Tanzánia a Zanzibar

Formálny názov: Tanzánijská zjednotená republika

Hlavné mesto: nové Dodoma, staré Dar es Salaam

Mena: tanzánsky šiling

Úradný jazyk: svahilčina, angličtina

Časový posun: + 3 hodiny

Suveníry: korenie, drevorezby, sošky

Očkovanie: vyžaduje sa očkovanie proti žltej zimnici

Tanzánia a Zanzibar

Sedieť na okraji vyhasnutej sopky a pozorovať divokú zver ako vo veľkej prírodnej zoo je fascinujúce a neobvyklé divadlo, ktoré sa odohráva v krajine s názvom Tanzánia. Kilimanjaro, Ngorongoro, Serengeti a Zanzibar sú najvyhľadávanejšie destinácie, všetky zabalené do jednej krajiny. Krásna a divoká príroda nie je všetko, čo ponúka. V časovom rozpätí niekoľkých hodín je možné si oddýchnuť na idylických plážach, prezrieť ruiny starobylých svahilských miest či preskúmať kultúrnu mozaiku viac ako stovky etnických skupín tvoriacich domorodé obyvateľstvo.

Jedlá a nápoje v Tanzánii

Tanzánska kuchyňa je veľmi exotická, rozmanitá, ale aj nebezpečná na udržanie štíhlej línie. Na raňajky sa obyčajne konzumuje mäsový vývar s plackou čapátí (indická placka) alebo andází (šiška bez marmelády) či lahodné mäsové taštičky. Na obed či večeru sa najčastejšie konzumujú zemiaky, hranolky či ryža s mäsom a tiež kaša z kukuričnej múky Ugali, z ktorej sa vytvoria guličky a tie sa namáčajú do rôznych druhov omáčok. Najčastejšie sa konzumuje baranie, hovädzie či kozie mäso, ktoré sa pripravuje na grile a táto pochúťka sa nazýva Nyama Choma. Špecialitou, ktorá sa dá nájsť v každom stánku na ulicu, sú hranolky v omelete z vajíčok Chips Mayaye a Biryani (korenená ryža), curry a sambudaa. V tanzánskej kuchyni nesmú chýbať ryby a plody mora. Medzi najvyhľadávanejšiu pochúťku patrí grilované alebo udené chobotničky s chilli omáčkou. K typickým nápojom patria džúsy pripravované z čerstvého ovocia, štava z cukrovej trstiny či Malasa (čajová zmes z vanilky, zázvoru, kardamonu a hrebíčkou).

Klíma v Tanzánii

Tanzánia sa nachádza v oblasti s tropickým podnebím. Za najlepšiu sezónu so stálejším počasím sa považuje obdobie január až marec, kedy sú priemerné teploty 28 – 32 stupňov Celzia. Najteplejšie a najsuchšie mesiace sú október až marec. V období máj až november sú priemerné teploty 24 – 28 stupňov Celzia a počet zrážok je väčší. Teplota mora neklesne pod 24 stupňov Celzia.

Top destinácie a atrakcie v Tanzánii

Arusha – mesto na severe krajiny má príjemné podnebie. V okolí sa nachádza niekoľko národných parkov. Hoci samotné mesto nie je bohaté na historické pamiatky, zaujímavé je pre svoju polohu a okolitú krásnu prírodu

Dar Es-Salaam – bývalé hlavné mesto je ekonomickým a kultúrnym centrom krajiny ako i hlavným prístavom. Mesto leží blízko ostrova Zanzibar. V meste sa striedajú koloniálne budovy s modernými stavbami a klasickými africkými štvrťami. Mesto je zároveň zmesou vplyvov afrických, arabských a indických. Zaujímavým je Národné múzeum, Village múzeum, či najväčšie trhovisko v meste – Kariakoo Market.

Dodoma – od roku 1973 hlavné mesto krajiny, hoci mnoho vládnych budov zostalo v najväčšom meste krajiny, Dar Es-Salaam. Mesto je centrom pestovania vína v krajine

Kilimandžáro – hora Kilimandžáro je vysoká 5.895 metrov a je najvyšším bodom v Afrike. Jej vrchol tvorí obrovský kráter pokrytý večným snehom a ľadom. Výstup na vrchol trvá obvykle 5 dní a je povolený len so sprievodcom. Východzie body sú obvykle dedinky Moshi a Marangu

Ngorongoro – kráter 23 km široký a 600 m hlboký. Na jeho dne, kde sa celoročne vyskytuje voda, žije viac ako 20.000 zvierat.  Pohľad na dno krátera, kde sa pasú stáda zvierat, je skutočný zážitokJe to skutočne úžasný pohľad na dno krátera v Ngorongoro, kde sa pasú stáda zvierat

Serengeti a jazero Manyara – národné parky. Serengeti má rozlohu 14.763 km2 a je pokrytý trávnatými pláňami. Samotný názov v preklade znamená “Nekonečné pláne”. Žije tu množstvo divej zvery ako pakone, levy, žirafy. V Manyare prevláda iný charakter krajiny, keďže tu dominujú husté lesy. Nachádza sa tu jazero, pri ktorého brehoch je možné vidieť plameniaky. V parku žije množstvo druhov opíc.

Nočný život v Tanzánii

V Dar es Salaam sa nachádza niekoľko nočných klubov, kabaretov a kín. Centrá nočného života sa vyskytujú najmä v top hoteloch a reštauráciách.

Zaujímavosti o Tanzánii

  • Tanzánia predstavuje dvojnásobok veľkosti Kalifornie
  • v Tanzánii sa hovorí viac ako 120 jazykmi, z ktorých je väčšina sú bantu jazyky
  • Mpingo stromy, známe ako africké Blackwood stromy), majú najdrahšie tvrdé drevo na svete
  • najstaršia ľudská lebka bola nájdená v Olduvai Gorge v Tanzánii
  • Tanzánia má najväčšiu koncentráciu voľne žijúcich živočíchov na km2 s viac ako 4 mil. voľne žijúcich zvierat
  • predkovia divokých slonov, ktorí dnes žijú v Tanzánii, sa neprechádzali po súši, ale plávali vo vode
  • Tanzánia má rovnaký národnú hymnu ako Južná Afrika a Zimbabwe. Názov je Mungo Ibariki Afrika a zložil ju Enoch Sontonga
  • Tanzánia je rozdelená na 26 oblastí, 21 je na pevnine, 3 na Zanzibare a 2 na Pembe.
  • Tanzánia je domovom kraba kokosového, ktorý je najväčší krab na svete. Žije na ostrove Chumbe na Zanzibare

Zanzibar

Po kvalitnej turistike, nádherných zážitkoch z priameho kontaktu s divočinou a po spoznávaní masajskej kultúry chýba k dokonalej dovolenke už len leňošenie na hojdacej siete, pozorovanie zapadajúceho slnka  a počúvanie pravidelného prílivu vĺn. Vtedy prichádza na rad Zanzibar. Tento ostrov je obľúbený vďaka svojim krásnym belostným piesočným plážam, koralovým útesom a tiež bohatej a zajímavej histórii. Ostrov je kvôli hojnosti vaniliky, muškátu a klinčeka známy aj pod označením “ostrov korenín”. Perla Afriky, vysnívaný ostrov z príbehov tisíc a jednej noci, ostrov korenia a veľa ďalších superlatívov nesie toto malé súostrovie ležiace 40 km od východných brehov Afriky. Zanzibar je spoločné označenie pre hlavný ostrov Ungujo a severne od neho ležiaci hornatý ostrov Pemba. Pod Zanzibar však ešte patrí takmer 50 ďalších malých ostrovčekov. Kedysi tu bolo najväčšie stredisko obchodu s otrokmi. Dnes je táto temná stránka ostrova minulosťou a najväčším lákadlom súčasnosti sú nádherné pláže s nádherným bielym pieskom, okolo ktorých rastú kokosové palmy a tropická vegetácia a všade vládne pokojné ticho, ktoré preruší len príjemné šumenie vĺn oceánu.

Pláže na Zanzibare

Biele pláže Zanzibaru sú aj niekoľko kilometrov dlhé. Kúpanie je periodicky „spestrené” opakujúcim sa prílivom a odlivom. Hlavne na východnom pobreží sa striedajú veľmi často (4x za deň) a odhalia niekoľko stovák metrov dlhý úsek mora, kde voda odkryje morské poklady. Počas odlivu sa tak dá prísť až ku koralovému útesu, a to bez použitia akéhokoľvek potápačského výstroja. More ožíva so začínajúcim sa prílivom, vtedy si na svoje prídu milovníci surfingu. Pobrežie Zanzibaru je doslova raj – koralové útesy, tyrkysové lagúny, delfíny, bohatý podmorský život. Existuje tu viac ako 25 nádherných pláží a niektoré z nich sú tak pokojné a vzdialené, že jediný hluk, ktorý by mohol prerušiť je oceán. Na severnom cípe ostrova je Nungwi, prístupná cestou lemovanou banánovníkmi, kokosovými palmami a mangrovníkmi. Na západnom pobreží ostrova stojí za návštevu pláž Mangapwani a na východe sú to Matemwe, Pwani Mchangani, Kiwengwa, Uroa, Bwejuu a Jambiani – všetky s prekrásnymi úsekmi s bielym pieskom.

Ostrovy Zanzibaru

Pár kilometrov od Stone Town je niekoľko ostrovčekov, napr. Chumbe a Chapwani, kde je k dispozícii dobré ubytovanie.

Ostrovy Bawe a Changu sú vhodné pre denné výlety s vynikajúcimi podmienkami na šnorchlovanie.

Ostrov Tumbatu je jedným z najväčších, no nemá žiadne zázemie pre turistov.

Ostrov Mnemba sa nachádza v blízkosti severovýchodného pobrežia a ponúka luxusné ubytovanie. Je obklopený bohatým koralovým útesom, ktorý je ideálny pre potápanie a šnorchlovanie.

Pemba je sesterský ostrov Zanzibaru. Krásne pláže, prírodné lesy a vynikajúce potápanie sú len niektoré z atrakcií, ktoré ostrov ponúka.

Mafia je ostrov bez davu turistov a hoci je blízko Zanzibaru, riadi ho Tanzánia.

Atrakcie na Zanzibare

Stone Town – spletité uličky, rušné bazáre, mešity a veľkolepé arabské domy, ktorých pôvodní majitelia sa predbiehali v extravagancii svojich obydlí. V meste sa dá stráviť hodiny prechádzaním sa fascinujúcim labyrintom úzkych uličiek. Arabská pevnosť, katedrála, mešity, množstvo múzeí a zaujímavých historických budov stoja za pozornosť, oplatí sa aj návšteva trhoviska, kde sa ponúkajú produkty z celého svete.

Plantáže korenín – história Zanzabiru by bola neúplná bez klinčekov, muškátového orieška, škorice, čierneho korenia a ďalších korenín, ktoré priniesli sultáni z Ománu. Plantáže je možné vidieť blízko mesta Zanzibar a prehliadka zahŕňa príležitosť oslniť si zmysly čerstvými koreninami. Je to ideálne miesto na kúpu lacného korenia a olejov.

Jozani Forest – prírodná rezrvácia Jozani sa nachádza v centrálnej východnej oblasti oblati Zanzibar a je domovom vzácnej opice Red Colobus, ktorá je endemitom na Zanzibare. Tieto opice sú priateľské, mimoriadne fotogenické a voľne sa tu pohybujú. Jozani je tiež domovom opice Syke, malých chrobákov a diviakov. Jozani má vynikajúci náučný chodník a sprievodcovia sú dobre vyškolení a informatívni.

Ras Nungwi – tichá rybárska dedinka. Ide o hlavné miesto stavania špeciálnych plachetníc. Táto oblasť Zanzibaru má niektoré fantastické pláže a koralové útesy ideálne na potápanie a šnorchlovanie. Miestni dedinčania tu postavili korytnačiu rezerváciu, kde ošetrujú zranené korytnačky, ktoré potom vypustia späť do oceánu.

Kizimkazi – rybárska dedinka, ktorá je domovom niekoľkých škôl delfínov, ktoré tu možno vidieť. Nachádza sa tu aj mešita z 12. storočia, najstarší dôkaz islamu vo východnej Afrike.

Prison Island – väzenie je najviac obľúbeným ostrovom turistov, pretože je to len krátky výlet od Stone Town. Pôvodne ho využívali Arabi, ktorí tu zadržiavali otrokov a neskôr tu postavili väzenie Briti, to ale nebolo nikdy použité. Ostrov je lemovaný krásnymi koralovými útesmi vhodnými na šnorchlovanie a má krásnu pláž s bielym pieskom. Je domovom obrích korytnačiek dovezených zo Seychel.

Zaujímavosti o Zanzibare

  • frontman skupiny Queen Freddie Mercury sa narodil na Zanzibare v Stone Town
  • na Zanzibare je teplo po celý rok vďaka polohe pri rovníku
  • okrem cestovného ruchu  je ekonomika Zanzibaru závislá od korenia, ktoré sa tu pestuje. Zanzibar je známy ako ostrov korenia kvôli pestovaniu klinčeky, muškátového orieška, škorice a čierneho korenia
  • Zanzibar znamená pobrežie černochov a pochádza z perzských slov Zang – čierna pleť a bar – pobrežie
  • opica gueréza je endemitom hlavného ostrova Unguja, existuje už len 3000 jedincov
  • jednou z najznámejších akcií, ktoré sa realizujú na Zanzibare, je Medzinárodný filmový festival. Je to najväčšia kultúrna udalosť vo východnej Afrike, kde sa odovzdáva 12 medzinárodných ocenení, má 5 medzinárodných porôt a má významný vplyv na ekonomiku Zanzibaru
  • Zanzibar bol prvá oblasť v Afrike, kde sa zaviedla farebná televízia a to v roku 1974
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Používame cookies, aby sme vám poskytli najlepší online zážitok. Dohodnutým súhlasíte s použitím cookies v súlade s pravidlami cookies.