a reštauráciami. Ideálne miesto pre tých, ktorí sa chcú zabávať aj v nočných hodinách
Le bombarde, Alghero na Sardínii – 3 km od mesta Fertilia objavíme medzi skalami piesočnatú pláž Le Bombarde. Pláž je dostupná z mesta Alghero. Okrem bieleho piesku a tyrkysovo modrej vody sem turistov priťahuje Neptunova jaskyňa, kultúra či miestne vína.
Mondello, Palermo – pláž sa nachádza medzi dvomi skalami Monte Gallo a Monte Pelegrino 10 kilometrov západne od mesta Palermo. Je ľahko dostupná autobusom. Okrem kúpania ponúka aj možnosť prezrieť si film pod šírim nebom v Arena La Sirenetta.
Otranto, Puglia – na juhu Talianska na poloostrove Salento nájdete malé mesto Otranto. Miestna piesočnatá pláž je dlhá desiatky kilometrov. Útesy poskytujú výborné podmienky na potápanie. Môžete si pozrieť historické pamiatky napr. hrad Castello Aragonese. Ak už zavítate do tejto časti Talianska, nenechajte si ujsť aj pláž v letovisku Porto Badisco.
Procchio, Elba – v zátoke Procchio v malom letovisku toskánskeho ostrova Elba sa nachádza pláž so zlatistým pieskom a dobrým prístupom do vody. Na ľavej strane zátoky je voda plytká, vhodná aj pre malé deti. Výhodou pláže je jej poloha v strede ostrova. Ľahko sú dostupné mestá Capoliveri, Porto Azzurro, Portoferraio, Marina di Campo a iné.
Lido di noto, Vendicari v Syrakusách – leží v meste Noto zapísanom do UNESCA, v ktorom je národný park Vendicari s najväčším prírodným kaňonom Gola Cava Grande. V okolí je aj známa sopka Etna.
Monterosso al mare, La spezia – pláž Monterosso al Mare je piesočnatá pláž obkolesená útesmi s čistou vodou. Na skale nad plážou sa týči mestečko s pozostatkami hradu. Nachádza sa medzi Janovom a Pisou v provincii La Spezia. Pri pobreží vedú turistické chodníčky.
Lignano Sabbiiadoro, Severné Taliansko – Sabbiadoro v doslovnom preklade znamená „zlaté piesky“. Podľa krásnej pláže dostalo meno aj celé mestečko ležiace na poloostrove Lignano. Pláž je z jemného piesku a zvoľna sa zvažuje do Stredozemného mora. Vinie sa až do prístavu Terra Mare.
Vieste, Gargano – pri Jadranskom mori v menej známom regióne Apulia na poloostrove Gargano leží romantické miesto s malými domčekmi a úzkymi uličkami. Nájdete tu veľa malých pláží, ktoré nie sú rušné ako napr. La Baia dei campi či Pizzomunno.
Taliansky nočný život
Nočná kluby, diskotéky, reštaurácie a bary nájdete vo všetkých mestách a turistických oblastiach. V Ríme sa v lete v Opernom dome usporadúvajú koncerty pod holým nebom.
Zaujímavosti o Taliansku
- viac ako 40 miest patriacich do svetového dedičstva UNESCO robí z Talianska svetového rekordéra
- Taliani vynašli písací stroj, husle, klavír, dioptrické okuliare, espresso kávovar, zmrzlinový kornútok, teplomer, operu, či príbeh o malom drevenom chlapcovi s menom Pinochi
- viac ako 40- miliónov turistov ročne zaradilo Taliansko na štvrté miesto najnavštevovanejších krajín sveta
- Taliani priemerne zjedia 25 kg cestovín a vypijú takmer 100 litrov vína ročne
- národným zvieraťom je vlk (dvojičky Romula a Rema – zakladateľov Ríma vychovala podľa legendy vlčica), národným jedlom sú cestoviny, národným športom je futbal
- Taliansko má tri činné sopky: Vezuv, Etnu a Stromboli
- pizza je jedno z najznámejších slov na svete. Pizza pochádza z Neapolu, kde ju v roku 1738 predávali v Antica Pizzeria Port‘Alba
- každý deň ľudia hodia viac ako 3-tisíc eur do fontány di Trevi v Ríme
- Taliansko má najviac hotelových izieb v Európe a najviac výťahov na svete
- prestížne športové autá ako Ferrari, Alfa Romeo, Maserati aj Lamborghini pochádzajú z Talianska
- najstaršia európska univerzita s nepretržitou výučbou je Bolonská Univerzita, založená v roku 1088
- Taliani sú najväčším výrobcom vína na svete, tradícia produkcie vína má už 2 800 rokov
- v Taliansku je viac ako 3 000 múzeí a 60% svetového umeleckého bohatstva
- najstarší filmový festival na svete sa začal v roku 1932 v Benátkach, toto mesto je slávne aj vďaka gondolám a viac ako 400 mostom
- v talianskej Umbrii je olivový strom, ktorý má vraj viac ako 1 700 rokov
Verona – historické mesto, jedno z hlavných turistických lokalít v severovýchodnej časti Talianska. Verona bola založená v 1. storočí n.l. a najväčší rozmach dosiahla v 15. – 18. storočí, keď patrilo pod Benátsku republiku. Nachádza sa tu mnoho pamiatok ako Bazilika San Zeno Maggiore, Piazza dei Signori, Piazza delle Erbe, Verona aréna, či most Castelvecchio postavený ponad rieku Adige. Na zoznam UNESCO bolo mesto Verona zapísané v roku 2000