Maurícius

Formálny názov: Mauricíjska republika

Hlavné mesto: Port Louis

Mena: mauricíjska rupia

Úradný jazyk: angličtina, francúzština, kreolčina

Časový posun: + 4 hodiny

Suveníry: rum, cukor, káva, čaj, soška vtáka dodo, šatka, modely lodí, korenie

Očkovanie: nie je povinné

Maurícius je nádherný ostrov rozprestierajúci sa v Indickom oceána 800 km východne od ostrova Madagaskar. Pôvodom vulkanický ostrov je 58 km dlhý a 47 km široký. Na tomto ostrove s tropickým podnebím a teplotou mora až 27 stupňov Celzia žije viac ako jeden milión obyvateľov, vnútrozemie ostrova je hornaté s vyhasnutými sopečnými krátermi. Na pobreží sa nachádzajú prekrásne romantické pláže s bielym pieskom, blankytne modrými lagúnami a teplým morom. Rozmanité koralové útesy nabádajú na potápanie alebo šnorchlovanie, ktoré patrí k nezabudnuteľným zážitkom.

Mauricíjske jedlá a nápoje

Jedlo na ostrove Maurícius je skutočný zážitok. Je zmesou niekoľkých kultúr a aj kuchyňa je pestrá. Mieša sa tu kreolská, francúzska, anglická, indická, čínska a africká kuchyňa. Súčasťou takmer každého pokrmu je zelenina, najmä paradajky, cibuľa, cesnak a korenie, hlavne chili a kari. Kuchyňa vo veľkom využíva dary mora – kraby, ryby, chobotnice, mušle, langusty, krevety, ústrice. Veľmi obľúbené sú omáčky chutney  pôvodom z Francúzska. Medzi najlahodnejšie omáčky patrí Vindaye (základom je cesnak, podáva sa studená s vínnym octom a horčicovými semiankami) a Rougaille (podáva sa teplá a k cesnaku sa pridávajú sladké paradajky). Prvky francúzskej kuchne možno vidieť pri príprave králika na červenom víne – Civet de Lievre. Indický vplyv sa prejavuje v korenistej príprave kurčiat. Miestnymi špecialitami sú krevety v chilli omáčke, čerstvý ananás v chilli omáčke, Gratin de Morue (treska na paradajkách), hovädzie na šampiónoch alebo šalát s chobotnicou.  Medzi špeciality patrí aj moslimský pokrm Biryani (zmes ryže, korenia, mäsa a zemiakov). Ku klasickým jedlám patria aj dary mora – krabia polievka, ryby na grile, varené chobotnice a mušle, grilovaná hydina. Moho jedál sa pripravuje na lávových kameňoch, najmä miestna špecialita Roche Carri. Kreolské kari môže byť s rybami, hovädzím aj kuracím mäsom a podáva sa s bielou ryžou. Čínska kuchyňa je lacnejšia, prevažne s hovädzím mäsom a čiernymi fazuľami.  Z nápojov je najobľúbenejší rum, ktorý patrí medzi najlepší a široká je aj ponuka rumových kokteilov. Okrem miestneho rumu sa na Mauríciu vyrába aj miestne pivo značky Phoenix Beer, ktoré je odborníkmi aj návštevníkmi hodnotené veľmi dobre.

Mauricíjska klíma

Mauricíjske leto je na osreve v období našej zimy, začína v novembri a končí v marci. Najvyššie teploty sú v období od januára do apríla, kedy sa teplota vzduchu pohybuje okolo 30 stupňov Celzia cez deň, v noci teploty klesajú na priemerných 21 stupňov Celzia. Od novembra do februára hrozia cyklóny, ktoré v tomto období vznikajú nad oceánom a ovplyvňujú počasie na Mauríciu. Od júla do augusta trvá mauricíjska zima, kedy sa priemerná teplota pohybuje okolo 23-25 stupňov Celzia, v noci okolo 15-17 stupňov Celzia. Zrážok je menej a podnebie je suchšie.

Mauricíjske top destinácie a atrakcie

La Vanille – prírodná rezervácia sa nachádza v južnej časti ostrova. Pešinkami medzi banánovníkmi, palmami a obrími bambusmi možno spoznávať rozličné druhy zvierat typických pre toto pásmo. V parku žije cez 500 korytnačiek a 1500 krokodílov, žijú tu aj netopiere, leguány a chameleóny. Súkromná zbierka motýľov a hmyzu zahŕňa viac ako 23000 položiek.

Port Louis – hlavné mesto Maurícia je miestom, kde sa spája moderný spôsob života s dávnymi tradíciami miestnych obyvateľov a vytvára tak nenapodobiteľnú atmosféru. Mesto sa môže pochváliť množstvom historických pamiatok, napríklad francúzske koloniálne budovy ako Obecné divadlo či sídlo vlády, ďalej anglikánska a katolícka katedrála, mešita , budova najvyššieho súdu alebo múzeum známok.

Pamplemousses – najstaršia botanická záhrada na južnej pologuli, ktorá je známa najmä zbierkami pôvodných exotických rastlín. Najzaujímavejšími exponátmi sú obrovské vodné ľalie a palma Talipot, ktorá rozkvitá raz za 60 rokov a potom odumiera. V záhrade sa nachádzajú stovky druhov najrôznejšch rastlín, vrátane 80 druhov paliem.

Curepipe – hlavné urbanistické centrum ostrova a tiež raj pre milovníkov nákupv. Dá sa tu zohnať všetko, najmä v miestnych čínskych obchodoch, ktorých ponuka pokrýva sortiment od potravín po oblečenie. Neďaleko Curepipe je obľúbená atrakcia Trou aux Cerfs, čo je hlboký vyhasnutý kráter.

Grand Bassin – jedno z dvoch prírodných jazier na ostrove a nachádza sa uprostred kráteru dávno vyhasnutého vulkánu. Toto jazero je posvätným miestom hinduistov, ktorí tu putujú na sviatok Maha Shivaratree a prevádzajú tu náboženské rituály.

Chamarel (zem siedmych farieb a vodopády) – jedno z najkrajších a najfotogenickejších miest na Mauríciu sa nachádza v južnej časti ostrova. Dostať sa sem dá len po úzkych a točitých cestičkách, vedúcich okolo kávových plantáží. Vulkanická vyvrelina 7 farieb zeme je zafarbená odtieňami červenej, modrej, zelenej a žltej farby. Neďaleko vyvrelina sa nachádzajú úchvatné vodopády, ktoré sa prepadajú do niekoľkých desiatok metrov hlbokej priepasti.

Grand Baie – pôvodne malá, rybárska dedinka, ktorá sa zmenila na jedno z hlavných návštevníckych centier. Je tu uvoľnená atmosféra a prekrásny záliv s úchvatnými západmi slnka.

Domaine le Pailles – prírodná rezervácia, ktorá je najživšou pripomienkou koloniálnej minulosti. Návštevníci tu môžu v prekrásnym prostredí vidieť spôsob života vtedajších osadníkov, najmä ojedinelú továreň na spracovanie cukrovej trstiy či zariadenie na destiláciu miestneho rumu.

Casela Bird Park – ojedinelý park, kde možno vidieť viac ako 140 druhov vtákov z piatich kontinentov. Hlavnou atrakciou je mauricíjsky ružový holuv, jeden z najvzácnejších vtákov na svete. Ďalej tu možno vidieť opice, tigre a korytnačky.

Eureka – unikátny kreolskýdom, jeden z najkrajších na ostrove. Nachádza sa uprostred nádhernej tropickej záhrady, kde možno navštíviť vodopády Moka River a Moka Range.

Martello Towers – sú pripomienkou rivality vtedajších koloniálnych mocností a boli svedkom prevrátnych udalostí na ostrove. Na Mauríciu sa nachádza päť týchto veží, ktoré sú medzi poslednými stojacimi z pôvodných 220.

Národný park Black River Georges – národný park vo vnútrozemí Maurícia, tvoria hlboké rokliny a hory, ktoré sú hustné zalesnené tropickými lesmi. Sú domovom viac ako 300 druhov rastlín a 9 druhov vtákov, ktoré sú len na Mauríciu.

Ostrov Aux Cerfs – ostrov sa nachádza na východnom pobreží s nádhernými bielymi piesočnými plážami, palmami a vodách všetkých odtieňov modrej. Ostrov je ideálnym miestom na oddych, kde je možné vychutnať si grilovanie či ísť na parasaiing, ktorý umožní majestátny pohľad na tento nedotknutý ostrov.

Le Morne Brabant – nachádza sa v južnej časti ostrova a je riedko obývaná. Je možné vidieť horu Le Morne

Maurícijsky nočný život

Väčšina diskoték a nočných klubov sa nachádza v Port Louis a Grand Baie. Rieviere Noire je kreolská oblasť,  kde je možné každú sobotu pozorovať tradičné tance Sega. Mnohé Sega – tanečné skupiny vystupujú aj v hoteloch.

Mauricíjske pláže

Maurícius je skoro celý obklopený korálovou bariérou, ktorá pri pobreží vytvorila lagúny s vodu rozprávkovej farby a ideálne prostredie pre objavovanie podmorského sveta. Najkrajšie a najznámejšie pláže na Mauríciu sú

Grand Baie – oblasť Grand Baie sa premenila na hlavné turistické centrum Maurícia. Niekomu sa môže zdať až príliš komerčné s vysokou koncentráciou hotelov, reštaurácií, obchodov a tiež turistov.

Trou aux biches – nádherná pláž s bielym pieskom ležiaca južne od Grand Baie. Vhoné miesto pre šnorchlovanie, korály začínajú kúsok od pobrežia. V blízkosti pláže sa nachádza hinduistický chrám.

pláž Trou Aux Biches

Pereybere – na sever od Grand Baie sa nachádza pláž Pereybére. Lemovaná palmami a  prasličkami s hlbšou lagúnou. Je obľúbená medzi miestnymi, takže sa môže stať, že bude plná.

Cap malheureux – na úplnom severe ostrova sa nachádza Cap Malheureux alebo Nešťastný mys, podľa niekoľkých lodí, ktoré tu stroskotali. Toto miesto je obľúbené medzi potápačmi, ktorí tu podnikajú výpravy k vrakom na dne oceána. Romanticky zameraní návštevníci pláže ocenia pohľad na neďaleký ostrov Coin de Mire a ďalšie ostrovy Ile Plate a Ile Ronde.

Mont Choisy – najdlhšia pláž ostrova sa nachádza južne od Grand Baie. Krásna pláž s bielym pieskom, lemovaná prasličkam, je obľúbená turistami aj miestnymi ľuďmi.

pláž Mon Choisy

Tamarin – kľudnejšie miesto s výhľadom na kúzelnú scenériu okolitých kopcov. Do mora tu ústia rieky Tamarin a Riviere du Rampart. Jedno z mála miest okolo ostrova, kde chýba koralová bariéra, preto je obľúbená medzi surférmi.

Flic en Flac – turistické centrum západného Maurícia s peknou plážou a množstvom reštaurácii a hotelov. Pekné miesto pre šnorchlovanie a potápanie. .

Le Morne – poloostrov je najzápadnejším miestom Maurícia. Krásne miesto na kúpanie s kulisou palmových hájov a impozantnou horou Le Morne Brabant v pozadí.

Le Morne

Blue Bay – krásna pláž s bielym pieskom, leží neďaleko mesta Mahébourg. Je vhodná na šnorchlovanie a plachtenie na jachtách.

Ile Aux Cerfs – malý ostovček pri východnom pobreží je ako vystrihnutý z reklamy na bezstarostný život. Veľmi obľúbený cieľ výletníkov, milovníkov pláží aj miestnych obyvateľov je ľahko dosiahnuteľný loďou alebo motorovým člnom z pevniny z mesta Trou d´Eau Douce. Odliv prichádzajúci v popoludňajších hodinách premení lagúny okolo ostrova v neuveriteľný teplý kúpeľ, naviac sa ostrov vďaka nemu takmer spojí s vedľajším ostrovom Ile de l´Est, takže možno prejsť z jedného ostrova na druhý.

Belle Mare – oblasť okolo letoviska Belle Mare ponúka jedny z najkrájších pláží na Mauríciu, lemované lesmi prasličiek. Okrem víkendov nebýva preplnená ľuďmi a láka najmä kľudným morom a hlbokými lagúnami.

Zaujímavosti o Mauríciu

  • Maurícius je najľudnatejšia krajina v Afrike a 17. najľudnatejšia krajina na svete
  • zo všetkých rozvojových krajín má Maurícius najvyššiu priemernú dĺžku života a to 73 rokov,
  • legendárny vták dodo bol nájdený iba na Mauríciu
  • vták dodo je národné zviera
  • Maurícius vznikol podmorskou vulkanickou erupciou
  • prví ľudia, ktorí vkročili na pevninu ostrova, boli Portugalčania
  • zatiaľ čo mnohé krajiny považujú za slušné prijímať dary obomi rukami, ľudia na Mauríciu prijímajú dary iba pravou rukou,
  • názov Maurícius pochádza z názvu Maurice de Nassau, čo bol princ z kniežatstva Orange, bývalého feudálneho štátu v provincii.
  • Maurícius neudržiava stálu armádu.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Používame cookies, aby sme vám poskytli najlepší online zážitok. Dohodnutým súhlasíte s použitím cookies v súlade s pravidlami cookies.